Forum Machete,Modelism,Hobby: KV 1 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

KV 1 1/35 Trumpeter Kit

#1 Useril este offline   hawkeye 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 26-May 10
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2010 - 11:17 PM

Salutare,

M-am decis sa postez si eu aici primult tanc realizat integral (mai liseste inmatricularea, dar momentan nu vreau sa recurg la decaluri).
Dupa ce m-am studiat pe aici tehnici de "imbatranire" a machetei a iesit rezultatul de mai jos. Astept propuneri sugestii si opinii pentru proiectul de mai jos.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0526.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0527.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0529.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0530.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0531.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0532.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0533.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0536.JPG


#2 Useril este offline   soricelul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 265
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 28 May 2010 - 06:00 AM

E un Ekhranami?

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 28 May 2010 - 07:03 AM

Salutare!

Da ,e un Ekhranami,un KV 1 A,pe care s-au aplicat acele placi suplimentare,reechipat c-un tun F-32.

Pentru primul tanc facut,arata mai mult decat bine,felicitari...Ti-as sugera sa-i aplici acelasi tratament, pe care l-ai aplicat pe galeti, pe tot trenul de rulare ,pe "botul" si spatele tancului.

#4 Useril este offline   hawkeye 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 26-May 10
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2010 - 02:54 PM

multumesc de incurajare, o sa mai revin asupra lui cu siguranta, momentan am mai multe machete in lucru :)

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 May 2010 - 08:51 PM

Ochi de Soim,imi place lucrarea ta;daca zici ca asta-i primul,felicitari:ai inceput excelent.
Nota(sau parere personala,sau sfat,cum vrei)-
lucreaza mai intens senilele si vezi de lentila farului:imi pare ca are striurile puse in diagonala.

Inca odata bravo. :pardon:

#6 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2010 - 11:13 PM

Felicitari! Ai inceput cu dreptul.

Ca observatii, la fel cum au spus si ceilalti, sare in ochi un contrast nepotrivit intre carcasa si senile si roti. Incearca sa dai o tenta ruginie si pamantie. Pentru senile fa un wash cu gri inchis spre negru (culoarea de baza), si apoi tufuire (drybrushing) cu cel putin doua nuante, cu ruginiu si apoi cu pamantiu. La final foarte usor cu steel, pentru aspectul metalic.

#7 Useril este offline   blue wolf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 13-March 06

Postat 28 May 2010 - 11:57 PM

Pentru primul tanc arata super ai grija la detalii: ai pus cu susul in jos "vizorul" soferului ( A 17 )ai inteles gresit ( cred eu ) montarea piesei A11 care nu trebuia sa optureze acea " aerisire " ( C3 ) deasemenea cred ca ai uitat sa montezi stopul de pe spate ( cel putin eu nu il vad ) cam astea ar fi omisiunile pentru ca nu pot pretinde ca la nivelul asta sa le numesc greseli. Acu " Despre partea inchinarii ... Doamne... sa nu...ne certi" referitor la partea cu vopseaua mie imi place ( imi place ca ai incercat, cred eu, sa copiezi inmatricularea care venea cu instructiuile ) cu unele obiectii si anume uzure prea accentuata la muchiile blindatului, tancul pare prea uleios, de parca cineva a aruncat cu ulei pe el, cand mai accentuata ar fi trebuit sa fie prafuirea, zona de frecare a galetilor cu senila poate un pic mai "stralucitoare" nu asa de oxidata ( ca metalul taiat la polizor ), deasemenea acelasi comentariu si despre zonele rotilor motoare ce intra in contact cu senila ( pe cea de pe partea stanga se pare ca nai vopsito ), acelasi tratament ca in cazul galetilor si la senila inde ar trebui sa fie macar doua nuante una mai noua ( zona de frecare galet-senila ) si a doua mai oxidata in zonele unde aceasta frecare nu are loc, culoarea rosiatica de pe galeti, rotile intinzatoare, motoaresi de sustinere, senile iara nu am inteles-o daca vrea sa fie rugina nu prea are ce cauta pe acolo daca vrea sa fie praf mai merge , se poate trece cu vederea, in rest foarte frumos poate il si decorezi cu niste decaluri.

Spor la treaba :pardon: .

#8 Useril este offline   hawkeye 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 26-May 10
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2010 - 12:44 PM

multumesc pentru incurajari, in cateva zile sper sa va pot prezenta fratele mai mare al KV-1'lui :)

#9 Useril este offline   milisss2 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 09-January 10

Postat 31 May 2010 - 10:00 PM

Foarte faina productia. Am si eu modelul de la Zvezda .... in cutie. E un kit complicat cu multe piese de care unui incepator ca mine ii e cam frica sa se apuce :pardon:

#10 Useril este offline   hawkeye 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 26-May 10
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2010 - 10:43 AM

Nu stiu kitul zvezda (stiu cum e zvezda ca lucrez la un sd kfz acuma si lasa mult de dorit, dar daca nu te chinui un pic unde-i farmecul), in schimb kitul asta nu a fost asa complicat, ba din contra, foarte usor, l-am lucrat in paralel cu KV2 (asamblarea) acuma ma ocup de vopsea la KV2 si pot sa spun ca nu e mare lucru de asamblat..asa ca curaj :)

#11 Useril este offline   milisss2 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 09-January 10

Postat 01 June 2010 - 10:12 PM

Uh ... sunt restantier pe toamna la vopsit. Am multe de invatat si la asamblare si mai ales la vopsit. De asta las si acel KV1 pentru mai tarziu, incerc sa prind ceva experienta cu alte machete mai mici si mai simple.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi