Forum Machete,Modelism,Hobby: PAK 38 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PAK 38 Italeri 1/35

#1 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 16 May 2010 - 10:25 AM

PAK 38 (5 cm Panzerabwehrkanone 38 (L/60)) a fost un tun anti-tanc german de calibru 50mm. Acesta a fost dezvoltat in 1938 de catre Rheinmetall-Borsig AG ca succesor al lui PAK 36 (37mm) si a fost la randul sau urmat de PAK 40 (75 mm) .
PAK 38 a fost folosit prima data de catre fortele germane in timpul celui de-al doilea razboi mondial, in aprilie 1941. Cand germanii s-au confruntat cu tancurile sovietice in 1941, in timpul Operatiunii Barbarossa, PAK 38 a fost unul dintre putinele arme capabile sa penetreze in mod eficient armura de 45 mm al formidabilului T34. In plus, arma a fost echipata cu proiectile capabile sa perforeze armura tancului KV1 . Desi a fost inlocuit cu arme mai puternice, acest tun a ramas o arma puternica si utila in dotarea Wehrmacht-ului pana la sfarsitul razboiului.

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Kit-ul l-am primit cadou de la danusmaximus si tin sa ii multumesc pe aceasta cale!
Am vopsit cu XF-63 german grey de la Tamiya + diluantul recomandat de catre producator, dar totusi vopseaua nu s-a uscat complet chiar daca ultimul strat l-am dat ieri dimineata; imi raman amprentele pe macheta :diablo: . Vreau sa il uzez putin dar ma intai il las cam o saptamana, doua sa se usuce bine de tot vopseaua. Aceasi problema am intampinat-o si la alte doua machete unde am folosit aceasi vopsea.

#2 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 16 May 2010 - 11:41 AM

Salut Buha

Interesanta prezentarea kitului tau, tot asa cum mare domn (ca intotdeauna) este si Maximus. Totusi, putina informare mai adecvata nu ar fi stricat inainte de postare (gasind pagina de unde te-ai inspirat in prezentare).
Pentru evitarea unor mici confuzii :
PaK-ul 40 a fost conceput cam in aceeasi perioada cu masina prezentata de catre tine, un proiect paralel daca vrei, nu o simpla dezvoltare a calibrului 50 mm, 50-ul fiind inlocuitorul piesei anticar - de calibrul 37 mm. Faptul ca folosea ememente comune, duce de multe ori la confuzii de acest gen.
PaK 38 a fost printre primele si putinele arme de conceptie antebelica (comparativ cu alte piese de acelasi calibru celui prezentat de tine) care a fost folosit cu succes impotriva blindajelor masinilor sovietice-poate si prim prisma faptului ca primul 'poligon" mai serios pentru ele, a fost taman Operatiunea Barbarossa.
Utilizand lovituri perforante cu miez de tungsten (panzergranate 40), s-a incercat/dorit penetrarea blindajelor KV-ului 1, aceste loviturii nefiind un standard al dotarii piesei, scumpe chiar si pentru perioada de inceput a razboiului. Primele succese inregistrate in acest sens au fost datorate PaK-ului 40 (75 mm), nu 38-ului.
Ar fi multe de discutat pe marginea subiectului prezentat, insa nu doresc a deranja si mai tare.
Spor la macheta si scuze pentru interventie. :diablo:
Adi

#3 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 16 May 2010 - 12:57 PM

Am vrut sa scriu mai multe cuvinte decat cele care tin strict de partea modelistica si am tradus informatiile de pe wikipedia. Nu am avut timp sa ma documentez si sa dezvolt prezentarea; imi cer scuze pentru informatiile eronate. :diablo:
Nu ma deranjeaza absolut deloc daca dezvolti partea istorica a acestui tun anti-tanc, chiar te rog acest lucru in limita timpului tau liber. Tot timpul vreau sa stiu mai multe detalii despre machetele pe care le realizez. :bang:

#4 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 16 May 2010 - 02:17 PM

Eu as pune prafuri pe el chiar acum,pina sa se usuce de tot.Asa obtii o scurtare a timpului de uscare,si ,in plus,ce e mai interesant:cind se usuca cu prafurile pe el,se obtin degradeuri ale culorii originale.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi