Forum Machete,Modelism,Hobby: MAN 7t. milgl 6x6 truck - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MAN 7t. milgl 6x6 truck Revell 1/35

#1 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 02 May 2010 - 12:38 AM

Salutare!


Imagine postata

Un kit inceput de vreo luna de zile, dar abandonat mai mult din lipsa de timp, si-a gasit astazi finalitatea. 

Este un kit fain, interesant de asamblat si fara mari probleme la imbinare. Mi-au ramas un pumn de piese, care tind sa cred ca ramele pe care se aflau, se regasesc si in kit-ul de 8x8 (am o punte fata, o pereche de arcuri, caseta directie s.a.)

M-am apucat de asamblat totul, modular, si preparat de vopsit. Am lipit cabina de sasiu, restul pieselor de dedesuptul benei si m-am apucat de diluat vopsele.

Vopselele sunt Revell, verdele este Green, negrul este Tar Black, maroul este Brown (care mi se pare un pic cam deschis).

Maine cand o sa se usuce vopseaua bine, voi pune si poze, si apoi va intra in stand-by. Vreau sa refac un Humvee si sa atentez la prima mea diorama. Nelamurirea mea vine...merg alaturate aceste doua vehicule intr-o diorama ? Am tot cautat poze si nu am gasit nimic relevant. Daca merg, rog si o idee de camuflaj care sa se potriveasca cu verde/negru/maro-ul camionului.

In functie de "tema" dioramei, va venii si weathering-ul pe camion, deci momentan va fii curat.
P.S. Din tot ce e gri deschis, a fost facut un drybrush cu gunship grey si negru, si pierdut in tonuri cu aerograful, varianta "realista" va fii in pozele viitoare.
Griul de pe sasiu, este gunship grey, care in realitate e mult mai inchis la nuanta, si este mat.

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata 

Imagine postata Imagine postata 

Aceasta postare a fost editata de GGG: 02 May 2010 - 12:43 AM


#2 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 02 May 2010 - 07:39 AM

Curat lucrat dar ... la momentul actual arata destul de nerealist.

Capcana `imabatrinirii` modelului e urmatoarea. Nu trebuie neapart sa fie plin de noroi modelul de parca acum a iesit de la o proba de trial sau ruginit de parca a stat 10 ani numai in ploaie si zapada dar ... orice macheta trebuie sa aiba umbre si lumini scoase in evidenta oricit de `curat` ar fi modelul. Asa cum spuneam si in alt post pentru oricine este curios se poate duce sa se uite de exemplu sa vada un camion sau masina nou nouta sa vada cite `linii` negre se vad intre panouri,detalii imbinari,etc.Chiar daca il lasi `curat` un mimim de spalare poti sa ii faci iar daca a fost folosit cit de cit un `minim` de prafuire trebuie neparat pe dedesupt altfel arata ca si o jucarie. Apropo nu ma pricep foarte bine la culorile NATO dar verdele ala mi se pare mult prea lucios nu era cumva mai mat ?.

#3 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 02 May 2010 - 10:55 AM

Salut, stiu ca-i nerealist pentru ca e in prima faza inainte de vopsire si drybrush. Si verdele e lucios, pentru ca asa e plasticul, asta-seara vin si pozele cu el vopsit + decal-uri.
Iar despre praf si cat noroi va avea pe el, ramane de vazut cand o sa bag si diorama in constructie.

Uite niste poze foarte faine de pe net, din astea o sa ma inspir.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata

#4 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 03 May 2010 - 06:32 PM

Uite-l si vopsit. I-am lasat scotch-urile pe geam, pentru ca va urma o "sedinta" de sandy yellow, care se vrea praf, iar scotch-ul vor masca urma lasata de stergatoare. Pasul doi e reconditionarea Humvee-ului.

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata

#5 Useril este offline   milisss2 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 09-January 10

Postat 04 May 2010 - 09:11 PM

Fraaate dar le scoti pe banda rulanta :pc:
O iesit foarte fain, astept poze cu varianta prafuita si bineinteles ... prezentarea lui in realitate :8P:

#6 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 05 May 2010 - 01:07 AM

Mersi frumos.

Prezentarea duminica, iar praful va veni cand termin si Humvee-ul (care nici nu l-am inceput :8P: ), iar ambele vor sta intr-o diorama. E un proiect mai de amploare care sper sa-mi iasa bine. :pc:

#7 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 05 May 2010 - 08:06 AM

Frumos vopsit. O spalare discreta pentru detalii...ceva pigment in crampoanele rotilor si un pic pe lateralul balonului...o prafuire pe partea inferioara cu aerograful folosind ceva gen Tamya Buff si o sa arate foarte bine.

#8 Useril este offline   gigione 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 26-November 06
  • Location:Pitesti

Postat 05 May 2010 - 09:01 AM

Felicitari domnule GGG !Acum ramane sa-l vedem si pe "viu" si sa dam verdictul. :pc:

#9 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 05 May 2010 - 05:26 PM

Multam gigione si orogos

orogos am in plan achizitia unor pigmenti, prafuirea cred ca o sa o fac cu SandyYellow de la Revell, am vazut ca da bine ca prafuire.

Spuneti-mi si mie pe unde gasesc niste "prafuri" din acelea pentru iarba, diverse culori, frunzaris si alte minuni d-astea pentru diorame. Ceva din RO, sau pe vreun site pe unde se mai fac comenzi comune. M-am uitat dar nu imi dau seama asa cam de ce ar trebui practic sa caut, d-asta va cer ajutorul.

#10 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 05 May 2010 - 05:43 PM

Nu stiu ce `prafuri` vrei ...nici nu vreau sa stiu :))....ma refer la cele pt. iarba si frunzis 


Rapunsul e cam urmatorul depinde pentru ce iti trebuie. Daca vrei pentru diorame sau sa le amesteci cu un `noroi` care sa il depui  pe model iti recomad produsele pentru modelism feroviar tip Noch pe care sint convins ca le vrei gasi foarte usor inclusiv de pe net sau poti folosi tot felul de ierburi de la arta floristica sau chiar ierburi uscate pentru gatit. Daca vrei o frunza sau o vegetatie mai deosebita pentru a o pune pe model iti recomand produsele din fotoincizie unde producatorii sint mai numerosi si trebuie cautat pe net ceea ce ti se potriveste exact pentru ca vei gasi de la frunze de palmier pina la frunze mai obisnuite sa spunem.

#11 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 05 May 2010 - 07:18 PM

Nuu ierburi d-alea interzise :)) ... uite ca din anumite cuvinte imi mai rasar si mie niste luminite, doar ca nu m-a dus gandu la ele, stiu chiar vreo 2 site-uri de feroviare care au "ierburile" :pc:
Nu vreau nimic deosebit...vreau de exemplu un drum, de tara, pe mijlocul benzii si pe margini o iarba uscata, iar mai "in camp", cred ca ma bag la firicele de pensule, pentru o iarba inalta. Si cu vegetatia asta uscata, mi-am adus aminte de un magazin din mall cu aranjamente si chestii...s-ar putea sa gasesc ceva. Mersi de raspuns ;)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi