Forum Machete,Modelism,Hobby: Karosa B932 la 1/87 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Karosa B932 la 1/87 kit SDV Model

#1 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 09 March 2010 - 02:57 PM

 Am achizitionat de curand de pe jucarii.com.ro kitul SDV model Karosa B932 la 45 lei, scara fiind 1/87. Am sa incep o prezentare scurta a kit-ului: cutia este din carton, toate pisele sunt din plastic (un minus ar fi rotile de plastic in loc de cauciuc, ar fi dat un plus de realism) iar macheta e compusa din: pereti laterali/fata/spate, acoperis, podea, un fel de sasiu, 7 roti, 2 butuci mai lungi pt puntea spate si 2 pt cea fata, 2 bare de prindere a butucilor (alt minus, puteau sa fie metalice), stopuri, faruri, proiectoare, geamuri, scaune, bord, volan, bara fata/spate, 2 capote motor diferite (cea cu o linie este B932 si cea cu 2 lini pana la jumate fiind B931).

Am o nelamurire privind acest kit, pe plan imi arata totul dar nu imi arata si pozitionarea scaunelor si apelul meu este daca are cineva poze din interiorul acestui autobus sunt binevenite, ca am cautat peste tot si singurele rezultate  este un clip video filmat din scaunul soferului cu vedere in fata, iar tot ce se vede imi arata si in plan...  Mentionez ca in plan pe zona locsaurilor rotilor scaunele sunt puse spatar in spatar.

Stie cineva de unde se pot face rost de astfel de kit-uri?

Voi reveni pe viitor cu constructia machetei care va avansa dupa ce gasesc poze cu interiorul sau imi va veni o idee

Pozele:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00627.1.jpg
  • Imagine atasata: DSC00629.1.jpg
  • Imagine atasata: DSC00632.1.jpg
  • Imagine atasata: DSC00636.1.jpg
  • Imagine atasata: DSC00645.1.jpg
  • Imagine atasata: DSC00660.1.jpg
  • Imagine atasata: DSC00661.1.jpg
  • Imagine atasata: DSC00665.1.jpg
  • Imagine atasata: DSC00670.1.jpg


#2 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 17 March 2010 - 12:40 PM

Salut machetisti!

 Din dorinta nebuna de a vedea cat mai repede primul meu kit pe roti, am tot cautat pe internet solutia problemei mele grave si anume interiorul. Singurele poze gasita au fost din exterior, putine la numar dar am gasit pe youtube modele mai vechi dar asemanatoare ca interior si dupa unele clipuri am adaptat o idee pe podeaua machetei cu scaunele spatar in spatar pe locasul rotilor, unde am descoperit alta problema, podeaua e inalta aici, iar in clip e mai joasa. Printre putinele imagini gasite am descoperit si o poza cu schema de inmatriculare pe care o are kitul meu. 

 Dupa cum am spus in postul anterior, traversele ce unesc rotile sunt din plastic si mam gandit sa le schimb cu o bare de otel care au aproximativ aceasi dimensiune... de aceasta problema ma voi ocupa dupa ce voi asambla si pereti. Pun o poza ca idee cu interiorul:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00766.1.jpg


#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2010 - 02:07 PM

Arata logic.
Nu stiu unde ai putea gasi planuri de autobuze.
Mai bine cauta pe google images.
Spor la modelit !

#4 Useril este offline   OLECO 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 915
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Location:Bucuresti - Titan - Sector 3
  • Interests:Colectionez machete la scara 1/43 si desenez automobile.

Postat 17 March 2010 - 06:28 PM

Si eu am cautat dar n-am gasit.

#5 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 19 March 2010 - 01:17 AM

Da la prima vedere poti zice ca arata logic, dar am gasit imagini si cu b832 predecesoru lui 932 si pe partea peretelui fara usi are rand simplu de scaune nu dublu... am sa mai caut.. cel mai probabil voi face un cont si pe transiria / tramclub si voi prezenta si acolo constructia si poate au cei de acolo din colectii personale poze cu el dar vorba lui OLECO imaginile sunt extrem de putine pt exterior iar de interior nu am gasit nici una.
Bafta si spor la modelit!

#6 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 19 March 2010 - 07:56 AM

Vezi poate te ajuta link-ul http://galerie-autob...cz/Karosa~B932/. Undeva, jos pe pagina, e o poza cu interiorul. Toate scaunele par a fi la acelasi nivel, inclusiv cele de pe roti.
Numai bine si spor la modelit!

#7 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 19 March 2010 - 08:19 AM

incearca , de asemenea, pe blueprint.com, sunt acolo sute de planuri.

#8 Useril este offline   OLECO 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 915
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Location:Bucuresti - Titan - Sector 3
  • Interests:Colectionez machete la scara 1/43 si desenez automobile.

Postat 19 March 2010 - 03:14 PM

Vezi postareaciprian_gl, la 19 Mar 2010, 01:17, a spus:

... cel mai probabil voi face un cont si pe transiria / tramclub si voi prezenta si acolo constructia si poate au cei de acolo din colectii personale poze cu el dar vorba lui OLECO imaginile sunt extrem de putine pt exterior iar de interior nu am gasit nici una.
Bafta si spor la modelit!


Pai acolo intrebasem si eu...!

#9 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 25 March 2010 - 01:14 AM

Vezi postareaskyray, la 19 Mar 2010, 07:56, a spus:

Vezi poate te ajuta link-ul http://galerie-autob...cz/Karosa~B932/. Undeva, jos pe pagina, e o poza cu interiorul. Toate scaunele par a fi la acelasi nivel, inclusiv cele de pe roti.
Numai bine si spor la modelit!


Nici nu stiu cum sa iti multumesc de poza si site! Cu ajutorul pozei tale am comparato mai bince cu >POZA DE PE SITE-UL SDV <  si am observat urmatoarele: pe bancheta din spate sunt doar 3 scaune, pe partea fara usi un rand de scaune pana in dreptul usi din mijloc, iar in dreptul usi este un loc pt o persoana cu dizabilitati, sau o bancheta pliabila. Problemele sunt in poza de pe site: scaunele sunt spatar in spatar pe pasajele rotilor iar in poza pusa de skyray  sunt unu in continuarea celuilant si forma scaunelor foarte diferita... probabil diferenta de model sau pt o economie  SDV foloseste aceasi matrita pt scaune indiferent de model si destinatia acestuia..

Ma gandesc pt o detaliere reusita a interiorului sa creez un separeu dintre sofer si restu compartimentului, poate chiar si bare si daca reusesc un carucior dar asta ar insemna si pasageri care vor trebui achizitionati...

Sper sa revin in scurt timp si cu noutati asupra proiectului! Si numai bine!

Aceasta postare a fost editata de ciprian_gl: 25 March 2010 - 01:16 AM


#10 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

  Postat 26 March 2010 - 12:43 PM

Salut modelisti! Azi am finalizat problema cu scaunele si le-am lipit. Am procedat dupa linkul primit de skyray dar cu scaunele spatar in spatar pe pasajele rotilor asemanator cu cel de pe site producatoului. Unul in continuarea celuilant iar fi dat aspect de autobuz interurban si nu am vrut acest lucru. Urmeaza: lipirea geamurilor de pereti, triplele si farurile + cele de ceata, lipirea peretilor de podea dar si perete despartitor la sofer si daca imi iese si bare..

Numai bine! :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00879.3.jpg
  • Imagine atasata: DSC00880.4.jpg
  • Imagine atasata: DSC00881.5.jpg
  • Imagine atasata: DSC00882.6.jpg


#11 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 26 March 2010 - 09:13 PM

o mare smecherie ar fi sa decupezi postamentul scaunelor fix de sub sezut,si sa confectionezi din orice sarma vrei tu picioare ca si cele reale.lasate asa dau aspect de jucarie chinezeasca.ar fi bine sa vopsesti scaunele inainte de ale monta, la fel cum si podeaua ar fi bine sa fie completata si vopsita inainte de a primi 'vizita' scaunelor.z-mare zice:daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

#12 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 27 March 2010 - 09:28 PM

Citeaza

Nici nu stiu cum sa iti multumesc de poza si site!


Ma bucur ca ti-a fost de folos.


Citeaza

SDV foloseste aceasi matrita pt scaune indiferent de model


Nu m-ar surprinde asta. Este foarte posibil.


Citeaza

Azi am finalizat problema cu scaunele si le-am lipit.


Se mai puteau face inca citeva modificari relativ usoare... Scaunele tale montate/lipite pe roti stau prea sus. La autobuzul real sunt la acelasi nivel cu restul (puteai sa tai sau sa pilesti un pic baza lor ca sa le aduci la nivel cu celelalte). Asa cum zice si gobi71, bazele scaunelor puteau fi inlocuite picioare (din sirma sau plastic) ca sa semene cit mau mult cu cele reale. Cit despre vopsit, era intr-adevar mai usor sa vopseti podeaua si scaunele separat, inainte de lipire.

Oricum, tu te decizi ce si cum sa faci sau sa modifici in functie de ce ai la dispozitie. Pina la urma, in modelism, mai toti ar trebui sa urmam celebra zicala:
“Build what YOU want, the way YOU want to, and above all, have fun.” - Al Superczynski (1947 - 2007)

Spor la modelit!

#13 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 28 March 2010 - 12:50 AM

gobi71 skyray - credeti ca nu as fi vrut sa fac scaunele mai reale? e migaleala mare o bancheta are 5x10 mm, iar un scaun 5x5 mm. E buna ideea cu vopsitul podelei... dar am sa ma mai gandesc. La problema diferentei de model mam luat dupa poza de pe siteul producatorului.
Interesant motto
Numai bine!

#14 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 28 March 2010 - 09:57 AM

la dimensiunile alea(de le-ai zis tu...)unii modelisti deseneaza si sigla!(pe scaune).migaleala este fratele mai mare a lu' modelismu' . mai gandeste-te...si have fun!

#15 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 28 March 2010 - 10:33 PM

mi-ai lansat o provocare si o accept, daca iese dezlipsec scaunele si le refac.. mai am 6 bancute pe care voi face teste sper in aceasta saptamana deci aman lipirea peretilor de marti... cred ca le voi lipi doar geamurile
have fun ;)

Aceasta postare a fost editata de ciprian_gl: 28 March 2010 - 10:34 PM


#16 Useril este offline   OLECO 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 915
  • Inregistrat: 06-January 08
  • Location:Bucuresti - Titan - Sector 3
  • Interests:Colectionez machete la scara 1/43 si desenez automobile.

Postat 31 March 2010 - 03:12 PM

Bancutele le poti construi si singur!!!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi