Forum Machete,Modelism,Hobby: BMW 745i Welly 1:25 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

BMW 745i Welly 1:25 cu 4 portiere functionale

#1 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 21 February 2010 - 03:41 PM

Din start imi cer scuze pentru calitatea pozelor, dar nu am decat telefonul la dispozitie momentan.

Una din modificarile initiale a fost revopsirea interiorului in negru lucios (prima mea greseala) cu un spray auto (a doua greseala). Desi am mascat bine, vopseaua s-a scurs si a acoperit insertia de lemn de pe polita spate, insertiile din aluminiu de pe fetele de portiere fata...
A urmat o incercare de a da jos vopseaua neagra, am folosit un solvent prea puternic si plasticul s-a topit pe alocuri.
Dupa ceva cautari am reusit sa fac rost de un interior aproape complet pentru ea si m-am apucat de lucru.
Aveam de gand sa fac portierele spate mobile de ceva timp, dar nu am avut tragere de inima (stiind cat e de lucru). Spre deosebire de restul caroseriei care e metal, portierele spate si bara fata sunt realizate din plastic si sunt prinse cu nituri de caroserie ceea ce le face usor de demontat.
In prima faza am detasat fetele de portiere spate de bancheta spate (erau turnate dintr-o singura bucata), am inceput sa refac zonele afectate de taiere cu plastic de la cartelele de telefon si chit auto.
A fost nevoie de chit si la scaunele fata (spatarul e realizat din doua componente care nu se imbina corect din fabrica) pentru retusuri.
Intrebat de modelisti la intalnirea precedenta de ce nu vopsesc si pe sasiu unele detalii mi-am bagat putin nasul pe acolo.
Unele piese au fost realizate de la zero, pedalele spre exemplu sunt facute din plastic striat, sarma de cupru si Poxipol.
Vopselele utilizate au fost negru mat Agama, alb mat Agama, maro lucios Agama (nu mai tin minte exact nuanta) si un marker cu vopsea gri Ico pentru insertiile metalice si detaliile de pe sasiu.
Vor urma alte poze zilele astea (trebuie modificati stalpii intermediari pentru montarea balamalelor portierelor spate).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1100687.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0501.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0505.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0508.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0510.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0518.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0519.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0586.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0588.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0595.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0596.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0603.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0604.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0607.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0609.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0612.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0617.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0623.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0613.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0620.jpg

Aceasta postare a fost editata de bmwh548: 21 February 2010 - 03:42 PM


#2 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 21 February 2010 - 05:02 PM

N-arata rau, spor in continuare.
Ca idee, ai putea scoate la imprimanta, o poza, un screenshot dintr-un film ceva, sa pui pe monitorul spate. Presupun ca asta vrei sa faci, nu ?

Bafta.

#3 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 21 February 2010 - 05:13 PM

Pentru display ma gandesc la sigla BMW (ecranul de "start" pentru iDrive).

#4 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 21 February 2010 - 11:31 PM

Am vrut sa spun si de sigla BMW, dar ma gandeam ca un screenshot da mai bine in spate. Oricum ar fii, tie trebuie sa-ti placa rezultatul ;)

#5 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 02 March 2010 - 02:33 PM

E cam gata si bodykitul exterior, am incercat sa imit cat mai bine modelul Alpina B7. Am renuntat la eleronul de pe portbagaj, nu mi-a placut nici la 1:1.
Am montat si tevile finale metalice pentru evacuare.
Grila din spoilerul fata a fost taiata, in poza e 75% gata.
In ultimele poze se vad stalpii, cel din dreapta inca stock, cel din stanga pilit pentru a face loc portierei.
Zilele astea sper sa o termin de vopsit (aseara am vopsit doar interiorul caroseriei).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1080401.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0643.jpg
  • Imagine atasata: P1080410.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0637.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0641.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0629.jpg
  • Imagine atasata: Imagine0628.jpg


#6 Useril este offline   DECODAT 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 21-March 10
  • Location:BUZAU

Postat 29 August 2010 - 04:57 PM

Pana la urma cu ce ai taiat usile spate?

#7 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 29 August 2010 - 05:23 PM

Usile spate sunt din plastic si sunt prinse in nituri pe caroserie. Nu a trebuit decat sa tai niturile pentru a le "desprinde".

#8 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 15 October 2010 - 01:08 AM

1. Dupa grund si vopsea...
2. Dupa lac (a cam iesit coaja de portocala, probabil prea mare umiditatea).
3. Dupa o polishare "bruta".
4. M-am mai jucat putin si cu "sasiul". Am vopsit scutul fata, rezervoarele, scutul termic al esapamentului si suportul rotii de rezerva cu Agama Gun metal, am mai dat un strat de Tamiya Flat aluminium pe esapament si apoi un strat de Agama Flat varnish (aviz amatorilor de vopsele metalizate gen aluminiu, ele oxideaza in timp si se inchid la culoare, stratul de lac e obligatoriu). Nuantele se observa cel mai bine live, in poze e destul de greu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1010905.jpg
  • Imagine atasata: 10.jpg
  • Imagine atasata: 20.jpg
  • Imagine atasata: P1010983.jpg


#9 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 October 2010 - 09:26 AM

Salut! Intersanta lucrare si asta! :hi:
Acum la stratul de lac, coaja de portocala nu are de aface cu umiditatea! Acolo este mai probabil distanta si felul in care ai aplicat lacul sau stratul de grund si vopsea care este dedesubt! Dar coaja de portocala nu este o problema mare de scos pe suprafete plane, putin smirghel de 2000 dupa care pasta de lustruit masini. Merge de minune!
Ai facut bine ca ai aplicat acel lac peste Tamiya Flat Aluminium (presupun ca este XF 16) pentru ca se ia foarte usor la orice atingere sau mascare!
Spor in continuare!

#10 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 15 October 2010 - 02:27 PM

Multumesc.
Vopseaua era ok (fara coaja de portocala, la asta ma refer), problema a aparut dupa uscarea lacului. Dat fiind ca eu folosesc sprayuri auto e greu de controlat stratul de grund/vopsea/lac care ajunge pe macheta. Am reusit pana la urma sa o scot la capat cu niste smirghel de 2000 cum ai spus si tu, apoi cu mult polish auto. Acum urmeaza sa iau niste polish Tamiya ca sa finisez cum trebuie.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi