Forum Machete,Modelism,Hobby: Inmatriculare T-34/85 romanesc - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Inmatriculare T-34/85 romanesc regimentul de tancuri Roman

#21 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 26 October 2011 - 03:12 PM

Multumesc de poza. Poti sa pui si link-ul cu pricina sau cateva informatii despre imagine?

#22 Useril este offline   Mircea87 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 30-July 10
  • Location:CT
  • Interests:Tehnica militara din dotarea Armatei Romane si vehiculele blindate.

Postat 07 November 2011 - 11:54 PM

Imagine atasata: Viata_militara_nr._81962--_53155.jpg

Sursa> scrie dreapta jos in poza, un anticariat online.

#23 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 30 December 2011 - 02:49 PM

Pentru a da o oarecare finalitate acestui topic, prezint onoratului forum versiunea mea de T-34/85 sub "culori" romanesti. Am apelat la aceasta varianta pentru ca am observat ca, la regimentul de tancuri de la Roman, se folosea litera G in inmatricularea tancurilor. Nu zic c-ar fi corect insa, in lipsa de alte dovezi, am apelat la aceasta varianta.
Imagine atasata: 001.jpg

Imagine atasata: 002.jpg

Imagine atasata: 003.jpg

Imagine atasata: 004.jpg

Imagine atasata: 005.jpg

Alaturi de batranul T-34, am pus fratele mai tanar T-55, asa, ca sa ma "laud" ca n-am stat chiar degeaba in anul care se incheie.Imagine postata

Am uitat sa adaug: kiturile sunt la 1/35 - T-34/85 este Zvezda, iar T-55 Italeri.

Aceasta postare a fost editata de Liviumaff: 30 December 2011 - 02:58 PM


#24 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 30 December 2011 - 03:59 PM

Bravo Liviule !
Daca vopsirea arata mai mult decat acceptabil, senilele nu. Le-ai ruginit pe interior si metalizat in exces pe exterior. Cunosc finetea si mai ales "maleabilitatea" lor si ma bucura munca pe care ai depus-o pentru a obtine o cadere cat mai naturala.
Mai ai cateva bavuri pe ici pe colo, farul se cerea gaurit si lentila inlocuita cu una transparenta facuta de tine, insa per ansamblu, mie-mi place - mai ales ca stiu cum s-a executat vopsirea.
Imi place in schimb vopsirea evacuarilor, precum si micile efecte de pe placa puntii spate si capetele aripilor spate, care-mi par a fi inlocuite.

Legat de toracele arabesc : - de ce verde ?

#25 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 30 December 2011 - 09:39 PM

Multumesc pentru vorbele bune, Adi! Am incercat sa realizez ceva mai elaborat si ce a iesit, a iesit, ce nu ...
Senilele au fost, intr-adevar, o maaare bataie de cap. Nu se lipeau cu nimic, am facut prostia sa le vopsesc inainte de a le monta si, la manipulare, mi-a sarit vopseaua de unde si urmele argintii. Probabil, daca voi avea vreodata rabdarea si buna dispozitie, le voi corecta. Kitul n-a fost unul "prietenos", cu destule neajunsuri si nepotriviri.
Cat despre T-55, am sa-l prezint mai in detaliu in alt topic. Doar atat: am incercat sa reproduc un T-55 sirian din timpul Razboiului de 6 zile(1967), timp in care tancurile siriene au pastrat vopseaua originala(sovietica). Abia dupa 1967 au adoptat varianta de vopsire in 3 culori, timp in care principalul tanc era deja T-55A(diferit de T-55).

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi