Forum Machete,Modelism,Hobby: Introducere... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Introducere... Intrebari despre achizitionarea primei machete

#1 Useril este offline   dragos040 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 30-January 10
  • Location:Timisoara

Postat 30 January 2010 - 03:03 AM

Salut,
De ceva vreme ma chinuie gandul sa pun la cale constructia unei machete. In trecut a mai existat o tentativa timida (un BF-109), dar din pricina varstei fragede si a nerabdarii nu a iesit mare lucru. Sunt extrem de tentat de un navomodel si dupa lungi preumblari in spatiul cibernetic am descoperit o oferta tentanta: H.M.S. Victory-Trafalgar-Set de la Revell. Set-ul este deosebit de atractiv deoarece dispune de lipici si vopsele si poate fi achizitionat de pe internet. In Timisoara nu cunosc vreun comerciant de machete. Logistica si fondurile mele sunt deosebit de limitate din pricina starii de student... dar compensez prin vointa si entuziasm?!
Am nevoie in schimb de cateva sfaturi... cu scopul de a dibuii incetul cu incetul arta machetismului. Asa ca orice sfat ar fi nepretuit!

Merci,

Dragos

#2 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2010 - 03:19 AM

bine ai venit. incceraca un easy kit de la revell www.revell.ro si da search pe easy kit. acolo sunt niste machete gata vopsite si sa imbina usor. daa totusi vrei ceva mai complicat pti incerca de la machete.ro modele hasegawa care sunt facute bine si sunt usor si placut de montat http://www.machete.r...hicule?sort=*27. daca vrei si mai mult incerca de la revell ca astia lucreaza bine. de asemenea si svezda. asta e parerea mea pana acum

#3 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 30 January 2010 - 10:35 AM

Citeaza

am descoperit o oferta tentanta: H.M.S. Victory-Trafalgar-Set de la Revell. Set-ul este deosebit de atractiv deoarece dispune de lipici si vopsele si poate fi achizitionat de pe internet.


fa primul pas...cumpara kit-ul, apoi ceva poze puse aici si sunt sigur ca vei avea tot sprijunul din partea noastra,ca sa realizez o macheta frumoasa

bafta

#4 Useril este offline   dragos040 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 30-January 10
  • Location:Timisoara

Postat 30 January 2010 - 02:40 PM

Merci pentru sprijin. Vrea sa incep foarte lejer si cu multa rabdare. Voi achizitiona kit-ul(sper in urmatoarele 2 saptamani) dupa care voi "ridica" niste poze daca ma izbesc de vreo nelamurire. Inca din start sunt foarte tentat sa imbunatatesc puntea cu furnir... ii confera o aura mult mai realista...

#5 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 30 January 2010 - 04:54 PM

e prea mic modelul pentru a placa puntea cu furnir.........nu o sa se mai potriveasca unele piese, dupa aia.....dar daca tot vrei arunca o privire aici

Aceasta postare a fost editata de corsar: 30 January 2010 - 04:54 PM


#6 Useril este offline   tulaji 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:oradea

Postat 30 January 2010 - 06:18 PM

Vezi postareadragos040, la 30 Jan 2010, 14:40, a spus:

Merci pentru sprijin. Vrea sa incep foarte lejer si cu multa rabdare. Voi achizitiona kit-ul(sper in urmatoarele 2 saptamani) dupa care voi "ridica" niste poze daca ma izbesc de vreo nelamurire. Inca din start sunt foarte tentat sa imbunatatesc puntea cu furnir... ii confera o aura mult mai realista...

Puntea din lemn la Victory, kit Revell, nu prea merge, e prea mica scara (1/ 145); la kit Heller (1/100) ar merge dar e mai scump kit-ul.La tine in Timisoara exista club de modelism la CSM Timisoara iar antrenorul de acolo are kit Victory (Heller) cu puntea din furnir, insa omul a slefuit puntea de plastic ca sa ia din grosime, ca sa compenseze grosimea puntii de furnir instalate.Poti sa vezi la club cum arata, sau poate ai vazut deja, pentru ca piesa a fost pusa pe masa de concurs la Campionatul European de Navomodelism care a avut loc la Timisoara in vara.

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 January 2010 - 09:32 PM

Vezi postareadragos040, la 30 Jan 2010, 14:40, a spus:

...dupa care voi "ridica" niste poze daca ma izbesc de vreo nelamurire. Inca din start sunt foarte tentat sa imbunatatesc puntea cu furnir... ii confera o aura mult mai realista...


Salutare Dragos 040.Ai ales ceva de soi si esti sfatuit de camarazi care stiu ce vorbesc in materie.
Poze(asa,pentru suport moral,ca sa zic) poti sa vezi si aici,pe forumul nostru; au fost facute anul trecut la Timisoara
uite:
http://www.cartula.ro/forum/campionatul-eu...2009-t5564.html

#8 Useril este offline   dragos040 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 30-January 10
  • Location:Timisoara

Postat 30 January 2010 - 11:29 PM

Dupa o lunga cugetare aruncata peste un paharel de cognac si niscaiva tigare, am ajus la concluzia ca Victory este o nava mult prea superba de constructie si importanta ca si istorie pentru a fi distrusa de neindemanarea si amatorismul meu. Ramane un proiect interesant pentru un viitor imbogatit de experienta. Asadar am descoperit un alt kit care imi va servi drept introducere in arta modelismului:
- C-3 Freighter Hawaian Pilot de la Revell. Este o nava dintr-o serie mai putin celebra dar cu un puternic impact asupra efortului de razboi Aliat. Ambarcatiunea insasi are o istorie relativ tragica, data de impactul cu o alta nava in vecinatatea lui San Francisco prin 50' si ceva. Efectele ecologice ale evnimentului se mai resimnt inca, cu toate ca Hawaiian Pilot a scapat (cu defectiuni grave).
Raman la ideea unui navomodel, la care nu vreau nici in ruptul capului sa renunt. Ma bazez pe experienta vasta a celor pe care i-am intalnit pe acest forum si a caror lucrari m-au impresionat profund. Asadar am cateva intrebari:
- Este o macheta buna? La primul semn ca ar fi in regula, o achizitionez de la prietenii de pe www.machete.ro
- Fiind novice nu am o baza logistica. Ce fel de echipament trebuie sa-mi procur?

#9 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 31 January 2010 - 02:17 AM

uitate si aici .....daca totusi nu esti hotarat
www.parcmodels.ro

#10 Useril este offline   dragos040 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 30-January 10
  • Location:Timisoara

Postat 31 January 2010 - 02:25 PM

Mi-am luat inima in dinti si am dat comanda la kit pe www.machete.ro. Unele vopesele nu erau pe stoc. Sunt curios in cat timp urmeaza sa o expedieze... Voi deschide un nou topic pentru constructia navei.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi