Forum Machete,Modelism,Hobby: Marea expozitie din Noiembrie 2005 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Marea expozitie din Noiembrie 2005 adica tot noi, intre noi, ca idee, asa..

#21 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2005 - 12:57 AM

O idee buna ar fi totusi sa postam niste estimari de spatiu pentru machetele cu care venim... Ca sa nu ne trezim ca n-avem unde sa le punem...

Eu de exemplu daca ma tine sanatatea si entuziasmul as avea nevoie de ~120x40cm pentru ele...

Referitor la partea cu 'cartonasele', cred ca si le face fiecare cum vrea, e greu sa impui ceva standard. Si nici nu-i asa important.

#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 October 2005 - 09:18 AM

Vrem sa facem ceva ca lumea, au ba? Normal ca si le face fiecare, dar sa fie tote la fel! E chiar asa de greu?

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 23 October 2005 - 09:21 AM


#23 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2005 - 11:43 AM

Pai daca vrei ceva general valabil, si format fix, si cu datele care vrei tu sa fie scrise, sa poata fi completat si de mana, apai atunci e o eticheta cat un avion 1/72. Si n-ai facut nici o afacere ca umpli spatiu cu etichete in loc de machete.
Nu toata lumea are calculator, si un font de 12pt eu zic ca-i minimul acceptabil.

Si, sincer, nu cred ca sta nimeni in etichetele astea... Stiu cam de pe unde a aparut ideea, ai vazut fisele de concurs de pe afara, care sunt pe la nivelul unui A5. Sincer, nu vad cum avem spatiu nici macar de o jumate de A5. Si nu contin chiar tot ce ai de gand tu sa scrie in ele...
O eticheta minimalista cu numele avionului, scara, si numele autorului eu cred ca e arhisuficienta. Standardizarea, la o intalnire "prieteneasca" cum e asta, nu prea vad sa-isi aiba rostul. Ce faci daca omul vine fara etichete, il dai afara? :-o

Daca tot vrei, propune tu un model de format, si vedem cat de mare iese. Mie unul mi-a iesit cam pe la un A5 (jumate de A5 in forma redusa, doar cu denumire, scara, producator, autor, detalii).

PS: am atasat si un exemplu, astept pareri.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Etichete.jpg

Aceasta postare a fost editata de cartula: 23 October 2005 - 12:16 PM


#24 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 October 2005 - 05:02 PM

Pentru cei interesati, asta este tipul de "fluturas" folosit in competitia IPMS (International Plastic Modellers Society) UK Modelworld. Asta e cel de anul trecut, cand a fost roz, in anul dinainte a fost albastru, iar inainte a fost galben. (Am sters ce am scris eu.) Este simplu si concis.
Sper sa fie de ajutor.
Radu

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IPMS.jpg


#25 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2005 - 06:09 PM

Pe baza "fluturasului" postat de Radu, am mai scos o versiune...
Dimensiuni 14x10cm, ca sa se poata printa 4 pe o coala A4 normala.
Daca ne hotaram la o varianta, scoatem un PDF ca sa-l poata printa toata lumea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Etichete.jpg


#26 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 October 2005 - 06:33 PM

Citeaza

Si, sincer, nu cred ca sta nimeni in etichetele astea
Atunci oamenii de ce tot intreba in stinga si in dreapta: ce mecheta e, i-ai mai adaugat ceva, ce scara, etc...

Citeaza

...apai atunci e o eticheta cat un avion 1/72. Si n-ai facut nici o afacere ca umpli spatiu cu etichete in loc de machete.
Un Bf-109 ocupa un spatiu de fix 130x130 mm. Deci cit ...eticheta ce e pusa sub el!:-o. Daca pun la socoteala un B-17 sau ceva la scara mai mare....

Citeaza

Standardizarea, la o intalnire "prieteneasca" cum e asta, nu prea vad sa-isi aiba rostul.
. NU ai dreptate, nu este decit un prim pas catre o treaba serioasa si nu o incropeala....
Crezi ca e mai bine cu etichete scrise pe genunchi, pe o bucatica de coala dictando, ca la M.M.?

#27 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2005 - 06:52 PM

Nu, doar cred ca e o idee sa incepem cu inceputul, si cu partea mai complicata... Adica cine vine, cu ce, si daca E LOC pentru toata lumea? :-o
Etichetele n-ajuta la asta... Exemplu de etichete exista, 14x10 dupa cum ziceam.
O parere? Bune au ba?

#28 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 October 2005 - 07:07 PM

La competitiile la care am fost eu, spatiul acordat documentelor anexate machetelor este limitat prin regulament. De obicei se specifica in mod clar ca ai voie sa ocupi cu asa ceva numai o suprafata limitata - IPMS recomanda doua-trei fotografii 15x10 pe langa fluturas. (Aici este pagina competitiei de anul asta, regulile sunt sub "Scale Modelworld Competition Rules and Advice"
http://www.ipms-uk.c...lworld/2005.htm )
IPMS (vezi aceleasi reguli) de asemenea cer celor care au o macheta (diorama) care ocupa un spatiu mai mare sa anunte asta din timp pentru a putea comanda masa (mesele) necesare.
In plus, cand sunt multe hartii pe masa, pe masura ce vizitatorii se intind sa vada ce scrie pe ele sau incearca sa dea pagina, mai scapa cate un aparat foto peste machete, mai scapa un rucsac ori caciula, sau matura machetele cu poalele hainii. Niste fluturasi simpli si clari rezolva problema.

Stiu ca asta nu e o competitie, dar regulile se pot aplica si in cazul unei expozitii.
Parerea mea este ca ar fi recomandata crearea unui fel de regulament simplu care clarifica cum stau lucrurile, mai ales ca expozitia pare sa devina un eveniment anual regulat.
Radu

#29 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 October 2005 - 07:42 PM

Citeaza

Adica cine vine, cu ce, si daca E LOC pentru toata lumea?


Pai eu ce ziceam, ori nu am scris clar?

Citeaza

De asemenea, ar fi bine ca fiecare participant sa spuna un numar maxim estimat de machete cu care ar vrea sa se prezinte. Daca vor fi prea multe, cred ca va fi necesar sa se impuna o limitare a numarului de machtede/cap de participant!


Da, fisele sint OK!

#30 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2005 - 07:56 PM

Numarul de machete nu e absolut deloc relevant, e mult mai important spatiul pe care-l ocupa. 2 vanatori la 1/72 nu-s acelasi lucru cu 2 blindate 1/35. :-o Cred ca e mult mai bine sa discutam in spatiu ocupat, ca sa putem sa ne si dam seama daca incap toate au ba.

#31 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 23 October 2005 - 08:56 PM

:-o alexie este deprimat, nu poate sa-si expuna povestile? Tre' sa astepte pana cand se organizeaza Expo' la 9?
Olaf se accepta conditiile din pg.1?
Trebuie spatiu, ma bazez pe Olaf jr. ca-mi face loc, pe alguhanjr. il astept sa creasca.

#32 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 October 2005 - 05:34 AM

Dind am spus

Citeaza

ar fi bine ca fiecare participant sa spuna un numar maxim estimat de machete cu care ar vrea sa se prezinte
M-am gindit ca fiecare participant va spune ca va veni cu atitea machete, la scara cutare si ocupa un loc cam atit. Pentu ca doar supafata nu e de mere valoare: 10 machete la scara 1/72, aranjate cu dichis, pot ocupa o suprafata mai mica decit doua machete la scara 1/32 sau o singura diorama. Si atunci ce fac, las pe cel cu 1/72 cu toate mechetele si ii spun omului cu 1/23 sa-si lase o macheta acasa?
Nu vreau sa impun nimanui nimic, dar ma gindeam ca ar fi un prim pas spre o organizare cit de cit, repet, sa nu ne trezim iarasi ca la MM.

#33 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 24 October 2005 - 08:06 AM

Eu as propune ca fata etichetei sa aiba dimensiunea unei carti de vizita 10x6 cm.
Astfel ies 4 etichete duble si dimensiunea e acceptabila.
Tip avion scris cu 14 si restul cu 12 , iar documentul sa fie in world pt a putea introduce datele, ca nu toata lumea are Adobe Acrobar de editat PDF-ul.
Iar cei ce nu au posibilitatea sa scrie pe PC, printeze,etc. sa anunte pe forum sau telefonic pe cineva care are aceste posibilitati. Uite eu ma ofer sa fac asta. :-o
Modelul lui cartula cred ca e bun. 8-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: untitled.JPG


#34 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 October 2005 - 08:16 AM

Totul este OK. Singura mea obiectie este data de pe "fluturas".
Nu este 11-12 noiembrie ci 12-13 noiembrie.
In ceea ce priveste numarul de machete si suprafata acoperita de fiecare, inca nu stim cine va fi acel fiecare decat in mica masura. Cred ca cel mai bine ne vom orienta la fata locului.
Bafta!

#35 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 24 October 2005 - 11:45 AM

Nu e rea ideea cu cartonasele, pentru cei care nu au posibilitatea sa le faca (si vor fi destui) o sa avem cateva goale pe care le vor completa de mana, trebuie sa ne hotaram cat de mari sa fie. Ce ma doare pe mine: la diorame povestile nu trebuie sa lipseasca si trebuie date si detaliile constructive, deci musai sa fie macar pe un sfert de pagina.

In ceea ce priveste spatiul ideea lui Cartula mi se pare buna, fiecare sa estimeze deocamdata cat spatiu ar vrea, ca sa stiu daca mai aduc mese. Inscrisi pana acum sunt:
1. Cartula 120x40cm (cel mai probabil va primi masuta de 100 x 50 )


Grabiti-va sa va adjudecati locuri :-o

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 24 October 2005 - 12:03 PM


#36 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 24 October 2005 - 11:59 AM

alexie, la Oct 23 2005, 08:56 PM, a spus:

:-o alexie este deprimat, nu poate sa-si expuna povestile? Tre' sa astepte pana cand se organizeaza Expo' la 9?
Olaf se accepta conditiile din pg.1?
Trebuie spatiu, ma bazez pe Olaf jr. ca-mi face loc, pe alguhanjr. il astept sa creasca.

Eu zic sa le aduci pe cele facute de la ultima expo pana acum. Eu asa o sa fac. Poti sa le lasi si la mine acasa, poti sa le aduci direct si sa ramana si la firma (am vitrine cu cheie si vor fi in siguranta). Valabil pentru toti cei care vor sa vina mai din timp.

P.S. Olaf junioara ramane acasa ca altfel ma linsati.

#37 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2005 - 02:27 PM

mai bine lasati discutiile despre etichete si apucati-va de modelit / sters praful de pe machete ca nu mai e mult....

#38 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 October 2005 - 04:20 PM

Eu am nevoie de un spatiu liber undeva langa un perete. Dimensiunea spatiului sa fie cam de 80x50 cm si acolo sa nu fie nici o masa, scaun, raft ,etc..
Voi face tot posibilul si sigur voi reusi sa nu ocup mai mult spatiu decat la expozitia trecuta.
Bafta!

#39 Useril este offline   modelfan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-April 05

Postat 24 October 2005 - 08:18 PM

as vrea sa vi si eu cu niste machete 1/72 vehicule,inteleg ca este fara tematica, tot asa ma gindeam si eu respectiv machetele nou create, aprox 10 ,daca este spatiu.
subscriu pentru etichete goale de completat la fata locului.
timp de prezentare inainte de data fatidica si locul?
nu am pe ce sa le expun ,prefer pe rafturi ,este posibil?

#40 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 24 October 2005 - 11:33 PM

Eu as avea nevoie de un 80x80 cm si vin cu 5 avioane si 2 elicoptere.
Si sunt pt tiparirea etichetelor cum am mai spus. Ai dreptate OlafTheViking.
10x6 cm kituri
15x21 cm diorama
?????????????
ok?

Aceasta postare a fost editata de Romi: 24 October 2005 - 11:38 PM


Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi