Forum Machete,Modelism,Hobby: Academy Mig-21 MF Fishbed J - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Academy Mig-21 MF Fishbed J

#1 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2009 - 02:26 AM

Nu, nu m-am apucat sa fac kitul. Il am de prin 1998 sau pe acolo. L-am cumparat impreuna cu FM Details cockpit set. Acum mai am si CMK details, care contine si un cockpit si vacformed canopy, kitul de corectie de la QB, (include si CMK acelasi lucru), resin wheels, precum si un set PE pre-painted de la Eduard.

Deci probabil nu voi folosi cockpitul original al kitului. Dar atunci cand am luat kitul, am decis sa ma "antrenez la perete" terminand cockpitul original. Ceea ce am si facut. Si aici m-am oprit.

Acum, e urmatorul pe lista de machete care le vreau terminate, imediat ce masa de lucru e mai libera. Voi continua constructia aici.

Deocamdata pozele cu cockpitul original al kitului, facut atunci cand am achizitionat kitul.

Imagine atasata: CIMG0131.JPG Imagine atasata: CIMG0137.JPG

Eu cred ca e decent pentru un OOB build. Iar daca decizi sa faci canopia inchisa, e mai mult decat OK. Ma gandesc sa mai cumpar un kit si sa construiesc un Mig cu canopia inchisa, la care sa folosesc acest cockpit.

#2 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 08 December 2009 - 02:21 PM

Ar merita un ZOOM de la eduard pentru cabina daca mai vrei sa faci inca unu, se vede destul de mult prin cupola, sunt curios cum iti va iesi lancerul.
Spor,
Norbi

#3 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2009 - 07:56 PM

In ce perioada a zburat MF in Romania? Dar Lancer? Acum au ramas doar Lancer?

#4 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2009 - 05:04 PM

Am decis ca primul din seria mea de Mig-21 sa fie un Mig-21 MF intr-o schema de culoare gri. Are cineva recomandari pentru acest gri si pentru albastrul de pe intrados? Am avut vreun vreun Mig-21 MF in NMF?

Dar recomandari petru griul deschis de pe scaun?

Imi foloseste orice gama de culori, MM, Humbrol, Vallejo, Gunze, etc...

#5 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2009 - 07:21 PM

De asemenea vad din poze, ca interiorul bailor trenului de aterizare sunt un verde deschis. Presupun ca nu e verdele inchis din bot sau de pe jantele rotilor. Ce culoare sa folosesc pentru bai? Care aproximeaza cel mai bine culoarea originala?

Aceasta postare a fost editata de Romulus: 27 December 2009 - 07:22 PM


#6 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2010 - 04:10 PM

Intre timp am apucat sa vopsesc si sa asamblez aproape tot cockpitul FM Details pentru acest kit. Mai am unul de la CMK si unul de la Aires pentru alte doua kituri de MF...
Imagine atasata: CIMG0405.jpg Imagine atasata: CIMG0409.jpg

Am pictat si interior si stratul de cauciuc de la canopie..
Imagine atasata: CIMG0411.jpg

Sunt aproape pregatit sa inchid fuselajul si sa montez modificarile de rasina de la Quickboost pentru MF.

#7 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2010 - 03:42 PM

Aici problema mea cu corectia coamei de la Quickboost. Desi am fortat un aproape un mm in sus, partea din spate a fuselajului, sa reduc diferenta, tot a ramas o diferenta semnificativa.

Coama din kitul original, potriveste foarte bine, cea de la Quickboost, ramane ca si in imagine...
Imagine atasata: CIMG0413_cr.jpg

S-a mai lovit cineva de problema? Doar kit si rabdare pana o aduc la nivel? Alte idei?

#8 Useril este offline   LNM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22-November 08
  • Location:Suceava

Postat 03 January 2010 - 06:19 PM

S-a mai lovit cineva de problema? Doar kit si rabdare pana o aduc la nivel? Alte idei?
[/quote]

Salutari! Bine lucrat pana acum; da jos coama , iar pe partea inferioara a coamei incearca sa lipesti 2 fasii din plastic (la diferenta care se vede eu zic sa folosesti plasticul de la o catela SIM, care se taie si usor cu cuterul sau cu un bisturiu). Daca vei folosi chit, va trebui sa pui cam mult, astepti....+ rabdare la slefuit si...., asa pui putin plastic ieftin si in rest te folosesti linistit de forma coamei.
In speranta ca am fost util nu pot sa-ti urez decat SUCCESURI!

#9 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2010 - 07:21 PM

Am reusit. Fasii de stiren, nu am pus pentru ca ramanea prea mare spatiu pe marginea coamei pe langa fuselaj si greu de corectat. In schimb am observat ca daca pun o bucatica mica de 0,5x2mm chiar pe mijlocul spinarii si apoi apas coama bine, se muleaza perfect pe fuselaj si ramane un spatiu neglijibil pe laterale, usor de corectat.

Zis si facut... Am folosit o bucata de Evergreen StripStyrenne. Eu sunt foarte multumit de rezultatul curent, fara chit deocamdata...

Imagine atasata: CIMG0416.jpg

Crop mai strans...

Imagine atasata: CIMG0416_cr.jpg

#10 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2010 - 02:48 AM

As dori sa fac un Mig-21MF ca cel din imagine:

http://www.airliners.net/photo/Romania---A...21MF/1149482/M/

Si cum sunt convins ca sunt cunoscatori printre noi, m-ar interesa cateva raspunsuri...

- Ce fel de gri e acest gri?
- Ce culoare au baile rotilor?

#11 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2010 - 07:23 AM

Are cineva idee unde pot gasi niste poze cu Mig-21MF pre-89, cu steaua tricolora...

#12 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2010 - 08:30 AM

Sper sa nu ajung sa trebuiasca sa-l fac bulgaresc... ;)

#13 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 17 January 2010 - 11:03 AM

Vezi postareaRomulus, la 17 Jan 2010, 07:23, a spus:

Are cineva idee unde pot gasi niste poze cu Mig-21MF pre-89, cu steaua tricolora...


MiG -21 MF a purtat cocarda tricolora si inainte de 1989 fiindca steaua, din cate imi amintesc, a fost scoasa in anii '70. Voi intreba cativa prieteni, piloti mai batrani, cand s-a facut conversia de la stea la cocarda si -ti voi raspunde cat pot de repede. MiG-ul din poza de mai sus pare a fi de la Fetesti si pastreaza culoarea si inmatricularea de dinainte de 89. Fortele aeriene romane nu mai opereaza decat MiG-uri modificate, adica Lancer.

#14 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 17 January 2010 - 11:34 AM

Vezi postareaLiviumaff, la 17 Jan 2010, 11:03, a spus:

MiG -21 MF a purtat cocarda tricolora si inainte de 1989 fiindca steaua, din cate imi amintesc, a fost scoasa in anii '70. Voi intreba cativa prieteni, piloti mai batrani, cand s-a facut conversia de la stea la cocarda si -ti voi raspunde cat pot de repede. MiG-ul din poza de mai sus pare a fi de la Fetesti si pastreaza culoarea si inmatricularea de dinainte de 89. Fortele aeriene romane nu mai opereaza decat MiG-uri modificate, adica Lancer.


Revin cu date mai exacte: cocarda tricolora a fost reintrodusa la mijlocul anilor 80, prin 1984-1985. Pentru poze cu MiG-uri nemodernizate incearca pe forumul romanian-spotters si-ai sa gasesti, cred, ce-ti trebuie.

#15 Useril este offline   xaba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 681
  • Inregistrat: 29-September 08
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aviatie

Postat 17 January 2010 - 11:50 AM

Din cate stiu, steaua tricolora a fost schimbata in cocarda in anul 1984 - inca un act rebel al lui Ceausescu fata de USSR (presupun). Am pe undeva o mica colectie cu fotografii reprezentand Mig-21 cu stele tricolore, trebuie s-o caut...

#16 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 17 January 2010 - 12:08 PM

uite un f-13 frumos

http://www.sim-outhouse.com/sohforums/show...ad.php?p=211853

Aceasta postare a fost editata de Romi: 17 January 2010 - 12:09 PM


#17 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 17 January 2010 - 12:58 PM

Vezi postareaRomulus, la 17 Jan 2010, 07:23, a spus:

Are cineva idee unde pot gasi niste poze cu Mig-21MF pre-89, cu steaua tricolora...


Imagine atasata: Untitled_1.jpg

Am gasit poza in Squadron-Signal MiG-21 Fishbed In Action nr.131

#18 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2010 - 05:33 PM

Tare mult mi-as dori o poza color. Vad ca inelul din bot nu e gri ca si fuselajul, e negru sau celebrul verde? Cum arata partea posterioara a fuselajului de la motoare? Aveau stele pe aripi? Vad ca in poza e tot 9806... Celebru avion...

Am gasit si eu poza asta in colectia mea de carti, dar nici o poza color care sa ma edifice asupra intrabarilor mele...

Vezi postareaRomi, la 17 Jan 2010, 12:08, a spus:



Incredibil de frumoase poze si frumos avion! Din pacate nu stiu daca ma ajuta prea mult cu MF-ul meu... Apropos, face cineva un kit 1/48 de Mig-21? :clapping:

Apropos de F-13... Era NMF murdar rau sau era gri cu multa vopsea sarita?


Vezi postareaxaba, la 17 Jan 2010, 11:50, a spus:

Din cate stiu, steaua tricolora a fost schimbata in cocarda in anul 1984 - inca un act rebel al lui Ceausescu fata de USSR (presupun). Am pe undeva o mica colectie cu fotografii reprezentand Mig-21 cu stele tricolore, trebuie s-o caut...


Abia astept... Stiu c-o sa ma ajute.

#19 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 17 January 2010 - 07:57 PM

MiG21f13 era NMF-Natural Metal Finish= aluminiu

#20 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 19 January 2010 - 07:07 PM

Vezi postareaRomulus, la 17 Jan 2010, 07:23, a spus:

Are cineva idee unde pot gasi niste poze cu Mig-21MF pre-89, cu steaua tricolora...

Mi-am intrebat prietenul (fost pilot pe MiG-21 din 1980) si iata ce am aflat:
- steaua tricolora pe marea majoritate a avioanelor se afla doar pe deriva si pe aripi(i-am aratat pozele cu avioanele care aveau stea si pe capota motorului si mi-a raspuns ca tot ce a zburat el, incepind cu MiG-15, avea stea doar pe deriva si aripi, astea or fi fost variatii pe aceeasi tema, variante de inmatriculare copiate dupa MiG-21F-13 ). Mi-am amintit ca in Modelism 2/85 unde este prezentat MiG-ul 21 apare o silueta de MF luata din Modelist Konstruktor care confirma spusele prietenului meu.

- inelul de la priza de aer nu era vopsit ci purta culoarea metalului din care era construit(prietenul meu mi-a zis ca incercarea de a vopsi acel inel era ca si cum "ai vopsi pistonul unui motor in cap"), un gri inchis mat

- MiG-urile romanesti, pana in 1986, nu au fost vopsite ci au pastrat culoarea aluminiului

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_7436.jpg

Aceasta postare a fost editata de Liviumaff: 19 January 2010 - 07:09 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi