Forum Machete,Modelism,Hobby: Figurina 54 mm - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Figurina 54 mm

#1 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 28 September 2005 - 10:36 AM

In ideea de a da un raspuns la intrebarea: a fi sau a nu fi (vopsit), am achizionat doua figurine metalice. Cea care mi-a placut cel mai mult se regaseste in poza de mai jos, nu stiu ce arma poarta, si de ce natie e. Dar imi place cum a iesit dupa vopsire, asa ca pentru mine ramane deschisa numai varianta “a fi”. Vopsit.

L-am vopsit cu vopsele acrilice (Tamiya in general). Vopsele mai speciale ar fi cea pentru fata (din pacate nu stiu sa se gaseasca in tara asa ceva, e Valejo pentru figurine, culoarea e “Elf skin”), precum si niste cerneluri acrilice, de la Citadel (e un gen de lac foarte fluid, cu un pigment foarte puternic), tonurile folosite fiind “Flesh wash”, “Chestnut Ink” si “Black Ink”.
Dupa vopsire, a fost lacuit cu Future si aplicate spalarile. Cu o pensula fina, i-am facut conturul ochilor, si am plasat trei micropicaturi de vopsea: cate una alba in colturi, si una neagra in mijloc. Peste urmatorul strat de Future am aplicat o spalare cu vopsea de ulei, “umbra naturala”, diluata in esenta de terebentina.
Partile metalice sunt vopsite cu Tamiya metal gun, si spalate cu cerneala neagra, peste care dupa uscare s-a aplicat un dry-brush cu vopsea emailata de Revell (steel).

Inca e foarte lucios, din cauza lacului Future. Poate ar trebui sa-l dau cu lac mat, dar parca asa imi place mai mult…


Mai multe poze gasiti aici .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fata.JPG

Aceasta postare a fost editata de Ronin: 28 September 2005 - 10:37 AM


#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 September 2005 - 11:06 AM

Da! Imi place cum ti-a iesit.
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bust.JPG


#3 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 28 September 2005 - 12:26 PM

Ronin,
N-a iesit deloc rau. Ramine sa te antrenezi putin. Sa stii ca nu exista nici o vopsea speciala pentru fata. Unii fac amestecuri de acrilice sau uleiuri, iar unii (ca mine) cu amestecuri de enamele. Sau combinatii. Dupa parere mea nu exista nici o regula. Depinde de tine. Trebuie sa practici si sa descoperi.
Eu folosesc amestecul de humbrol:
-63, 3 parti
-100 1 parte
-110 1 parte.
Amestecul asta vopsea de baza care se deschide cu alb sau 63 si se inchide cu negru sau 110, in functie de cum as vrea sa arate. Pe urma folosesc uleiuri pentru a da nişte nuante. Am putea sa stam si sa-ti arat daca vrei.

Figurina asta este un Landsknecht din secolul 16.

#4 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 28 September 2005 - 12:33 PM

Salut,

Sabia pe care o poarta figurina este o "Great sword" si era ceva mai mare si mai grea decit "Long sword" sau "Two hand sword" - 1,80 - 2m.

Scoala medievala germana de sabie a avut un curent foarte puternic privit tehnicile si utilizarea in lupta a unor astfel de arme.

Cel mai surprinzator este echipamentul de lupta format dintr-o astfel de sabie si o manusa metalica pe purtata pe mina stinga (sau dreapta pentru stingaci) care iti putea permite sa prinzi sabia de lama si sa folosesti tehnici destul de apropiate de lupta cu bastonul (unul taios in cazul de fata).

O chestie mortala in mina unui luptator experimentat.

Cit despre vopsire, ea e super - felicitari.


Christian

#5 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 September 2005 - 01:32 PM

Am mai luminat-o un pic si pe asta (poza).
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: detaliu_fata_1.JPG


#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12647
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 September 2005 - 06:19 PM

Frumoasa! Arata mult mai bine ...vopsita!
Felicitari

#7 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 29 September 2005 - 09:20 AM

Intr-adevar arata mult mai bine vopsita ... de cineva care se pricepe. Imi place mult.

#8 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 29 September 2005 - 10:53 AM

Si ca tot veni vorba:
“Cuvantul “Landsknecht” a aparut prima data in limba germana in jurul anului 1470. Se spune ca ar fi fost folosit de Peter von Hagenbach, care ar fi angajat astfel de trupe in serviciul lui Charles the Bold al Burgundiei. “Landsknecht” tradus literar inseamna “servitorul tarii” desi la inceputul lui 1500 cuvantul deja se transformase in “Lanzknecht” (lanz = sulita, knecht=sluga) pe masura ce halebarda devenise arma de baza a pedestrimii. Actual termenul este asociat cu mercenarii germani originari din Alsacia, Baden Wurttemberg si Tirol care au servit in timpul lui Maximilian I (1493-1519) si al nepotului sau, Charles V (1519-1956).”
Traducere dupa "The Landsknecht" – Editura Osprey, MAA 58 de unde am scanat si pozele de mai jos

Nota: Probabil numele nu sunt traduse bine, Charles mai mult ca sigur este Carol, iar Charles V probabil e Carol Quintul.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Am avut foarte mari dubii in existentei unei asemenea sabii. Si acum am. Nu vad nici un motiv pentru care ar fi fost ondulata. Si totusi gravura de mai sus ma contrazice. Christian stii cumva mai multe amanunte?

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 29 September 2005 - 10:56 AM


#9 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 29 September 2005 - 03:39 PM

Va multumesc pentru aprecieri si pentru sfaturi :angry: .

Deci, sunt fericitul posesor al unui Landsknecht :bang:

#10 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2005 - 03:52 PM

Citeaza

Charles V (1519-1956).”



Maaan, Charles V (of Clan McCloud) asta a trait ceva.....

#11 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 30 September 2005 - 08:26 AM

Am scris eu prost, Osprey au scris bine. :angry: De fapt ei au scris "1519-56", se poate intelege orice, nu? Eu am inteles "1956" :bang: :-o :-o

@Ronin Da, esti fericitul posesor al unui Landsknecht, si nu orice Landsknecht ci a unui Dopensoldner (in traducere asta inseamna, cred,"plata dubla").

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 30 September 2005 - 08:32 AM


#12 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 06 October 2005 - 10:12 PM

Superb!, experienta in blindate a contat enorm! :angry:

#13 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 07 October 2005 - 08:16 AM

Figurina excelenta. Sabia folosita de soldatii elvetieni si germani in evul mediu pentru "descapatinarea" celor cu opinii diferite.
Imagine postata
Imagine postata

#14 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 07 October 2005 - 08:38 AM

Great German Landsknecht Sword over 6' long
6 FT.. 3" TALL! ... that's an incredible 75" and so “Authentic” this German medieval sword rivals the ones found in museums. It is a must for the serious weapons connoisseur, and will become the treasured centerpiece in their collection. Remember, this handmade sword is not for the faint of heart...as Great Landsknecht Swords were wielded by only the strongest and most fearless chosen front line Swiss and German soldiers of the Middle Ages. Its main purpose was to down charging horsemen and cut off oncoming pike heads. Wrought iron and steel has been worked to duplicate the design of an original piece now in private collection. Our Rittersteel™ hand-made Landsknecht sword has a fierce functional flamberge "wavy" handmade high carbon steel blade over 4-1/2 ft. long and forged over hot coals. It has an especially appealing design with a hand worked circular guard with joined rings at front and back along with swirled wrought iron side guards. A true masterpiece!
Imagine postata
Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi