Forum Machete,Modelism,Hobby: Triumf total - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Triumf total Vigneta 54 mm Andrea models

#1 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2009 - 12:45 PM

Acum catva timp m-am trezit ca sunt nevoit sa cumpar acest kit pe care nu mi-l doream si care nu-mi placea. Nu insist.
Dupa cum vedeti in imaginile de mai jos, posturile erau cam nefiresti si scena de un teribilism de prost gust (parerea mea).
Fiind insa nevoit sa fac ceva cu ea si pricepandu-ma mai bine la facut decat la vandut, m-am decis sa o modific substantial pentru ca actiunea surprinsa sa aiba o logica.
Dupa un plan mental, am purces la treaba.

Trebuie sa spun ca:
Mi se pare aiurea ca cineva sa ia de par capul in aceeasi mana in care tine sabia cu care l-a retezat;
Nu inteleg de ce trebuia sa sprijine cu cealalta mana corpul celui decapitat. Tot sangele urmeaza sa tasneasca pe pantalonii (hakama) invingatorului.
In plus, daca vedti in pozele firmei, capul nu atarna in mana samuraiului ci mai degraba pare a avea parul de lemn, ajungand sa stea la o distanta si o erectie nefiresti.

Drept urmare:
Am schimbat mainile stangi ale personajelor intre ele;
Am lipit capul decapitatului la loc de unde acum urmeaza sa fie decapitat;
Am inabilitat personajul ce urmeaza sa stea cuminte sa fie decapitat cu ajutorul unei sageti infipte in umar;
Am facut par din chit pe mana samuraiului albastru si am strs suvitele de pe cealalta mana (in care tine sabia).

povestea ar fi cam asa: Samuraiul albastru inchis a tras cu arcul (principala arma in vremea respectiva si a reusit sa-l imobilizeze pe samuraiul portocaliu. Apoi s-a apropiat, a aruncat arcul si a procedat la ridicarea Dachi-ului (aia nu-i katana).

Am trecut deci tot ce tine de arcas (tolba, rola de coarda de rezerva) pe samuraiul albastru.

La vopsire am avut grija sa fac sange care a imbibat maneca kimonoului samuraiului portocaliu.
.
Observati ca am ales ca baza o sectiune de bambus (fosta scrumiera)
Iata ce a iesit . Intai imaginile firmei Andrea si apoi ale mele

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 9b15610738a1a053ce2456d29bbb895d.jpg
  • Imagine atasata: c68822332d603cff61d883959ef10d3a.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_029.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_030.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_031.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_032.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_033.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_034.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_038.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_038.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_040.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_046.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_048.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_050.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_051.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_053.jpg


#2 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 23 October 2009 - 03:08 PM

Salut,
Felicitari pentru lucrare. Ca de obicei vopsirea e perfecta si schimbarea actiunii e mai mult decit potrivita. Sunt un fan declarat al lucrarilor tale.
Respectele mele !
Spor,
Bill :rolleyes:

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12650
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 October 2009 - 05:43 PM

Citeaza

Mi se pare aiurea ca cineva sa ia de par capul in aceeasi mana in care tine sabia cu care l-a retezat;
Poate casai la ei :rolleyes:
Ce sa mai zic...nu mai zic nimic! Treaba a la Wurger!
Hmmm, daca ma uit mai bine parca as circoti ceva: taietorul nu ar fi trebuit sa se uita la taiat? Barem sa nu-si dea peste mina! :drinks:
Inca o data: :clapping: :clapping: :clapping: :hi: :hi: :hi:

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2009 - 05:49 PM

Ma bucur ca va place si va multumesc pentru aprecieri.
Z - Nu, asta e momentul (usor penibil zic eu) cand ala cu sataru' striga ca e fiul lui nea #*&#aga si face parte din clanul X si eventual inca o propozitie despre puful papurilor ce se destrama in vantul de seara....Si dup'aia - Harshti ! :rolleyes:

#5 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 24 October 2009 - 01:33 AM

Actiune, dinamism, suspans... sunt rezultatul modificarilor facute de tine. Ai facut dintr-o vigneta o VIGNETA.

O intrebare totusi... am impresia ca te-ai grabit putin sau ma insel?

Concetia si realizare sunt :rolleyes:
La mai cat mai multe si cat mai dese.

#6 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 24 October 2009 - 02:08 AM

Vezi postareawurger, la 23 Oct 2009, 18:49, a spus:

Z - Nu, asta e momentul (usor penibil zic eu) cand ala cu sataru' striga ca e fiul lui nea #*&#aga si face parte din clanul X si eventual inca o propozitie despre puful papurilor ce se destrama in vantul de seara....Si dup'aia - Harshti ! :rolleyes:

Privind reprezentarea celui de la Andrea models, am impresia ca ai dat timpul cu 3 secunde inapoi. Finalul e acelasi. :drinks:

Citeaza

Harshti

Aceasta postare a fost editata de tgr: 24 October 2009 - 02:11 AM


#7 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 24 October 2009 - 06:09 AM

"Triumf total" - probabil al tau. Vad ca ai luat-o serios pe subiectul asta in ultimul timp. Foarte faine!
Daca pe la figurine mai greu ochesc cate ceva sa iti scot ochii ma mai uit pe la decor, dar si asa mai greu. Uite ma gandeam ca eu nu prea am mai gasit burete de ikebana din ala verde. Pana acum luam ce gaseam (rosu sau protocaliu) si da-i si da-i cu aerograful printre toate cracile sa-l faci verde. Ba stai ca am gasit si o gherla pentru ochiul meu. Tulpina copacului e prea protcalie si luciosa.

Citeaza

Acum catva timp m-am trezit ca sunt nevoit sa cumpar acest kit pe care nu mi-l doream si care nu-mi placea

Ca tot veni vorba si, desi nu e tocmai recenta situatia, bine macar ca se raspandeste vorba. Stim de cine sa ne ferim.

Aceasta postare a fost editata de Bazu: 24 October 2009 - 06:13 AM


#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2009 - 08:20 AM

Raspund asa in general.

Nu m-am grabit deloc, ca a durat de s-a pus praful pe ea pana am terminat-o. Dar vedeti matale mi-a fost pe de-o parte asa o scarba....Andrea studio sau cum s-o numi, nu face nene nimic pe gratis. Unde urmau sa nu se vada degetele samuraiului, au facut ceva ce seamana mai mult cu o limba, si multe alte scurtaturi de care imi e dificil sa-mi aduc aminte. Poate doar uitandu-ma la poze. Oricum nici eu nu mi-am dat prea grav interesul. M-a interesat mai mult compozitia si combinatia de culori de la armura invingatorului.
Da, am inteles tarziu ca aia de pe talpa sandalei e de fapt bavura. Si, n-am inteles nici acum cum sta ala albastru pe picioare, ca talpile sunt orientate spre spate (sta ca musca !?).
Scoarta s-a vrut a fi de pin rosu. Ala se numeste asa tocmai datorita scoartei si e destul de popular in japonia. Din pacate frunzisul mai are mult pana sa aminteasca de pin. Asa ca dupa ce l-am facut, m-am uitat printre gene si am zis cum ziceam cand eram mic si nu arata craca chiar a parabellum: "E, ziceam si noi !"

Un prieten chiar m-a intrebat de ce imi pierd vremea cu toate prostiile....Ia ghici.

#9 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1778
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2009 - 09:19 AM

Ce-ai prestat, ai prestat bine. Frumos re-enactment.
Atata am de comentat. Baza parca e neterminata, iar la fatza lu' mr.Blue, la un moment dat, ti s-a luat.

#10 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2009 - 02:57 PM

Ba, cam ai dreptate.
M-am tot c-it sa o fac (baza) ba mata, ba lucioasa, ba sa-i dau o culoare. Apoi am zis sa fac o trecere de culoare intre ce e sus si bambus....Vezi si tu ca n-a iesit. O sa reiau.
Cat despre fata....Am inceput-o cand am inceputa-o cu aplomb care mi-a fost taiat abrupt si m-am reapucat dupa un timp destul de lung.
Treaba din petice.....
Asta e.

#11 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2009 - 05:42 PM

am si eu ceva de carcotit. intrucat din realizarea ta se intelege ca aluia din genunchi urmeaza sa i se taie capul atunci ceva nu se potriveste. nu cred ca ai auzit vreodata de vreun samurai care sa execute aceasta operatie cu o singura mana. am urmarit si pe National Geografic niste documentare, am mai citit si niste carti si cam intotdeauna aceasta operatie se executa cu 2 maini pentru a avea destula forta sa faca asta dintr-o singura lovitura. era in joc chiar onoarea celui care facea acest lucru.
pozitia este pur si simplu nefireasca. ca sa-i poata taia capul cum trebuie, in primul rand ar fi trebuit sa-i descopere gatul. ori din pozitia in care sta e cam incomod, pentru ca daca i-ar putea taia capul cu o singura mana, atunci ar fi in pericol sa se raneasca pe el insusi.
in privinta vopsirii nu am nimic de comentat pentru ca nu am ajuns la nivelul necesar si oricum lucrarile tale pentru mine sunt o sursa de inspiratie din acest punct de vedere.

#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2009 - 06:55 PM

Multumesc pentru ce ai scris KIT.
Ai dreptate, TOATA scena este complet ciudata si destul de ilogica dar asta e vina producatorului care a urmarit, cum ziceam mai mult efectul "KillBill" si mai putin logica si adevarul istoric.
Acum nu e vorba ca sabia n-ar fi putut sa taie un amarat de gat, dar ea are manerul de 20 cm tocmai ca sa o tii cu doua maini.
Eu am facut tot ce am putut ca sa o fac mai comestibila.

#13 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 24 October 2009 - 07:00 PM

de fapt si de drept, al de are inca sabie, nu face alceva decat sa ii spuna celui din genunchi ce ar putea sa pateasca daca se mai joaca cu obiecte ascutite! :drinks: de data asta il iarta, daca promite sa nu se mai repete... :rolleyes:

#14 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2009 - 07:09 PM

cu placere...am scris si eu ce am considerat ca pot scrie corect.
ce sa-l mai ierte, ca deja avea sageata in spate. :rolleyes:

#15 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 28 October 2009 - 11:52 AM

Eu din pozitia aia cred ca as fi putut cu un topor decent. Ma gandesc ca si un amarat de samurai cu tepusa frigaruia aia a lui ar fi putut. :lol:

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 28 October 2009 - 11:53 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi