Forum Machete,Modelism,Hobby: barca din chioscul cu ziare, mari corabii - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 30 Pagini +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

barca din chioscul cu ziare, mari corabii

Sondaj: Se va cumpara? (295 membri au votat)

Se va cumpara?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#461 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 23 February 2011 - 05:07 PM

Terminati cu caterinca asta cu Grecia, ca revista nu se printeaza la Atena, si nici nu cred ca sta vre-un grec sa taie baghete din pin de thassos.

Pur si simplu au avut de bagat manual hartii cu chestionare.Si nici distributia in RO nu e cea mai expeditiva chestie.

Tare as vrea sa pot face un pariu ca in tara sunt deja stocurile pana pe la numarul 10-20...in cazul in care chiar vor sa ajunga atat de departe.

#462 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 23 February 2011 - 05:46 PM

Vezi postareaPletila, la 23 Feb 2011, 17:07, a spus:

Terminati cu caterinca asta cu Grecia, ca revista nu se printeaza la Atena, si nici nu cred ca sta vre-un grec sa taie baghete din pin de thassos.

Pur si simplu au avut de bagat manual hartii cu chestionare.Si nici distributia in RO nu e cea mai expeditiva chestie.

Tare as vrea sa pot face un pariu ca in tara sunt deja stocurile pana pe la numarul 10-20...in cazul in care chiar vor sa ajunga atat de departe.



Da ce tu esti ala cu lucru manual si nu faci fata!

#463 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 23 February 2011 - 06:05 PM

terminati, ma, cu caterinca.imi bagati copilu' la idei...

#464 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 23 February 2011 - 06:32 PM

@DGDaniel:

Vrei sa fii un pic mai explicit?

@Ceilalti
Tocmai am luat numarul 4 de la brancoveanu.Si da!Am avut dreptate,a durat ceva pentru ca au strecurat o fituica.Nu cu intreruperea ci cu un chestionar.Aici tre sa recunosc ca am gresit.Da chestionarul asta pare-mi-se ca l-am avut si in 2005 da la numarul 3,ininte de ala cu intreruperea...poate ma insel dar citind-ul am avut o senzatie de deja-vu.

Teaser pentru maine ,asa ca sa doarma toata lumea linistita:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: deagostini4.jpg

Aceasta postare a fost editata de Pletila: 23 February 2011 - 06:58 PM


#465 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 23 February 2011 - 06:41 PM

Azi dimineata, le-am blocat cu totii telefoanele, cred. Am sunat timp de 2 ore fara sa raspunda nimeni si cand a raspuns, tipa de acolo era disperata. N u cred ca se asteptau la un asa impact. La un chiosc de ziare, femeia de acolo primeste in medie 5-6 numere pe saptamana si le are date in avans pe cateva luni inainte, eu nu am nici o sansa sa iau vreodata de la ea Mari Corabii.
Asta ca sa vedeti pana unde a ajuns DILEALA. :friends:

#466 Useril este offline   florin71_skoda 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 23 February 2011 - 07:12 PM

Buna seara,

Am ingrosat si eu rindul "fraierilor" care spera sa cumpere aceasta "barcuta". Din pacate nu am reusit sa cumpar numarul 1, ca m-am terzit prea tirziu si am luat doar numarul 2 si 3. Acum astept numarul 4, care in Alba Iulia inca nu a aparut.. si sper ca de data asta se va ajunge la numere mult mai mari decit la editiile precedente. Probabil ca va trebui sa-mi comand telefonic numarul 1 al revistei, ca desi am tercut de "secolul vitezei" si am pasit in secolul informaticii, comenzile tot prin "batrinul" Romtelecom, se pare ca se pot face. Macar sa ajungem sa luam cit de cit ceva si ulterior daca facem rost de planurile acestei corabii sa nu raminem doar la faza incipienta si cu speranta moarta.

Momentan nu am inceput executia si mai astept sa am citeva numere bune, ca sa se vada cit de cit ca am facut ceva.

Bafta tuturor.

Aceasta postare a fost editata de florin71_skoda: 23 February 2011 - 07:13 PM


#467 Useril este offline   repede 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 08:52 AM

Subtire rau nr. 4. Pe ce am dat azi 15 lei? Acum inteleg de ce dureaza atat de mult si cred ca o sa o mai si lungeasca ( pelteaua).

#468 Useril este offline   shomoiogu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 03-March 09
  • Location:Brasov

Postat 24 February 2011 - 09:25 AM

Salutare am prins si nr 4, ma cam sperie treaba cu formularul...:rolleyes:

As vrea sa dau curbura puntilor... inca mai studiez problema.
Baghetele sunt din placaj de 5mm coastele de 4mm, nu sunt taiate laser, probabil din lotul trecut,
poate sunt mai bune baghetele din brad

spor

#469 Useril este offline   hultan2003 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 04-September 07

Postat 24 February 2011 - 09:34 AM

Despre ce e vorba in formular ?
In revista mea nu am gasit asa ceva .

#470 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 24 February 2011 - 09:49 AM

Scurt exercitiu de marketing:

IDEA:Hai sa intarziem o zi livrarea numarului 4, tinind cont de faptul ca la ultimele doua "incercari" ne-am oprit la numarul 4 si sa vedem reactia pe care o primim din piata

Surse de date: Cele cateva site-uri de profil din tara+telefon+informatii primite de la chioscuri pe traseul vanzatoare - firma de distributie - DeAgostini

Pe baza raspunsrilor din piata vedem cum stam cu nivelul de incredere fata de revista. In Plus, punem si un chestionar ca sa vedem parearea publicului.

Si asa ne facem cu un studiu de piata efectuat gratis.
Plus un inpuls dat vanzarilor. Puneti pariu ca numarul 5 se va vinde in numar mai mare decat numarul 4?

Pe baza la ce am citit pina acum pe site, FELICITARI!!! S-a trecut cu brio acest hop. Majoritatea persoanelor afirma direct sau indirect ca sustin publicatia si ca o vor cumpara pina la capat.

Se numeste manipularea maselor si se practica si la alte nivele, mult mai sus si in alte tari cu democratii mult mai avansate ca a noastra.

:rolleyes: :diablo: :-D

#471 Useril este offline   Mioriticul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bruxelles

Postat 24 February 2011 - 10:01 AM

Off-topic:

Prin prezenta va aduc la cunostinta prezentarea scuzelor mele, in mod public, fata de Pletila. Probabil eram nervos pe faptul ca ar fi putut avea dreptate si se putea intrerupe aparitia revistei. :)

@Pletila - normal ca nu stiam de istoricul posturilor tale legate de subiect, de aparitiile ratate ale revistei din 2005 si 2010. De aici incolo posturile mele vor fi strict pe subiecte de modelism.

Numai bine

#472 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 24 February 2011 - 10:39 AM

Scuzele se accepta,fara resentimente, in urma discutiei pe privat cu Mioriticul,s-a dovedit ca nu e baiat rau asa cum voia sa para.

Mult spor la constructie.

#473 Useril este offline   Mihaly_Lazslo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 15-February 11
  • Location:Timisoara

Postat 24 February 2011 - 11:06 AM

Am reusit si eu sa cumpar numarul 4 ..... azi dimineta la ora 8 inca nu o primisera la chioscuri la ora 9 am verificat din nou tot asa spuneau ca nu lea venit inca :) la ora 10 am descoperit ca sau vandut toate numerele .... am fost pana in centru in .... am fost la peste 12 chioascuri de ziare pana la urma ma costat o ciocolata si o interventie si am reusit sa cumpar .... incet imi pierd interesul sper sa remedieze problema asta de distributie ca altfel eu o sa renunt ... si o sa imi comand ceva dintr-o bucata de undeva .... parca snt nebuni astia de la DaG nu vor sa faca bani , intr-o perioada in care nu se vinde nimic si taoata lumea sta cu marfa pe raft ei nu sunt in stare sa faca fata cereri acest aspect este de neiertat .

#474 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 24 February 2011 - 11:14 AM

Salut,

Cred ca DeAgostini are o problema de distributie a numarului de reviste. In Timisoara vad ca este problema, pe cand in Ploiesti gasesti revista la toate chioscurile. Ieri, chiar am vazut ca mai existau pe taraba si exemplare din numarul 3, de saptamana trecuta. Din cauza asta este recomandat sa vorbiti cu vanzatorul de la un anumit chiosc si sa confirmati ca veti cumpara toata seria de la el. Stiu ca genereaza oportunitati de "spaga", dar asta este....

#475 Useril este offline   MalasorteChris 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 15-January 10
  • Location:Petrosani, Hunedoara, Romania

Postat 24 February 2011 - 12:06 PM

Vezi postareaAlexPl, la 24 Feb 2011, 11:14, a spus:

Salut,

Cred ca DeAgostini are o problema de distributie a numarului de reviste. In Timisoara vad ca este problema, pe cand in Ploiesti gasesti revista la toate chioscurile. Ieri, chiar am vazut ca mai existau pe taraba si exemplare din numarul 3, de saptamana trecuta. Din cauza asta este recomandat sa vorbiti cu vanzatorul de la un anumit chiosc si sa confirmati ca veti cumpara toata seria de la el. Stiu ca genereaza oportunitati de "spaga", dar asta este....



Stiu ca nu este logic, dar asa mai avem si noi sperante. Asa am facut si eu astazi. Am inceput sa ma bag in seama cu vanzatorul, am cerut informatii despre ce s-a intamplat etc. I'am platit un numar si i-am cerut ca atunci cand il primeste sa mi-l puna si mie deoparte. Dupa 2 ore am trecut iar pe la el si am luat revista. Am avut grija sa il instiintez ca saptamana viitoare la ora 9 ma prezint iar la el. Si asta este la 30 de min de mers pe jos de la mine de acasa, cand puteam sa il iau de peste drum (dar peste drum nu am incredere ca va primi tot timpul numere, chioscul cu pricina fiind cam sarac). Si asta doar ca sa imi fac relatii cu domnul pentru ca ma cunoaste cat de cat (am mai avut o perioada cand cumparam tot ce apucam de la el - acum m-am linistit si pun bani la ciorap pentru "a-mi face barca") :))

O zi buna! :rolleyes:

#476 Useril este offline   RaduV 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 10-March 10
  • Location:BUZAU
  • Interests:MODELISM

Postat 24 February 2011 - 02:07 PM

Intrebare:
Noi cei "fraieri" care am cumparat si editiile anterioare ale revistei "Mari corabii", cum o sa ne revendicam nr. 5. si nr. 6 - gratuite, promise in anuntul editorului de sfarsit de editie?
Cum o sa faca editorul diferenta intre cei care au cumparat editiile anterioare si cei care nu le-au cumparat. In anunt scrie ca treb sunat la nr de telefon si comunicat numele si adresa si revistele vin prin posta fara costuri suplimentare.

#477 Useril este offline   MalasorteChris 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 15-January 10
  • Location:Petrosani, Hunedoara, Romania

Postat 24 February 2011 - 05:43 PM

Vezi postareaRaduV, la 24 Feb 2011, 14:07, a spus:

Intrebare:
Noi cei "fraieri" care am cumparat si editiile anterioare ale revistei "Mari corabii", cum o sa ne revendicam nr. 5. si nr. 6 - gratuite, promise in anuntul editorului de sfarsit de editie?
Cum o sa faca editorul diferenta intre cei care au cumparat editiile anterioare si cei care nu le-au cumparat. In anunt scrie ca treb sunat la nr de telefon si comunicat numele si adresa si revistele vin prin posta fara costuri suplimentare.



Aici pot eu sa iti dau un raspuns. Acum 3 sau 4 zile am gasit si eu vechiul fluturas, frunzarind prin numarul 4 al revistei (seria anterioara). Data trecuta, de suparare nu prea am bagat in seama anuntul, acum insa mi-a sarit in ochi si mi-am adus aminte ca cei de la DeAgostini promiteau numere 5 si 6 gratis. Am si pus mana pe telefon si am sunat. Din pacate doamna de la celalalt capat al firului mi-a spulberat orice urma de entuzism. M-a intrebat simplu: "Ati sunat sa va lasati numele si datele de contact atunci cand revista s-a intrerupt?". Am spus "Nu, de abia acum mi-am amintit de anuntul dumneavostra." Nu trebuie sa va mai spun ca nu voi primi cele doua numere gratis.

Deci daca ati lasat datele voastre de contact in 2010 sau 2005, sa ne spuneti si noua daca vino Mosu' prin posta. :rolleyes:

O zi buna! :-D

#478 Useril este offline   olimpiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 08-February 11

Postat 24 February 2011 - 08:28 PM

Buna seara.

Azi dimineata am gasit cu greu in Calarasi nr. 4 de la un privat, la chioscul de unde luasem in trecut primele 3 numere avea trecut in acte numai 2 reviste...si noi am fost 10 care am cumparat de acolo...
Am plecat putin mai tarziu prin oras...in unele zone aveau multe numere, deci vanzare ioc...am inteles ca privatii cumpara cu banii inainte, iar Rodipet-ul plateste dupa ce incaseaza banii pe reviste...
E greu sa te stabilesti la un chiosc...au dreptate si vanzatorii...vine omul cu banul, ii dau revista, chiar daca nu a mai cumparat de la mine...
Pana acum a fost cum a fost...sa vedem urmatoarele numere si efectul chestionarului....

Cu respect,
Olimpiu

#479 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 24 February 2011 - 08:43 PM

Vezi postareaMalasorteChris, la 24 Feb 2011, 17:43, a spus:

Am spus "Nu,

Trebuia sa zici "Da". :rolleyes:

#480 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 08:55 PM

Maine sun eu si spun ..''DA''. Am lasat doamnei brunete cu voce frumoasa de la capatul firului datele mele. :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de Razvan: 24 February 2011 - 08:55 PM


Arata acest topic


  • 30 Pagini +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

9 useri citesc topicul
0 membri, 9 vizitatori, 0 utilizatori anonimi