Forum Machete,Modelism,Hobby: barca din chioscul cu ziare, mari corabii - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 30 Pagini +
  • « Prima
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

barca din chioscul cu ziare, mari corabii

Sondaj: Se va cumpara? (295 membri au votat)

Se va cumpara?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#521 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 05 March 2011 - 09:14 PM

Vezi postareamihai74, la 5 Mar 2011, 11:59, a spus:

Salut la toata lumea! Am si eu o problema. Am cumparat toate numelele aparute pana acum. La nr 5 trebuia sa primesc coasta nr. 12 si nr. 13 dar in pungulita am gasit doua coaste cu nr. 12. Daca ar fi aceeasi dimensiune 12 si 13 nu ar fi problema dar daca sunt diferite ca dimensiune? Va rog cei cara ati cumparat nr 5 al revistei poate ma puteti ajuta masurand sau facand comparatie intre coastele nr. 12 si nr.13 si sa imi spuneti si mie ca sa stiu ce am de facut. Sau poate are cineva vre-un sfat. Multumesc anticipat.


Vorbeste cu modelistul DeAgostini. Chiar sunt curios ce o sa-ti spuna.
Intre cele doua coaste, chiar daca nu sunt semnificative, exista diferente dimensionale.
Imagine postata
desi nu reies prea bine din aceasta poza coasta numerotata cu numarul 13 este mai lata decat cea cu numarul 12.
Daca nu reusesti sa rezolvi nimic da-mi un PM si-ti trimit un fisier pe care daca-l printezi asa cum este vei avea sablonul coastei 13 la dimensiunile din kit.

Bafta!

#522 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 March 2011 - 08:49 AM

Si pentru a-i putea argumenta mai bine modelistului DeAgostini, adaug si scanul cu cele doua piese (12 si 13) suprapuse cu sageti catre cele cateva locuri in care sunt diferentele intre piese.

Imagine postata

Bafta!

#523 Useril este offline   mihai74 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-March 11

Postat 06 March 2011 - 08:40 PM

Va multumesc la toti care mi-ai raspuns. Am sunat la redactie si mi-au spus ca in cel mai scurt timp voi primi acasa nr. 5 al revistei. Eu cred ca asa este cel mai corect daca tot investim atatia bani si atata timp si rabdare, nu se cade sa ma apuc eu sa tai acum la traforaj, Asa le taiam pe toate si nu le mai dadeam lor banii. Sper sa fiti de acord cu mine. Acum sa vedem ce inseamna "cel mai scurt timp". Oricum o sa va tin la curent cu ce s-a rezolvat.

#524 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2011 - 02:04 AM

Asa e cel mai corect.

#525 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 07 March 2011 - 08:00 PM

Rugaminte catre timisoreni:
Intrucat saptamana asta n-am cum sa cumpar revista din localitatea de bastina si pentru ca miercuri dimineata sunt in Timisoara am rugamintea, daca se poate, sa-mi furnizati o adresa a unui chiosc de unde pot cumpara numarul 6. Daca se poate sa fie cat mai aproape de Spitalul Judetean, dar nu-i obligatoriu.
Multumesc!

Bafta!

#526 Useril este offline   daniil 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 26-February 11
  • Location:Resita

Postat 07 March 2011 - 11:16 PM

Vezi postareagobi71, la 5 Mar 2011, 14:02, a spus:

Corect, e bine sa verifici continutul pungii.Ce te faci insa daca piesele sunt "cu scrisu'n jos" si ochiometru' tau nu reuseste sa faca diferenta? :bad:

Subscriu si eu. La nr. 2 m-am trezit acasa ca lipseste inelul catargului. La nr. 4, filele puntii erau mai degraba un trapez ffffff inalt. :yahoo:
Noroc ca lemnul este un material ingaduitor

#527 Useril este offline   unul 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 08 March 2011 - 05:25 PM

In Bucuresti a aparut numarul 6 (mai devreme). Mai astept 9 numere si ma apuc de treaba.

#528 Useril este offline   CristiS 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 02-March 11

Postat 08 March 2011 - 07:12 PM

Deja a aparut nr 6 in Bucuresti??

#529 Useril este offline   minime 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 03-March 11

Postat 08 March 2011 - 07:29 PM

Oricum numarul 6 si 7 sunt cam bataie de joc, 2 coaste si o coasta. 5 minute de lucru pt fiecare. Nu stiu de ce o lungesc acum in loc sa o lungeasca la bordaj, unde ai de lucru o gramada.

#530 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 08 March 2011 - 08:19 PM

Vezi postareacrios, la 7 Mar 2011, 20:00, a spus:

Rugaminte catre timisoreni:
Intrucat saptamana asta n-am cum sa cumpar revista din localitatea de bastina si pentru ca miercuri dimineata sunt in Timisoara am rugamintea, daca se poate, sa-mi furnizati o adresa a unui chiosc de unde pot cumpara numarul 6. Daca se poate sa fie cat mai aproape de Spitalul Judetean, dar nu-i obligatoriu.
Multumesc!

Bafta!

Salut ! In timisoara gasesti chioscuri de ziare in fata spitalului . Si de asemenea si peste drum sunt chioscuri de ziare in zona fiind statii pentru mijloacele de transport in comun.

Insa nu stiu cat de bine sunt aprovizionate, insa prin tot orasul in preajma statiilor de tramvai, autobuz etc ,sunt chioscuri de ziare .
Daca te pot ajuta in cumva da-mi un p.m.
Sper ca am fost de ajutor ! :bad:

Aceasta postare a fost editata de ovichelu: 08 March 2011 - 08:20 PM


#531 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 08 March 2011 - 08:27 PM

Vezi postareaovichelu, la 8 Mar 2011, 20:19, a spus:

Salut ! In timisoara gasesti chioscuri de ziare in fata spitalului . Si de asemenea si peste drum sunt chioscuri de ziare in zona fiind statii pentru mijloacele de transport in comun.

Insa nu stiu cat de bine sunt aprovizionate, insa prin tot orasul in preajma statiilor de tramvai, autobuz etc ,sunt chioscuri de ziare .
Daca te pot ajuta in cumva da-mi un p.m.
Sper ca am fost de ajutor ! :bad:


Multumesc, multumesc!
Mi-a promis Mihaly ca-mi ia el revista, drept pentru care nu pot sa nu-i multumesc si public.

Bafta!

#532 Useril este offline   olimpiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 08-February 11

Postat 09 March 2011 - 01:41 PM

Buna ziua.

La noi au aparut putine numere...s-au dat ca painea calda...la 7:10 nu mai aveau oficial in nici un chiosc...l-am luat la 8:30 pe sub "mana" cu mari interventii...
Ce facem la urmatoarele numere?

Cu respect,
Olimpiu

#533 Useril este offline   Mihaly_Lazslo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 15-February 11
  • Location:Timisoara

Postat 09 March 2011 - 04:17 PM

Eu acu personal mi am format o filiera (azi am reusit sa fac rost de 2 numere ) , dar tot asa cu interventii si drumuri .....
ideea mea de baza ar fi , ca sa ne grupam pe orase si sa le comandam direct de la DeA ... de exemplu eu locuiesc in timisoara si asi face cu drag echipa cu alti colegi seriosi din oras daca ne adunam peste 5 persoane atunci sunt sigur ca taxele postale nu o sa depaseasca 1 leu pe numar !



Eu acu personal mi am format o filiera (azi am reusit sa fac rost de 2 numere ) , dar tot asa cu interventii si drumuri .....
ideea mea de baza ar fi , ca sa ne grupam pe orase si sa le comandam direct de la DeA ... de exemplu eu locuiesc in timisoara si asi face cu drag echipa cu alti colegi seriosi din oras daca ne adunam peste 5 persoane atunci sunt sigur ca taxele postale nu o sa depaseasca 1 leu pe numar !

#534 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 March 2011 - 05:55 PM

Vezi postareaMihaly_Lazslo, la 9 Mar 2011, 16:17, a spus:

Eu acu personal mi am format o filiera (azi am reusit sa fac rost de 2 numere )


Am intrat in posesia exemplarului
Imagine atasata: nr6.jpg

Multumesc, Mihaly, si ne vedem deseara la o bere ca cica azi e ziua noastra.

Bafta!

#535 Useril este offline   arigato22 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:bucuresti

Postat 10 March 2011 - 01:25 PM

incercati in selgros de acolo am luat mereu revista, este un mic magazin de ziare in stanga cum intri, vanzatoare spunea ca ii ramana mereu nr nevandute, incercati

#536 Useril este offline   florynelu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-March 11
  • Location:bucuresti - pantelimon

Postat 10 March 2011 - 02:29 PM

usor , usor , de la entuziasmul ce il aveam la inceput , incepe sa mi se cam duca ....
motivele sunt 2 : " multitudinea " de piese pe care ni le da saptamanal si faptul ca nu-mi place cum a iesit jucaria mea ...

Aceasta postare a fost editata de florynelu: 10 March 2011 - 02:52 PM


#537 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 10 March 2011 - 05:15 PM

Vezi postareaflorynelu, la 10 Mar 2011, 14:29, a spus:

usor , usor , de la entuziasmul ce il aveam la inceput , incepe sa mi se cam duca ....
motivele sunt 2 : " multitudinea " de piese pe care ni le da saptamanal si faptul ca nu-mi place cum a iesit jucaria mea ...

Ce nu a iesit bine mai exact? Nu de alta dar si la kiturile (alea din cutii) iti pot crea probleme.

#538 Useril este offline   florynelu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-March 11
  • Location:bucuresti - pantelimon

Postat 10 March 2011 - 07:08 PM

nu stiu sa zic exact , dar presimt ca ceva nu e in regula ...
am avut probleme la montarea celei de-a doua punti ...
pe mijlocul coastelor este un santulet , la mine acel santulet nu s-a aliniat cu marginea exterioara a puntii a doua ...

#539 Useril este offline   Mihaly_Lazslo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 15-February 11
  • Location:Timisoara

Postat 10 March 2011 - 07:48 PM

... daca vrei sa continui treaba trebuie sa fi perseverent , daca iti lipseste experienta o poti inlocui cu usurinta cu rabdare ! daca crezi ca esti intr-o situatie la care nu ai rezolvare atunci opreste din lucru pentru inca cateva numere pana reusesti aduni toate coastele ( osatura ) vad ca esti din bucuresti sunt sigur ca o sa primesti ajutor de la cineva de la tine din oras poate chiar si asitenta , ca sa corectezi greseala , in stadiul asta inca orce greseala se pote corecta , totul e sa vrei , mie asa imi place sa cred .

#540 Useril este offline   florynelu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-March 11
  • Location:bucuresti - pantelimon

Postat 10 March 2011 - 08:12 PM

asta e o alta problema cu asistenta ... nu am gasit pe nimeni pe langa mine cu care sa ma consult ...
toti se uita la mine ca la o usa stricata cand le zic de barcuta ...

Arata acest topic


  • 30 Pagini +
  • « Prima
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi