Forum Machete,Modelism,Hobby: MiG-3 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MiG-3 MiG-3 de la ZVEZDA

#1 Useril este offline   ManiakTC 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 23-September 09
  • Location:Slobozia

  Postat 19 October 2009 - 07:51 PM

Azi am am primit kitul MiG-3 Soviet Fighter de la firma ZVEZDA. Am deschis cutia nerabdator sa vad cam ce contine in plus fata delitul celor de la Revell si nu mare mi-a fost surpriza k defapt rusii i-au copiat pe cei de la Revell ( sau invers nush sigur). Oricum kitul nu are pre multe detalii si nici PE nu am gasit la acest kit (de mentionat k este la scara 1/72). Ma poate ajuta cnv cu indrumari la acest avion? Vreau sa imi dau toata silinta si sa fac ceva din acest kit destul de sarac. Ma poate ajuta cnv cu nijte poze din interiorul avionului?

Aceasta postare a fost editata de ManiakTC: 19 October 2009 - 07:53 PM


#2 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 19 October 2009 - 08:23 PM

Nu te supara, dar la pretul cu care l-ai cumparat nu prea are cum sa intre si un PE mititel in cutie...Cat despre poze, vorba lui Z-mare: roaga-l pe tata gugal sa te ajute... :hug:


PS:Nimic din ce am scris mai sus nu constituie ironie, batjocura, etc..

#3 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

Postat 19 October 2009 - 08:28 PM

Defapt Revell copiaza dupa Zvezda diferenta consta doar in pret, la Revell e mai scumpa ca de e firma de firma., in rest Kiturile sunt aceeleasi.

#4 Useril este offline   ManiakTC 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 23-September 09
  • Location:Slobozia

Postat 20 October 2009 - 07:03 AM

Goposaurus stai linistit k nu am de ce sa ma supar.

#5 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 20 October 2009 - 07:55 AM

Trebuie sa fac niste mici precizari privind "copierea" kiturilor.

Exista copierea legala prin schimb sau cumparari de matrite, caz in care macheta isi pastreaza calitatile si in general se schimba decalurile. Revell reboxeaza intr-adevar cateva machete Zvezda cu alte decaluri mai bogate, desi nici decalurile Revell nu sunt cele mai bune (sunt foarte cuprinzatoare dar sunt de slaba calitate, sunt rigide si se lipesc greu). Si Italeri mai reboxeaza machete facute dupa Zvezda. La fel Tamiya reboxeaza kituri Italeri. Italeri reboxaza Accurate Miniature. Zvezda reboxeaza si ei machete Italeri cu decaluri proprii.

Exista insa si kiturile "pirat" care sunt intr-adevar copiate dupa kiturile originale si acolo avem o problema pt. ca sunt inferioare de cele mai multe ori calitativ si aici cei mai de ferit sunt chinezii de la Kitech si altii ca ei care scot niste copii infecte dupa kituri Academy sau Italeri, cu niste decaluri la fel de infecte. Deci trebuie atentie la aceste kituri "pirat" ca sa nu dati banii de pomana.

#6 Useril este offline   ManiakTC 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 23-September 09
  • Location:Slobozia

Postat 20 October 2009 - 08:05 AM

Informatia despre kiturile pirat este destul de buna (in special ptr incepatori). Nu ar strica daca s-ar face o list cu firmele care scot cat de cat nijte kituri decente (ar fi utila lista ptr incepatori)

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 October 2009 - 01:31 PM

Citeaza

Nu ar strica daca s-ar face o list cu firmele care scot cat de cat nijte kituri decente (ar fi utila lista ptr incepatori)
:rofl: :hi: Uite, primul pe lista Amodel! Ma contrazice cineva???? :hug:
Din cite stiu eu Zvezda e e Italeri mutat la rusi (mina de lucru mai ieftina). Italeri si Revell fac schimb de "matrite" asa ca nu-i nici o problema sa gaesti Mig-ul de la Italeri la Revell sau Zvezda!
Despre decaluri nu as fi atit de categoric! Eu am niste decaluri pentru Me 110 de la Revell (defapt Italeri!!!!) exceptionale, si detaliere si calitate!
Firmele, in decursul productiei, lucreaza cu diversi producatori de decaluri. Producatori mai buni, producatori mai prosti, de, banutul returnat conteaza! Ca atare, la aceeasi firma de kit-uri pot fi serii de decaluri bune sau proaste, depinde decit de mult s-a scumpit furnizorul kit-ului la ...tarite! :-P

#8 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 21 October 2009 - 08:14 PM

Fara sa vreau sa il contrazic pe Z-mare care are dreptate in cazul machetistilor mai avansati, eu as da incepatorilor (primele 4-5 machete) urmatoarele sugestii pentru a nu suferi dezamagiri:

-pentru inceput ar putea aborda seria 1/72 avioane de vanatoare cu elice de la Hobby Boss in combinatie cu vopsele acrilice tip Agama date la penson. Nu costa mult (in jur de 18 lei) au un numar redus de piese iar potrivirea acestora nu e neaparat perfecta dar e OK. Decalurile sunt potrivite ca detaliere, se lipesc foarte bine pe macheta si se muleaza pe ea. Ca dezavantaje, la formele machetelor au in cateva cazuri (P-51 D Mustang, Hawker Typhoon) erori iar culorile decalurilor sunt uneori cam ciudate. Dar acestea sunt subtilitati mai putin importante pentru incepatori la care e mai important sa vada ca pot termina o macheta in conditii decente. Inca un sfat: feriti-va de finisajele metalice: avioanele in culoare aluminiu natur, otel sau titan. Sunt dificil de obtinut chiar si pentru cei avansati.
Pentru cei mai pretentiosi sau iubitorii scarii 1/48 si care au si buzunarul mai plinut exista o foarte buna serie 1/48 de avioane de vanatoare de la Tamiya (cu preturi intre 70 si 90 lei). Sunt in general foarte corecte dpdv al formelor, foarte detaliate si, important, foarte usor de asamblat datorita potrivirii perfecte a pieselor si impartirii f. logice si ingenioase ale ansamblurilor. In general aceasta firma dezamageste foarte rar, cel putin kiturile de avioane la 1/48 sunt de obicei referinta de calitate pt tipurile respective la aceasta scara.

- daca se trece de aceasta faza se poate trece la producatori gen Revell, Italeri, Trumpeter, Hasegawa, samd, samd care in general au o oferta mai pestrita din punct de vedere a calitatii kiturilor si a dificultatii de asamblare.

- mai exista si firmele gen ParcModels sau ICM care au kituri de o tipologie mai variata. Ca forme sunt in general corecte dar ca usurinta de asamblare variaza de la simplu (seria de Me-109) la relativ complicat (IAR-80). Au avantajul de a oferi subiecte romanesti, greu de gasit la alti producatori. Aici e bine sa va informati la cei mai experimentati care din kituri e mai potrivit pt voi.

-daca treceti si de aceasta faza in general va veti da seama singuri cand, nu va veti mai speria de o bavura sau de o piesa de modificat, va vor interesa mai mult subiectele rare sau corectitudinea formelor decat usurinta de asamblare si veti incerca un AModel sau altele de genul.

Ca firme pirat cu machete execrabile si de care e musai sa va feriti ar fi Kitech, Noriel si or mai fi si altele.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi