Forum Machete,Modelism,Hobby: A MODEL - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

A MODEL INFORMATII

#1 Useril este offline   max_uki 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 17-October 09

Postat 17 October 2009 - 09:58 PM

SALUT,as dori sa aflu ce parere aveti despre AMODEL. cum sant machetele ca finete a detaliilor, a usurintei imbinarilor. Ka-26 Cargo-carrying version Producator: AModelCod produs: 7281Scara: 1:72Stoc: disponibil<H4 class=sIFR-replaced>39</H4><H5 class=sIFR-replaced>,00</H5> LeiImagine postatavreau sa mi cumpar acest model si vreau sa stiu aceste detalii precum si ce dimensiuni are , o lista de vopseluri. n am gasit nimic pe site. va multumesc

#2 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2009 - 04:20 AM

dupa mine, amodel si cu metalwheels fac cele mai grosolane machete pe care le-am vazut vreodata. adevarul e ca majoritatea nici nu prea ai de unde sa le iei din alta parte asa ca e inutil sa te gandesti cat de prost sunt facute.
si cu multa rabdare, lama de cuter, kit de umplere a rosturilor si eventual niste rotite pentru facut nituri poate iesi ceva interesant

#3 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 18 October 2009 - 06:44 AM

Pai sunt ,,proaste'' pentru ca sunt ,,short-run'', scrie si pe cutie, fiind destinate modelistilor cu (ceva) experienta.
E adevarat ca ai de munca la ele, nu gluma, dar sunt unele dintre cele mai exacte machete ca dimensiuni si forme (cel putin cele la care am lucrat eu: 2xKa-26, AN-26, Mig-9, Yak-17etc).
In ceea ce priveste Ka-26 - daca ai rabdare, va iesi ceva frumos. Unele piese, mai ales bieletele de comanda de la sistemul rotoarelor, iti recomand sa le faci din fire de stiren de aceeasi grosime.

http://www.cartula.r...st-a42847-.html

http://www.cartula.r...st-a13246-.html

http://www.cartula.r...st-a37850-.html

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2009 - 06:09 PM

Eu zic asa: Daca faci un Messerschmitt 109 Hasegawa, fara multa munca la sfarsit vei avea o MACHETA foarte frumoasa care insa va arata ca o macheta. (adica nu pacalesti pe nimeni daca faci poza alb/negru si o pui pe un peisaj).
Daca insa faci kit-ul Me109 A-model, dupa ce muncesti si injuri si o iei de la capat cu vreo piesa de 3 ori, sfrsesti prin a avea toate sansele sa pacalesti oamenii ca-i o poza originala din razboi.

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4800
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 October 2009 - 06:14 PM

Salut , Max . Pentru ca ai spus la inceput ca te -ar interesa AModel in general , m-am gandit sa-ti arat un avion la care lucrez de vreo saptamana ( 2 daca tin cont timpul lasat pentru uscarea vopselei ) . Nu stiu cat te intereseaza subiectele WW 2 ,insa cel putin Yak -urile 9 U sau P (la scara 1/72) ale acestui producator sint absolut superbe din punct de vedere al reprezentarii detaliilor si corectitudinii formelor . Din pacate si acesta este un model destul de dificil in ce priveste constructia si necesita multa atentie ,in special la alinierea aripilor cu fuselajul . Totodata la al meu a trebuit sa refac ( acceptabil dupa mine ) "suruburile" de prindere a capotei motorului , fiindca turnarea grosolana a acoperit orice urma de detaliu. Avand in vedere insa corectitudinea acestui kit si deasemenea frumusetea si raritatea acestor variante , eu le recomand cu multa caldura . ---Ps. Am uitat sa-ti spun ca eu nu sint un " experten " in modelistica , cochetand sau preferand sa "rontai marginea " acestui fascinant hobby .-----

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzz_yak_9_u.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 18 October 2009 - 06:31 PM


#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12650
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 October 2009 - 12:06 PM

Citeaza

amodel si cu metalwheels fac cele mai grosolane machete pe care le-am vazut vreodata
Sorry! Poate nu ai lucrat nimic de la PM Model (Turcia)!!! Amodel e puf pe linga PM!!! Apoi, ai vazut Bf109 F de la Amodel???? E similar cu Fine Molds! Revell (mai) are niste kit-uri de-ti bati copiii (Me 110 sau Ju 88A4)!!! Bf109 F de la Italerii este atit de varza incit prefer Amodel! Cu alte cuvinte, hai sa nu dam cu parul pentru citeva bavuri pe un model corect! Sa nu uitam, Amodel scoate serii scurte, injectie la presiune scazuta, deci cu toate cele ce decurg de aici!
Intaresc cele spus e de Wurger!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi