Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR 80 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR 80 A fost o data ca-n povesti

#1 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 14 October 2009 - 12:16 AM

Sa nu spuneti ceva de rau......sa nu spuneti ca nu a fost si varianta asta...... :hug:
Ba a fost ca stiu eu asta de la bunicul meu....BARBA NEAGRA ca in luptele de pe mare care le-a dus bunicul a avut sprijin aerian, asigurat de pe portavionul "MOS ION ROATA SI UNIREA" cu avioane de tip IAR 80 varianta marina :-P

pe acest model am incercat si hartia de decaluri, pentru imprimante laser......mununata hartie, pacat ca imprimanta e prasta, cartuse refilate.....si nu a iesit calitate la imprimare

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0129_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0133_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0134_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0136_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0137_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0138_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0139_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0140_m.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0128_m.jpg

Aceasta postare a fost editata de corsar: 14 October 2009 - 12:57 AM


#2 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 14 October 2009 - 02:46 AM

Eu, totusi, te critic pt ca am fost in acel univers paralel si l-am vazut pe viu. Sa sti ca avea roata la coada, nu bechie, mai avea carlig de apuntare, ca altu' felu' dracu il mai oprea, iar camuflajul era un bleumarin mult mai inchis, ca d-aia ii zice Marea Neagra, cu pete din albastrul pe care l-ai pus tu.
Asa ca dezvolta subiectul.

E marfa prima ideea ta.

#3 Useril este offline   ManiakTC 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 23-September 09
  • Location:Slobozia

Postat 14 October 2009 - 07:14 AM

Super ideea;). Arata frumos in albastru. Oricum sunt amator si nu cred ca parerea mea conteza prea mult.

#4 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 14 October 2009 - 08:38 AM

MRX nu stiu cam in ce perioada ai fost tu acolo....dar sa stii ca nu e gresit, acea tija o aveau avioanele americane care erau niste avioane primitive.... :hug: noi in acea patina aveam un soi de electro magnet care avea rol de franare sau aceleratie electro-magnetica, asta denota ca si puntea trebuie sa fie de ultima tehnologie....seamana cumva cu principiul de functionare a motorului liniar, cam cum au inceput niponii sa faca trenurile lor suspendate.

sa nu uitam ca numai dupa cativa ani de la fabricarea prototipului, IAR 80 a fost dotat si cu tehnologie STEALTH , ati mai vazut voi IAR 80 dupa implementarea tehnologiei ????? :-P

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2009 - 08:42 AM

Bravo nene ! Ai demonstrat ce era de demonstrat.
Sunt greseli la constructie, dar pentru un navalist ca tine.....Toata stima.
Acu scrie si matale 2-3 cuvinte despre cum s-a taiat "pesa" de pe culee, cum s-au potrivit anumite subansamble si cum merge lipiciul pe plasticul asta.
Si gata "built report-ul".

"De fapt, nu-i mare scofala .....Totul e sa fi putin suparat" (Marin Moraru - Operatiunea Monstrul)

#6 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 14 October 2009 - 09:14 AM

Corsarule, mie imi place macheta! Imi place si culoarea aleasa! Arata fain!
Daca am ceva de comentat - constructiv - pe viitor sa tai partea transparenta de la decaluri, pentru ca vezi, deja ti-a facut silvering.
In rest jos palaria!

#7 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 14 October 2009 - 10:53 AM

Esti tare....acu'ïl asteptam pe ala roz ?

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 14 October 2009 - 10:57 AM

Marfa!
Arata super!
Din pacate eu inca mai am de lucru la al meu si cum sunt plecat in delegatie de nu-mi mai vad casa, na-m apucat sa avansez.
Abordarea mea insa, e ceva mai pragmatica asa ca va trebui sa fac totusi cateva modificarei printre care si pozitia palelor elicei. :hug:
Felicitari, Corsar!

Vezi postareaaviatie, la 14 Oct 2009, 11:53, a spus:

Esti tare....acu'ïl asteptam pe ala roz ?


Intuiesti tu ceva ....

Bafta!

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 October 2009 - 11:24 AM

:hug: Interesant!!!! Pacat ca decalurile au facut sivering....

#10 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 14 October 2009 - 11:25 AM

am cetit topicu' asta de doua ori, shi probabil o sa-l mai cetesc... asta este modelismu' ala far' de rahat shi venin in el!bine, corsar! :hug:

#11 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 14 October 2009 - 11:25 AM

Super tare tati !!! Bravo !!!!
@ Crios --- Corsar a lasat elicea asa pentru ca avionul lui are si optiunea de a zbura cu spatele ca sa deruteze inamicul ;)

#12 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 14 October 2009 - 11:44 AM

Bravo @corsar :hug: .Interpretarea ta navy a IAR-ului este de efect desi culorile nu mi se par tocmai potrivite,mergeau niste nuante mai inchise
Azi noapte cand am vazut postarea m-am gandit automat la F4U Corsair facand legatura si cu id-ul tau pe forum
Intrebare:cum ti s-au parut decal-urile?Pentru ca vad decal-ul (tricolorul) zdrentuit pe directie.Si mai spune-ne ce alte dificultati ai intampinat la constructie,daca au fost.
Inca o data felicitari pentru realizare.
Spor si numai bine :-P

#13 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 14 October 2009 - 12:00 PM

I aprove of this.

Aceasta postare a fost editata de Ahmed: 14 October 2009 - 12:01 PM


#14 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 14 October 2009 - 04:02 PM

acum sunt serios..... :rofl:

referitor la kit, e un kit care trebuie muncit, lucrat cu atentie si multa documentare, nu cum spunea un nene in alt topic tac-pac si lipic si are nepotul jucarie...
eu recunosc ca nu m-am documentat cu nimic, am urmat planurile din kit, si m-am inspirat din cateva poze cu f4u corsar de pe net pentru vopsire. intradevar am folosit culori mai deschise, ca vorba aia e avion din povesti, ca daca ma documentam si eu un pic si lucram mult mai atent si ingrijit iesea o macheta nu avion din desene animate... :hug:
marea problema care am avut-o e ca nu s-a potrivit nici intrun fel panoul de bord, sau cum se mai chema....daca ai observat ca nu am nici o poza cu interiorul la cabina, asta ca sa nu vedeti ca nu exista panoul de bord :-P ....scaunul si celelante piese sunt, si sunt vopsite frumos ca in instructiuni
plasticul la lipit e ok, am folosit lipici MODEL MASTER, face priza repede si buna
piesele de pe culee se deprin bine, numai daca esti foarte atent cum le tai. sincer la mine s-au rupt mitralerele, incercand sa le tai cu bisturiul, am gasit pe la barcile mele niste piese le-am taiat la dimensiunia care trebuia si le-am pus acolo, ca diametru erau perfecte, de fapt era niste antene de la un portavian.
decalurile eu spun ca sunt ok, dar sa tineti cont ca in ultimi 5-6 ani nu am mai lucrat avioane si nu prea sunt la curent cam cum sunt acum decalurile
ca tricolorul e zdrentuit pe la margini, da....e vina mea nu a decalului...
se spunea ca sunt unele chesti gresite, ok, nu contrazic, dar exemplificati ce e gresit si cum trebuie facut, ca vorba aia vreau sa fac si eu o macheta de IAR 80, si nu numai eu...

bafta

#15 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 14 October 2009 - 04:35 PM

Faina ideea si realizarea ei. Tabloul de bord trebuie sa fie oblic , nu perpendicular pe placa aceea perforata asa se potriveste si asa e si la avionul real. La trenul de aterizare, amortizoarele (sau cum se numesc tijele alea) ar trebui sa vina mai sus

#16 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 14 October 2009 - 05:24 PM

Foarte, foarte frumos!!! :hug:

#17 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

  Postat 14 October 2009 - 08:26 PM

Super tare ideea! Ma intreb cum ar arata un Iar-80 cu FuG Neptun...........

#18 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 16 October 2009 - 08:17 AM

Legat de macheta lui CORSAR, modelismul este o chestiune serioasa, de gust, precum femeile.
Macheta prezentata pesemne are alt motor, vazut din cabina se roteste spre dreapta, motorul IAR-14K vazut din acelasi loc se rotea spre stanga. Apropo, nici un IAR-80-81 nu a avut roata la bechie.
Aflati ca documentele cercetate de noi nu pomenesc de o unitate, dotata cu IAR-80-81, care sa fi avut ca misiune speciala supravegherea marina, fapt care sa justifice un asemenea camunflaj, iar denumirea "NAVAL" nu putea fi inscrisa, era folosita numai la santiere (ex. Santierul Naval Galati), in cel mai rau caz putea fi folosit "MARINA", de la Marina Romana sau Ministerul Aerului si Marinei.
Documentele specifica urmatoarele: pentru interventii pe mare, destul de rare, erau solicitate He-114, Ju-87 sau Ju-88. A existat o unitate, Esc.78 Bombardament dotata cu He-111 H6, care a fost detasata pe litoral pentru patrulare marina, de la nord la sud si invers paralel cu litoralul. H6 fiind dotat cu rezervoare suplimantare ce-i pernitea o autonomie mare.
Fantezia ne poate ajuta, in afara de camunflajul marin, putem vopsi dubla cu aripi galbene si fuzelaj albastru, in culorile de desert, deoarece facand parte din axa puteam fi solicitati si pe alte fronturi, sau nuante de gri ale aceluiasi aliat.
Fiecare are dreptul sa procedeze dupa gustul sau, dar in momentul cand este postat pe un Site, de modelisti seriosi, cu experienta, cei tineri o vor perpetua pana se va sedimanta ca reala. S-au mai vazut ineptii pe unele Siteuri preluate si devenite adevaruri in mintea multora.
Eu stiu ca modelismul este o chestiune serioasa, fara de care nici in trecut, dar nici in prezent nu se poate construii un avion performant. Asa ca va rog sa actionam ca atare.
Acesta macheta (TUNATA) poate fi prezentata, dar numai in cercuri restranse, eventual ultima sambata la magazinul lui Olaf.
Daca precizarile mele au indus deranj, cer scuze!
Dan Antoniu

Aceasta postare a fost editata de Radu-Dan: 16 October 2009 - 08:20 AM


#19 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 16 October 2009 - 08:18 AM

wurger astept si de la tine ( si nu numai de la tine ) sfaturi si exemplificari cu greselile...e pe vine un al 2-lea kit pe care vreau sa-l fac macheta... :hug:

#20 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 16 October 2009 - 08:33 AM

Radu-Dan toata stima si serpectul pentru tine, si nu numai.....
referitor la ceia ce ai spus, de la titlu topicului se vede ca nu se vrea a fi o macheta....poate era mai potrivit sa fi fost la rublica SF, dar avand la baza un kit de IAR 80 am considerat ca e mai bine sa o pun la avioane
de fapt am pus aici aceasa lucrare, si inca o data a nu se citi macheta, ca sa discutam ce e bine la ea si ce nu e bine, este un avion montat si se poate spune si exemplifica mult mai usor unde e greseala mea, unde e greseala de kit si cum trebuie facut corect.
asta este scopul acesti avion (fie el si din desene animate)
mie personal mi-ar prinde foarte bine niste sfaturi de la tine cum ar trebuii sa fie macheta ....

in rest sa auzim numai de bine si bafta la toti

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi