Forum Machete,Modelism,Hobby: si m am intors cu cva de carton - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

si m am intors cu cva de carton nava carton Kormoran

#1 Useril este offline   nosferatum18 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:Galati

Postat 11 October 2009 - 09:26 PM

poate k o sa para metoda rudimentara da asta am cu asta fac, lipiciul e super glue si carton presat de 2mm.Ii multumesc lui traian ptr plan si acu sa vedem ce o iesi k si eu sunt destul de curios ce va iesi.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de nosferatum18: 11 October 2009 - 09:29 PM


#2 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 11 October 2009 - 10:02 PM

De ce nu incerci aracet sau clei?
Superglue este casant dupa uscare si se poate desprinde foarte usor. Fiind vorba de carton, el poate intra in material si cand se va rupe, va face pagube foarte mari...

#3 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 October 2009 - 05:06 AM

O sa iasa ca iar o sa te alegi cu cartonas galbem daca nu incerci sa iti adaptezi ortografia. Ma bucur ca am putut sa iti fiu de ajutor si ca ai gasit un model care sa te satisfaca si pentru inceput te-ai orientat bine, modelul avand mai mult suprafete drepte deci fara mari probleme de constructie. Rudimentar sau nu, conteaza mult ce iese iar de faza in care esti depinde in cea mai mare parte cum va arata in final. Dat fiind faptul ca osatura e la interior, e mai putin importanta estetica si mai mult corectitudinea formelor, alinierea si soliditatea. Incearca si fa o cala de montaj dintr-o scandura pe care fixezi in cuisoare bucati de bagheta la lungimea distantei dintre coaste in 2 siruri paralele cu spatiu intre ele cat grosimea chilei, aliniate perfect, intre care ,,infingi'' chila. O sa te ajute mult sa obtii un corp drept fara torsionari. Scoti corpul de pe cala doar cand ajungi la filatul fundului, pe care il faci abia dupa ce ai fixat puntea si bordurile. Iti sugerez si eu sa folosesti aracetul.
Spor!

#4 Useril este offline   nosferatum18 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:Galati

  Postat 12 October 2009 - 12:33 PM

Vezi postareatraian, la 12 Oct 2009, 06:06, a spus:

O sa iasa ca iar o sa te alegi cu cartonas galbem daca nu incerci sa iti adaptezi ortografia. Ma bucur ca am putut sa iti fiu de ajutor si ca ai gasit un model care sa te satisfaca si pentru inceput te-ai orientat bine, modelul avand mai mult suprafete drepte deci fara mari probleme de constructie. Rudimentar sau nu, conteaza mult ce iese iar de faza in care esti depinde in cea mai mare parte cum va arata in final. Dat fiind faptul ca osatura e la interior, e mai putin importanta estetica si mai mult corectitudinea formelor, alinierea si soliditatea. Incearca si fa o cala de montaj dintr-o scandura pe care fixezi in cuisoare bucati de bagheta la lungimea distantei dintre coaste in 2 siruri paralele cu spatiu intre ele cat grosimea chilei, aliniate perfect, intre care ,,infingi'' chila. O sa te ajute mult sa obtii un corp drept fara torsionari. Scoti corpul de pe cala doar cand ajungi la filatul fundului, pe care il faci abia dupa ce ai fixat puntea si bordurile. Iti sugerez si eu sa folosesti aracetul.
Spor!

Messengerul asta ne strica cam pe toti, :friends: sper sa nu ma prinda si de data asta :hi: . imi cer scuze pe calea asta.Da este un model destul de usor pentru ca nu are suprafete curbate. acum sa ma apuc de finisarea corpului si de placarea sa, am sa folosesc carton de duplex,dk aveti voi alte sugestii in afara de duplex as fi recunoscator.

#5 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 13 October 2009 - 07:23 PM

Avand in vedere ca esti la inceputuri,pana cand o sa iti dai mana in domeniu si dat fiind si materialele de care dispui, si fiindca formele corpului permit, iti sugerez sa folosesti tot carton presat pentru a realiza structura corpului cu elemente decupate ca sa se incadreze intre coaste iar dupa ce ai slefuit si netezit tot sa il imbraci un stratul exterior pe care il poti scoate la o imprimanta color pe carton duplex de 0,3mm. Folosirea a doar un strat de duplex lipit pe coaste o sa se cuteze in locurile de lipire si modelul o sa fie numai muchii pe coaste.

#6 Useril este offline   nosferatum18 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:Galati

Postat 14 October 2009 - 05:08 PM

am lipit si puntea in sfarsit, si am sa incerc cu duplex 2 straturi.Si am o intrebare, cu ce as putea da coca navei dp ce o plachez cu foile de carton sa poata fi slefuita?

Imagine postata
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de nosferatum18: 14 October 2009 - 05:10 PM


#7 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 14 October 2009 - 06:39 PM

probabil stii (sau nu) cartonul duplex are, ca shi lemnul, 'fibra'.traseaza filele, una cate una, in lungul fibrei, si apoi lipeshte-le cu un adeziv cu uscare mai rapida.insista la imbinari. stratul 2 va avea grija sa 'corecteze' eventualele imperfectziuni ale primului strat.potzi impregna apoi totul cu ceva cu uscare rapida, gen lac, spritz-chit...potzi face cateva teste pe altceva decat pe model, sa fii sigur de rezultat.eu am folosit in dese randuri spritz- chit , spray, in straturi succesive, shi am fost multzumit de rezultat.mai asteapta shi alte idei, eu nu am mai lucrat carton de multishor...'succesuri'!

#8 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 14 October 2009 - 06:52 PM

Vezi postareagobi71, la 14 Oct 2009, 19:39, a spus:

probabil stii (sau nu) cartonul duplex are, ca shi lemnul, 'fibra'.traseaza filele, una cate una, in lungul fibrei, si apoi lipeshte-le cu un adeziv cu uscare mai rapida.insista la imbinari. stratul 2 va avea grija sa 'corecteze' eventualele imperfectziuni ale primului strat.potzi impregna apoi totul cu ceva cu uscare rapida, gen lac, spritz-chit...potzi face cateva teste pe altceva decat pe model, sa fii sigur de rezultat.eu am folosit in dese randuri spritz- chit , spray, in straturi succesive, shi am fost multzumit de rezultat.mai asteapta shi alte idei, eu nu am mai lucrat carton de multishor...'succesuri'!


Frumos sfat dar limba romana te uraste. Am incercat sa citesc ce ai scris si am obosit. Krezi ca pothi reushi sha szchri normal rumaneste ? nu de alta dar mai demult pe acest froum si pe altele inaintea lui scrierea gen mirc ym `shi` alte asemnea era sanctionata tocmai din respect pentru utilizatorii forumului


Multumesc

#9 Useril este offline   nosferatum18 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:Galati

Postat 14 October 2009 - 07:48 PM

Vezi postareagobi71, la 14 Oct 2009, 19:39, a spus:

probabil stii (sau nu) cartonul duplex are, ca shi lemnul, 'fibra'.traseaza filele, una cate una, in lungul fibrei, si apoi lipeshte-le cu un adeziv cu uscare mai rapida.insista la imbinari. stratul 2 va avea grija sa 'corecteze' eventualele imperfectziuni ale primului strat.potzi impregna apoi totul cu ceva cu uscare rapida, gen lac, spritz-chit...potzi face cateva teste pe altceva decat pe model, sa fii sigur de rezultat.eu am folosit in dese randuri spritz- chit , spray, in straturi succesive, shi am fost multzumit de rezultat.mai asteapta shi alte idei, eu nu am mai lucrat carton de multishor...'succesuri'!

Multumesc pentru sfaturi, acum sa le pun si in practica si vin cu rezultatele.

Aceasta postare a fost editata de nosferatum18: 14 October 2009 - 07:49 PM


#10 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 14 October 2009 - 09:20 PM

iaca, di acuma incolu' voi scrii asa cum pricepi tata lumea...ca deh, moldovean sunt...si daca e cineva cari nu pricepi moldovineasca , ia dictionaru rumano -moldovinesc si sa documenteaza...scuze...

#11 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 14 October 2009 - 10:14 PM

osei.sini nu prisiepii sie se griesti aisia,ari o licuta die pierdut.dinsul siela cari  a scris mai sus,ari multi  di grait,si graiesti ghini.usidieti biecul pina sie intoasi limba romaneaca.
    textul  de mai sus tradus:ok.cine nu intelege ce se spune aici are putin  de pierdut.domnul care a postat mai sus are multe de zis si spune bine ce spune.stingeti lumina pina se revine la limba romana literara.

eeee,da siei cu tine hai.di uni criezi tu ca sie gasiesite asa sieva?

#12 Useril este offline   nosferatum18 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:Galati

Postat 15 October 2009 - 12:49 PM

Vezi postareagobi71, la 14 Oct 2009, 22:20, a spus:

iaca, di acuma incolu' voi scrii asa cum pricepi tata lumea...ca deh, moldovean sunt...si daca e cineva cari nu pricepi moldovineasca , ia dictionaru rumano -moldovinesc si sa documenteaza...scuze...

nu iti fa probleme, sunt multi care discrimineaza acest dialect, si nu inteleg de ce.

Vezi postareajeli, la 14 Oct 2009, 23:14, a spus:

osei.sini nu prisiepii sie se griesti aisia,ari o licuta die pierdut.dinsul siela cari a scris mai sus,ari multi di grait,si graiesti ghini.usidieti biecul pina sie intoasi limba romaneaca.
textul de mai sus tradus:ok.cine nu intelege ce se spune aici are putin de pierdut.domnul care a postat mai sus are multe de zis si spune bine ce spune.stingeti lumina pina se revine la limba romana literara.

eeee,da siei cu tine hai.di uni criezi tu ca sie gasiesite asa sieva?

Si domnule jeli nu inteleg nimic din ce ai spus, si in primul rand de ce ai mai postat pe topicul meu neavand nici o legatura cu subiectul.Si vazand ca sunteti din sibiu , este justificat motivul de ce a ti postat, cam toata lumea are ceva cu moldova si cu dialectul din aceasta zona.

Aceasta postare a fost editata de nosferatum18: 15 October 2009 - 12:45 PM


#13 Useril este offline   nosferatum18 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:Galati

Postat 15 October 2009 - 01:54 PM

Si am o rugaminte la voi, as vrea daca aveti planuri de monitoare romanesti dar si straine.

#14 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 15 October 2009 - 10:33 PM

E un fapt constatat ca in anumite coditii sunt persoane care dau in mintea copiilor dar as vrea sa cred ca nu e cazul. Pe de alta parte, fiind si eu la origini moldovean, sunt profund deranjat de pocirea dulcelui grai doar in dorinta faptasului de a se considera interesant. Si mai e si treaba cu respectul pentru munca altuia care ar trebui tratat prin optica respectului dorit pentru propria munca.
Nosferatum- daca o sa urmaresti la TEHNICI / SANTA LEOCADIA descrierea metodelor aplicate de Claudiu, o sa gasesti raspuns la multe din intrebarile tale, metoda de lucru fiind general valabila la cartoane. In ce priveste monitoarele, daca mergi pe aceeasi linie a cartoanelor o sa gasesti cateva modele tot la adresa pe care ti-am recomandat-o iar daca esti tentat si de altceva te pot ajuta cu cateva planuri.
Contact pe E-mail si rezolvam.
Spor!

#15 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 15 October 2009 - 11:32 PM

imi cer scuze pentru faptul ca am jignit personale de mai sus.sincer sa fiu nu am nimic cu moldova sau cu populatia ei.si ca sa va confirm acest lucru va mai spun ca prietena mea cu care locuiesc de trei ani este din iasi.am multi prieteni acolo,dar si in judetele suceava,vaslui si botosani.ce am scris eu acolo nu este altceva decit transcrierea vorbei din judetele enumerate mai sus.inca o data va rog sa ma scuzati.

#16 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 16 October 2009 - 08:13 AM

lasa jeli, ca sunt si persoane din Moldova care gusta genul asta de glume, si moldoveni nu sunt asa suparaciosi, in rest ai sa vedem ce se mai lucreaza pe la nave....

bafta

#17 Useril este offline   nosferatum18 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:Galati

Postat 16 October 2009 - 11:35 AM

am sa citesc cu atentie asupra topicului fregatei si voi reveni cu coca completa. :hug:

#18 Useril este offline   nosferatum18 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:Galati

Postat 19 October 2009 - 04:02 PM

sunt destul de dejamagit ce fel arata momentan astept sa se usuce si sa vedem cum o sa se prezinte si cu al doilea strat de aracet :hug:
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de nosferatum18: 19 October 2009 - 04:06 PM


#19 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 19 October 2009 - 04:46 PM

ceva nu este in regula.ori cartonul folosit nu este cel care trebuie, ori aracetul prea diluat.pentru stratul al doilea cred ca va trebui sa folosesti fie un alt tip de carton, fie un alt adeziv.sau poti sa lipesti intre ele doua straturi de carton din cel pe care il ai,sa le pui la uscat intre doua planuri drepte(la presat) si sa-l folosesti asa doar dupa uscarea completa a acestuia.dureaza un pic pana se usuca, dar te va scuti de necazuri pe viitor.nu usca modelul fortat!oricum, indiferent care este rezultatul, nu lasa dezamagirea sa te domine, si nu-ti pierde rabdarea. :hug: nu cred ca primul meu model arata altfel... :-P

#20 Useril este offline   nosferatum18 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:Galati

Postat 19 October 2009 - 08:35 PM

Vezi postareagobi71, la 19 Oct 2009, 17:46, a spus:

ceva nu este in regula.ori cartonul folosit nu este cel care trebuie, ori aracetul prea diluat.pentru stratul al doilea cred ca va trebui sa folosesti fie un alt tip de carton, fie un alt adeziv.sau poti sa lipesti intre ele doua straturi de carton din cel pe care il ai,sa le pui la uscat intre doua planuri drepte(la presat) si sa-l folosesti asa doar dupa uscarea completa a acestuia.dureaza un pic pana se usuca, dar te va scuti de necazuri pe viitor.nu usca modelul fortat!oricum, indiferent care este rezultatul, nu lasa dezamagirea sa te domine, si nu-ti pierde rabdarea. :-P nu cred ca primul meu model arata altfel... :rofl:

acum dupa uscare arata mult mai bine, si multumesc ptr incurajari :hug:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi