Forum Machete,Modelism,Hobby: GB I. A. R. 80 -81 , etc . - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

GB I. A. R. 80 -81 , etc . iar GB ?

#141 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 16 October 2009 - 03:19 PM

Eu nu am pretins niciodata ca sunt pur ca zapada. Dar nu sunt un om rau. Nu merit sa fiu tratat ca un om rau - uitati-va la fiecare postare de-a mea din ultimul an, fiecare este urmata imediat de o reactie negativa, unele sunt chiar de o rautate infioratoare. Chiar si in acest thread s-au spus lucruri care nu ar trebui sa fie spuse niciodata, mai ales intre "prieteni".

Ok, poate ca trebuie sa sumarizez...
Ma supara "reactia negativa" oferita cu mare iutzeala si cu mare asprime.
Reactiile negative le depasesc in cantitate pe cele pozitive care sunt oferite rar.
Cand am avut nevoie de sprijin, chiar si cand l-am cerut pe fata, nu mi-a fost oferit.
Mai clar de atat nu pot fi.

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 16 October 2009 - 03:20 PM


#142 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 October 2009 - 12:18 PM

Daca tot s-a dus in balarii topicul asta...
Am sugerat asta:

Citeaza

Reiterez problema asupra bagatului picoarelor in functia cautare! (cu scuzele de rigoare!)
O sugestie: http://www.cartula.r...oala-t1332.html (l-am gasi rasfoind pagina cu pagina sectiunea "Blindate" dupa ce motorul de cautare si-a cerut scuze ca un asemenea subiect nu exista!)

si am primit replica asta:

Citeaza

Z , sint de prea mult timp aici pentru a sti unde sa caut ceva daca doresc chiar si fara a utiliza functia de cautare

Altul zice:

Citeaza

...batul lung din aripa ( care nu stiu cum se numeste ) iar nu l-am pus.
(sublinierea imi apartine)
Ii raspund:

Citeaza

"Batul" ala lung din aripa se numeste tub Pitot si ajuta la determinarea vitezei avionului.

Asa ca primesc o zeflemea:

Citeaza

Z-mare, multumesc frumos pentru lectie, acuma stiu si eu ca ventilatorul ala din fata se numeste elice, of e greu numa prost sa nu fii :(
ar trebui sa scrii si la cei de la Wikipedia Enciclopedia, aia sint asa de incuiaţi incit zic ca.....ia fi atent:
Tubul Pitot - a fost inventat de Henri Pitot (1695-1771). Acest instrument captează presiunea statică şi cea dinamică din faţa avionului .
Vai de capul lor, sper ca o sa-i anunti ca de fapt ala e vitezometru... cred ca au facut si ei scoala cit am facut si eu..adica deloc :(

Radub, acuma ce sa fac, sa ma supar pe cei de mai sus? Zau, nu merita. Machetismul e prea frumos...

#143 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 19 October 2009 - 01:54 PM

Vezi postareaZ-mare, la 29 Sep 2009, 09:38, a spus:

Avioanele iesite de la reparatii erau vopsite, pe extrados, integral in verde oliv inchis din lipsa de materiale, astfel ca la sfirsitul razboiului toate avioanele erau vopsite in verde. In perioada 1944 - 1950 avioanele au avut cocarde tricolore, asa ca e putin probabil sa fie vreun IAR vopsit in verde, cu stele.

Cu scuzele de rigoare daca ma bag in ce nu stiu, insa in "Lumea aviatiei" apare o poza micuta-micuta cu un IAR-80DC ( singura poza cu asa ceva) verde si cu stele. Are cineva poza la o rezolutie mai mare?

#144 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 19 October 2009 - 06:49 PM

Vezi postareaMesserschmitt, la 19 Oct 2009, 14:54, a spus:

Cu scuzele de rigoare daca ma bag in ce nu stiu, insa in "Lumea aviatiei" apare o poza micuta-micuta cu un IAR-80DC ( singura poza cu asa ceva) verde si cu stele. Are cineva poza la o rezolutie mai mare?

Este cumva poza in care IAR-80DC este aterizat fortat pe `burta` in iarba pozat din incidenta spate-stinga ?


Am gasit zilele trecute un poster din revista modelism cu mai multe inmatriculari de IAR-80. Mi-a atras atentia una dintre ele verde oliv cu albastru si binenteles cu stele rosii. Legenda pozei spune IAR 80 in jurul anilor 1950, este corect desenul sau nu ? sau trebuia avionul sa fie integral albastru ?

#145 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 19 October 2009 - 07:58 PM

varianta dubla comanda, apare in cartea domunului Antoniu , la profile color in culoarea verde inchis. varianta de simpla comanda doar in albastru!

#146 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2009 - 10:54 PM

.

#147 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 20 October 2009 - 12:53 PM

Vezi postareaMesserschmitt, la 19 Oct 2009, 12:54, a spus:

Cu scuzele de rigoare daca ma bag in ce nu stiu, insa in "Lumea aviatiei" apare o poza micuta-micuta cu un IAR-80DC ( singura poza cu asa ceva) verde si cu stele. Are cineva poza la o rezolutie mai mare?



Acea poza cu IAR 80 DC vazut din stanga spate este intr-adevar de proasta calitate la origine. Nu te ajuta cu nimic rezolutia mare de scanare la o poza slaba.
Dar cred ca nu te-ai uitat atent la poza, este verde dar are cocarde (nu stele) si are numarul 425.

Vezi postareaorogos, la 19 Oct 2009, 17:49, a spus:

Este cumva poza in care IAR-80DC este aterizat fortat pe `burta` in iarba pozat din incidenta spate-stinga ?
Am gasit zilele trecute un poster din revista modelism cu mai multe inmatriculari de IAR-80. Mi-a atras atentia una dintre ele verde oliv cu albastru si binenteles cu stele rosii. Legenda pozei spune IAR 80 in jurul anilor 1950, este corect desenul sau nu ? sau trebuia avionul sa fie integral albastru ?




Ca deobicei in revista Modelism sunt destul de multe chiftele mai ales profilele color. Toate pozele cu 80-uri cu stele sunt integral albastru ( acel albastru rusesc).

#148 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 20 October 2009 - 01:14 PM

Deci profilul facut de mine si postat in cealalta pagina este bun?

#149 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 20 October 2009 - 02:01 PM

Vezi postareaaxor, la 20 Oct 2009, 12:14, a spus:

Deci profilul facut de mine si postat in cealalta pagina este bun?


Da, numai ca tu l-ai facut un albastru fosforescent :-P :hug:

#150 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 October 2009 - 01:37 PM

Citeaza

Am gasit zilele trecute un poster din revista modelism cu mai multe inmatriculari de IAR-80.
Cum zicea si Cantacuzino, Modelismul cit e de "Modelism" a dat si chiftele! In numarul de prezentare a inmatricularilor IAR-80, nu se pomeneste nimic de Crucea Regelui Mihai! Normal, era pe vremaea lui nea Nicu si asa ceva nu se exista!!!!!!!!!

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

48 useri citesc topicul
0 membri, 48 vizitatori, 0 utilizatori anonimi