Forum Machete,Modelism,Hobby: GB I. A. R. 80 -81 , etc . - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

GB I. A. R. 80 -81 , etc . iar GB ?

#61 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4800
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 September 2009 - 12:23 AM

Baieti imi pare sincer foarte rau de ce s-a intamplat in seara asta . In special imi cer scuze fata de cei ce-si expuneau modelele ( sau urmau sa o faca ) in acest topic .---------- O alta "chestie " : (Fara sa doresc a castiga vreo simpatie pe aici sau altundeva ) .-------- Radub , cu toate ca nu ma voi putea apara , incearca sa ma " balacaresti " doar pe mine , pe " celelalte forumuri "(...), caci cu mine te-ai certat in acesta sera si nu cu tot forumul . ---------------. P. s. axor :pardon: TU chiar nu ai nici o vina .

#62 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2009 - 02:00 AM

Maaaamaaa, ce carnagiu.
Ce l-am ratat pe asta......Eram ocupat sa termin un samurai pt expo de la Alba si dup-aia am vopsit la 2 submarine si un/o Valkirye din Galactica, plus lac pe un ferarri.

Bine ca nu m-am apucat de IAR 80. Oricum cand o sa o fac va fi secret...

:pardon: Ninjaaaaaa !!!

#63 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 September 2009 - 12:02 PM

Citeaza

Spuneti criticati indrumati dar nu dati cu pietre !
Am critica, :pardon: dar din pacate nu prea avem ce! Incearca sa refaci pozele, nu se vede aproape nimic! Ori tocmai etaliile sunt esentiale aici!

Citeaza

Eu nu vad cum postarea initaiala a lui radub a fost jignitoare..
Eu zic ca problema este alta. Nu postarea in sine sau indicatiile privind sursele de documentarea au deranjat cit "cautati in colectia Modelism (scutiti-ma de "huo"-ul obligatoriu )", "Ca de obicei, va indemn sa nu faceti o "moaca" intreband pe unde pot fi furgasite scanurile astea - investiti un ban in acele CD-uri ca merita.", "(scutiti-ma de "ce fac astia pentru modelism?"-ul obligatoriu )".Ca sa nu se inteleaga gresit, pe mine nu ma deranjeaza cele de mai sus! Daca nu e asta, chiar ma depaseste, pentru ca Radub nu a facut decit sa dea niste informatii!

Citeaza

Offffff....vinovatul moral sunt eu,am postat acele poze cu replica IAR din entuziasm,m-am grabit,nu am judecat la rece iar acum imi pare rau desi nu voiam altceva decat sa ajut
Offf, m-ai innebunit! Stai linist omule, nu ai nici o vina! Ai facut bine ca ai pus acele poze, nu te mai agita degeaba!
Si ca sa inchei pe subiect, poate uitati de ciorovaiala:

Citeaza

Care sunt cele mai apropiate nuante de culorile IAR-80. A.. ceva ce se gaseste in Romanica ca in Tarile Calde nu-mi prea permit sa fac cumparaturi !
Ce sa zic, dupa inicatiile din carte ar fi: "camuflaj tipic englezesc...Extrados: vopsit in benzi ondulate...de culoare verde oliv inchis cu benzi de culoarea pamintului ars...Intradosul: ...in culoare albastru gri deschis, inclusiv partea inferioara a fuselajului"(op.c., Vinatorul IAR-80, istoria unui erou necunoscut). Neexistind mostre de culoare sau un ordin cu moste de culoare (ceva gen RLM), aceste culori ramin de interpretat, si Wurger ne-ar putea spune cam cite feluri de "culoarea pamintului ars" sau "albastru gri deschis" exista! Eu, urmind exemplul lui Wurger, am vopsit IAR-ul astfel:
". Deci, extradosul aripilor si fuselajului, precum si intradosul acestuia, au fost vopsite in pete de verde (MM1713) si maro (Humbrol 142 sau 3*H29+1*H155), iar intradosul aripilor si fuselajul, pina la borbul de fuga al aripilor, a fost vopsit in RLM 76. Capota motorului, coiful elicii, capetele de plan si inelul de recunoastere, au fost vopsite in galben, Humbrol 24. Palele elicii, in negru, Revell 9."(citat dintr-un articol care din pacate s-a pierdut). Mi s-au parut de cel mai bun simt si bat destul de bine peste culorile IAR-ului de la Muzeul Aviatiei.
O mica precizare: intradosul aripilor si fuselajul, pina la borbul de fuga al aripilor. IAR-urile ..."de la numarul 1 la 300, inclusiv"..., aveau burta avionului, "...de la locasul de escamotare al trenui pina la deriva"... (op.c., Vinatorul IAR-80, istoria unui erou necunoscut) erau vopsite in culoarea de camuflaj a extradosului, defapt o continua pe aceasta. Dar, in pozele din aceeasi carte, se vede ca acest camuflaj incepe de la bordul de fuga al aripilor, nu de la locasul trenului de aterizare!!!!
Cei ce nu au planuri cu detalii sau catea mai sus amintita, pot, fie consulta http://www.cartula.r...round-t243.html (Cantacuzino a facut o treaba excelenta!!), fie intreba. In masura cunostintelor am sa le raspund.
Hai, spor la treaba!

#64 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 22 September 2009 - 01:06 PM

Citeaza

Ce sa zic, dupa inicatiile din carte ar fi: "camuflaj tipic englezesc...Extrados: vopsit in benzi ondulate...de culoare verde oliv inchis cu benzi de culoarea pamintului ars...Intradosul:


Este mult adevar la remarca din carte "camuflaj tipic englezesc" adica RAF, nu doar la figurat. :pardon: Pacat ca l-ati suparat pe Radu, poate v-ar fi ajutat in acest sens.

#65 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2009 - 03:41 PM

http://www.youtube.c...h?v=juVQJzSyYxg

#66 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 September 2009 - 03:54 PM

Ceea ce sa intimplat aseara, nu a fost frumos! Am incercat sa aplanez situatia, dar nu am reusit. Noroc ca oamenii mai trebuie sa si doarma :pardon: .
Acum, eu cred ca astea sunt lucruri care se uita. Poate nu ai va ajuta pe cei care l-au suparat, dar mai sint multi altii care au nevoie de sfaturi si informatii de la el! Nu trebuie sa-i bage pe toti in aceeasi oala!
Radule, daca citesti asta, sa stii ca eu unul iti apreciez atit informatiile cit si munca pe care o depui. Ar fi bine sa nu pui la suflet tot ce se scrie chiar si daca nu iti place.

Hai, numai bine! La lucru cu voi! :-D

#67 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4800
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 September 2009 - 05:10 PM

Wurger ,apuca-te caci " nici nu sti ce pierzi " . ----- Z - cam asta a fost . ------------ Si acum pentru admini . Probabil ca par mai aiurea , sau cu nasul pe sus ( desi niciodata nu m-am inchipuit astfel) , sau poate chiar cum dorea sa ma numeasca Radub ------------Cum ar fi daca eu ti-as spune "scuze daca esti un lab@giu"? ----------. In momentul in care a spus-o , pentru mine s-a terminat cu respectul sau bunul simt .Nu pot tolera asta pentru ca nu am injurat si nu am ofensat astfel pe nimeni . Ce as mai fi putut zice - Multumesc ? Aceasta este totusi calomnie . Va rog sanctionati acest gen de iesiri indiferent cine este si cui i se adreseaza altfel ,nah , apar si " reactiunile " . Acum frumos ar fi din partea mea sa ma retrag din acest GB si chiar asta am sa si fac . ----------- Ps. Tibi22 ti-am lasat un loc gol la "coada" celor ce l-au apreciat pe Radub , treci asadar mai in fata , sa te poata auzi , caci vei avea intradevar foarte mult de castigat .Aceasta nu este o jiGnire .

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 September 2009 - 05:25 PM


#68 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 September 2009 - 05:34 PM

Dany, sincer, mai bine nu scriai cele de mai sus! :pardon:

#69 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 22 September 2009 - 05:37 PM

Rog un admin sa inchida acest topic -motivul - subectul discutiilor nu este acelasi cu cel din titlul topicului !
Multam !

#70 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2009 - 05:41 PM

Uneori am impresia ca lumea ori chiar nu citeste postarile, ori pur si simplu informatia se pierde pe drum printre sinapsele dintre nervul optic si centrul gandirii.

NU MA MAI BAG.

maxim 3 litere/cuvant, simplu, la obiect, mai simplu de atat chiar nu pot sa ma exprim. Mai pe larg, pentru cei care totusi chiar citesc si inteleg, am scris in postarile precedente.

MI-A AJUNS.

Asta are si un cuvant de 5 litere, nivel mediu deja.

#71 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 September 2009 - 06:44 PM

Imi pare rau, dar nu pot face nimic.
Pentru moment sunt intr-un prelungit concediu de forum.
Pe urma am sa vad ce am sa fac.
Intre timp, se pare ca sunteti pe cont propriu.

Bafta!

PS - Am raspuns (sper eu) la toate PM-urile care mi-au venit.
Pana termin concediul ma gasiti pe e-mail.

#72 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1267
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 22 September 2009 - 08:05 PM

fratzilor... aratatzi-mi ceva constructiv in toata tevatura asta... suntem modelisti, sau ce???

#73 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 22 September 2009 - 08:19 PM

Ovichelu a deschis un topic nou pe tema IAR-80 Parcmodels....pacat ca topicul de fata nu poate fi inca sters sau blocat pentru ca deja este compromis...imposibil sa nu mai simta cineva nevoia sa adauge cate ceva...ce-a fost a fost...haideti sa ne vedem de machetele noastre

Numai bine :pardon:

Aceasta postare a fost editata de axor: 22 September 2009 - 08:22 PM


#74 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4800
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 September 2009 - 09:28 PM

Am vorbit cu domnul Tibi22 pe PM , iar dansul a avut bunatatea si nobletea de a -mi ierta " aiureala" . Multumesc mult domnule Tibi .Am tinut sa specific asta pentru ca gestul dansului a fost important pentru mine . Se poate inchide acum .

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 September 2009 - 09:29 PM


#75 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 22 September 2009 - 11:57 PM

Vezi postareacrios, la 22 Sep 2009, 19:44, a spus:

Intre timp, se pare ca sunteti pe cont propriu.
Pana termin concediul ma gasiti pe e-mail.


Eu am gasit o echipa de moderatori, sunt baieti buni, seriosi, oameni dintr-o bucata.

Imagine atasata: moderatori.jpg

#76 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 September 2009 - 10:46 AM

Pana la acest moment, acest thread are 2222 vizualizari.
Cand am raspuns cu informatiile pe care va puteti baza, threadul fusese vizualizat de vreo 300 de ori. Intre timp am fost atacat repetat, fara pauza. Trei persoane au incercat sa imi ia apararea. Unul dintre ei, tibi22, singurul care a spus ca pot si eu contribui cu ceva aici, a fost imediat luat peste picior si cenzurat de atactor.
De ce m-am saturat? Nu se vede chiar aici de ce? Aproape 2000 de vizualizari in care NIMENI de pe acest forum nu a crezut ca ce se intampla aici este o agresiune fatisa si personala si nimeni nu i-a spus atacatorului sa STFU. Si asta e supararea mea. De cand am inceput sa postez din nou aici in Aprilie, chiar de la prima postare, "am fost luat in primire" si atacat (tampenia aia cu group buildul de Ju87), 2000 de vizualizari, nici un pic de sprijin. Apoi am zis, hai sa mai tac un pic, sa se mai linisteasca spiritele, si apoi dupa vreo doua luni de absenta am postat din nou in threadul cu vopsele, BAM iar un atac personal, 2000 de vizualizari, nici un pic de sprijin. Iar am mai tacut un pic, am mai zis, hai ca poate se mai linisteste lumea, si am postat aici in acest thread despre un subiect care imi este extraodrinar de drag si de care am fost obsedat de mai bine de 20 de ani. Vedeti si voi reactia uzuala, atac, 2000 de vizualizari, fara sprijin.
Deci, asta e motivul. Nu mai e placut sa vin aici pentru ca garantat voi fi atacat si nu voi avea sprijin. Nu e rautate, nu e ciuda, nu e ca "m-a invis dany", e pur si simplu o acumulare de catran si o absenta crasa de recunoastere a eforturilor mele. Cei care ati mai ramas obiectivi, incercati sa va puneti in situatia mea.
Mi s-a spus ca "ma jignesc repede", dar de ce e nevoie de jignire? De ce nevoie sa fie testata de fiecare data rapiditatea cu care "ma jignesc"? De ce nu se poate raspunde fara o mica/mare impunsatura? Si dupa aceea, atitudinea e "pai dupa ce ca te-am facut de KKT, acum te superi?". Pentru ca asta a devenit acest forum, nu prea mai are treaba cu modelismul ci este pur si simplu un forum unde unii "se simt mari facandu-i pe altii sa se simta mici". Acest forum este suma tuturor membrilor. Daca permiteti atacul la persoana ca forma de contributie, asta va e forumul.
De aceea, la fel ca altii, simt ca este necesar sa iau o vacanta de la acest forum.
Va urez spor.
Radu

#77 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 23 September 2009 - 12:25 PM

Domnule Radub......nu te da batut .......lupta,adica posteaza in contunuare si nu raspune la provocari....
...e doar un sfat de la un batran corsar..... :pardon:

#78 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 September 2009 - 12:36 PM

Multumesc pentru sfat, dar nu cred ca m-am facut inteles.
Problema mea nu e ca exista atacuri ci ca nu exista sprijin sau apreciere care sa le anestezieze. Cand te musca sobolanii, problema nu e gaurica lasata de dintii lor mici ci infectia pe care ti-o baga in trup. Din cand in cand ai nevoie de un mic vaccin, un antidot, o deratizare.
Radu

#79 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 23 September 2009 - 12:37 PM

radu! cei care te ataca sunt 0,01 din membrii acestui forum. cei care te apreciaza urmaresc discutia si trag concluziile.bafta!

#80 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 23 September 2009 - 12:51 PM

domnul radub te-am inteles bine.....poate ca eu nu m-am exprimat destul de clar.......vaccinul ar fi ca sa dai ignor la acei 0.01% cum a spus horia
sprijin eu spun ca ai din partea membrilor acestui forum, dar deocamdata e tacit
unii o sa spuna ca ma bag.....ca musca-n lapte, ca eu sunt navalist...si nu am habar sau.....sincer ma intereseaza tot ce este despre IAR 80 si variantele lui
bafta si vino cu informatii utile in continuarie

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi