Forum Machete,Modelism,Hobby: GB I. A. R. 80 -81 , etc . - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

GB I. A. R. 80 -81 , etc . iar GB ?

#21 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4800
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 September 2009 - 04:18 PM

Radub :pardon: , daca ai ceva de impartit cu cineva , te rog ,cearta-i in particular , sau numeste-i pe punctual . Nu ai ajutat cu nimic prin acea postare . Cunosc toate acele aparitii. Nu am "finantz" momentan pt. a le achizitiona . Nu descarc carti din principiu ( am cateva pe care le pot numara pe degetele de la maini date de prieteni - am vazut altele dar nu le detin in nici un format desi nu mi-ar fi fost deloc greu sa le obtin sa zicem fraudulos ) .Cand pot le cumpar.Am Modelism-urile vechi , dar nu ma prea ajuta la ceea ce doresc sa aflu. De obicei obtin informatii cautand/intreband pe forumuri , prieteni ,sau alte surse ( ex . E-bay pt foto de arhiva ) .De multe ori mi se intampla sa caut dupa informatiile necesare o perioada foarte mare de timp ( luni , uneori chiar 1-2 ani ).Te rog nu ne mai baga pe toti in aceeasi oala . Curios ca adesea te simti jicnit foarte usor , dar jicnesti la fel de usor . Crede-ma nu am nimic cu tine , dar chiar nu mi-a cazut bine postarea ta .

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 September 2009 - 04:45 PM


#22 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 21 September 2009 - 05:10 PM

Vezi postarearadub, la 21 Sep 2009, 11:42, a spus:

...........
Iar in final, daca vreti poze cu IAR-80 asa cum era el, va recomand sa dati o raita prin setiunea Walkaround a acestui sit unde Cantacuzino a pus o adevarata comoara.
Radu

Adica AICI

#23 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4800
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 September 2009 - 06:07 PM

Z, multumesc de informatie .

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 September 2009 - 06:08 PM


#24 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 21 September 2009 - 07:22 PM

Dany nu te supara dar reactia ta este exagerata. Postul lui radub este adevarat din foarte multe puncte de vedere in ceea ce priveste `starea` de spirit a multor `modelisti` din romanica. Ceea ce a spus Radub este foarte pertinent ca de obicei...si da sti cum e adevarul mai si doare daca ai nevoie de menajamente si fapte spuse si ascunse dupa roz si flori eu zic sa ....

Aceasta postare a fost editata de orogos: 21 September 2009 - 07:24 PM


#25 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 21 September 2009 - 07:33 PM

Vezi postareadany, la 21 Sep 2009, 15:18, a spus:

Radub :pardon: , daca ai ceva de impartit cu cineva , te rog ,cearta-i in particular , sau numeste-i pe punctual . Nu ai ajutat cu nimic prin acea postare . Cunosc toate acele aparitii. Nu am "finantz" momentan pt. a le achizitiona . Nu descarc carti din principiu ( am cateva pe care le pot numara pe degetele de la maini date de prieteni - am vazut altele dar nu le detin in nici un format desi nu mi-ar fi fost deloc greu sa le obtin sa zicem fraudulos ) .Cand pot le cumpar.Am Modelism-urile vechi , dar nu ma prea ajuta la ceea ce doresc sa aflu. De obicei obtin informatii cautand/intreband pe forumuri , prieteni ,sau alte surse ( ex . E-bay pt foto de arhiva ) .De multe ori mi se intampla sa caut dupa informatiile necesare o perioada foarte mare de timp ( luni , uneori chiar 1-2 ani ).Te rog nu ne mai baga pe toti in aceeasi oala . Curios ca adesea te simti jicnit foarte usor , dar jicnesti la fel de usor . Crede-ma nu am nimic cu tine , dar chiar nu mi-a cazut bine postarea ta .


Dany,
Acum nu stiu cat a ajutat ce am spus eu, dar dupa parerea mea am spus EXACT unde trebuie cautate informatiile. Daca asta nu te ajuta pe tine, nu pot decat sa iti spun vechea vorba ca poti duce calul la apa dar nu il poti face sa bea.
Poate o sa zici ca ma "jicnesc usor" (unbde esti Wurgere sa-i corectezi dictia omului?) dar sa stii ca mi-e lehamite sa imi fie nevoie sa ma apr de fiecare data cand fac o postare pe acest forum. Nu stiu de ce, dar in ultimul timp nu mai e nici un fel de farmec sa mai trec pe aici. Si tot in ultimul timp, am descoperit ca am din ce in ce mai putini prieteni aici. Hai sa vedem cati iti vor lua aprarea si cati imi vor multumi ca am spus unde se pot gasi datele necesare. Punem pariu ca mai multi ma vor injura?

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 21 September 2009 - 07:33 PM


#26 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4800
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 September 2009 - 07:53 PM

Radub e vorba de felul in care ai spus si nu de faptul ca ai spus . Stai pe aici si nu ne da importanta , sigur vor fi unii care vor avea nevoie de ajutorul tau .P.s. Stiu ca e cu " G" ,.

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 September 2009 - 07:58 PM


#27 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 21 September 2009 - 07:58 PM

Vezi postareadany, la 21 Sep 2009, 18:53, a spus:

sigur vor fi unii care vor avea nevoie de ajutorul tau .


Am crezut ca ti-am fost de ajutor. Nu stiu de ce, poate ai vrut sa spui "multumesc" dar tot "pe-a ma-tii" ti-a iesit.
Sau poate ca "ajutorul" meu nu a fost destul daca posmagii nu ai fost si muieti.
Radu

#28 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4800
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 September 2009 - 08:00 PM

Cum am mai spus , cunosc acele titluri . Doar pentru ca mi le-ai reamintit , nu ma ajuta prea tare . Totodata nu-ti pot multumi fiindca ne faci " troaca de porci" in timp ce dai exeplele acelor publicatii .

#29 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 21 September 2009 - 08:10 PM

Oameni buni,terminati cu ciondanelile,mai bine ma dadeam cu :pardon: decat sa postez nenorocitele alea de poze si nu s-ar fi ajuns la discutiile astea care nu fac bine!

INCA O DATA : MII DE SCUZE

Hai sa ne vedem de IAR-ul nostru !

Aceasta postare a fost editata de axor: 21 September 2009 - 08:11 PM


#30 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 21 September 2009 - 08:11 PM

Gata, mi-e de ajuns.
Pa

#31 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4800
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 September 2009 - 08:13 PM

Nu e vina ta Axor . Nu sint suparat si nici Radub nu cred ca e . Poate e una dintre acele nenorocite de neintelegeri care degenereaza in " certuri de vrabii " . Scuze Radub daca te-am ofensat ( jiGnit nu ma mai risc sa pun )

#32 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 21 September 2009 - 08:18 PM

Mai baieti, scuze ca ma bag, dar cred ca ar trebuii sa va opriti aici cu tachinarile si argumentele voastre!
Nu ca vreau sa-i tin apararea lui Radub, el a scris sursele de unde se pot obtine informatiile corecte. Consider ca este bine intentionat! Acum e drept, trebuia sa o spuna putin altfel ca sa nu supere pe unii. Unele vor fi greu de obtinut, si vor costa ceva bani pe care i-am da mai bine pe machete sau vopsele! Dar consider ca trebuie sa fim mai toleranti unii cu altii! Cred ca asa este frumos intre oameni care au talent si mai ales ca suntem si putin care avem acest hobby in Romania!

Inca odata scuze Radub, dany! Hai sa facem machete nu sa ne haraim!

#33 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 September 2009 - 08:19 PM

Of!
Nu stiu de ce, uneori, cand pasiunile se intalnes ies scantei.
Luati-o mai usor si mai putin personal.
Nimeni nu stie ce stie celalalt si daca ar sti, informatia este publica si raspunsul nu se adreseaza dor celui care a pus intrebarea ci tuturoer celor care citesc si asta nu-i valabil doar pentru topicul asta.
Ramaneti rogu-va in subiect.
Multumesc si ...

Bafta!

#34 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 21 September 2009 - 08:22 PM

Vezi postareadany, la 21 Sep 2009, 19:13, a spus:

. Nu sint suparat si nici Radub nu cred ca e .


Pe ce punem pariu ca iar ai (sau ATI, ca tot vorbesti numele multora) inteles gresit cum sta treaba? :pardon:
Radu

#35 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4800
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 September 2009 - 08:27 PM

Foarte rau atunci , fa ce poftesti . Eu ti-am intins o mana prietenoasa cu toate ca tu nu ai catadicsit nici macar sa te gandesti la asa ceva .

#36 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 21 September 2009 - 08:33 PM

Baieti STOP!!!

#37 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 21 September 2009 - 08:36 PM

Baieti ! Haideti sa ne ocupam de subiectul topicului ! Nu cred ca are vre-un farmec sa ne intepam si sa starnim polemici si sa vedem cati sustinatori are X si cati sunt cu Y . Nu va ajunge ce vedeti la tv in politica ?
Acum un mic update:
Spuneti criticati indrumati dar nu dati cu pietre !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00043.JPG
  • Imagine atasata: DSC00045.JPG


#38 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2009 - 08:38 PM

De ce "STOP" Tibi? Doar discutia se potriveste de minune cu noul profil al site-ului, campionatul de "aruncatul cu parerea", aberatii si lovituri sub centura (ca daca as zice ce gandesc, desi sunt doar observatii pertinente in opinia mea, unii probabil se vor simti insultati). Nu mai e de cam multisor vorba despre machete, decat pur ocazional si intamplator.

#39 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 21 September 2009 - 08:40 PM

Vezi postareadany, la 21 Sep 2009, 19:27, a spus:

Foarte rau atunci , fa ce poftesti . Eu ti-am intins o mana prietenoasa cu toate ca tu nu ai catadicsit nici macar sa te gandesti la asa ceva .


Unde mi-ai intins mana prieteneasca? Cand mi-ai pus in gura cuvinte care nu imi apartin? Cand m-ai acuzat de gesturi pe care nu le-am facut?

AM VRUT SA AJUT. Stiu ca pot sa ajut, dar voi face asta numai daca mi se da voie.

Cearta asta nu a "degenerat" ci a fost condusa intr-o directie agresiva si confruntationala, personalizata, de catre tine, dany, si de nimeni altcineva. Pe alte forumuri asta se cheama "trolling" si "flaming".

Nici macar nu ti-ai cerut o scuza. O scuza urmata de cuvantul "daca" nu e o scuza ci e o justificare, si din cate se vede te simiti foarte justificat si chiar neindreptatit. Cum ar fi daca eu ti-as spune "scuze daca esti un lab@giu"? Dar sunt domn si nu vreau sa fac asta.
Vad ca esti plin de epitete fata de acest grup, ne-ai numit troaca de porci, ne-ai spus ca ne certam de obicei ca vrabiile, pe mine ma tratezi ca pe un neica nimeni, oare cum putem ajunge la nasul tau?

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 21 September 2009 - 08:42 PM


#40 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 21 September 2009 - 08:43 PM

Ok, nu ma mai bag. Revin in acest topic numai cind ma apuc de IAR 80 luna viitoare!
Salut!

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi