Forum Machete,Modelism,Hobby: GB I. A. R. 80 -81 , etc . - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

GB I. A. R. 80 -81 , etc . iar GB ?

#121 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 27 September 2009 - 05:02 PM

Cu placere Dany,ar fi interesant daca mai are cineva poze cu IAR-uri ''instelate'',in afara de cele doua din postarea anterioara nu mai stiu...

#122 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 September 2009 - 08:54 AM

Citeaza

Ce varianta credeti ca ar putea sa fie ( Bo-PI) ?
Cei doi montatniti (asa se numesc) au existat la prototip. Ei au fost scosi incepund de la avionul cu numarul 1 si au reaparut la variantele IAR 80C, numerele 241-250.
In cartea "Vinatorul IAR-80, istoria unui erou necunoscut" Dan Antoniu & George Cicos, mai este o poza, de care vorbeam cu citeva interventii mai sus, cu numarul 247.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: propaganda001.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 28 September 2009 - 09:16 AM


#123 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4800
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 September 2009 - 03:13 PM

Multumesc mult si tie Z . M-am lamurit .Chiar ma gandeam daca au pastrat vechiul numar matricol dupa razboi , .

#124 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 28 September 2009 - 03:20 PM

Care era schema de vopsire la IAR-uri dupa 1950?
Profilul de mai jos este corect? Ma refer la vopsire si inmatriculare.

http://wp.scn.ru/en/ww2/f/312/53/0/1

#125 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 29 September 2009 - 12:17 AM

Vezi postareaaxor, la 28 Sep 2009, 14:20, a spus:

Care era schema de vopsire la IAR-uri dupa 1950?
Profilul de mai jos este corect? Ma refer la vopsire si inmatriculare.

http://wp.scn.ru/en/ww2/f/312/53/0/1



Nu este corect. 80-urile cu stele au avut camuflaj integral culoare bleu la fel ca Yak-ul 11 din muzeul militar.

#126 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 29 September 2009 - 12:23 AM

Multumesc Cantacuzino ! :friends:
Eram ferm convins ca au fost vopsite si cu verde,parca acum multi ani am vazut un profil de IAR cu stele si vopsit verde,si de atunci traiam cu impresia asta !

#127 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 September 2009 - 09:38 AM

Citeaza

parca acum multi ani am vazut un profil de IAR cu stele si vopsit verde,si de atunci traiam cu impresia asta !
Avioanele iesite de la reparatii erau vopsite, pe extrados, integral in verde oliv inchis din lipsa de materiale, astfel ca la sfirsitul razboiului toate avioanele erau vopsite in verde. In perioada 1944 - 1950 avioanele au avut cocarde tricolore, asa ca e putin probabil sa fie vreun IAR vopsit in verde, cu stele.

#128 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 30 September 2009 - 08:46 AM

Citesc, citesc si nu-mi vine sa cred, pe toate Site-urile exista persoane care au impresia (grsita in conceptul meu), ca sunt doctori in materie, ca parerea lot trebue neconditionat adoptata de toata lumea. Din pacate acet fel de personaje scriu pe diverse forumuri, ineptii debitate de inteligenta lor creatoare, apoi urmeaza intoxicarea cititorilor, ideile se fixeaza ca reale. Apoi apar cei ce le perpetueaza.
Aflati ca sunt persoane ca noi, Dan Antoniu si George Cicos, care am studiat peste 20 de ani documentele depozitate in diverse arhive, planuri originale, Notite Tenice, Cartile Pieselor de Schimb pentru ambele variante, etc, etc (includ in discutie si IAR-80).
Apoi, apar pasionati ca Dan Melinte (Cantacuzino), Radu Branzan (RADUB) si Catalin Buzdugan, care au folosit informatiile culese de noi si au intrat in detaliile subtile, completand in mod fericit informatiile aduse de noi.
Va rog sa tineti cont de sfatul meu, cel putin in ceeace priveste IAR-80, cei doi sunt persoanele care cunosc cel mai bine acest avion, forumistii care-i contreaza dau dovada de imaturitate si neintelegere a situatiei de fapt descrise mai sus. Macar un pic de respect ca exista pasionati isi pierd timpul sa aduca informatii ce va sunt utile.
Acei "Gica Contra" ar trebuii sa construiasca machetele asa cum le dicteaza constiinta, si sa tina cont ca atunci cand doi sustin ca gresesti, trebuie sa dea de gandit, unde este cazul si este posibil.
Fenomenul nu este singular, pe fiecare forum exista cate un Gica care vine sa pertube scopul pentru care a fost creat acesta. Eu am fost contrat la randul meu de niste Gica, atotstiutori care nu au vazut in viata lor un document oficial de arhiva. Am procedat asa cum am crezut eu ca este mai bine pentru timpul meu, m-am retras - Ex. modelism-info.ro unde am fost moderator si am fost atacat tot de un Gica moderator ce a sarit ca ars la unele lamuriri date unui roman din Anglia, culmea tot despre IAR-80, apoi de pe romanian spotters.
Cartula, apreciaz in mod deosebit ca te lupti sa mentii un climat civilizat, normal, parerea mea - pentru a nu degenera in penibil discutiile, aceea care nu se pot incadra, cu toate incercarile intreprinse, trebuiesc exclisi fara rezerve, trebue facuta curatenie.
Scuze daca am suparat forumistii, cu exceptia celor mentionati!
Dan Antoniu

Aceasta postare a fost editata de Radu-Dan: 30 September 2009 - 08:47 AM


#129 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 September 2009 - 10:45 AM

Citeaza

Am procedat asa cum am crezut eu ca este mai bine pentru timpul meu, m-am retras -
Nu vreau sa stic iar topicul prin postari pe linga, dar ati gresit procedind asa: a ramas pe baricade Gica-contra!

Citeaza

Aflati ca sunt persoane ca noi, Dan Antoniu si George Cicos, care am studiat peste 20 de ani documentele depozitate in diverse arhive, planuri originale, Notite Tenice, Cartile Pieselor de Schimb pentru ambele variante, etc, etc (includ in discutie si IAR-80).
Apoi, apar pasionati ca Dan Melinte (Cantacuzino), Radu Branzan (RADUB) si Catalin Buzdugan, care au folosit informatiile culese de noi si au intrat in detaliile subtile, completand in mod fericit informatiile aduse de noi.
Vedeti, aici iar este o greseala. Invormatia ramine undela "la noi" in cerc restrins. Ajuta la ceva??? Cineva intreaba ceva, ca tot omul nelamurit. Nici unul din cei mentionati mai sus nu raspunde (motive sunt suficiente, incepind cu lipsa de timp si terminind cu scirba prezidentiala), asa ca ramine loc suficent pentru Gigi-contra se se desfasoare.
Sa-mi fie cu iertare, de multe ori am provocat deliberat o anumita atitudine. Cineva intreba ceva, fara sa primeasca raspuns. Atunci, pafarist convins, am dat cu bita in lata. Imediat, cei ce stiau raspunsul corect m-au corectat, raspunzind astfel la intrebare! Nu-i cinstita metoda, dar e utila, dupa cum se vede! :friends:
Inca o data, cer iertare tuturor forumistilor pentru aceasta interventie (desi luasem hotarirea sa nu mai intervin in astfel de dispute), nu am vrut sa supar pe nimeni, am vrut doar sa arat un adevar dureros.

#130 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 30 September 2009 - 01:42 PM

Desi am jurat ca nu mai scriu nimic pe acest subiect ...

Imi place topicul asta....este asa un fel de psiholog in care invaluit in dragostea pentru modelism putem sa ne exprimam tot felul de crezuri si probleme. Nu e de mirare ca psihologii in vest infloresc..se pare ca stresul societatii actuale este un pic mai mult decit pentru ceea ce a fost creierul `proiectat` sa faca. Desi ...e bine, un forum e mult mai iefitin  :friends: ...eu zic sa il lasam asa cum este si sa ne bucuram de el  :good: ...si sa impartasim din problemele care ne macina....important e sa le exprimi si sa povestesti cuiva  :hi:

Aceasta postare a fost editata de orogos: 30 September 2009 - 01:46 PM


#131 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4800
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 September 2009 - 07:05 PM

... Sincer nu ma pretind un Gica -contra si nici atotstiutor nu ma consider . Am fost ... beat . . Nu intr-atat incat sa nu pot sa scriu , dar indeajuns pentru a ma lua la harta prosteste . Nu am mai facut asa ceva si nu-mi sta in obicei . Nu mi s-a mai intamplat si nici nu se v-a mai intampla . Asta am incercat sa spun cu " caderea de calciu " si credeam ca totul se v-a termina acolo .Eram fericit pentru ca tocmai reusisem dupa foarte mult timp sa-mi fac rost de ceva bani pentru un compresor . In loc sa sa-mi intreb amicii care ar fi cel mai potrivit model , am reusit sa generez o cearta stupida lezand gratuit persoane deosebite .....Timpul nu -l mai pot intoarce . Tot ce pot face este sa sa trec peste acel incident , sa invat ceea ce este de invatat si sa incerc sa -mi duc cumva existenta pe acest forum , daca mai este posibil .... Ce pot sa mai spun ... Inca o data imi cer scuze pentru ceea ce s-a intamplat ....De data aceasta cred ca nu se mai poate face chiar nimic aici . Va ROG mult inchideti acest topic . Este mult mai bine daca v-a deschide altcineva mult mai avizat un topic pe acest subiect , unde chiar daca nu se vor strange atat de multe vizualizari , cel putin sper ca se v-a vorbi doar despre I.A R.-uri .

#132 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 30 September 2009 - 07:56 PM

Vezi postareaorogos, la 30 Sep 2009, 14:42, a spus:

Nu e de mirare ca psihologii in vest infloresc..se pare ca stresul societatii actuale este un pic mai mult decit pentru ceea ce a fost creierul `proiectat` sa faca


Dupa cum spunea Jay Leno: "Si noi cand eram mici aveam psihologi si le povesteam ce faceam. Dar obisnuiam sa-i numim prieteni."

#133 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2009 - 08:41 PM

Dany, iti recomand o vizita urgenta la doctor. E periculos rau cu caderile astea de calciu, niciodata nu stii ce se ascunde in spatele lor. Stii vorba din batrani, sanatatea inainte de toate.

La partea cu bautura nu ma bag, fiecare face (sau bea) ce vrea. Insa revenind la aspectul deficientei de calciu, nu stiu cat de bine e sa le combini. Ai grija.

#134 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 September 2009 - 09:13 PM

Revenind dar doar un pic la subiect, trebuie sa va anunt ca tocmai sunt fericitul posesor al kitului IAR 80M de la ParcModels asa ca nu pot spune decat ca ... ati pus-o!

Bafta!

#135 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4800
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 September 2009 - 10:27 PM

----------Dany, iti recomand o vizita urgenta la doctor---------- :friends: Da , sigur . Daca ma duc la din aia de zice Olaf poate voi ajunge normal si risc sa se lege de mine vreun nebun ( beat ) pe vreun forum , nu inainte de a da o gramada de spaga . Ceilalti nu-mi vor putea face nimic , insa nu inainte de ma usura de spaga . Mai bine tin spaga , imi cumpar un aerograf si pentru ca tot sint " dus incurabil " , ma apuc sa construiesc , de data aceasta ,pe bune, niste kit-uri .

Aceasta postare a fost editata de dany: 30 September 2009 - 10:27 PM


#136 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 30 September 2009 - 11:21 PM

Citeaza

Revenind dar doar un pic la subiect, trebuie sa va anunt ca tocmai sunt fericitul posesor al kitului IAR 80M de la ParcModels asa ca nu pot spune decat ca ... ati pus-o!


:hi: :friends:

#137 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 30 September 2009 - 11:39 PM

In spatele caderilor de calciu...pot sta in principal 2 lucruri....aport scazut...sau eliminare exagerata :). Eu zic sa faci lucurile cu moderatie.

#138 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 07 October 2009 - 11:32 PM

Vezi postareaCantacuzino, la 29 Sep 2009, 01:17, a spus:

Nu este corect. 80-urile cu stele au avut camuflaj integral culoare bleu la fel ca Yak-ul 11 din muzeul militar.


Asta ar trebui sa fie corect :hi:
Desi am postat profilul acesta si in topic-ul ''lucrarile mele'' ma gandesc ca nu deranjeaza prea mult daca apare si aici.
Spor si numai bine !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: stele.jpg

Aceasta postare a fost editata de axor: 07 October 2009 - 11:37 PM


#139 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 16 October 2009 - 01:39 PM

Trebuie sa spun ceea ce simt. Din punctul meu de vedere, ce s-a intamplat aici este o nedreptate. Multi veti spune ca nu e asa, si ca merit orice rautate mi-a fost servita aici, ba poate si mai mult. Nu ma uimeste asta. Va rog sa mergeti cateva pagini inapoi la postarea Nr. 25 si veti vedea ca am prezis cu mare precizie ce urma sa se intample si s-a intamplat. Nu sunt “ghicitoare” si nici nu “sufar de mania persecutiei” (asa cum s-a zis mai sus). Ce am spus acolo este bazat pe propriile mele experiente aici. Nici nu mai stiu cata vreme a trecut de cand nu am mai auzit un “multumesc” sau un “bravo” aici, dar in schimb am primit tone de bobarnace, suturi, mistouri si artzag.

Am nevoie sa simt ca sunt binevenit si ca pot face o diferenta. Daca nu simt asta, atunci ce rost are sa vin aici? Nu e rautate sau nush’ce “retragere in turnul meu de fildes”. Nici pe departe. De ce sa vin aici doar pentru acest gen de tratament? Un “multumesc” nu ucide pe nimeni, dar face minuni. Dar asa cum am spus, fiecare multumesc pe care il primesc aici este eclipsat de zecile de bobarnace. Cand talerul balantei trage prea mult inspre “neplacut” e normal sa imi dispara si placerea.

O sa imi spuneti din nou ca aia care ma tot “iau la intors” sunt doar o mana de oameni. Si ce daca sunt doar cativa? E ca si cum mi-ati spune “ai multi prieteni dar doar cativa au ciuma”. Raul pe care il fac acesti infectiosi ajunge adanc tare de tot. Si cand toti ceilalti taceti de fiecare data cand eu sunt tratat in acest mod, sunteti complici. Am nevoie sa simt un pic de sprijin. Cei care veti spune ca oferirea sprijunului “creeaza bisericute” trebuie sa va spun ca bisericuta se formează din momentul când un om este atacat și nimeni nu îl ajuta. Problema nu e ca dany m-a atacat - problema e ca nimeni nu m-a sprijinit. Ala e raul cel mai mare! Ce sa mai spun ca în „threadul” asta, după ce am fost „impins la pamant” de unul, deși am cerut un pic de sprijin, acel sprijin a fost eclipsat de atacuri. Apoi au mai venit unii care mi-au dat niște suturi în coaste urmat de niște „grei” cu sabii ne ninja și bate de baseball care au terminat treaba, spre deliciul tuturor. Era o vreme când unii îmi spuneau „frate” aici. Unde erați „fratilor” când am avut nevoie de voi? Orice "rana" are nevoie de "ingrijire".

Multi dintre cei care au scris acele lucruri neplacute despre mine nici nu ma cunosc. Doar o mana dintre voi v-ati deranjat sa veniti la intalnirile cu mine. Doar o mana de oameni de pe acest forum mi-au scris un email sau au avut o discutie cu mine pe messenger. Dar multi vorbesc despre mine (si stiu ca cel putin unul de pe aici mi-a facut reclama foarte negativa prin multe locuri) de parca ma cunosc, de parca le-as fi frate. Cei care m-ati intalnit personal stiti ca sunt generos fara sa cer ceva la schimb, ca mai vorbesc si prostii si ca sunt mereu dispus sa ascult si pe altii - de fapt sunt extraordinar de dispus sa ii ascult pe altii, si nu mi-e rusine sa recunosc ca tot ceea ce stiu, stiu de la altii pe care am fost dispus sa ii ascult. Nu imi e rusine sa recunosc ca sunt oameni (chiar si aici) care stiu mai multe decat mine, dar asta e pur si simplu pentru ca nu imi e frica sa ma inconjor cu oameni mai destepti decat mine. Dar aici pe forum sunt descris/tratat ca un inganfat care crede ca are dreptate intotdeauna (desi orice am spus a fost pe cat posibil sprijinit de citate sau scanuri din carti, dar nu a fost atacata acea sursa ci eu) sau egoist. Iar cand astfel de lucruri ma deranjeaza, “deranjul” meu e privit ca inca o dovada ca “sunt asa si pe dincolo”. Daca suprarea nu e permisa, atunci de ce e OK provocarea supararii?
Nu am probleme cu discutiile in contradictoriu daca sunt principiale. Dar toate certurile in care am fost implicat au fost discutii de genul “nu conteaza ce e corect, conteaza cine e corect”. Joaca mingea nu jucatorul. Aici nu s-au mai dat cartonase galbene sau rosii de mult.

Multi dintre voi pareti sa fiti deranjati de faptul ca traiesc in strainatate si ca de aici, din acest “rai”, nu mai stiu in ce fel va “chinuiti” voi. Ei bine, acelora care sunt de aceasta parere, vreau sa le amintesc vechea zicala indiana care zice “inainte sa il critici pe un om, incearca sa mergi un kilometru in mocasinii lui” Unii dintre voi veti intelege din asta ca un om poate fi injurat numai daca e la distanta si i-ai luat pantofii. De din astia am avut parte din belsug, multumesc. Dar unii dintre voi veti intelege din asta ca viata mea nu este atat de lipsita de griji (din contra), si chiar si asa nu am ajuns unde sunt acum (indiferent ce va inchipuiti voi ca este acest lucru) fara efort. Trebuie de asemenea sa spun ca acest gen de tratament este extrem de insultator, mai ales cand este folosit “apropo de nimic” ca shut in co@ie ca sa “termine discutia”.

Am nevoie sa spun aceste lucruri pentru ca sunt lucruri care ma dor. De fapt, imi este greu sa va spun cat de suparat am fost si inca mai sunt. Am crezut ca aveam prieteni aici. De aia, singurul lucru care ma poate face sa contribui aici este sa ma simt binevenit. Altfel, daca tot ce imi puteti promite sunt doar injuraturi si luat peste picior, va rog sa nu va suparati daca nu voi mai lua parte. Daca aceasta cerere deschisa de sprijin si binevenire va fi privita ca un moft, inseamana ca nu ati inteles ce ma doare pe mine.

Radu

#140 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 16 October 2009 - 02:59 PM

http://www.lyrics.com/lyrics/depeche-mode/...n-my-shoes.html

Radub,eu unul ti-am spus sa nu abandonezi,nu este o solutie,indiferent ce dispute ai pe forum...inceraca sa lasi trecutul de-o parte.
Poate ai gresit si tu,poate au gresit si altii
Spor si numai bine :hug:

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

28 useri citesc topicul
0 membri, 28 vizitatori, 0 utilizatori anonimi