Forum Machete,Modelism,Hobby: Pericole la orizont ?! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pericole la orizont ?! iata ce ni se pregateste oameni buni

#1 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 January 2005 - 07:41 AM

Pt. cine se descurca in l. engleza, recomand urmatorul articol de la pc-modeler
http://www.pcmodeler.com/modules.php?op=mo...order=0&thold=0
Treaba pare a fi groasa !!

#2 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 19 January 2005 - 08:31 AM

Un prim comentariu: asta inseamna ca kiturile de corabii vor deveni mai ieftine :-D

Si acum unul serios: mi se pare aiurea complet sa te apuci sa incasezi drepturi de licenta de la un producator de modele. Exemplul dat de acolo: un producator de modele este dator cu 200.000$ unui producator de avioane. Mi se pare meschin. Un producator de avioane incaseaza pe un avion comercial zeci de milioane sau peste suta. De toata jena comerciala. ;-)

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 January 2005 - 08:59 AM

Un alt comentariu.
Sa inteleg ca va veni o zi cand vom fi scosi in afara legii?
Sau eventual va trebui sa facem numai "machete" inventate de noi. :-D
Bafta!

#4 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 19 January 2005 - 09:07 AM

Nu, machetistii nu vor fi scosi in afara legii, dar producatorii de kituri se vor rari pana la disparitie. Toata aceasta explozie de mici si mijlocii producatori vor disparea odata cu produsele lor.
Goana dupa profit ia aspecte putin spus meschine !
Cum spunea si Tazz, incasarile acestor giganti in aviatica sunt fioroase. De ce se mai leaga de producatorii de kituri ?! Auzi incredibil, pana si la producatorii de decaluri, le vor cere bani si drepturi de licenta, sa redea nu stiu ce inscriptie specifica sau mai stiu eu ce !!
:-x :cry:

#5 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 19 January 2005 - 09:30 AM

Servus baieti,
Intr-adevar ingrijoratoare situatie. Dar sa nu uitam ca legislatia drepturilor de autor(generic vorbind) difera de la tara la tara ca unele firme producatoare(sau escadrile, etc) sunt disparute de pe piata si nu mai este cine sa solicite aceste drepturi. Daca se va ajunge la o situatie extrema probabil va fi o explozie de kituri de avioane WW1, WW2.
Articolul se refera la marile firme americane. Acolo oricum exista o efervescenta deosebita a dreptului la litigare. Desi in fond acest drept exista si e vorba de un drept de autor evident. Sper din tot sufletul ca producatorii sa fie lasati in pace sa popularizeze avioanele acestor giganti nesatiosi :-D
Spor,
Bill ;-)

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 January 2005 - 09:33 AM

Blue-Max, la Jan 19 2005, 09:07 AM, a spus:

Nu, machetistii nu vor fi scosi in afara legii, dar ....

Nu acuma Max, dar gandeste-te ca s-ar putea gasi cineva care intr-o zi sa ma intrebe - "Bai baiatu, tu ai platit drepturile ca sa poti face macheta tunului antiaerian ZU-23? Ce daca nu esti producator de nici un fel? Ai facut macheta - platesti."
De aceea zic ....
Bafta!

#7 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 19 January 2005 - 09:38 AM

Salut,

Am trimis un mail catre autorul articolului respectiv, si am primit urmatorul raspuns:
Aceasta problema se aplica doar producatorilor care vor sa comercializeze aceste machete in USA. Pentru "restul lumii", se aplica legislatia in vigoare in tara respectiva, deci sunt putine sanse sa aiba castig de cauza. Daca vrei sa faci o macheta de F-16 si nu o comercializezi in USA, nu au ce sa-ti faca, doar ca nu vei avea acces la planurile originale de la producatorul avionului. Asta va da nastere la o situatie hilara :-D . Se va face contrabanda cu machete cumparate din Europa si Asia catre USA. O sa fie mai rau decat in perioada prohibitiei :-D ;-) :hammer: 8-)

#8 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 19 January 2005 - 09:44 AM

Alex,
Pai eu ce v-am spus ? :-D :-D

Crios, conform legislatiei de specialitate din tara noastra ai voie sa faci o copie fara acordul detinatorului dreptului de autor, DACA aceasta este pentru folosinta personala. Deci daca nu comercializezi kitul construit, e perfect legal. Situatia descrisa de tine este imposibila.
Spor,
Bill ;-)

#9 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 January 2005 - 09:53 AM

AlexPl, la Jan 19 2005, 09:38 AM, a spus:

O sa fie mai rau decat in perioada prohibitiei :-D ;-) :hammer: 8-)

... De care prohibitie, pana la urma, s-a ales prafu'! Intortocheate sunt caile Domnului dar... intotdeauna exista o scurtatura! :-D

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 January 2005 - 09:53 AM

:-D ;-) Bill, e o situatie imposibila azi ....
Bafta!


PS : Nu va pune-ti cu prostii ca au mintea odihnita. :-D
(Sper ca pricepeti ca nu de voi e vorba )

#11 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 19 January 2005 - 10:00 AM

Ai dreptate Crios :-D te miri ce vor mai putea inventa guvernantii oricare ar fi ei ;-)
Ca si informatie aceasta prevedere este preluata din legislatia de specialiate din UK, o tara cu o legislatie a drepturilor de autor, marci, inventii, schite si desene industriale, foarte bine pusa la punct. Acolo nimic nu scapa :hammer:
Spor,
Bill

#12 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 January 2005 - 10:14 AM

Intr-un proces Boeing vs. Revell pe aceasta tema Boeing castiga sigur! Firma are toate drepturile asupra produsului sau! Si... Bill, nu va exista o "explozie de kituri de avioane WW2"! Din cate stiu drepturile "de autor" se extind pe o perioada lunga de timp. (70 de ani in cazul autorilor de carti :-D).
Tot "din cate stiu" aceste prevederi de © (cel putin in USA) nu se pot aplica institutiilor guvernamentale finantate din "banu' public" (NASA de ex.), asa ca poate aparea o explozie de kituri de... Space Shuttle... explodate! ;-)
Totusi, sa nu uitam un alt precedent, absolut idiot, Windows vs. Lindows.

#13 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 19 January 2005 - 10:33 AM

Sau cel putin pana nu-i vine o idee unuia sa ne aliniem si la normele americane nu numai la porcariile europene.

#14 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 19 January 2005 - 10:37 AM

Eugen,
Da, se pastreaza dar difera in functie de tipul operei in cauza si de legislatia tarii respective. Necunoscind legislatiile, evit sa mai fac presupuneri si ma rezum sa nutresc speranta ca s-au prescris ;-) :-D Cel putin cele pentru avioane din WW1 dar si WW2
Oricum deja ajungem prea departe 8-)
Spor la modelit,
Bill :-D

#15 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 19 January 2005 - 10:43 AM

Treaba e destul de groasa........sa speram ca se va rezolva in favoarea modelistilor

#16 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 January 2005 - 10:58 AM

:-D ;-) :-D Nu intrati in panica! Vorba bancului:
- Maine-i sfarsitul lumii!
- Ei, si! Noi suntem in urma cu 200 de ani!

Culema ©-ului:
Airbus sa-si plateasca licenta pentru propriile machete la A380! :-D :-D :-D

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 January 2005 - 01:43 PM

Fratilor, chiar asa rau au ajuns firmele producatoare de airbusuri, boeinguri si tornaduri de tre sa intinda mina la machetisti??????.Apai, chiar ii jale mare dara!
Ori americanii au dat de fundul sacului prin visteriile lor (deh, razboaiele costa !) si nu mai stiu de unde sa scoata bani!!!!
Alexandru

#18 Useril este offline   prejo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 19 January 2005 - 04:09 PM

acum nu stiu exact ce este definit ca opera in legislatia romaneasca.. s-ar putea sa fie, s-ar putea sa nu fie designul unui avion. problema e alta... producatorii de kituri nu fac avioane ci doar bucati de avion.. tu le ansamablezi si le faci avioane! :D
oricum asta e din vina unor idioti de la juridic care nu stiu cum sa-si pupe-n dos mai mult sefii si cum sa-i impresioneze mai abitir.. s-ar putea sa fie belea cu industria aeronautica. sfatul meu este sa faceti stoc de kituri de avioane americane moderne. se pare ca-i o investitie buna! :D:D

preo

#19 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 19 January 2005 - 09:15 PM

Nu ramane decit sa scoata pe piata kit-uri de avione cu diferente morfologice majore, care sa poata fi retusate de modelist. Astfel in pacht se afla alt avion decit cel din realitate. Cine se uita la poza pe net vede ce sa modifice si isi face avionu' asa cum trebuie... Cui mai ceri drepturi de autor?

#20 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 19 January 2005 - 10:17 PM

romani inventivi: nici nu s-a ivit inca problema si deja ati rezolvat-o!
felicitari....
firma burago nu practica deja plata acestor drepturi de autor?

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi