Forum Machete,Modelism,Hobby: Bluenose II - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bluenose II kit de la Billing Boats

#21 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 30 April 2009 - 02:45 PM

parerea mea este ca a iesit foarte frumosa calafatuirea.se vede unde este mina de artist.felicitari.am si eu o intrebare:cu ce se da pe punti pt a le proteja dupa ce este terminata nava?

#22 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2009 - 10:03 PM

pai grosimea lor era de 1,5 mm dar le-am slefuit pana au ajuns la 1 mm.
banuiesc insa ca ai vrut sa ma intrebi ce latime au de fapt. si iti pot raspunde ca sunt de 3 mm. intentionat le-am facut asa, incercand sa respect doar schema in general si nu numarul de file. ca sa-mi iasa numarul real, la dimensiunile pe care le are acest model, probabil ar fi trebuit sa le fac undeva la o latime intre 1-1,5 mm. nu cred ca mai iesea nimic. si apoi, astea sunt dimensiunile pe care mi-au fost furnizate si de planurile din kit. te asigur ca stiu cum arata barca reala aproape pe dinafara. am cautat si descarcat atatea poze de pe net, de parca as fi fost eu la fata locului si le-as fi facut. in plus, mi-a mai dat si victordegalati alte planuri si poze. la cat m=am documentat in ultimul timp asupra acestui model, imi vine sa ma apuc sa fac eu unul dupa ce termin acest kit. imi place foarte mult. in plus, are si o istorie foarte interesanta. per total, voi incerca sa imbunatatesc cat voi putea de mult acest kit si sa-l fac cat mai aproape de realitate. insa, atat ma pricep eu deocamdata, pentru ca asa cum am mai mentionat, este primul meu model de acest fel si prima macheta statica pe care o fac.
frigate, nu cred ca criksu a vrut sa fie rautacios. oricum, multumesc pentru apreciere.
si jeli, intentionez sa cumpar niste bait sa dau puntea dar si elementele de punte. cam asa e si culoarea pe nava reala. coca o voi picta in negru si rosu si nu voi respecta schema de piturare recomandata de kit. sper sa-mi reuseasca. imi doresc acest lucru.
singura mea frustrare este ca nu am un spatiu unde sa lucrez asa cum as vrea eu. din cauza asta, am impresia cateodata ca nu-mi iese deloc asa cum mi-ar place, pentru ca totul e facut cu gandul sa fac cat mai putin praf, sa nu imprastii sculele prea mult (nici nu as avea unde in garsoniera asta), si sa am grija sa nu murdaresc peretii pt ca stau in chirie.

#23 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2009 - 10:30 PM

si ca sa nu fie frigate singurul care lucreaza :lol: , am mai facut si eu cate ceva.
in primul rand, cu ocazia Pastelui, in deplasarea la iasi, mi-am mai achizitionat niste materiale de finisare.

pe langa asta, am lucrat la asamblarea elementelor de punte. le-am fixat momentan cu ajutorul unor bolduri (inspiratie de la Model Shipways). oricum ma va ajuta mai tarziu la fixarea definitiva pentru ca nu va trebui sa stau sa gasesc pozitia corecta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P4300001_resize.JPG
  • Imagine atasata: P5020003_resize.JPG
  • Imagine atasata: P5020004_resize.JPG
  • Imagine atasata: P5020005_resize.JPG
  • Imagine atasata: P5020006_resize.jpg
  • Imagine atasata: P5020007_resize.JPG


#24 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 02 May 2009 - 10:44 PM

Vezi postareaKIT, la 2 May 2009, 22:30, a spus:

si ca sa nu fie frigate singurul care lucreaza :lol: , am mai facut si eu cate ceva.
in primul rand, cu ocazia Pastelui, in deplasarea la iasi, mi-am mai achizitionat niste materiale de finisare.

pe langa asta, am lucrat la asamblarea elementelor de punte. le-am fixat momentan cu ajutorul unor bolduri (inspiratie de la Model Shipways). oricum ma va ajuta mai tarziu la fixarea definitiva pentru ca nu va trebui sa stau sa gasesc pozitia corecta.


Concurenta pare sa stimuleze???? :lol: Frumoasa lucrare, personal imi place.
Cele bune si spor.

#25 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2009 - 10:54 PM

multumesc...si recunosc ca si eu urmaresc cu interes lucrarea ta pentru ca imi place foarte mult.

#26 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 03 May 2009 - 01:28 AM

felicitari.vad ca lumea munceste si avanseaza,nu ca mine.eu  de sase zile muncesc la o balustrada si inca nu este gata.si eu urmaresc toate topicurile de la aceasta rubrica,doar ca la navele moderne sau mai moderne nu ma pricep  deloc.ma rezum doar la citit si admirat.obloanele de la intrarile sub punte sint de plastic?sau mi  se pare mie?

#27 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2009 - 09:11 AM

da...sunt de plastic. asa le ofera kitul. si drept sa-ti spun, la cat sunt de mici, nu as prea avea nici un chef sa ma apuc sa le fac eu.

#28 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2009 - 09:30 PM

am mai lucrat cate ceva, cam putin ce-i drept. dar spatiul si timpul sunt impedimente reale pentru mine.
am montat carma si o fasie de mahon pe fiecare parte a bordajului, care aici are un rol pur decorativ. insa, dupa "indelungi" studii efectuate pe fotografii ale navei reale, am vazut ca aceasta linie de fapt nu exista. incepand de la acest nivel, bordajul este putin in interior, ca un fel de prag.
am utilizat din aceste fasii de mahon pentru a face o "plinta" structurilor de pe punte.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P5090001_resize.JPG
  • Imagine atasata: P5090002_resize.JPG
  • Imagine atasata: P5090003_resize.JPG


#29 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 10 May 2009 - 09:09 AM

fisia aceea de mahon din ambele borduri o lasi in culoarea ei naturala sau o  sa o vopsesti si pe ea?

#30 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 10 May 2009 - 11:49 AM

E ,,faina'' si frumos lucrat, indiferent ce se zice de latime a filelor sau alte alea. E drept ca la orice model mai apar si unele erori dar numai cine nu munceste nu greseste iar de obicei din greseli se invata. Nu am intalnit pana acum pe nimeni sa fie multumit de modul perfect in care i-a reusit modelul dar daca e finalizat si iti incanta ochiul cred ca e destul de mult. Fasia adaugata o poti considera ca brau de acostare chiar daca nu e in planuri. Majoritatea navelor au asa ceva pentru a proteja bordurile de cheu la acostare. Am si eu modelul inceput si aproximativ cam in aceeasi faza dar pe acelasi motiv de timp (cu spatiul cat de cat spre disperarea consoartei ma mai descurc) lucru merge foarte incet. Ma nemultumesc catargele livrate de firma pe care sigur o s le refac, inclusiv plasticele adiacente.Pentru culoare, cand o sa ajung la asta m-am hotarat sa folosesc baituri la nuantele cerute care sa lase sa se distinga linia de cusatura a filelor.
E un model frumos si sunt sigur ca o sa iti iasa bine si multumitor atat pentru tine cat si pentru privitori.
Spor!

#31 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 10 May 2009 - 01:10 PM

Vezi postareatraian, la 10 May 2009, 11:49, a spus:

E ,,faina'' si frumos lucrat, indiferent ce se zice de latime a filelor sau alte alea. E drept ca la orice model mai apar si unele erori dar numai cine nu munceste nu greseste iar de obicei din greseli se invata. Nu am intalnit pana acum pe nimeni sa fie multumit de modul perfect in care i-a reusit modelul dar daca e finalizat si iti incanta ochiul cred ca e destul de mult. Fasia adaugata o poti considera ca brau de acostare chiar daca nu e in planuri. Majoritatea navelor au asa ceva pentru a proteja bordurile de cheu la acostare. Am si eu modelul inceput si aproximativ cam in aceeasi faza dar pe acelasi motiv de timp (cu spatiul cat de cat spre disperarea consoartei ma mai descurc) lucru merge foarte incet. Ma nemultumesc catargele livrate de firma pe care sigur o s le refac, inclusiv plasticele adiacente.Pentru culoare, cand o sa ajung la asta m-am hotarat sa folosesc baituri la nuantele cerute care sa lase sa se distinga linia de cusatura a filelor.
E un model frumos si sunt sigur ca o sa iti iasa bine si multumitor atat pentru tine cat si pentru privitori.
Spor!



" Duminica mai iasa omul pe faleza si isi mai clateste retina..." :spiteful: .Tu ce faci pe forum???? :unsure:
Salve.

#32 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2009 - 01:48 PM

multumesc foarte mult traian pentru apreciere. la fel ca la jeli si la mine acesta e primul model de acest fel. si de aceea ma bucur ca place. daca ai nevoie de ceva ajutor legat de gasirea unor informatii adecvate despre Bluenose II te pot ajuta fara probleme. am o groaza de imagini cu orice parte a navei si de asemenea o seama de linkuri.
intr-adevar nici pe mine nu ma multumeste calitatea catargelor si nu numai. dar fiind primul model voi lucra pe ce am ca sa-mi fac mana.
pentru culoare, sunt hotarat sa procedez in felul urmator:
- in primul rand nu voi respecta schema de vopsire din kit
- coca va fi vopsita ca la modelul real in rosu opera vie si negru opera moarta, iar fasia de mahon si numele vor fi cu galben. de fapt acel galben va fi un auriu acrilic de la Agama, iar negrul si rosul vor fi din sprayuri pentru masini.
- pentru tot ceea ce tine de punte (structuri, catarge) am achizitionat ieri de la Bricostore bait cu nuanta de mahon de la Dufa, intrucat mi s-a parut ca respecta cel mai bine culoarea de pe nava reala. mi-ar mai trebui niste bait cu nuanta de cires pentru catarge dar nu mai cumpar inca o cutie. cred eu ca e de ajuns cel de mahon. pentru plasticul care reprezinta capace, ferestre etc. voi folosi tot acrilice si voi incerca sa o obtin o nuanta cat mai apropiata de cea a baitului.
- copastia va fi vopsita cu alb, iar acele fasii mai late de pe marginile puntilor cu negru.
si cam atat. cred ca nu am uitat nimic.

Aceasta postare a fost editata de KIT: 10 May 2009 - 01:51 PM


#33 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 10 May 2009 - 04:14 PM

un sfat daca imi permiti si mie in lagatura cu acele baituri cu diferite nuante.eu cind am facut gratarele am folosit lemn  de carpen si le dadeam cu bait cu nunata de teck,si apoi le stergeam imediat cu o cirpa moale .si poti  da de mai multe ori.incearca pe un lemn  sa vezi cum iasa.in felul acesta mai dispare din luciul baitului.

#34 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2009 - 07:18 PM

normal ca inainte voi incerca baitul pe altceva...dar eu din ce am vazut in magazin, nu era din ala lucios. deci practic nu ar trebui sa-l mai sterg cu nimic dupa.

#35 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 10 May 2009 - 10:29 PM

Frigate:
" Duminica mai iasa omul pe faleza si isi mai clateste retina..." :spiteful: .Tu ce faci pe forum???? :unsure:
Salve.

R: E adevarat ca pe faleza mai vezi o ratusca, o lisita, poate si o gainusa de balta dar o lebada adevarata cu care sa clatesti retina doar pe forum o poti gasi :wacko:


KIT: si eu iti multumesc pentru disponibilitate dar am la randu-mi sute de imagini, adrese, film, la vremea cand intrasem ,,in calduri'' cu modelul, nu ma mai interesa nimic altceva. Ma multumesc doar sa vad ca modelul tau iese mult mai bine decat multe din cele pe care le-am vazut facute pana acum.

Spor!

#36 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2009 - 05:10 PM

am dat coca cu un strat de spritchit pentru masini ca sa ma ajute sa observ mai usor eventualele defecte. din fericire pentru mine nu avut. am trasat linia de plutire temporar pentru a putea fixa capetele de berbec (asa am gasit traducerea in dictionar a termenului deadeye) si a placilor lant (tot din dinctionar).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P5130001_resize.JPG
  • Imagine atasata: P5130002_resize.JPG
  • Imagine atasata: P5130004_resize.JPG


#37 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2009 - 09:20 PM

am fixat temporar placile lant de la tribord (sper sa nu gresesc :D ) sa vad cum se potrivesc. acum urmeaza sa le lipesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P5130005_resize.JPG


#38 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 14 May 2009 - 10:03 AM

Nu intotdeauna dictionarele (sau nu toate) dau cea mai buna explicatie pentru unii termeni. In plus mai sunt o serie de dictionare, sa le zic locale, in care sunt dezbatute problemele intr-un mod iarasi sa zic regional. Pentru a nu intra in eroare parerea mea e ca singurele mai la indemana pentru informare cat de cat reala sunt manualele de la scolile de profil.
Piesele la care lucrezi sunt niste subansamble ce sa numesc intinzatoare de sart. Intinzatoarele sunt de mai multe tipuri constructive functie de nava, perioada in care a fost construita nava, tipul de arborada si grement, in general. La modelul de fata e vorba de intinzatorii propriuzisi care sunt capetele de berbec (am intalnit dar folosit mai rar ochi de mort) si suportii de intinzator. Se poate dezbate mai in amanunt subiectul dar nefiind pe un santier naval zic eu ca e suficient.
Spor!

#39 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2009 - 04:24 PM

deci inseamna ca nu gresit foarte mult. :spiteful:

#40 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2009 - 11:13 AM

am terminat de montat intinzatoarele de sarturi, nu fara oarece necazuri. intrucat am vrut sa treaca prin copastie ca la nava reala, am reusit bineinteles, sa o rup in cateva locuri. asa ca dupa montarea sarturilor am venit si reparatia. intrucat lucrarea am terminat-o mai pe seara, nu am curatat nici metalul si nici coca de urmele de adeziv. am vrut initial sa dau o gaura si sa le prind cu un bold pt a imita nituirea numai ca fiind prea inguste (cam 1 mm) nu am avut cu ce sa dau o asemenea gaura. desi ar fi fost o solutie, am gasit-o prea tarziu. pur si simplu trebuia sa le intorc cu susul in jos si sa folosesc gaura care era data deja pentru fixarea cu nit, iar celalalt capat il puteam indoi pentru a forma capatul de care sa prind capetele de berbec. referitor la asta, nu cred ca e gresit nici ochi de mort.
pt ca dupa ce mi-ai explicat, pot sa afirm ca aceste 2 denumiri sunt identice ca semnificatie: una fiind traducere din engleza (deadeye) si cealalta din franceza (cap de mouton).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P5170001_resize.JPG
  • Imagine atasata: P5170002_resize.JPG
  • Imagine atasata: P5170003_resize.jpg


Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi