Forum Machete,Modelism,Hobby: Legislatie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Legislatie Legea 8/1996

#1 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2009 - 02:38 PM

Lege privind Dreptul de autor si Drepturile conexe.
Consider ca este util acest link pentru ca cei care au dubii cu privire la materialele pe care le publica, sa poata consulta in prealabil textul legii incercand sa deduca in care dintre situatii este prins subiectul.
Avand in vedere ca langa orice material postat de cineva undeva trebuie sa gasiti o referinta cu privire la regimul operei respective, ar trebui sa fie usor de determinat daca ea poate fi distribuita/transmisa in vreun fel.

http://www.orda.ro/documents/ro/legi/Lege%...ctualizata.html

IMPORTANT

Distribuind ceva in afara cadrului legal nu va periclitati pe voi ci site-ul care gazduieste postarea respectiva postare.

#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 February 2009 - 02:50 PM

Corect @Wurger,un demers absolut corect si licit.
Daca eu sunt cel vizat(avind invedere postarile din cateva topice pe care le-am deschis pe forum)atunci trebuie sa subliniez ca ma incadrez in dispozitiile art.8 din lege,ambele alineate.
Totusi daca se considera de catre proprietarii acestui site/forum ca demersurile mele le pot prejudicia intr-o forma oarecare interesele,fie ele patrimoniale sau nepatrimoniale,eu pot opri orice fel de postare in sensul prezentarii de traduceri,compilatii ale materialelor pe care le prezint.

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2009 - 06:01 PM

Multumesc, Wurger.

Longinus, nu vad de ce ai fi tocmai tu cel vizat. Ideea e ca destul de des apar postari cu materiale la care nu exista absolut nici un dubiu privind regimul lor, si destul de des am avut discutii fie in privat fie direct in postari referitor la "da' de ce nu e voie". Personal nu-mi face o placere deosebita sa ma joc de-a politistul si sa iau la mana fiecare postare sa vad ce si cum, insa repet, sunt unele la care e absolut evidenta incalcarea regulamentului si a legii de mai sus. Despre acelea este vorba in primul si in primul rand. Tu nu imi aduc aminte sa fi postat vreodata asa ceva, asadar nu cred ca poti fi vizat de postarea lui Wurger (care are rol pur informativ).

Referitor la celelalte aspecte, nu stiu ce sa zic. Cred ca fiecare poate sa isi da seama daca e ok un lucru care-l posteaza, sau daca poate produce vreun fel de probleme. Dupa cum am mai spus intr-o discutie pe tema asta, desi legea e destul de clara, exista si zone 'gri' in care lucrurile se pot desfasura elegant si frumos, fara sa apara probleme (ex. citarea unei surse a materialului, a pozei, postarea unui link, e o chestiune de normalitate si preintampina o buna parte din eventualele situatii neplacute).

Nu o sa stau sa iau la bani marunti fiecare text sau poza care e postata, ideea e ca daca apare la un moment dat vreo plangere, va ajunge intai la mine, si atunci cel mai probabil se va rezolva prin eliminarea materialului in discutie, privitor la care s-a facut plangerea. Cam asta-i prima miscare, daca nu e vorba de o rea-intentie evidenta. In general, daca este vreo problema, o veti afla in mod cert. Dar pana acum nu am avut plangeri ref. la materialele postate (cu exceptia celor care incalca evident legile, si care au cam fost sterse), deci situatia este cat de cat normala, n-as schimba lucrurile.

Oricum, de obicei probleme fac tocmai cei care NU isi pun problema, sau carora li se pare 'normal si firesc'. Asa ca, Longinus, daca iti pui probleme ref. la acest lucru, nu pot decat sa apreciez si sa-ti zic ca nu cred ca vei fi vreodata vizat.

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 February 2009 - 09:15 PM

Multumesc Gabi-apreciez ca ai lamurit chestiunea.Pentru mine este un lucru bine de stiut;intr-adevar,nu cred ca incalc dispozitiile normei citate de @Wurger,am avut grija sa nu"cad in pacat"-mai ales ca sunt de meserie-dar era bine de stabilit.
Evident ca nu pot si nici n-as vrea sa-i cer/cerem lui Wurger sa "arate cu degetu"la cine anume se refera-ar fi un gest lipsit de eleganta din partea mea/noastra.Prin urmare am considerat de cuviinta sa "ma verific" primul,fara nici o suparare.
Si ca sa dau un exemplu concret(poate servi de model si altora prezenti pe acest forum,care eventual doresc sa scrie/posteze):
-in topicul cu "Seine Majestet Schiffe Emden" eu am procedat la colectarea materialului pe care l-am tradus din cinci sau sase site-uri diferite,in trei limbi.Pentru fotografii- de pilda cele ce infatiseaza crucisatorul-am cerut acordul proprietarului pozelor printr-un e-mail in care am si explicat cine sunt,ce vreau sa fac si care imi este scopul.Mi s-a raspuns tot printr-un mail in care si-au exprimat acordul la postarea pozelor-sub conditia de a nu fi reproduse prin tiparire- si chiar s-au aratat incantati ca suntem interesati de un fragment din istoria Germaniei.La fel am procedat si in cazul australienilor,care au raspuns la fel de amabil explicind ca nu au nimic impotriva scopului cvasi didactic al topicului meu.Ca o chestie anecdotica:la episodul cu scufundarea lui Zhemchung-am intrat in legatura cu ambasada Rusiei in Malayesia-tot printr-un mail-prin care le ceream nu atat acordul(nu prea aveam la ce) ci opinia,eventual explicatii suplimentare cu privire la cimitirul si monumentul ridicat la Penang in amintirea evenimentului.Mi-au trimis si ei un raspuns lung,intr-o engleza dincolo de orice suspiciune,prin care isi spuneau varianta asupra luptei si faptul ca navele rusesti care trec pe acolo si in ziua de azi,depun flori la mormintele marinarilor rusi cazuti in lupta.
In cazul citatelor din cartea lui von Muecke-"Ayesha" am aplicat dispozitia legii romane,care ca si in legislatia americana,prevede ca citarea unei opere literare se face cu respectarea drepturilor patrimoniale de autor-care se intind pe durata vietii acestuia si inca 70 de ani dupa decesul sau;ori von Muecke a trecut in nefiinta in 1935.
Ce vreau sa spun cu asta: se poate;
-in general lumea este amabila daca sti sa-ti sustii cauza si iti ofera spijinul daca vad ca ai un scop serios.

#5 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 18 February 2009 - 09:50 PM

@Longimus ...sa-nteleem ca vei mai continua acel topic???...ca demult astept cotinuarea.


Cat despre drepturile de autor, eu mi-am perimis sa olosesc in postarile mele poze vechi din fel si fel de site-uri si foruuri rusesti. Tot acolo am aflat ca toate pozele sau articolele de provenienta ruseasca aparute inainte de 1954 sunt publice si astfel nu se pune problema unor drepturi de autor.

Iar din alte discutii pe alte forumuri am aflat ca daca o persoana detie o fotografie, de epoca, sa zicem, dar nu el a produs-o, doar a cumparat-o sau a primit-o de undeva, nu poate emite pretentii de drepturi de autor, din simplul motiv ca nu el e autorul acesteia.

#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 February 2009 - 10:46 PM

Da Claudiu,voi continua acel topic,care mai are inca mult si multe de spus/aratat;stiu ca astepti.
Eu nu cunosc legislatia drepturilor de autor si a celor conexe in cazul rusilor(asta daca au vreuna !! :whistle: )
insa in cazul operelor cumparate(aici ma refer mai corect spus la cesiunea drepturilor de autor asupra unei opere,fie ea si foto) cel ce dobandeste prin cesiune respectivele drepturi,le poate exercita la randul sau,sub titlu de proprietar.Aici este vorba evident despre drepturile patrimoniale(cele convertibile in bani),drepturile nepatrimoniale,morale(dreptul la nume de pilda) nu pot face obiectul unei cesiuni,renuntari sau orice alta tranzactie.
In cazul fotografiilor de epoca/front multe dintre ele apartin de "domeniul public" deci nu sunt probleme,asta daca nu cumva le gasesti in vreo colectie privata(caz in care sunt,de regula,marcate).

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2009 - 12:24 AM

N-am vizat pe nimeni in mod special.
Ajuns azi la birou am gasit iar o discutie referitor la ce se poate si ce nu se poate. Cum lucrez la ORDA, m-am gandit sa fac si eu ceva folositor.
Nu sustin ca as putea da consultatii (nu prea e domeniul meu) dar sunt mai aproape de anumite aspecte si pot ajuta.
Exista in lege (mi-e lene sa caut articolul exact) referirea la copia privata. Asta reprezinta copia pe care o fac eu dupa un site sa zicem si o folosesc ca documentatie sau sa-mi fac o macheta de carton sau mai stiu eu ce. Dar nu am voie sa o distribui in nici un fel gtratuit sau contracost. Facand asa reduc numarul de potentiali cumparatori sau de vizitatori pe un site etc.
In general, cum zicea si Gabi, in domenii din astea cu "circuit inchis" oamenii nu sunt absurzi. Te lasa sa folosesti un material daca nu e extrem de inedit si daca specifici sursa, mai ales daca postezi pe net.

In plus asa cum ai vazut Longinus, cartile sunt scrise consultand alte carti. Ceea ce faci tu poate purta drepturi de autor. Este o culegere si adaptare de informatii si este o munca intelectuala protejata de lege. Asa ca spor in continuare !

#8 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

  Postat 19 February 2009 - 10:30 AM

Si eu mai stiu referitor la pozele care au fost facute in perioada celui de al III lea reich (de catre germani evident) apartin domeniului public si nu axista drepturi de autor sau altfel spus nimeni nu are nici un drept sa pretinda asa ceva . De exemplu daca un autor X a scris cartea Y si in carte exista fotografii facute de serviciul german de propaganda scestea nu sunt purtatoare de drepturi de autor. Aceste fotografii apartin domeniului public!

#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2009 - 11:14 AM

Da, dar fiind in contextul unei publicatii pe care scrie ca "este interzis sa reproduci cartea sau PARTI din carte" te aduce de unde am plecat.
Se mai poate ca cliseele sa se afle in colectia cuiva si ala sa aiba drepturi conexe.
Bottom line trebuie vazut la locul respectiv care e regimul si daca nenea zice ca-i ok atunci nu-i problema. Dai sursa.
Iti spun ca m-am lovit de aceeasi chestie si am intrebat juristii de aici si m-am linistit in sensul ca nu am mai bagat pozele alea.
Mai e ceva cu protectia portretului si dreptul de suita. Faza e ca mostenitorii autorului au drepturi patrimoniale asupra operei inca 70 de ani de la decesul respectuvului. Mare imbarligatura....

#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 February 2009 - 04:05 PM

Wurger,nu-i nici o suparare din punctul meu de vedere,te asigur.Ba dimpotriva demersul tau este de buna credinta,moral si cat se poate de licit,asa cum am subliniat dintr-u inceput.Orice problema pe care acest forum ar intampina-o din cauze de incalcare a legii,ne-ar afecta pe toti;motivul:acest forum este singurul de gen din tara si este al nostru,al tuturor,fie ca-l criticam,fie ca-l laudam,fie ca ne credem docti sau mai putin,in materie modelistica si nu numai-este al nostru si prin simplu fapt ca ne umple timpul in buna masura,in aproape fiecare zi a vietii noastre.
Din cauza asta ar trebui ca fiecare dintre noi sa aiba minima decenta de a se controla,pe el sau munca lui(o obligatie care ne revine,de altfel,in orice activitate cotidiana).


Tocmai in lumina acestei motivari,eu zic ca avem in fata un topic foarte util-nu prin comentariile mele sau al celorlalti,cat mai mult prin linkul spre legea impricinata pe care Wurger l-a postat;asa fiind,fiecare dintre noi poate in orice clipa sa vada si sa citeasca,sa intrebe si sa (se)verifice.Scuza nestiintei dispare de-acum.


Si da,traducerile,postarile de material etc.pe care le fac(cu cea mai mare placere,de altfel) fac obiectul drepturilor de autor,exact asa cum dispune si legea in materie.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi