Forum Machete,Modelism,Hobby: DIORAMA WW2 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DIORAMA WW2 vreau sfaturi&indicatii

#1 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 12 August 2005 - 08:48 AM

Anglo-americani VS nemti. Undeva prin forntul de V, prin Germania 1945. Lucrez la ea de circa un an, si nu am terminat inca. E destul de mare diorama, are 120 cm / 40cm. Partea germana e cam gata. Anglo-americanii mai au de asteptat. Sper ca nu tot atat de mult ... Poate imi spuneti si ce parere aveti. E prima diorama seriosa la care chiar m-am straduit. Am sa pun cateva poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ansamblu.jpg


#2 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 12 August 2005 - 08:49 AM

vedere de sus

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ansablu_de_sus.jpg


#3 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 12 August 2005 - 08:51 AM

Sd. Kfz. 251.1 infanterie si o cladire in ruina.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: camion_1.jpg


#4 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1366
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2005 - 08:52 AM

E super! Incearca sa faci niste poze mai clare sa ne putem da seama mai bine ce e pe acolo. Ma refere la ceva poze cu detalii. Oricum felicitari, sunt convins ca ai muncit ceva, nu gluma!

E imaginatia ta sau ai avut vre-o poza de referinta? La ce scala sunt blindatele si diorama in general?

#5 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 12 August 2005 - 08:53 AM

Alta ruina cu 3 oameni prin ea.... Unul e fizibl dn unghiul asta, al doilea f. putin, al treilea deloc...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cladire_1.jpg


#6 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 12 August 2005 - 08:56 AM

Vedere din dreapta, cladire in ruina, biserica cam lovita si un Panther la mijloc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cladire_1_si_biserica.jpg


#7 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 12 August 2005 - 08:57 AM

King Tiger

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: King_Tiger.jpg


#8 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 12 August 2005 - 09:00 AM

Sd. Kfz 11, cu un Hans neatent la volan, si un Herr General sau asa ceva...cu uniforma de grad superior tipa la el...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: langa_biserica.jpg


#9 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 12 August 2005 - 09:01 AM

Dupa King Tiger vine si un Panther ( s-a terminat cu aliatii :-D )

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Panther.jpg


#10 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 12 August 2005 - 09:03 AM

Pe la mijloc un Panzer IV H in repaus ar vrea el sa fie dar cred ca nu prea da impresia asta. Poate imi spuneti voi.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Panzer_IV_H.jpg


#11 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 12 August 2005 - 09:21 AM

scara este 1/72, si scena e fictiva. nu am folosit poze ca referinta..doar un album cu Amsterdam ca sa incerc sa redau arhtectura cladirilor cat de cat ...

Aceasta postare a fost editata de Octavian: 12 August 2005 - 09:23 AM


#12 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 12 August 2005 - 09:37 AM

Pune si aici intrebarile si pozele cu blindatele aliatilor. Sigur aici o sa primesti mai multe raspunsuri decat pe RHC.
In rest numai de bine, mi-a placut mult diorama si in special atentia pentru detalii (postere, etc.). Carcotelile ti le-am spus pe RHC.

#13 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 12 August 2005 - 10:33 AM

Olaf....blindate aliate nu am facute decat un Sherman M4 A1.
Blindate germane sunt ceva mai multe: King Tiger, Pather, Panzer IV H, Panzer III L ( asta nu poate intra in diorama deoarece nu mai erau in serviciu atunci), Sd. Kfz 11, Sd. Kfz. 251.1 .
Mai trebuie sa ma apuc de un Cromwell IV, inca un Pz IV si o turma de infanteristi americani.

#14 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 August 2005 - 10:47 AM

Bine ai venit, Octavian!
Proiectul este indraznet si pana acum ai bagat multa munca in el.
De carcotit ...... inca nu carcotesc. Am sa-i las pe ceilalti sa carcotesca :-D
Bafta si spor la lucrari!

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 August 2005 - 04:08 PM

Bun venit
Diorama muncita, mai ales partea de case, drum, cale ferata, dar si masinariile, destul de dinamica, buna pentru un incepator. Felicitari
Circoteli:
- uniformele prea curate, fara umbre si lumini care sa scoata in evidenta detaliile;
- aici s-a putea sa gresesc: au fost vreodata impreuna, in acelasi timp King Tiger, Pather, Panzer IV H, Panzer III L, Sd. Kfz 11, Sd. Kfz. 251.1 ?
- inconsecventa in uzura: tanc cu ceva noroi pe el si in rest...nou-nout;
- putin prea aglomerata
- plasarea in centru (zona "moarta") a prea multor "obiecte"
- inconsecventa in scara cladirilor, zidurilor si a altor detalii
- tenta exagerata oarecum de "spoiala" in aplicarea culorilor pe cladiri drum...

#16 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 August 2005 - 04:43 PM

Dezavantajul unui proiect de mare anvergura este ca se lungeste in timp, timp in care tehnica de lucru se inbunatateste si asta se cunoaste in cadrul aceleiasi lucrari.
Asa apar in diorama parti mai prost facute si parti mai bine facute.
Concentrarea si plasarea de obiecte (te contrazic Z-mare) este buna si nu este pe centru. Tu nu vezi decat jumatatea facuta a diorame, cealalta jumatate fiind in jucru (am inteles bine Octavian?).
Poate sa fi fost o asa intalnire de tipuri de blindate (teoretic nu cred ca ar fi fost chiar inposibil, insa n-am stat sa-mi bat capul), dar e o situatie "fortata". La fel de "fortata" este si situatia in care apar 5 tipuri distincte de camuflaj pe acelasi "metru patrat". Asta chiar da o senzatie de aglomerare si .....
Ce se cunoaste iarasi foarte bine este faptul ca vopsesti la pensula si vopseaua nu este corect diluata.
Se vad urmele de la pensula pe blindate.
Nu te speria si nu te inbufna, "mana" ti-o faci lucrand si toti am trecut prin faze asemanatoare si uneori mai trecem si acum.
Cam atat pentru azi :-D si...
Bafta!

#17 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 12 August 2005 - 05:27 PM

Z-mare, la Aug 12 2005, 02:08 PM, a spus:

Bun venit
Diorama muncita, mai ales partea de case, drum, cale ferata, dar si masinariile, destul de dinamica, buna pentru un incepator. Felicitari
Circoteli:
- uniformele prea curate, fara umbre si lumini care sa scoata in evidenta detaliile;
- aici s-a putea sa gresesc: au fost vreodata impreuna, in acelasi timp King Tiger, Pather, Panzer IV H, Panzer III L, Sd. Kfz 11, Sd. Kfz. 251.1 ?
- inconsecventa in uzura: tanc cu ceva noroi pe el si in rest...nou-nout;
- putin prea aglomerata
- plasarea in centru (zona "moarta") a prea multor "obiecte"
- inconsecventa in scara cladirilor, zidurilor si a altor detalii
- tenta exagerata oarecum de "spoiala" in aplicarea culorilor pe cladiri drum...

Panzer III al a fost produs in 12 versiuni. Sasiul a ramas in mare parte acelsi asa cum a fost proiectat de Ferdinand Porche. Versiunile finale au fost Panzer 3L si Panzer 3M. Varianta M avea in dotare "aruncatoare de fumigene", si blindaj suplimentar in lateral (inclusiv turela) .
Intradevar Panzer 3 nu a mai fost produs dupa evenimentele de la Kursk in vara anului 1943. De aceea am specificat ca nu are ce cauta in diorama la care lucrez.

Atat Sd. Kfz 11 cat si Sd. Kfz. 251.1 au fost folosite pe fronturi ca E (intreaga operatiune Barbarosa inclusiv in cadrul operatiunii Citadela (ofensiva de la Kursk).
Sd. Kfz 11 a servit in Afrikakorps Divizia a 15a Panzer in anii `41-`42.
Sd. Kfz. 251.1 a vazut nisipul africii doar din `43 in Tunisia, in cadrul diviziei 21 Panzer; si in Sicilia in vara anului `43 in divizia Hermann Goering.
Ambele au fost folosite in frontul de V inca de cat se cafteau la Normandia pana la final.
Panther a fost folosit cu peste tot prin Europa de la Kursk pana in final, in mai mult variante.
King Tiger a fost introdus la inceputul anului 1944 si de el s-au putut bucura atat rusii in E cat si anliatii in V. A ramas in serviciul militar pana cand ultimile prelungiri :hammer: ale razboiului.

Cu inghesuiala ai dreptate dar nu ma lasa sufletul sa iau vreo macheta de acolo si sa o pun deaoparte. Cand o sa termin o sa mai iau din ele ( sa pun pe viitoare diorama hehe).
Ce spui despre inaltimea plafonului ma ingrijoreaza. Am lasat o mica diferenta intre inaltimile plafoanelor la cladiri . de cca +/-2mm. CAnd am facut fiecare casa am facut-o in raport cu infanteria si prin case / usi si ce mai e pe acolo aia s-ar putea plimba fluierand. As zice in final ca scara e buna. Totusi te rog sa argumentezi.
Cu uniformele ai asa e. la ele inca nu am facut nimic ( sunt curatei nemtii ) dar nu pt mult timp.
Tancurile la fel si ele sunt in curs de ruginire/murdarire. PZIVH e terminat din punctul asta de vedere. Zi-mi cum ti se pare.
Si la cladiri cam asa e . Mai ales cea mare din clot ( fara acoperis). La ea am decis ca mai am de vopsit.


Ai dreptate in privinta imbunatatirii tehnicii. Sper ca in final; sa pot retusa lucrurile mai neindemanatic facute. Mersi pt sfaturi. Urmatoarea diorama nu va mai fi asa de mare ( nu de alta dar nu am unde sa le pun in ritmul asta ) . oricum abia astept sa o termin in totalitate. CRIOS, ai perfecta dreptate in privinta camuflajelor de pe blidate. O sa mai iau din ele. Unul din camioane si pantherul cred ca am sa le mut in alta diorama.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PZ3L_PZ3M.JPG

Aceasta postare a fost editata de crios: 12 August 2005 - 05:42 PM


#18 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 13 August 2005 - 11:01 AM

Aici nu-i spatiu ptr. matrimoniale!!!!!!!!!!!!!!!
Adica eu am spatiu, am timp, sunt burlac (sau canta 100% cocosul).
Nu permit sa vina Fizz pe forum, la noi e unii mai modesti, lucreaza in ilegalitate, pazea soacra!, pazea nevasta! olele copii!. :-D :-D :-D :-D :-o :-D
Diorama extem de dinamica, cu o atentie deosebita pentru detalii, se poate vorbi de o megadiorama (si este 1:72), FELICITARI!
Acu' mai dureaza un an?
Adica a inceput cu nemtii?, aliati stau si asteapta, sa fie un indiciu aici! :-x
................................................................................
.........................
Pardon, 1942?, a inceput cu aliatii, ce patriot!
;-)
Spor :hammer:

#19 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 13 August 2005 - 03:34 PM

Ai muncit f. mult si, in general, a iesit bine pt un incepator.
Nu te speria de carcoteli, din greseli si din observatii ai multe de invatat.
Iti recomand pe viitor lucrari de mai mica anvergura, astfel ai satisfactia lucrului terminat.
Bafta in continuare,
Sebastian

#20 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 17 August 2005 - 11:49 PM

Nu comentez cu privire la calitatea machetelor, la camuflaj etc. Ii las pe cei mai experimentati ca mine sa o faca.
Singura problema pe care vreau sa o evidentiez e "situatia" in sine.
Bun, atac de panzere. Foarte posibila combinatia de Tiger 2, Panther si Pz IV, deoarece regimentele de tancuri aveau si cate un pluton de tancuri "usoare" cu rol, in special, de recunoastere si de "curatare" a spatiilor create in defensiva de tancurile grele.
Problema e cu infanteria motorizata. Nu cred ca am vazut mai mult de 15 soldati in toata povestea (s-ar putea sa ma insel). Mai ales in cazul atacurilor in orase, tancurile erau insotite la scara larga de infanterie din cauza multiplelor pozitii defensive care se pot crea in ruine si a tunurilor antitanc, foarte usor de camuflat.
In afara de asta, tancurile au un camp vizual limitat precum si o posibilitate redusa de manevrare in oras.
Acestea fiind spuse, felicitarile mele pentru detaliile orasului. Imi plac.
Astept si eu cu nerabdare partea a 2-a, "Atacul clo... pardon aliatilor" :>

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi