Forum Machete,Modelism,Hobby: machete in actiune - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

machete in actiune o altfel de prezentare

#1 Useril este offline   horhhe 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 07-January 09

Postat 13 January 2009 - 11:23 AM

am in derulare un proiect mai complex ce implica o sumedenie de machete si fitze.de asta tot caut coarabii, tancuri, submarine..nefiind un pasionat al modelismului.
va prezint aici citeva din lucrarile cu care am demarat acest proiect.
totul se va concretiza intr-o expozitie la Brasov, prin primavara.


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 13 January 2009 - 01:39 PM

Sunt facute de tine imaginile de mai sus?La baza au fost machete?Mie imi par modele 3D.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 13 January 2009 - 01:41 PM


#3 Useril este offline   horhhe 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 07-January 09

Postat 13 January 2009 - 01:45 PM

toate imaginile folosite in aceste compozitii sunt imagini personale. Nu imi permit sa lucrez cu furaciuni sau cu imagini de stock.
DA,sunt machete cumparate si construite de mine.
Am folosit numai programul Adobe Photoshop CS3.
Toate bune.

Aceasta postare a fost editata de horhhe: 13 January 2009 - 01:46 PM


#4 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 13 January 2009 - 06:16 PM

Vezi postareahorhhe, la 13 Jan 2009, 13:45, a spus:

toate imaginile folosite in aceste compozitii sunt imagini personale. Nu imi permit sa lucrez cu furaciuni sau cu imagini de stock.
DA,sunt machete cumparate si construite de mine.
Am folosit numai programul Adobe Photoshop CS3.
Toate bune.

Ok am inteles!
Deci noi ar trebui sa-ti trimitem niste poze si tu le modifici artistic si-ti faci expozitia.Frumos...
Imi place ce vad mai sus.As pune si Wallpaper dar sunt cam mici pentru monitorul meu. B-)
Mi-ar face placere sa-mi vad abrams-ul incadrat digital intr-un environment. :pardon: Ceva de genu asta...poate ceva mai dramatic si abstract.

#5 Useril este offline   horhhe 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 07-January 09

Postat 13 January 2009 - 06:37 PM

Vezi postareatgr, la 13 Jan 2009, 18:16, a spus:

Ok am inteles!
Deci noi ar trebui sa-ti trimitem niste poze si tu le modifici artistic si-ti faci expozitia.Frumos...
Imi place ce vad mai sus.As pune si Wallpaper dar sunt cam mici pentru monitorul meu. B-)
Mi-ar face placere sa-mi vad abrams-ul incadrat digital intr-un environment. :pardon: Ceva de genu asta...poate ceva mai dramatic si abstract.


nu cred ca ai inteles..
eu cumpar machete, gata asamblate si vopsite. nu cumpar si nici nu modifc pozele nimanui. :)
mersi de trecere si numai de bine.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2009 - 07:15 PM

Usurel...Din interventia ta nu reiese de nicaieri fapul ca vrei sa cumperi machete gata asamblate! Ai spus, citez: "...de asta tot caut coarabii, tancuri, submarine..." Ori intre "a cauta" si "a cumpara", chiar daca ambele incep cu litera "C", e totusi o diferenta!
Sincer, eu credeam ca vrei (am eviat cuvintul "cauti" pe motive de cacofonie!) machete pe care sa le fotografiezi asa cum doresti tu, apoi pozele sa le prelucrezi pentru a obtine acele imagini de efect!
Asa cred ca vei gasi mai multi musterii!

#7 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2009 - 07:43 PM

Destul de sumbre, dar foarte frumoase compozitiile tale!

Ce mi-a sarit in ochi ? Ai repetat luciul apei la cele doua scene "scufundate" (pozele 2 si 5). De asemenea, la poza 4, e evident ca-i aceeasi corabie dublata...ai putea s-o modifici un pic macar, pe la catarge sau ceva.....

#8 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 13 January 2009 - 08:16 PM

Vezi postareahorhhe, la 13 Jan 2009, 18:37, a spus:

nu cred ca ai inteles..
eu cumpar machete, gata asamblate si vopsite. nu cumpar si nici nu modifc pozele nimanui. :)
mersi de trecere si numai de bine.

Aha!
Am inteles.
Atunci bafta!

Aceasta postare a fost editata de tgr: 13 January 2009 - 08:16 PM


#9 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 14 January 2009 - 12:45 AM

Draga Horhhe, nu am nici o treba cu fotografia sau cu Adobe, dar mie imi plac mult. Felicitari pentru munca de creatie care o faci.
Dupa cum ai obsevat la postul din 7 ianuarie nu ai primit raspuns, acum cand am inteles ce vrei dar nu si cine esti s-a mai schimbat treaba. Urmeaza sfatul "marelui Z" si cred ca vei fi ajutat. Acesti oameni cred ca-ti vor oferi fara pretentii asupra dreptului de autor machetele pentru fotografie. Poate in schimb vor cere postarea lor oficiala aici pe site si cateva poze pentru fiecare. Important este si orasul din care esti. :pardon:

#10 Useril este offline   horhhe 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 07-January 09

Postat 14 January 2009 - 11:00 AM

am cumparat trei machete de la userul corgi (multumiri de promptitudine) .iata o prima imagine.vor urma si altele.

Imagine postata

#11 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 14 January 2009 - 12:34 PM

Vezi postareahorhhe, la 14 Jan 2009, 11:00, a spus:

am cumparat trei machete de la userul corgi (multumiri de promptitudine) .iata o prima imagine.vor urma si altele.

Imagine postata


Esti foarte talentat. Au iesit super compozitiile. Bafta in continuare. Vorbim...

#12 Useril este offline   horhhe 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 07-January 09

Postat 14 January 2009 - 07:08 PM

ww2 02

Imagine postata


#13 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 15 January 2009 - 12:21 AM

Hopa!! La asea doua nu prea este bine! Prima arata de parca T 34 se arunca in vulcan si la adoua parca T34 si Tigrul se bat intr-un joc fantasy, cu magie, cu farmece, etc. De fapt tigrul cam strica 7-8 buc T34 de la 1-1,5 km, iar daca sa zicem ca ajungeu sa treceaca unul pe langa altul cu siguranta ori rusul ori neamtul era distrus/abandonat sau in flacari.
Cam asa arata teritoriul de vanatoare favorit al unui tigru, spatii vaste fara denivelari sau paduri cu fum de carcare la diatanta mare.
Plus niciodara un T34 nu era singur, de obicei erau o multime de T34.
Uite si o poza mai veche cu un tigru abandonat, poate te inspira.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: untitled.JPG
  • Imagine atasata: f02.jpg

Aceasta postare a fost editata de Cata: 15 January 2009 - 12:23 AM


#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 January 2009 - 08:32 AM

Da, ultimile trei sunt fantasi rau de tot!!! Nu merg de nici o culoare!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 15 January 2009 - 08:33 AM


#15 Useril este offline   szek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 09-May 05

Postat 15 January 2009 - 10:30 AM

merg, nu merg, nu conteaza...
folosesc photoshop de 10 ani, zilnic, imi mananc painea datorita lui, si nu am nici pe departe talentul si rabdarea lui horhhe.
felicitari, jos palaria! mai baga compozitii din astea.

#16 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 15 January 2009 - 11:36 AM

Pai "fantasy" era si ideea, pentru ca altfel era destul o poza c-o macheta sau una la Muzeul Militar. Deci n-are nimic de-aface cu realitatea, istoria, tehnici de modelism, etc. Sunt fotografii artistice care plac unora, altora nu, evident prelucrate de cineva care se stie. Mie-mi plac si chiar o sa incerc asa ceva dupa ce-mi mai trimite horhhe niste amanunte (nu ma uita). In cazul nostru, sigur ca ochii trebuie sa ti-i ia macheta nu efectele speciale. Mie mi se par interesante si poate la un moment dat , gasind o formula potrivita, merita incercata si o altfel de prezentare a unei machete decit pe un background alb sau albastru. Acuma bineinteles ca sa faci si o macheta corecta si bine vopsita in asa fel incit sa placa la toti , basca s-o mai "fotosopezi"in asa fel incit sa para ca-ti iese afara din monitor, trebuie sa detii o multilaterala maiestrie care nu e la indemina tuturor.
Unii prezinta machete privite d.p.d.v. a corectitudinii constructive pina la ultimul surub, altii machete "out-of-box" dar cu grija pentru culoarea izmenelor mecanicului. Asta poate fi un alt mod de a privi o macheta, ceea ce mi se pare in regula.

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 January 2009 - 09:10 AM

Marhaba, de acord cu tine. Fantasi, fantasi, dar sa stim si noi, nu???? :-(
Hai sa privin putin la prima poza, cea cu submarinul. Normal ca este fantasi, dar este dinamica, iti atrage privirea, iti da un oarece dramatism, te gindesti la o lupta pe viata si pe moarte si ...pare reala. Fain.
A treia, fantasi pur, stare emotioinala deosebita... si pare reala!
Din pacate la cele cu tancuri...doar fantasi! Tancul pe marginea unui crater vulcanic nu-mi spune nimic! Ma face sa ma gindesc doar la "ce dracu cauta ala acolo"! Stiu, ar trebui sa ma faca sa ma gindesc la infernul razboiului, la infernul care il asteapta pe echipaj daca tancul este lovit. Din pacate... Mai sugestive erau niste cladiri in ruina, fum mult, totul cu acea tenta rosiatica...

#18 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 19 January 2009 - 11:28 AM

Pai da. Daca prin focul ala se intrezareau ruinele Stalingradului, era alta calimera ...

#19 Useril este offline   horhhe 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 07-January 09

Postat 19 January 2009 - 01:43 PM

buna idee..
hai sa incerca si varianta cu orasul in ruine:
multam de critici si aprecieri.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#20 Useril este offline   gojira 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 27-December 08
  • Location:Calarasi

Postat 20 January 2009 - 12:03 AM

fotografia a 2-a mi se pare foarte interesanta. Totusi, nu ti se pare delimitarea intre domnisoara si restul fotografiei prea dura? Ar merge un blur sau ceva de genul pe toata domnisoara. Adica se vede ciudat urma tifetului, probabil pentru ca fundalul fotografiei originale era negru sau o culoare inchisa. Imi place cum alegi culorile, ador mai ales bucatelele de diferite obiecte, care zboara prin aer, ofera dinamism intregii vederi. A, mi se pare iar ciudat cum arata insemnele steagurilor la avioane. La fotografiile cu ruinele din spate, nu mi se pare in regula ca ai folosit acelasi bloc de prea multe ori. Chiar daca l-ai pus in oglinda, mi se pare iar ciudat.
Imi cer scuze daca te cam critic, nu ma intelege gresit, apreciez foarte mult ceea ce faci si mi se pare foarte frumos, eu nu as putea sa fac ceva asemanator nici pe departe, cu toate ca lucrez destul de des cu Corel si Photoshop. De ce nu cumperi niste diodrame pentru cladiri, scene de lupta, etc, eventual poate si niste soldati.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi