Forum Machete,Modelism,Hobby: Avioane din lemn - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Avioane din lemn Construite de la zero

#1 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 11 January 2009 - 07:45 PM

Avioane le construiesc de la zero si sunt din lemn. Desi stiu ca este mult de munca si sunt sensibile la factorii de mediu{si nu numai}, nu voi renunta la aceasta placere.
Prin urmare acum am patit-o. La expozitia de la Cluj din acest an, cred ca datorita alternantei umezelei cu caldura , chitul si vopseaua de pe L-39 si Me-109G au crapat. Curios este ca IAR-80 a scapat.
Chitul folosit? Amestec de pudra de talc cu emaita. Vopseaua folosita? Duco [ducotim]. Metoda de fopsire? Cu suflaiul alimentat de "compresorul" din plamani.
Aveam in plan sa schimp vopseaua si sa le aduc la infatisarea cat mai reala, dar parca zic ca nu acum.
Ei bine sunt fortat de situatie sa trec la modificari si incep sa pun intrebari.
Ce chit este indicat pentru lemn? [Stati linistiti ca am citit toate articolele de pe site, dar nu sunt multumit].
Ce clei propuneti pentru lipit lemnul?[Nu propuneri ca sa experimentez]. Am folosit mult cleiul "AGO", dar nu se mai gaseste in comert.
Ma opresc aici, dar voi reveni.
Pozele nu sunt de calitate prea buna ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: S6300740.jpg
  • Imagine atasata: S6300741.jpg
  • Imagine atasata: S6300746.jpg
  • Imagine atasata: S6300745.jpg


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12642
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 January 2009 - 08:10 PM

Un chit bun pentru lemn obti amestecind rumegus fin (cel de banzing) cu aracet sau lac pentru lemn. Il prepari inainte de folosire.
Cel mai bun "lipici" pentru lemn este cleiul de timplarie sau, cum mai este cunoscut, cleiul de oase. Din pacate are dezavantajul ca trebuie incalzit si mentinut cald cit timp il folosesti. Un alt lipici bun pentru lemn este aracetul.

#3 Useril este offline   vlad 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 07-March 08
  • Location:Turda

Postat 11 January 2009 - 08:16 PM

Salut.
Incearca un chit de fibra de sticla. L-am folosit pe I.A.R.-39 (la partea din fata a fuzelajului) si a mers. Se slefuieste mai greu dar merita.
Dupa slefuire se poate sufla un strat de spritchit.

#4 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 11 January 2009 - 08:17 PM

Clei de oase nu se mai gaseste in comert . Am folosit si aracet, numai ca trebuie sa astept pe a doua zi continuarea lucrului.Multumesc!

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4796
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 January 2009 - 08:30 PM

-------Clei de oase nu se mai gaseste in comert -------- Si ce fain mirosea mai ales dupa ce-l fierbeai (mmmm-neam-neam-neam :pardon: ). S-ar putea sa-l mai gasesti la magazinele specializate pe produse pentru arte plastice.

#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2009 - 12:49 AM

Sigur il gasesti la magazine din alea.
E sub forma de bilute transparente de culoare chihlimbarie. Deci daca te uiti dupa viermii aia gri din trecut e clar de ce nu gasesti.
Oricum acum exista o gama larga de cleiuri si lipiciuri de la firmele renumite (uhu, bizon si altele). Un clei poliuretanic cu umplere costa in jur de 10 lei. Chiar daca iti iei cate unul din fiecare si experimentezi nu cred ca falimentezi.
Deci incercarea si deschiderea cred ca sunt cele mai bune solutii.
A, mai exista clei de piele, clei de peste (basica de sturion), clei de cartilagii de iepure si altele. Difera elasticitatea si viteza de diluare in apa. Dar sunt chestii de domeniul evului mediu.

#7 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2009 - 11:34 AM

Inlocuitor de AGO e UHU, transparent, tot pe baza de acetona.
Alles Gute!

#8 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 12 January 2009 - 02:06 PM

Draga viopa, am construit dealungul anilor multe machete din lemn, este adevarat dupa un timp toate aratau ca macheta din pozele tale. Vopseaua crapata.
Cu timpul am gasit metoda de a prantampina acest fenomen groaznic.
Am adus piesele in stadiul de finisare, dar fara a marca dungile de imbinare, am diluat EMAILITA in proportie de 1/10 in diluant, apoi cu pensula am aplicat straturi succesive pana la saturatie. Dupa fiecare aplicare faceam pauza de uscare, in functie de marimea machetei poate dura cateva zile, o saptamana.
Dupa uscarea completa macheta are aceleasi caracteristici ca una din polistiren, se pot lipi pe ea elemente de detaliu fin din polistiren sau lemn, se pot marca dungile de imbinare a tablelor. Atentie! discutam de lemn de tei.
Inainte de impregnare este bine sa gasesti o metoda de asamblare a jumatatilor, aripi si fuselaj, pe care dupa finisare sa le desfaci, si sa le usurezi in interior cu o freza pentru lemn atasata la un Biax.
In acest fel se usureaza macheta, poti face un cocpit detailat.
Dupa asamblare si finisarea finala, vopsirea se face ca la machetele din polistiren si ce este mai important, lemnul nu mai lucreaza la umezeala.
Cateva machete lucrate de mine folosind aceasta metoda pot fi vazute la Muzeul Militar National in vitrinele cu machete, este vorba de Me-109G, Potez-25, PZL-11F, PZL-24E. Au fost confectionate acum 20 ani si arata ca noi.

#9 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 12 January 2009 - 02:33 PM

Nu pot decat sa va MULTUMESC pentru sfaturi .

#10 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 06 March 2009 - 07:51 PM

Salut Vio, eu iti recomand cu incredere chitul auto.Se caseste la pese auto in diferite cantitati la cutie cu un tubulet de intaritor.Merge foarte bine si adera la toate materialele posibil de folosit in modelism,inclusiv lemn.Si e si eftin ,9 lei cutiuta mica ,care iti zic sigur ca o sati ajunga la 3 avioane.Se amesteca foarte bine cu o spatula metalica pe o suprafata de sticla .

Era sa uit esentialul.Va recomand tie Vio si lui Radu,scracibildari dai mei sa folositi in loc de lemn un material senzational ,comatexul.Am mai vorbit despre el mai in detaliu in articolul meu despre AN 2.Se caseste la magazinele GEPLAST din tara acolo unde au magazin.Daca sunteti curiosi sa_l incercati va pot ajuta in procurarea lui.

#11 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 06 March 2009 - 08:47 PM

Multumesc Paul!

#12 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 19 November 2012 - 01:13 PM

Am nevoie de ajutor!
Caut o poza cu varianta de vopsit a Me-109 G6, fabricat la Brasov. Vreau sa vopsesc nr 22b-alb, al lui Dobran. Multumesc!

#13 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 25 November 2012 - 08:19 PM

Vezi postareaviopa, la 19 November 2012 - 01:13 PM, a spus:

Am nevoie de ajutor!
Caut o poza cu varianta de vopsit a Me-109 G6, fabricat la Brasov. Vreau sa vopsesc nr 22b-alb, al lui Dobran. Multumesc!


Pana la urma te ajuti singur. Asa ca va prezint cum a iesit avionul.
Apoi am participat si in acest an la concursul de la Alba Iulia. Dar las pozele sa vorbeasca.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Micsorat 6.JPG
  • Imagine atasata: Micsorat 8.JPG
  • Imagine atasata: Micsorat 7.JPG
  • Imagine atasata: Micsorat 25.JPG
  • Imagine atasata: Micsorat 27.JPG


#14 Useril este offline   raduG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 271
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 25 November 2012 - 09:24 PM

Felicitari!! Mandru pasaroi.Ce bine ar fi sa-l vada si Domnul General !!

#15 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 25 November 2012 - 09:49 PM

Vezi postarearaduG, la 25 November 2012 - 09:24 PM, a spus:

Felicitari!! Mandru pasaroi.Ce bine ar fi sa-l vada si Domnul General !!


Cred ca are destule in vitrina personala. Sigur, nu la scara 1/24.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi