Forum Machete,Modelism,Hobby: Carte - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Carte biblia machetistului

#1 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 07 January 2009 - 09:02 PM

Ce-mi dadu prin cap...
Cum ar fi sa ne apucam fain-frumos sa scriem o publicatie , eventual supliment la Model Ist , in stilul celor publicate de Fine Scale Modeller in care sa explicam ce si cum? Eu deja am ceva materiale da` ar fi mai fain sa fie o lucrare colectiva. Ce ziceti?

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2009 - 09:20 PM

Un nou topic din seria "Haidem sa faceti"?

Vino cu ceva concret, materialele care zici ca le ai deja, ca doar asa de vorbit discutii e deja plictisitor.

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 January 2009 - 08:44 AM

:drinks:

#4 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 08 January 2009 - 10:22 AM

Vezi postareacartula, la 7 Jan 2009, 21:20, a spus:

ca doar asa de vorbit discutii e deja plictisitor.


Nu de alta, dar ma gandesc ca in curand o sa vrea cineva sa "facem/ti" Asociatie. :drinks:

#5 Useril este offline   gojira 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 27-December 08
  • Location:Calarasi

Postat 15 January 2009 - 12:02 AM

va spun ca incepator ca mi-ar surade ideea. Nu prea ma impac cu limba engleza pentru modelism, existand expresii si termeni specifici. Dar nu ar fi mai interesant sa se faca niste video, in limba romana, cu anumite modele facute de la a la z. Nu prea inteleg ce vorbeste baiatul de la Testors, tinand cont ca e si sasait...
Spre exemplu, mie mi-e oarecum teama sa ma abonez la o revista de modelism deoarece nu stiu ce contine. Poate avea numai prezentari de machete, fara detalii constructive, ceea ce nu m-ar ajuta. Asa, o carte numita Biblia machetistului sau ceva de genul m-ar atrage si as cumpara-o fara ezitare. Daca va hotarati sa faceti o treaba, pot ajuta cu DTP, eventual ceva prelucrare grafica, corectura. :pardon:

Aceasta postare a fost editata de gojira: 15 January 2009 - 12:03 AM


#6 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2009 - 12:58 AM

Gojira, ai dreptate in ceea ce spui. O carte care sa sintetizeze o suma de cunsotinte de baza ar fi un lucru deosebit de util, si ar ajuta pe foarte multa lume.

Mai dificila este insa punerea in practica, datorita faptului ca munca de a sintetiza informatia, a alege ce e bun de neghina, de a structura informatia in asa fel incat sa fie cu adevarat utila, e extrem de mare. Nu e un lucru deloc usor, si nu cred ca se gasesc prea multi sa investeasca volumul de munca necesar fara a astepta nimic in schimbul acestui efort. Solutia de a realiza o asemenea lucrare 'in comitet' are avantaje si dezavantaje, insa in general nu e o varianta fericita de a obtine ceva consistent fara ca cineva sa coordoneze destul de strans toata aceasta activitate.
Si pana la urma, desi exista multe voci care neaga acest lucru, exista si problema copierii ilegale. O asemenea carte daca ajunge sa fie scoasa pe piata, va fi destul de greu sa ajunga macar la nivelul minim de venituri incat sa nu se fi facut munca patriotica. Piata pentru o asemenea lucrare e mica, pretul va fi cat va fi, si invariabil o buna parte din doritori vor prefera copia scanata a prietenului vecinului. Asa ca o sa mai dureze ceva timp pana vei vedea o asemenea carte, nici macar reviste nu prea avem, cu exceptia ModelIST si a traditionalului Modelism. Si fara suparare, amandoua mai au ceva drum de parcurs pana la a fi la un nivel corespunzator. Motivul, cel de mai jos...

Problema principala este pana la urma lipsa de implicare din partea celor care in acelasi timp 'consumatorii' produselor de acest gen, insa in acelasi timp ar trebui sa fie si cei care 'produc' informatia. Daca ma uit cam cate articole sunt publicate pe cartula.ro in ultima perioada (in conditiile in care totul e absolut gratuit, doar bunavointa sa fie), cati utilizatori sunt activi cu adevarat in domeniul modelismului si machetelor, 'producand' informatie utila celorlalti, fata de cati sunt care doar stau pe margine si privesc cu mainile in buzunare sau a caror exclusiva activitate e comertul, imi este destul de clar cam care este nivelul de implicare la nivel general. La inceput ca in orice situatie entuziasmul e mare, insa dupa un timp acel entuziasm de moment dispare, lumea se plictiseste si incepe sa caute felurite rationalizari pentru a justifica aceasta neimplicare. Asta-i situatia.

Nu inseamna ca nu e nevoie de articole, ca nu ar fi nevoie de reviste, de carti sau dupa cum spuneai, de mici filmulete. Doar ca nu prea sunt multi cei care sunt capabili sa le faca, si acestia atunci cand vad cum stau lucrurile, prefera sa-si vada de treburile lor. E destul de neplacut sa nu ai parte de reactii la munca ta decat din cand in cand, de parca nimanui nu-i pasa B-)

Intre timp, o resursa este tocmai acest forum si site, cred ca totusi au un continut deosebit de util desi nu intotdeauna poate structurat intr-un mod accesibil. Sunt deschis la orice propuneri concrete in acest sens, din pacate ele au fost extrem de rare... Tot din motivul prezentat anterior, probabil.

PS: Daca nu iti place "australiana" vorbita de Brett green, pot sa iti recomand engleza britanica vorbita de Phil Flory ( http://www.promodeller.com/ ). Are o suma de filme foarte interesante si instructive, insa majoritatea sunt accesibile doar pe baza de 'abonament' la site (3GBP/luna). Personal nu mi s-a parut mult, dar ce sa zic, poate altora li se va parea... Aiurea sa plateasca pentru asta, chiar... :pardon:
La adresa asta gasiti o mostra http://www.promodell...ellers-tv-show/

#7 Useril este offline   gojira 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 27-December 08
  • Location:Calarasi

Postat 15 January 2009 - 01:31 AM

Problema se pune ca baietii pe care i-ai amintit in postul anterior fac filmuletele acelea in baza unor firme sau companii. Pai Brett Green (multumesc, spre rusinea mea nu stiam cum il cheama :pardon: ) lucreaza cu produse Testors in proportie de 80% in video-uri. Va dati seama, ca cineva care invata din acele filmulete, utilizeaza tot produse Testors ca sa fie treaba buna. Din pacate noi nu producem mai nimic de profil... Ar mai exista varianta unei carti online, care sa fie vanduta pe o suma oarecum modica. Astfel autorii ar fi rasplatiti pentru munca intelectuala.
Costurile de productie sunt intr-adevar maricele pentru o carte in adevaratul sens al cuvantului si asta se cam intampla doar pe la noi. Am tiparit un numar de revista in Bulgaria. Calitatea mult mai buna decat in Calarasi, pretul, pe jumatate. Fara discount, fiind primul contact pe care l-am avut cu tipografia respectiva. Dar intr-adevar, daca s-ar publica, nu ar prea avea cine sa le cumpere.

#8 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2009 - 01:44 AM

Baietii amintiti anterior fac ce fac fie pe baza unor sponsorizari (Brett Green), fie pe propria lor persoana cerand o contributie modica, precum in cazul lui Phil Flory. Solutii exista. Nimeni nu face ceva totalmente gratis, intotdeauna trebuie sa primesti ceva inapoi. Nu neaparat bani, dar ceva trebuie sa se intoarca, care sa aiba valoare pentru cel care face respectiva munca. Uneori chiar si un simplu multumesc e de ajuns, din pacate chiar si asta se intampla destul de rar uneori.

Varianta cartii online clar exista. Din pacate, cum o protejezi impotriva situatiei in care unul o ia, si in cinci o are tot cercul lui de prieteni, gratis? Ca la noi e incetatenita ideea ca doar fraierii dau bani sa descarce chestii de pe net (evident, persoanele de fata se exclud, nu?) :pardon: Si asta pentru autor e o chestie dulce-amara, e clar ca are de ce sa se bucure, ca e utila munca lui, insa pe de alta parte ramane cu buzunarele goale si poate si cu niste remarci cel putin neprotocolare daca indrazneste sa-si ceara ce e defapt al lui.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

8 useri citesc topicul
0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi