Forum Machete,Modelism,Hobby: sfaturi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

sfaturi

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 January 2009 - 05:10 PM

Vreau sa-mi un aparat foto digital. Din pacate, la acest capitol cunostintele mele sunt destul de limitate. M-am consultat eu cu tata Gugle, dar...cred ca sunt mult in urma, multe lucruri de acolo nu-mi spun mare lucru.
Ca urmare va cer sfatul.
- cam ce marca, din ce se gaseste prin magazinele noastre, e mai de treaba?
- catre ce tip de "captator" (ca nu gasesc alt termen pentru partea "fotosensibila") de imagini sa ma orientez?
- vreau unul cu obiectiv clasic, cu un zoom rezonabil, sa pot face poze de la citiva centimetri in sus, dar sa fie si tele
- aparatul sa intruneasca facilitatile celui mecanic cu a celui digital
- la ce domeniu de sensibilitate (echivalent ISO) sa ma orientez pentru a avea imagini bune, fara "zgomot", in conditii mai dificile de iluminare.
- la pret, m-am gindit pe udeva la 1500 - 2000 de lei, nu mai mult.
Multamiri!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 04 January 2009 - 05:12 PM


#2 Useril este offline   mardale 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 14-April 08
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2009 - 06:20 PM

http://www.dpreview.com/news/0809/08091703...x1is_sx10is.asp

#3 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 04 January 2009 - 06:39 PM

in banii aia iti poti lua un nikon D40 cu obiectiv standard de 18-55, numa bun pentru poze de aproape, si pentru a face poze mai indepartate, ai nevoie de macar un 55-200. se gasesc pe net oferte cu ambele obiective in pachet la vreo 350-400 euro second hand, pe cand noi, te-ar costa in jur de 1300ron aparatul 18-55 pe el, si inca vreo 500 obiectivul de 55-200.
bafta multa!

#4 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 04 January 2009 - 07:16 PM

Zetule... io nu te sfatuiesc sa-ti iei un D-SLR "entry level", cum este Nikon D40, decat in cazul in care simti chemarea de a-ti dezvolta in viitor aventura fotografica, drept un "hobby in sine".
Problema cu aceste reflex-monoobiectiv ieftine, este ca au obiectivele din kit, de calitate inferioara si putin performante. Daca vrei calitate si un ecart civilizat la distanta focala plus macro, trebe sa investesti apoi in cel putin DOUA zoomuri. Investitie care va depasi CU MULT bietul tau body de "entry level".

D'aia zic io ca-i mai util pentru tine si nevoile tale, chiar pentru dezvoltare gustului fotografic PUR SI SIMPLU, un compact din gama "high end". Sunt la fel de performante ca D-SLR urile ieftine/medii, dar au obiective extrem de capabile, cu ecarturi URIASE in distanta focala, supercapabilitati macro, rezolutie MARE, etc... si TOTUL in aceeasi carcasa, de dimensiuni civilizate.

Canon SX10 IS, este o jucarie megabengoasa, pe care ti-o recomand :

http://www.f64studio...id=410&pid=8255

Io am cadorisit-o pe sotia mea, cu un Nikon Coolpix P80, alta jucarie supercapabila :

http://www.f64studio...id=410&pid=6880

#5 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 04 January 2009 - 08:10 PM

Absolut de acord cu cele spuse de Dragos, pentru machete nu ai nevoie de un D SLR.
Toate pozele mele sunt facute cu un Canon S3 IS, stramosul de acum 2 ani al aparatului SX10 IS (care e o foarte buna recomandare). Daca acesta ti se pare prea scump, exista o generatie intermediara intre al meu si SX10 IS, anume S5 IS.

#6 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 04 January 2009 - 11:52 PM

Daca vrei ceva de la www.f64studio.ro contacteaza-ma ca eu am deja ceva discount la ei si mergem impreuna sa il iei mai ieftin. Oferta valabila de altfel pentru oricine.

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 January 2009 - 09:01 AM

Imi cer scuze ca nu am mai trecut pe aici. Din pacate problema a trecut oarecum pe planul doi.
Multumesc pentru sfaturi si indrumari. Aparatul se vrea unul de uz general si nu neaparat pentru "arta fotografica". Din pacate, dificultatea (ma refer la timpul alocat accesarii) datorata sumedeniei de meniuri si submeniuri ale "sapunierelor" (am un Canon nu-stiu-cit, cu zoom optic si digital acceptabil, cu care am facut pozele puse pe forum. Din pacate pare a face figuri gen focalizare incorecta) m-a faut sa-l folosesc numai pe functia auto. Nu stiu, dar banuiam ca aparatele astea mai scumpe si mai noi, iti dau posibilitatea sa actionezi manual asupra focalizarii si a diafragmei, adica sa faci ce vrei tu nu ce vrea el. Si nu la o juma' de ceas dupa ce ai apasat pe declansator!
Olaf, mersi de oferta, la momentul oportun o sa te contactez!
Multumiri tuturor pentru informatii si lamuriri.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi