Forum Machete,Modelism,Hobby: IS 3 Zvezda - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IS 3 Zvezda 1/35

#1 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 02 January 2009 - 10:46 AM

Va prezint aceasta macheta ,care nu este finalizata.macheta este vopsita si data cu lac,astept sfaturi de la voi,cum sa procedez la accentuarea detalilor,ma refer la spalatur

Imagine atasata: SANY0435.JPGImagine atasata: SANY0427.JPG
Imagine atasata: SANY0433.JPG
Imagine atasata: SANY0434.JPGImagine atasata: SANY0436.JPG

Vopseaua si lacul sint acrilice

#2 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 02 January 2009 - 10:56 AM

Zvezda?

#3 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 02 January 2009 - 10:59 AM

Mia culpa,este Trumpeter :pardon:

#4 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 02 January 2009 - 05:27 PM

La-m mai ruginit putin
Imagine atasata: SANY0438.JPGImagine atasata: SANY0439.JPG
Imagine atasata: SANY0440.JPGImagine atasata: SANY0441.JPG
Imagine atasata: SANY0442.JPGImagine atasata: SANY0443.JPG
Imagine atasata: SANY0444.JPGImagine atasata: SANY0445.JPG
Imagine atasata: SANY0446.JPG

#5 Useril este offline   octav_x 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 13-September 08
  • Location:bucuresti

Postat 02 January 2009 - 06:27 PM

nu-mi place deloc ca l-ai matuit. are un aspect neatractiv. incearca sa vopsesti cu niste semi-mate sau sa dai peste un amestec 1/1 de lac lucios cu mat. parca nici senilele nu arata prea natural

#6 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 02 January 2009 - 06:49 PM

Vezi postareaoctav_x, la 2 Jan 2009, 18:27, a spus:

... are un aspect neatractiv ...

Hai ca m-ai lovit direct in inima. Neatractiv zici? Pai cum ar trebui sa faca, sa-i puna o fundita si sa-l faca mai lucios? Sper ca nu te superi ca fac si eu un "spirit de gluma". Mie mi se pare cam cel mai "atractiv" din cite ne-a aratat Claudiu. Cel putin pe gustul meu. Dupa mine, eu as mai lucra putin la senile (mai ales la interior), la detalii (cred ca atunci cind era lucios era momentul unor spalari ca detaliile sa iasa MAI in evidenta) si mai e desigur silveringul cel pacatos, care insa la macheta asta e mult mai redus decit la alte machete de-ale lui Claudiu. Oricum, inteleg ca macheta nu e gata. Asa ca la final cred ca o sa fie si mai "atractiva" :pardon:

Aceasta postare a fost editata de marhaba: 02 January 2009 - 06:59 PM


#7 Useril este offline   octav_x 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 13-September 08
  • Location:bucuresti

Postat 02 January 2009 - 06:56 PM

ma rog.. mie nu-mi place asa cum e.. fiecare cu gustu' lui

#8 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 02 January 2009 - 08:20 PM

Daca este Trumpeter, atunci nu este IS3, ci IS3M. :friends:
Cand a aparut in 1945 la parada fortelor aliate din Berlin IS3 a lasat o impresie puternica asupra occidentalilor. Se spune ca a influientat majoritatea proiectelor postbelice. IS3 era probabil cel mai bun tanc greu existent la sfarsitul razboiului si pana prin anii '50, apogeul evolutiei tancurilor grele sovietice in general si al KV-ului in particular.
...Pe de alta parte, IS3 in toate formele sale a avut o cariera militara stearsa. Sosit prea tarziu sa ia parte Razboiul pentru apararea Patriei (un regiment a fost trimis in Manciuria, dar nu exista dovezi ca ar fi luptat), neimplicat in Koreea unde fratele mai mic a luptat totusi (Rusia nu il vanduse Chinei inca, dar nici URSS nu avea de gand sa il utilizeze, in cazul unei interventii mizand pe IS4). Singurele ocazii notabile au fost reprimarea Revoltei Maghiare din 1956 si de catre egipteni in Razboiul de 6 Zile. Nu detin informatii despre comportamentul in lupta in mainile egiptenilor, insa la cate IS3M au capturat evreii...
Raspunsul este simplu: IS3 era plin de probleme de ordin technic si suferea de pe urma unui design invechit. Motorul si transmisia erau prea slabe pentru masa lui (unde am mai auzit de asta? :pardon: ) si existau chiar deficiente grave de constructie a sasiului (din cauza vibratiilor cordoanele de sudura tindeau sa se cedeze iar cel putin o data conductorul unui IS3 s-a trezit ...pe dinafara cand s-au desfacut cele 2 placi frontale)
Hibele au fost pentru prima oara corectate mai mult sau mai putin intre 1948 si 1952 cand toate IS3 au fost reconditionate dar abia in 1959, la al doilea program de upgrade (mai general, si pentru flota de IS2) a primit denumirea de IS3M . In urma celor doua programe tancul a primit motor si transmisie imbunatatite, galeti de T10 si aparatori la senile (cele mai evidente schimbari) si o serie de modificari interioare.
Din nefericire, timpul lui IS3 trecuse: conceptul binomului tanc greu - tanc mediu adoptat de marile puteri (in mod similar cu IS3 si T10 americanii construisera M103 si englezii Conqueror) facuse loc tancului principal de lupta (Main Battle Tank), mult mai versatil, mai usor de produs, si (din ce in ce mai) comparabil in ceea ce priveste puterea de foc si protectia. Tancurile IS3M au fost considerate depasite pentru serviciu pe frontul european si trecute la esalonul secund sau puse la naftalina.

#9 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 02 January 2009 - 08:30 PM

Una dintre probleme sint senilele,sint foarte dure,rigide,ma gindesc sa le schim cu senilele de la un KV tot Trumpeter.

#10 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 02 January 2009 - 08:53 PM

Vezi postareaoctav_x, la 2 Jan 2009, 18:56, a spus:

ma rog.. mie nu-mi place asa cum e.. fiecare cu gustu' lui

De ce nu ne araţi machetele pe care le-ai făcut tu, ca să ne dăm seama cam ce gusturi ai? Măcar omul lucrează, spre deosebire de alţii, care doar cārcotesc. Spor!

#11 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 02 January 2009 - 09:13 PM

Eu am un principiu,totul conteaza la o macheta facuta de mine sa-mi placa mie.Cind aceasta calitate este obtinuta ,totul este OK
Cred ca aceasta chestiune este valabila pentru toata lumea,
NU! sau DA!

#12 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 03 January 2009 - 09:53 AM

Vezi postareaClaudiu, la 2 Jan 2009, 21:13, a spus:

Eu am un principiu,totul conteaza la o macheta facuta de mine sa-mi placa mie.


Ai dreptate 100%. Doar ca in timp evoluezi si gusturile personale se mai schimba. Toata lumea trece prin asta si n-ar fi exclus ca si tu ca si multi altii dintre noi sa te-apuci la un moment dat sa refaci machete de care erai foarte multumit odata. Pe de alta parte toate tehnicile astea descrise si aici pe forum in multe locuri, nu sunt degeaba ci sunt o scurtatura spre momentul in care machetele tale o sa fie din ce in ce mai "atractive" pt. toata lumea.

#13 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 03 January 2009 - 10:14 AM

Subscriu la ce spune Marhaba! Claudiu, si mie si se pare ca e cel mai reusit proiect al tau...si in ultimul timp am vazut multe :). Sa ai spor in continuare.

#14 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 03 January 2009 - 09:06 PM

Va spun sincer ca si eu o consider o macheta reusita,in mare parte se datoreaza lacului, cu care am dat pe tanc dupa vopsire,ia dat o uzura foarte reusita,din acest motiv il voi lasa momentan in acest stadiu.
Acum lucrez la un M7 Preist de la Academy.

#15 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 04 January 2009 - 03:03 PM

Cu celebra Duska[

Imagine atasata: SANY0449.JPGImagine atasata: SANY0450.JPG
Imagine atasata: SANY0451.JPG

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi