Forum Machete,Modelism,Hobby: FAMO Trumpeter - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

FAMO Trumpeter

#1 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 04 August 2005 - 10:50 PM

Prin decembrie apare FAMO Revell. La vremea respectiva a avut, cum era de asteptat, un succes nebun. Toata lumea zicea ca este Tamiy la 1/72. Bine detaliat, bine conceput si ... cu o rama de piese suplimentara, care ar fi trebuit sa se afle in urmatorul model de FAMO.
Trumpeter anuntase ca va scoate si el FAMO. Si iarasi lumea se intreba cam ce-ar mai putea face in plus fata de Revell. Curios lucru, dar la Nurenberg Trumpeter nu prezinta si nu spune nimic de FAMO.
Si iata ca apare prin iunie. Stupoare generala. Este mult mai bun si mai detaliat decit Revell. Din pacate nu prea am cum sa va fac un kit-review cum ar trebui, anumite conditii nefiind indeplinite.
Va pot spune insa cam asa : in plus fata de Revell, Trumpeter a facut motorul integral, patinele sint separate in totalitate si realizate din 2 parti - patina metalica si tamponul de cauciuc, pneurile sint din plastic soft negru iar jentile alcatuite din 2 piese. Sasiul este mult mai bine realizat, cu ceva mai multe detalii, exista si un cabestan aproape functional, si el din mai multe parti. Clar, este ceva mai destept decit FAMO Revell.
Asa ca daca va aparea pe la Craciunoiu ( sau faceti lobby tare sa-l aduca ), il puteti cumpara cu ochii inchisi. Si chiar pentru cei care nu prea au ochi pentru 1/72, recomandare de a-l lua numai pentru a vedea cam ce se poate face.
Vorbind de Trumpeter, foarte pe scurt, ideea este ca acesti chinezoi mici vor sa le-o cam traga confratilor, si nu numai. Am vazut ultimele 2 modele de KV la 1/35. De departe ii cam bat la fund pe cei de la Tamiya. Si asta nu o spun eu, ci unii care cam se pricep si care maninca asa ceva per paine.

#2 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 05 August 2005 - 10:20 AM

Pacat ca Trumpeter a facut, se pare, aceeasi subvarianta ca si Revell... Mai multa variatie nu ar fi stricat. E interesant de vazut cine va avea curajul sa completeze cu un Sdah.116, sau cu un Bilstein. Trumpeter sau Revell ?!? Sau te grabesti si te incumeti sa le faci tu...

#3 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 05 August 2005 - 09:40 PM

Iata ca , namaiavind noi loc pe yahoo, ne lovim acum si aici.
Interesul crescind pentru acest model, la rindul lui interesant, ma face sa mai adaug oarece cuvinte inutile.
Multe foto la kit se pot gasi prin forumu-uri, ca de ex. Braille Scale.
Este adevarat ca imaginatia le-a jucat feste si chinezoilor, facind ei aceeasi varianta. Dar probabil ca cineva va recidiva. Asteptam cu interes.
Despre Sd.Ah. 116 numai cuvinte de lauda. Existind deja 2 modele, unul 76 si celalalt 72, ce-am mai putea astepta ? Desigur, unul mai bun. Sau mai bine zis o adevaraciune de trailer. Multi se "inghesoaie" dar nimeni nu indrazneste. Cind totul ar fi foarte usor : kit-ul Tamiya inca se gaseste, artisti ai rasinii cit cuprinde, doar un pic de atentie si nebagare de seama.
Sincer vorbind, habar nu am cind va aparea un trailer ca lumea, iar in ceea ce ma priveste, niste camioane britanice ma cam bintuie la ora asta.
Ca fapt divers, am sa incerc in citeva zile sa postez, cu ajutor sau fara, citeva foto ( sper mai bune de data asta ) ale unor sasiuri de camion, dintre care unul la 1/87. Asta asa, de amuzament pentru toata lumea.

#4 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 07 August 2005 - 06:58 AM

Nu cred ca "chinezoii" :-D de la Trumpeter au facut acelasi Famo ca si Revell .. din intamplare. Cred ca s-au "inspirat" din kitul de Revell si apoi l-au imbunatatit cat s-a putut. Banuiesc ca era si mai usor asa .. sau ma insel ?!
Apoi scotand un acelasi kit, dar mai bun decat al (unei) firmei concurente, iti consolidezi pozitia pe piata mondiala, in dauna celuilalt.
E mai spectaculos "asa" si cu spor, decat sa-ti consolidezi pozitia asa pur si simplu.

#5 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 07 August 2005 - 08:36 PM

BlueMax, te stiu dinspre categoria ceva mai grea.
Aparitia la interval de numai citeva luni este extrem de scurta chiar si pentru cineva care ar poseda tehnologie ... extraterestra.
Sa nu uitam ca FAMO este unul si acelasi. Daca ai o documentatie beton, teoretic 2 firme pot scoate 2 modele total identice. Difera insa abordarea. Iar la Trumpeter abordarea este una de zile mari. Revell a cam ramas, pentru moment, de caruta.
Daca ai avea ambele modele in mina, ai vedea, ca si mine, diferentele de la cer la pamint intre cele 2 modele.
Am sa mai adug vreo 2-3 ( adica T fat de R ) : parbrizul este alcatuit din 2 parti, adica poti face in zona soferului parbrizul mai mic ridicat, janta este cu spite mari precum stii - ei bine spitele sint 3D si nu basorelief ca la R. In plus inelul exterior al jantei este dat separat. Motorul ( revin ) este alcatuit din foarte multe pise si este total complet. La fel cutia de viteze. Te plictisesti montind la ele. Cabestanul este alcatuit din 3 parti si, cu putina atentie, este functional. Cutiile de scule - compartimentele respective sint date separat, asa ca daca vrei, te poti juca sa faci singur niste sertare de scule.
Din pacate pentru multi, T isi cam consolideaza pozitia pe seama calitatii modelelor pe care le scoate. Poate ati vazut modelul de ZIL 157 cu racheta SAM. doar camionul si este o uzina intreaga. Iar tot kit-ul cuprinde cam in jur de 500 de piese. Montezi de-ti sar capacele. Si altele, si altele.
Se pare ca asiaticii au citit si ei biblia si au gasit modalitatea de a cuceri pamintul. Sau doar una dintre modalitati. Un singur aspect : la Nurenberg anul acesta, cam jumatate dintre expozanti erau asiatici. Si asta i-a cam speriat putin pina si pe nemtoi.
Si ceva despre Bilstein. Se cam face, calitate slabuta la ce-i vechi, nu se stie ce va aparea. Multi se lauda ca o sa ..., dar pina acum nimic vazut.

#6 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 08 August 2005 - 07:43 AM

Steelmaster,
Nu am decat modelul de Revell si ce spui tu despre cel de Trumpeter nu poate decat sa ma bucure.
Nu ma indoiesc ca ochiul tau “vede” altfel un kit, decat cel al unui modelist uzual ca mine, chiar daca am 1,84m si 94kg. :-D
Am in fata un catalog al unui dealer german de kituri. Famo de Trumpeter e oferit la 17,50€ pe cand Famo de Revell costa numai 7,99€. Protectionism fatis sau apreciere sincera ?! Pe de alta parte la www.hobbyeasy.com raportul este de numai 9,74$ la 8,59$ in defavoarea lui Trumpeter. Dar nu uitati sa adaugati transportul …
De ani buni incoace asiaticii dovedesc intregii lumi ca stiu sa aiba si sa pastreze un cult serios al muncii. L-au avut si poate il mai au si occidentalii, dar care parca sunt dispusi sa-l faca pt. retributii tot mai mari (ceea ce incet-incet se intoarce impotriva lor). Un exemplu zdrobitor il ofera Japonia, care ar fi putut devia de mult catre pretentiile “de tip occidental” dar NU a facut-o. Stim prea bine ca acolo se munceste pe rupte si fara “ifose occidentale”. Deci e clar ca pe langa slitz-augen si piele galbena, asiaticii au ceva in plus sau in minus fata de celelalte rase. .. :roll:

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 August 2005 - 04:31 PM

....rabdare, meticulozitae, ochi si mina.
Pai astia, daca isi pun capul, sint in stare sa "scobesca" din cutit fiecare detaliu in parte, pentru fiecare kit! :-D

#8 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 09 August 2005 - 09:28 PM

Chestia cu pretul este intr-adevar foarte ciudata. Pentru ca eu l-am vazut si la 10.99 si la 13,50. Probabil ca in mod sigur fiecare-si aduaga comisionul dupa cum il taie capul ( ia sa ne spuna noua aici si acum cum de-si permit sa aiba preturi diferite la acelasi produs ).
Banii si-i merita, dar asta nu inseamna sa se ajunga la aproape dublu. Incearca insa fiecare sa profite, pentru ca modelul este foarte bun. Si sa-si protejeze propriul model.

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 August 2005 - 05:54 PM

Azi am avut oarece treaba pe la Unirea si, in zona fiind, am facut o vizita si pe la magazinul Modelism! Craciunoiu a promis ca intr-o luna avem Famo de la trompetele chinezesti. Ca o fi o ...tromboneala :-D

#10 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 10 August 2005 - 06:41 PM

Z-mare, la Aug 10 2005, 06:54 PM, a spus:

Azi am avut oarece treaba pe la Unirea si, in zona fiind, am facut o vizita si pe la magazinul Modelism! Craciunoiu a promis ca intr-o luna avem Famo de la trompetele chinezesti. Ca o fi o ...tromboneala :-D

Dar la ce pret ?
E important si asta ...

Daca nu, lovim la hobbyeasy .. :-D

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 August 2005 - 07:28 PM

A zis ca inca nu stie, ca nu a facut ...factura! :-D
Daca ne luam dupa preturile avute pina acum pentru Trumpeter, s-a putea sa fie destul de convenabil...

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 August 2005 - 07:33 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi