Forum Machete,Modelism,Hobby: Olive Drab - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Olive Drab

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 02 December 2008 - 09:52 PM

Am inceput sa ma cam intreb care e adevaratul olive drab...acum dupa ce l-am luat si pe cel de la Agama[A15M]. :hi: .M-am uitat si pe alte forumuri,dar vad ca apare aceasi treaba.Eu deja sunt "fericitul",posesor al celor 5 nuante[total diferite ]de olive drab:Zvezda[un verde foarte deschis],Revell[aproape gri-tot deschis],MM[-verde-gri deschis],Tamyia[un cenusiu] si ultimul,Agama[o culoare ciudat de inchisa].Exista cumva pe acest forum un mare pasionat de aceasta culoare care sa ma dumireasca si pe mine?
Dupa ce am intrat pe www.jagdtiger.de am intrat si mai rau in ceata :-D ,asa ca,daca s-ar putea sa exemplifice si cu poze,i-as ramane mai mult decat indatorat... <_<

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2008 - 10:00 PM

Banuiesc ca te referi la cel folosit la blindatele americane in WWII.

Nu de alta, dar si in aviatia americana au fost DOUA nuante standardizate de "Olive Drab" cu acest nume, ambele diferite de varianta armatei (din cate stiu eu, nu detin date exacte ref. la vopseaua armatei, nu m-a interesat prea tare). Poate si de aici confuzia in privinta vopselelor.

Oricum, uitandu-ma la catalogul Agama si unde e pozitionata in serie vopseaua A15M, sunt destul de convins ca este nuanta de aviatie "Olive Drab". Mai ales tinand cont de descrierea ta.

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 December 2008 - 10:51 PM

Dupa standardele anglo-americane si daca ne referim strict la blindate,nuantele de verde oliv au fost doua:british oliv drab SCC 9,respectiv american oliv drab SCC 15(asa le da de exemplu Bronco Models dar si AFV Club).Rusii,daca nu schimbau culorile,isi foloseau masinile sau tancurile in culorile cu care veneau de pe mare,deci e foarte posibil sa gasesti aceleasi nuante si la blindatele lor-unde mai pui ca primeau ajutor cantitati uriase de vopsea,de-a gata!
De la Tamya,vorbesc despre gama TS(adica Tamyia spray) gasesti intr-adevar doua nuante:Olive drab si Olive drab 2,care ar cam corespunde descrierii de mai sus(le vezi pe hobbyx.ro).La fel si daca folosesti Tamyia acrilice(XF).
Pentru ca eu folosesc in proportie de 90% gama de culori japoneze,care ma multumesc,nu pot sa vorbesc despre nuantele altor producatori.

#4 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 03 December 2008 - 06:34 AM

Modelistic vorbind, cea mai buna reprezentare a culorii folosite de US Army in WW2, "No.9 - Olive Drab", este cea din gama Tamiya.
Adica XF-62. Vorbesc de gama acrilica, pe cele enamel nu le-am incercat niciodata.
Direct din sticla, s-ar putea sa aiba o tonalitate prea inchisa pentru scarile mici, dar se poate deschide pentru "efectul de scara" adaugand cam o treime de XF-60 Dark Yellow, tot de la Tamiya.

"No.9 - Olive Drab" este o culoare strict in standard US Army, cele USAAF sunt alta poveste.
Cred ca OD-urile Agama, incearca sa reprezinte pe cele USAAF.

Standardul "SCC" este STRICT britanic, n-are nicio treaba cu americanii. La inceputul lui '44, pregatind invazia comuna in Europa, britaniciii au dezvoltat o noua culoare pentru blindatele lor, care sa fie cat mai asemanatoare cu "No.9-OD" in care erau vopsite cele americane, cat si cele proprii, dar de provenienta US.
Aceasta a fost "SCC-15 Olive Drab".
Cand era proaspata, nu putea fi practic diferentiata de "No.9". Datorita bazei chimice si formulei diferite, in timp, prin expunerea la elementele naturale, SCC-15 avea tendinta sa migreze spre verde. "No.9-OD" prin invechire si patinare, avea tendinta sa migreze spre maro.
De aceea, modelstic vorbind, ai sa vezi ca toti vopsesc blindatele englezesti din 44-45 in Europa, intr-un verzui ciudat... ceea ce nu-i CORECT !
Mai ales Sherman-urile erau toate "No.9-OD", cum au fost primite de peste ocean. In cazul Firefly, care-i o conversie britanica, toti cei care au studiat arhivele sunt de acord ca erau revopsite in SCC-15, CEL MULT turelele.

Tot ce au primit rusii in Lend-Lease, a ramas in culorile originale...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: na_m4_16.jpg
  • Imagine atasata: Donketsight.jpg
  • Imagine atasata: Shermans_loaded_in_LCT.jpg
  • Imagine atasata: SHERMAN.jpg
  • Imagine atasata: sherman_in_italy.jpg
  • Imagine atasata: Color_M4A1__s_Gloucester.jpg
  • Imagine atasata: c.jpeg
  • Imagine atasata: russian_tanks.jpg
  • Imagine atasata: M4color.jpg
  • Imagine atasata: AB202CDW.JPG


#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 09 January 2009 - 06:54 PM

Asta e olive drab de la Agama...

Imagine postata

...in poze da bine...in realitate e mult mai inchis.

#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4808
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 January 2009 - 07:37 PM

Cunoasteti cumva , daca a existat o culoare americana "timpurie" , amestec 50%galben+50%negru , utilizata pe vehicole prin Tunisia si poate Italia , diferita de cea comuna folosita de ex prin Franta -Normandia ?Parca citisem asta undeva , dar nu mai stiu pe unde .

Aceasta postare a fost editata de dany: 09 January 2009 - 07:37 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi