Forum Machete,Modelism,Hobby: un rus camuflat T34/88 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

un rus camuflat T34/88 conversie neconfirmata

#1 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 06 November 2008 - 09:44 PM

prima incercare maketa este zvezda deci sa nu va asteptati la mai mult de atit inca se lucreza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0237.JPG


#2 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 06 November 2008 - 09:51 PM

mai lucrez cite putin cind am timp.......luasem de la parcmodels 1 set de senile pentru el dar dupa ce m-am apucat sa curat citeva si sa le debavurez deja m-am lasat pagubas la cit era de munca la ele

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0238.JPG


#3 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 06 November 2008 - 10:16 PM

Fainuta masinaria.Imi aduce aminte de armata,am avut un T 34-85.Daca te intereseaza am niste planuri pentru productie proprie din tabla de conserve,inclusiv senilele.

#4 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 06 November 2008 - 10:24 PM

este vopsit cu Kaki de la tamya .....nu prea imi place culoarea

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0264.JPG


#5 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 06 November 2008 - 10:27 PM

nu reusesc decit pe rind sa postez

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0239.JPG


#6 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 07 November 2008 - 12:12 AM

Salut Kingtiger

Legat de postarea greoaie, ar fi indicat ca imaginile sa aiba in jur de 300 kb, ceea ce ai pus tu, sunt in jur de 800 kb, de unde incarcarea greoaie in limita acelui 1 mb/postare, permis de admin.

Strict la macheta :
Interesant subiectul, desi referirea cum ca in iulie/august '44, pe santierele de la Libau s-ar fi efectuat respectiva modificare, e cam trasa de par. Nemaipunand la socoteala spatiul din turela, raportat la respectivul 88, sau asa zisul simbol al diviziei 12 "Kurlandia" aplicat pe masina.
Oricum, ar fi fost poate un pas inainte penru germani, folosirea efectiva si in serie mare a combinatiei respective.
Ce nu mi se pare mie bine (sper sa nu supar) :
-senilele sunt prea groase in sectiune si capetele nu au relief (impresie de plastic ieftin)
-caderea nenaturala a senilelor in zona superioara a rotii intinzatoare
-lipsa Notek de pe stanga masinii (daca ar fi sa respectam "adevarul" istoric)
-verdele parca vireaza putin spre un oliv american (poate fi de la imagine)
-noroiul pare prea spatiat in anumite zone, poate dispus mai aleatoriu ar da mai bine.. ?
-aceleasi capete de senile in unele zone sunt nevopsite ( nuanta senilelor la mine se vede spre visiniu-mov)
Ar mai fi cate ceva, insa ma opresc, considerand ca deja te-ai incruntat ... :friends:

Setul de senile de care ziceai la inceput, e cumva Hobby Boss ? Sunt chiar atat de slabe calitativ ?
Intreb, in ideea ca poate ar merge inlocuirea celor de pe masina cu respectivele (chiar daca e mai mult de lucru cu debavurarea).
Inca o data scuze pentru sublinieri, sper ca poate totusi te vor ajuta pe viitor.
Adi

#7 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 07 November 2008 - 10:44 AM

dupa cum am zis inca nu este finalizata lucrarea ,,,,inca mai bigudesc la el,,,ca imi place.......da cum ai zis senilele nu le-am pus pe cele originale ca nu imi plac acestea sunt de la un t34/85 scare 1/32[parca].....dar nu am avut cu e sa il icalt deocamdata ...culoarea este Kaki de la tamya....nici mie nu mia placut dar asha cica era camo...farul german am uitat sa il pun,bine ca mia-ai adus aminte .....cele de la hobby boss sunt perfecte dar eu nu am gasit pentru t34....cele care ziceam ca le-am incercat erau maquette deci cum am zis poate nu erau ele originale dar m-am lasat pagubas dupa ce am aranjat doar 10 patine in 2 ore ..........asha ca inca nu am un set de senile bine pentru el si ramine incaltat cu aceste pina gasesc ceva bun........mie personal mia placut conversia, si imi plac inovatiile care le au avut germani in ww2, ca mai aveau ptin si puneau si pe biciclete pak si si tun aniaerian, Deci nu este nici o suparare la observatiile colegilor de pe forum. Omul din greseli invata ....parca?

#8 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 05 December 2008 - 11:32 AM

Interesanta ideea de conversie, dar... putin probabil, aproape sigur imposibil de montat tunul Krupp de 88 in turela lui T-34/85. Cel putin nu fara o modificare serioasa. Culata tunului de 88 e mult mai lunga in spate, nu ar avea loc in rulmentul turelei. Sa nu mai vorbim de leaganul si umerii tunului. Tehnic, conversia nu este veridica. Cat despre vopsire, nu-ti face probleme - rusii foloseau tot ce puteau prinde in timpul razboiului!

Aceasta postare a fost editata de Sheniloiu: 05 December 2008 - 11:33 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi