Forum Machete,Modelism,Hobby: Buna ziua stimati machetisti - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Buna ziua stimati machetisti curios

#1 Useril este offline   Claudiu_Ciucurel 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 21-September 08

Postat 21 September 2008 - 10:47 AM

As dori sa va intreb pe dumneavoastra stimati machetisti : Cum va simtiti dupa ce ati asamblat o macheta (stresati sau mai putin stresati) ? daca va simtiti mai putin stresati atunci as dori sa incep si eu. De ce am intrebat acest lucru ? Pentru ca deocamdata nu am gasit nimic pe acest forum.

Un link gasit de mine este :

asta

Va multumesc anticipat ! Dar deocamdata am mai multe intrebari decat raspunsuri. Intrebarile le voi posta pe parcurs!

#2 Useril este offline   BRUTUS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 26-November 06

Postat 21 September 2008 - 05:27 PM

Eu ma simt foarte bine atat in timpul cat si la sfarsitul fiecarei machete , dar cel mai bine este atunci cand este gata si vezi ce a iesit din mainile tale , este o satisfactie enorma .

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 September 2008 - 05:33 PM

Ce simt?
Nervii sunt intinxi la maxim. Abia daca mai pot respira de stres. Ard de nerabdare sa inceapa o noua zi si sa ajung la servici ca sa ma mai relaxez putin.
Imi vine sa sparg toate cutiile cu machete ce asteapta la rand sa fie lucrate, sa ma umple de nervi.
Hobbyul asta nu se face din placere. Este o obligatie din care nu mai scapi. O corvoada!
Ba e chiar mai rau. dar nu mai zic ca daca mai zic incep si altii sa se planga si nu se mai termina topicul.
De fumat m-am lasat acum trei ani, dar de machete n-am reusit desi mi-am propus de mai bine de 10 ani.
Ce sa mai ... mai bine sa nu te apuci ca nu mai scapi.

Bafta!

#4 Useril este offline   BRUTUS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 26-November 06

Postat 21 September 2008 - 05:38 PM

Frumos crios , l-ai speriat pe om , nu se mai apuca . :friends:

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 September 2008 - 05:48 PM

:friends: Ca bine zici Crios@.

Sa fi"machetist"-asta o faci pentru ca te intereseaza,nu face parte din vreo terapie impotriva stresului(poti la fel de bine sa fi columbofil,pescar,filatelist etc.);este un hobby de "timpul liber" si atunci,daca vrei sa pui de-un model,bine,daca nu(adica n-ai chef,ti-e lene,vin socrii in vizita,etc.) stai,nu faci nimic.
Desigur ca alunga stresul,dar este un hobby,pe care ori il ai,ori nu.N-am vazut modelist care sa lucreze ceva,pentru simplul motiv ca numai asa ii vine somnu linistit,noaptea.Si mai costa si bani,modelismul asta(ca orice hobby),adica ai de-a face cu alt temei de stres.
Si totusi.

#6 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 21 September 2008 - 08:39 PM

Crios are dreptate. Daca plec undeva si sunt departe de machete , a se intelege nu pot sa lucrez nimic, in cateva zile intru in sevraj.

#7 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 21 September 2008 - 09:03 PM

-Salut Claudiu Ciucurel
Despre ceea ce face lumea pe aici nu cred ca se poate rezuma in cateva cuvinte. De ce o face , nu se poate explica intr-o singura postare.Si tot asa-Exponential !!
Senzatia simtita la finalul muncii depusa ptr. o macheta nu cred ca ar putea fi incadrata ca si relaxare.Cel putin la jumatatea lucrului ,deja ne gandim la cam ce am mai putea cumpara in vederea unui viitor proiect,sau mai rau- stam cu 'jde cutii pe dulap insa mai cumparam ,ca de, poate om avea vreme si de alea,insa musai trebuie sa o avem pe cea vazuta azi in magazin !!!
Si uite asa ajungi la ceea ce a scris Crios ,doar ca se aplica invers !
-Mai rau e de trenulisti (de astia sa fugi !!!! :friends: )
Ca nu ai gasit ceva legat de ceea ce cauti tu pe forumul asta, eu cred ca nu prea ai cautat,altfel....
Citeste pe aici ce se mai scrie si dupa aia poate i-ti faci o parere daca merita sau nu sa urmezi un astfel de tratament pentru stres .
-Citeste pentru inceput aici :
http://www.cartula.r...?showtopic=2273
Si mai vorbim.
Adi

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 21 September 2008 - 09:33 PM


#8 Useril este offline   Claudiu_Ciucurel 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 21-September 08

Postat 21 September 2008 - 09:19 PM

Vezi postareaAdiP, la 21 Sep 2008, 22:03, a spus:

-Salut Claudiu Ciucurel
Despre ceea ce face lumea pe aici nu cred ca se poate rezuma in cateva cuvinte. De ce o face , nu se poate explica intr-o singura postare.Si tot asa-Exponential !!
Senzatia simtita la finalul muncii depusa ptr. o macheta nu cred ca ar putea fi incadrata ca si relaxare.Cel putin la jumatatea lucrului ,deja ne gandim la cam ce am mai putea cumpara in vederea unui viitor proiect,sau mai rau- stam cu 'jde cutii pe dulap insa mai cumparam ,ca de, poate om avea vreme si de alea,insa musai trebuie sa o avem pe cea vazuta azi in magazin !!!
Si uite asa ajungi la ceea ce a scris Crios ,doar ca se aplica invers !
-Mai rau e de trenuluisti (de astia sa fugi !!!! :friends: )
Ca nu ai gasit ceva legat de ceea ce cauti tu pe forumul asta, eu cred ca nu prea ai cautat,altfel....
Citeste pe aici ce se mai scrie si dupa aia poate i-ti faci o parere daca merita sau nu sa urmezi un astfel de tretament pentru stres .
-Citeste pentru inceput aici :
http://www.cartula.r...?showtopic=2273
Si mai vorbim.
Adi



Multumesc foarte mult Adi

Dar la inceput ma voi baga doar pe kituri simple (pana capat ceva experienta) si dupa aceea mai vad eu :drinks:

#9 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2008 - 10:53 PM

Vezi postareaAdiP, la 21 Sep 2008, 21:03, a spus:

--Mai rau e de trenulisti (de astia sa fugi !!!! :huh: )
Adi


Adica de ce sa fuga de "franari"? :help:

Ce au facut rau? Cateva mici scapari =@ :drinks: :blink: :wacko: :ph34r: :friends: in rest numai de bine :crazy:

Nu se baga, nu polueaza aiurea topicurile, cetesc tot ce se scrie, invata o gramada de lucruri ca in rest cam putin de lucru.

Dar venim incet, incet din urma cu modele de la zero, modele CFR ca ... in rest, pana una alta, marea majoritate a trenulistilor/franarilor se ocupa de peisagistica ca deh modelele se iau de gata si nu mai au ce sa le faca.

Daca nu crezi uite un exemplu, daca aveti rabdare sa parcurgeti macar pozele celor patru pagini, desi sunt sigur ca ai sa pui "cu o floare nu se face primavara" AICI

Vizionare placuta

p.s.Cat despre destindere si relaxare cand lucrezi la machete ...


Toate cele bune

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 September 2008 - 07:38 AM

Citeaza

Cum va simtiti dupa ce ati asamblat o macheta (stresati sau mai putin stresati)
Claudiu, daca vrei sa fi stresat ia-ti nevasta si soacra, fa copii, mergi la munca, stai in statie sa vina tramvaiu' sau cumparati masina si stai in intersectii blocate de bizoni, ma rog, chestii din astea!
Stresat dupa ce faci o macheta??? Pai in cazul asta hobby-isti nu ar fi decit niste masochisti inraiti!
Tu vrei sa scapi de stres? Pai atunci cauta un psiholog, ca tot a inceput si la noi moda cu statul intins pe canapea, sau mergi la pescuit ori vintoare de rate.
Hobby-ul modelistic este o pasiune careia i te dedici sau ...ba! Daca nu o faci cu pasiune, mai bine nu o mai faci! Daca o faci ca sa scapi de stres...nu scapi!

#11 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 22 September 2008 - 12:58 PM

Salut,
o intrebare interesanta asta cu stresu' :friends: .
Notiunea exista probabil de cand lumea, la noi se vehiculeaza doar mai recent, desi la baza are aceleasi forme de manifestare ca intotdeauna, dar acum se pot folosi atat metode moderne de descriere cat si metode moderne de "tratament". Ba chiar firmele organizeaza si cursuri de stres management, bine platite de altfel.

Machetismul este un hobby, si aici putem discuta pe doua directii diferite.
Normal ca la munca esti stresat, mai mult sau mai putin pentru ca te duci pentru bani, trebuie sa faci ce nu iti place intodeauna, poate ai un sef sau niste colegi care nu sunt pe gustul tau. Deci intervin factori cu pondere mai mica sau mai mare, in functie de fiecare. Dar si acasa poti fi de asemenea stresat, supus la tot felul de presiuni.
Machetismul daca il faci din placere, deci pur si simplu ca hobby, fara nici o alta implicatie, eu zic ca are un efect de diminuare a stresului, prin simplu motiv ca il percepi ca pe un lucru placut. Deci atata timp cat nu devine o obsesie, este ok. Este ok si in situatia in care vrei sa devii din ce in ce mai bun, dorinta de perfectiune nu face rau nici unui individ.

Deci daca vrei sa scapi de stres poti incerca sa realizezi o macheta, dar mare atentie, nu face asta daca nu iti place. Orice alt hobby poate avea acelasi efect. Deci sfatul meu este sa incerci, cu una sau mai multe machete, chiar daca nu iti iese din prima, si daca iti place si te relaxeaza este ok. In rest, cred ca toate lumea trece prin aceleasi faze: dorinta de a cumpara cat mai mult, chiar daca rafturile gem de cutii, de a povesti cu altii despre propriile realizari.

#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2008 - 02:37 PM

Io nu stiu nene cum ma simt. De fapt cred ca nu ma mai simt deloc atunci cand apuc sa lucrez. Nici nu mai aud ce se vorbeste cu mine si asta se rasfrange in perioadele de realitate - pai nu ti-am zis sa iei paine si sa duci gunoiu'; - serios, cand !?! - Pai cand lucrai la XXXXXX ala. Cum sa le explici ca tu de fapt atunci esti singur si transportat la mare distanta in timp si spatiu.
Stresul vine atunci cand vad ca am totul pregatit si nu pot sa ajung pe scaunul ala sa ai fac ceva. E adevarat ca daca ar fi dupa mine (si cred ca dupa multi altii ca mine) as sta acolo definitiv. Cu niste perfuzii bagate si soarele oprit convenabil la ora 11 ziua.
Cand termin si ma uit...Uit de toate greutatile pe care le-am avut atunci cand urmaream sa fac ceva cu mainile care sa se potriveasca cu ce vedem in cap (ca nu-i usor).
Daca te referi la modelism....Nu stiu ce sa-ti zic. Nu vreau sa minimalizez nimic din pasiunile altora dar nu vad nimic atractiv in a tine cu sarma un model care bazaie in jurul meu. Fiecare cu pasarica lui. Acum depinde ce pasarica iti alegi tu....Sau ce stol.
Pentru a pricepe mai bine ce simte si ce gandeste machetistul cauta zicerile lui Lee Kolosna. Ori aici ori in alte parti. omul ala e mai sintetic si mai didactic decat mine.
A, si mai e si stresul ca se aseaza praful pe ce ai facut, stresul ca ajunge cainele la Fockewulfuri si le roade aripile, stresul ca le incearca in zbor ala micu al vecinilor (ca ai nostrii sunt dresati si stiu ca alea sunt cele mai importante obiecte din casa) si in sfarsit marele stres ca: Am 600 de kit-uri si fac cam 2 pe luna si mai am vana de machetit vreo 10 ani dupa care a zburat puiu cu cristalinu si de nervi incep sa-ti tremure si mainile.
Acu' zi si tu, ne relaxam sau ne stresam ?

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 September 2008 - 07:35 PM

Citeaza

stresul ca le incearca in zbor ala micu al vecinilor
Da Wurger, ala da stres!!! Si o spun din proprie experienta!! Ieri au venit pe la noi doua neamuri pitice, fata si baiat, si pina nu au increcat amindoi sa vada daca se invirt sau nu rotile si elicele, desi eu mormaiam pe limga ei, din doua in doua secunde, nu se invirt, nu s-au lasat! :friends: Azi am avut ora de lipit! :drinks: Normal, nu la Ar 234!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 22 September 2008 - 07:36 PM


#14 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 September 2008 - 08:04 PM

:drinks: Wurger@ ai dat-o la fix:soarele ala de la ora 11,00,aia lumina pt.modelit.Perfuzii?-aia nu,ca mie imi e frica de ace.

Z Mare@-tu ai intrat vreodata intr-o moschee?Acolo se intra descaltat de "mergatori".
Rudele alea mici,au intrat la vitrinele tale? :friends: -si au pus mana pe macheteeeee???? :crazy: ...

#15 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 22 September 2008 - 11:38 PM

Vezi postareaLonginus, la 22 Sep 2008, 20:04, a spus:

Z Mare@-tu ai intrat vreodata intr-o moschee?Acolo se intra descaltat de "mergatori".
Rudele alea mici,au intrat la vitrinele tale? :crazy: -si au pus mana pe macheteeeee???? :wacko: ...


AMIN!
a fost si la mine copilul unei verisoare, care era sa ajunga la vitrina... dar, printr-o miscare de ninja :friends: (copyright wurger) am imobilizat "insurgentul" :drinks: si de atunci, e lege... iar ai mei au grija sa se respecte cand nu sunt eu acasa...
cat despre stres, sunt stresat ca nu am timp sa fac cat mi-as dori sa fac, si sunt stresat de un PZL 11 de MPM... :blink:

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 September 2008 - 07:31 AM

Citeaza

Rudele alea mici,au intrat la vitrinele tale?
Nu, ca nu am vitrine, ci doar niste rafturi! Si elementii erau cu bunicul, nu cu parintii, intelegi, nu?

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

8 useri citesc topicul
0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi