Forum Machete,Modelism,Hobby: ajutor, incepator, sfaturi in privinta Bismarck-ului - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ajutor, incepator, sfaturi in privinta Bismarck-ului

#21 Useril este offline   Torquemada 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 07-July 08
  • Location:Tulcea

Postat 16 July 2008 - 08:54 PM

are cineva idee de cum era vopsit u 556?ma refer in perioada cand umbla cu bismarck.adica m-ar interesa mai exact 1941 pt ca, cred ca am sa merg la bismarck pe camuflajul din grimstadfjord din 1941.

e careva pasionat de u-boat-uri?am niste pdf-uri despre mai multe u-boat-uri si poate sunt de folos cuiva.mie nu prea ca lipseste cu desavarsire orice informatie despre u556

#22 Useril este offline   Torquemada 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 07-July 08
  • Location:Tulcea

Postat 16 July 2008 - 08:59 PM

camuflajele bismarckului

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: illustr_bismarck_01.gif
  • Imagine atasata: illustr_bismarck_02.gif
  • Imagine atasata: illustr_bismarck_03.gif
  • Imagine atasata: illustr_bismarck_04.gif
  • Imagine atasata: illustr_bismarck_05.gif
  • Imagine atasata: illustr_bismarck_06.gif


#23 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 16 July 2008 - 09:02 PM

Eu am in lucru un U-boot VIIc! Ma intereseaza ce informatii ai tu! :pardon:

#24 Useril este offline   Cypri 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 14-December 07
  • Location:Rm Valcea, Sibiu

Postat 16 July 2008 - 10:26 PM

Ma poti adauga si pe mine pe lista cu pasionati U-boat :pardon: .Orice informatie e binevenita.Si eu am u-boat inceput. De fapt am o gramada de modele incepute...si nici unul terminat. :help:

#25 Useril este offline   Torquemada 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 07-July 08
  • Location:Tulcea

Postat 16 July 2008 - 11:08 PM

pai am 3 carti (pdf) si un pdf care cred ca e o macheta de carton(instructiunile).cartile sunt:
1. german u-boat type VII -heinz j. nowarra 5.06 mega (am si varianta in germana)
2.the u-boat experience in world war II-jak mallmann showell 66.6 mega
3.the u-boat century ;german submarine warfare 1906-2006 -jak mallmann showell 154 mega



4.UBoat Type VIIC 1944 & Type IXC 1940 (asta e macheta) 28.6 mega -e de la FLY MODEL 1:100

si am mai gasit niste modele de caton cu u556 , bismarck,Destroyer Z32


daca ii e de trebuinta cuiva ,ceva din astea sa imi zica.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: U_995_Marineehrenmal_Laboe.jpg


#26 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 16 July 2008 - 11:17 PM

Am documentatie gramada cu Bismarck si U-Boat-uri.Daca o sa mai am timp va mai ajut.Si eu am un Bismark 1/350 in lucru.Am mai lucrat la el de curand dar m-am oprit.Am nevoie de PE pentru el si avansarea nu prea avea rost.

Vedeti ca, (virgula) cartula nu prea apreciaza pdf-urile.Reprezinta incalcare a legii cu c-ul incercuit, iar site-ul e public.

un film frumos :http://youtube.com/watch?v=rdZqQ5C7pN0

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: untitled.JPG

Aceasta postare a fost editata de tgr: 16 July 2008 - 11:22 PM


#27 Useril este offline   Torquemada 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 07-July 08
  • Location:Tulcea

Postat 18 July 2008 - 06:24 PM

pt tgr as vreau si eu daca poti orice ai despre u556 mai ales partea cu vopseau si eventual la bismarck tot vopseaua la perioada mai 1941 mai exact a dpoua de jos in sus in poza pe care ai pus-o tu(aia cu acoperisul turelelor vopsite inchis )

#28 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 July 2008 - 08:50 PM

Torquemada@-iata niste foto cu Bismark(macheta)in care ai detalii si mai ales culori-perioada pe care o cauti tu;prima poza este macheta cuirasatului,executata chiar de catre constructor(santierele navale Blohm-Voss)la scara 1/50.
Celelalte poze sunt cu lucrarile unui modelist(Markus van Beek din Germania)care s-a incumetat la 1/100.Eu zic ca i-a iesit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: model550.jpg
  • Imagine atasata: model37.jpg
  • Imagine atasata: model36.jpg
  • Imagine atasata: model31.jpg
  • Imagine atasata: model30.jpg


#29 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 July 2008 - 09:02 PM

si fotografii autentice cu Bismark:
in prima il vedem(color)in portul Kiel,asa cum arata in sept.1940;lucrurile erau calme inca(pentru cuirasat).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: photo030.jpg


#30 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 July 2008 - 09:14 PM

In ordine:
a)-5 mai 1941 Hitler inspecteaza nava-a stat la bord 4 ore si a luat masa in careul ofiterilor,cu acestia.
Peste 3 saptamani,toti de acolo(cu exceptia lui Hitler)erau morti,si cuirasatul scufundat in Atlantic.
b)- 21.mai 1941-Bismark pleaca din portul norvegian Grimstafjord.Asa l-au vazut cei de pe"Prinz Eugen"in dimineata acelei zile.
c) in aceasi zi de 21.mai 1941 au terminat sa-l picteze(asta este versiunea pe care o vrei tu),iar aceasta poza a fost facuta spre seara.
"valurile"albe de la prova au ramas pictate in continuare.Oricum peste 6 zile-la 27 mai 1941-nava era un morman de fiare rasucite si cei mai multi dintre oamenii ei,morti.
Imagine atasata: photo018.jpgImagine atasata: photo002.jpgImagine atasata: photo035.jpghoto035.jpg]

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 18 July 2008 - 09:37 PM


#31 Useril este offline   Torquemada 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 07-July 08
  • Location:Tulcea

Postat 18 July 2008 - 11:37 PM

super pozele , merci.ei asta da macheta.la asa ceva nu putem decat visa(cel putin unii dintre noi).interesanta poza cu antenele,chiar am tot cautat poze cu antenele alea ca as vrea la chit sa le fac dar habar n-am care si cum se leaga si mai ales de unde .asta o sa fie o problema .in unele poze sau machete am vazut unele mai simple.in macheta asta 1:100 vad ca treaba se complica dar e mult mai frumos asa.o sa fie o provocare mare macheta asta. :pardon: ,dar cred ca merita efortul sau macar incercarea.musai acum sa imi caut si un aerograf.
merci longinus si esti oricand binevenit sa mai aduci vre-un sfat sau niste informatie.se pare totusi ca sunt cativa care lucreaza la bismarck si la u-boat-uri (nu toata lumea face avioane)

#32 Useril este offline   Torquemada 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 07-July 08
  • Location:Tulcea

Postat 19 July 2008 - 12:17 AM

http://www.modelship...ex-gallery.html


http://www.modelwars...news-index.html


ce ziceti de macheta asta?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: wreck_01.jpg
  • Imagine atasata: wreck_02.jpg
  • Imagine atasata: wreck_03.jpg
  • Imagine atasata: wreck_04.jpg
  • Imagine atasata: wreck_05.jpg
  • Imagine atasata: wreck_06.jpg
  • Imagine atasata: wreck_07.jpg
  • Imagine atasata: wreck_08.jpg
  • Imagine atasata: wreck_09.jpg


#33 Useril este offline   Torquemada 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 07-July 08
  • Location:Tulcea

Postat 19 July 2008 - 12:24 AM

u 556

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: u556_02.jpg
  • Imagine atasata: u556_03.jpg


#34 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 July 2008 - 09:58 AM

Ma bucur ca ti-am fost de folos,poate si in viitor :pardon: .
Eu cred asa:n-am nimic impotriva machetei ce reprezinta Bismarkul pe fundul oceanului(n-am nimic cu ideea in sine,realizarea mai lasa loc de discutii,zic eu)dar parerea mea este ca nu reprezinti un"erou"(in fine,depinde de care capat al tunurilor te aflii!!)in moarte,ci il faci in glorie.Nu cred ca cineva ar reprezenta(la figurine ma refer)pe Hanibal,1/9 sa zicem,imediat dupa ce a baut otrava ce i-a pus capat zilelor ca sa scape de romani,schimonosit si cu toate accesoriile unei morti prin asfixie,etc.Mai degraba l-ar face in drum spre portile Romei,nu?
Eu pe Bismark l-am construit singur(deci imi cam dau seama de ce anume ai mai multa nevoie in poze)-1/350- luind planurile,dupa revista italiana Gente Motori.Asta era prin 1980-deci epoca de aur "duduia"la greu.Am lucrat vreo 2 ani(parca) si odata s-a organizat o expozitie de machete in oras(era ceva cu pionerii sau dracu mai stie ce era,c-am uitat).In fine,intr-una dintre zile,vine un ins de la partid si da cu ochii de macheta mea,care bineinteles avea ceva insemne de epoca,deh,asa era originalul.Pune ala cateva intrebari,i se raspunde ce,cine si mai ales cum.Si unde s-apuca boul de gemut ca o fi,ca o pati,ca insemne dusmanoase-n sus si-n jos.Degeaba i s-a explicat lu'tovarasu'ca e macheta,ca asa era,ca istoria ca bla bla,ca ala nu si nu.In fine,dupa ce s-a terminat expozitia,cuirasatul meu s-a dus,naiba stie unde,da' nu l-am mai gasit.Atunci au plecat si "Transilvania"si "Sourcouf"(ce gaseam si eu prin Modelismul acelor ani).
Dupa o vreme am aflat ca ar fi "in colectia privata"a lu'tovarasu respectiv,asa,sa fie de exemplu.
N-am mai lucrat Bismarkul niciodata,dupa ani l-am pus pe cala pe Yamato,cam 1/500.In timp,insa,am renuntat la nave.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 19 July 2008 - 10:00 AM


#35 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 19 July 2008 - 01:47 PM

Se pare ca U556 nu era prezent in detalii in cartile mele.Desi tipul VIIC era destul de detaliat explicat.Daca ai nevoie de constructie...au realizat mai multi acest exemplar:

http://modelingmadness.com/reviews/misc/sh...montesuboat.htm

http://www.modelshipgallery.com/gallery/ss...m/rm-index.html

Cat despre bismark, sa inteleg ca vrei numele culorilor?Sau cum?

#36 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 19 July 2008 - 01:49 PM

Vezi postareaLonginus, la 19 Jul 2008, 10:58, a spus:

Ma bucur ca ti-am fost de folos,poate si in viitor :pardon: .
Eu cred asa:n-am nimic impotriva machetei ce reprezinta Bismarkul pe fundul oceanului(n-am nimic cu ideea in sine,realizarea mai lasa loc de discutii,zic eu)dar parerea mea este ca nu reprezinti un"erou"(in fine,depinde de care capat al tunurilor te aflii!!)in moarte,ci il faci in glorie.Nu cred ca cineva ar reprezenta(la figurine ma refer)pe Hanibal,1/9 sa zicem,imediat dupa ce a baut otrava ce i-a pus capat zilelor ca sa scape de romani,schimonosit si cu toate accesoriile unei morti prin asfixie,etc.Mai degraba l-ar face in drum spre portile Romei,nu?
Eu pe Bismark l-am construit singur(deci imi cam dau seama de ce anume ai mai multa nevoie in poze)-1/350- luind planurile,dupa revista italiana Gente Motori.Asta era prin 1980-deci epoca de aur "duduia"la greu.Am lucrat vreo 2 ani(parca) si odata s-a organizat o expozitie de machete in oras(era ceva cu pionerii sau dracu mai stie ce era,c-am uitat).In fine,intr-una dintre zile,vine un ins de la partid si da cu ochii de macheta mea,care bineinteles avea ceva insemne de epoca,deh,asa era originalul.Pune ala cateva intrebari,i se raspunde ce,cine si mai ales cum.Si unde s-apuca boul de gemut ca o fi,ca o pati,ca insemne dusmanoase-n sus si-n jos.Degeaba i s-a explicat lu'tovarasu'ca e macheta,ca asa era,ca istoria ca bla bla,ca ala nu si nu.In fine,dupa ce s-a terminat expozitia,cuirasatul meu s-a dus,naiba stie unde,da' nu l-am mai gasit.Atunci au plecat si "Transilvania"si "Sourcouf"(ce gaseam si eu prin Modelismul acelor ani).
Dupa o vreme am aflat ca ar fi "in colectia privata"a lu'tovarasu respectiv,asa,sa fie de exemplu.
N-am mai lucrat Bismarkul niciodata,dupa ani l-am pus pe cala pe Yamato,cam 1/500.In timp,insa,am renuntat la nave.

Ce cretin!!!Normal ca boul comunist il vroia pt. el acasa in cocina.

#37 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 July 2008 - 02:27 PM

Cam tot ce ai nevoie gasesti aic: http://www.battleshipbismarck.com/.
Macheta de la Revell mi s-a parut cea mai aproape de realitae.
La marimea aia, la pensula ... incepator ... probabil ca vei fi dezamagit. :pardon:

#38 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 19 July 2008 - 05:18 PM

Eu am probabil cel mai ieftin model Bismarck 1/350 si incerc sa merg pe pasii omului asta care...a transformat ratoiul urat in lebada.
1....................
2----------------
E acelasi model.
Fata de nenea ala eu o sa par beat :pardon:

Aceasta postare a fost editata de tgr: 19 July 2008 - 05:20 PM


#39 Useril este offline   Torquemada 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 07-July 08
  • Location:Tulcea

Postat 21 July 2008 - 09:55 PM

pai si nu ne arati si noua in ce stadiu esti ?(poate "furam" si noi niste meserie de la tine).chiar sunt curios cum arata macheta ta si daca nu e secret poate imi zici si de la ce firma e.daca e cineva curios pot sa pun niste poze cu chitul revell (poze gasite pe net la unul care l-a facut).sper ca cel tarziu luna viitoare sa reusesc sa comand chitul si daca vrea cineva detalii sa pot sa i le ofer.pana acum vad ca nimeni nu arata nimic legat de acest chit, ori nu il face nimeni or sunt foarte secretosi.

pt crios: m-am gandit si eu la treaba cu pensula si de aceea cred ca am sa fac si o mica investitie intr-un aerograf.mai ramane sa ma si joc cu el pana ma prind care e spilul cu vopsitul cu el.sincer mi-ar di placut o macheta si mai mare dar nu am vazut decat una si sunt prea scumpe pt mine.nu-mi permit sa dau sute de euro pe o macheta.

#40 Useril este offline   Wooofer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 15-July 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2008 - 11:32 PM

Poi mai Torquemada eu tocmai am cumparat kitul revel 1:350 si eu zic ca e cel mai bun din toate avand in vedere detalile(parerea mea).Am montat din el cam vreo 3% cred eu:)) adica am facut toata partea de jos vopsita.Acu mai am decalurile care sunt frica orcarui machetist. :pardon: .Daca vrei ceva informatii despre ce vopsele am luat sau altceva e-m@ilul meu e chat_salot92@yahoo.com

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi