Forum Machete,Modelism,Hobby: Achtung: Ist Heiß ! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Achtung: Ist Heiß ! Atentie : Este fierbinte! 1/35

#1 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 04 July 2008 - 11:41 PM

Intucat nu sunt 109 deducem ca nu-s android, caldura ma afecteaza, n-am 15 sclavi chinezi etc. Insa in acest corp neputincios zace dorinta de modelism (zace si aia de modeling dar asta-i alta poveste) asa ca m-am gandit :rofl: : Sa puna baietii umarul pana demareaza!
Vreau sa fac un peisaj hibernal :yahoo: care sa contina un mortier, acela de la Zvezda cod 3503 "120mm Mortar with crew". N-am idee daca piesa din kit necesita imbunatatiri, cred ca am sa studiez niste foto dar momentan este prea cald.
Au trecut 3-4 ani de la achizitionarea kitului, cred ca a sosit vremea lui!
Imagine atasata: Kampfgruppe_002.jpg
Mortierul va fi privit de un neamt zgribulit, zgribulitul va atentiona: "Atentie, este fierbinte!", privitorul cunoscator o sa deduca faptul ca mortierul este proaspat abandonat deci posibil dusman in proximitate. GRESIT! Marsavul autor, terfelind acest hobby practicat de gentlemenii, se gandeste ca in conditii de front orice gaura le pare fierbinte nemtilor.
Neamtul este un rasinos achizitionat de la danusmaximus si chipul rozaliu este opera maestrului, banuiesc.
Imagine atasata: Kampfgruppe_006.jpg
Cred ca am sa-l inarmez cu un MG-42, asta dupa ce-i fabric inca o manusa.
Mortierul si minipeisajul aferent vor fi astfel concepute incat sa scoata in evidenta migaloasa atentie a artistului (adica Eu) in realizarea neamtului. Fiind postat aici, la figurine, textul va lipsi dar dinamica lucrarii coroborata cu cromatica desavarsita va face cat 1000 de cuvinte.....asta cu conditia sa acceptati faptul ca actiunea se desfasoara pe Frontul de Rasarit, mortierul este rusesc iar neamtul NU este Walter Armbrusch, NU este din Kampfgruppe Hansen, deci actiunea NU se desfasoara in Ardeni!
Imagine atasata: Kampfgruppe_010.jpg
Daca, in loc sa veniti cu sfaturi, tehnici, indemnuri si (foarte important) extazieri mistice, imi veniti cu argumente din carti (fie ele si de istorie) care sa bata moneda pe faza cu Ardeni...eu ma supar, imi iau jucarelele si solicit adminilor stramutarea in "Diorame & vignete" si acolo.... :clapping: Fritz este arian pur, fiu de mexican, tata-sau a facut parte din armata faimosului revoluţionar mexican Francisco, zis Pancho Villa, conducător al mişcării armate ţărăneşti din nordul Mexicului în timpul Revoluţiei din 1910–1917. A luptat si sub conducerea lui Emiliano Zapata..... asa ca-i absolut normal ca feciora-su sa poarte banduliera..
Astept ajutorul si sustinerea voastra (ma mobilizeaza chiar si dorinta de a face altfel decat ma sfatuiti :bad: )

Krasivaia Siberia ! sau Viva Zapata! :bad:

#2 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 04 July 2008 - 11:50 PM

Primul care da cu parerea la cald: eu! :clapping:
Fa tu neamtul cum vrei DAR, TREBUIE NEAPARAT SA GAURESTI COMPLET TEAVA DE LA MORTIER! Asa ca indiferent cum iese hans, mortierul va fi corect! :bad:
In rest Hai Alexie! Hai Alexie! (ca s-a ingalbenit hartia de la Kituri) :yahoo:

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2008 - 06:05 PM

Zapada la ariano-mexican pana la paMntaloni ca nu-mi place cum arata galosii aia.
Da-i drumu' tu si noi te mai incurcam pe parcurs (ingineri sunt destui in romania).

#4 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 14 July 2008 - 10:34 AM

Vezi postareawurger, la 5 Jul 2008, 19:05, a spus:

Zapada la ariano-mexican pana la paMntaloni ca nu-mi place cum arata galosii aia.

Zapada trebuie sa acopere si din piciorusele mortierului, ca n-am gasit un lantzuc corespunzator.
Imagine atasata: terfeweq_020.jpg

#5 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 14 July 2008 - 05:06 PM

Daca tu ai nevoie de sfaturi inspirationale, chiar e cald rau p-acolo... Vorba wurgerului, incepe-l tu ca dupa aia ti-l desfintam noi.

#6 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 14 July 2008 - 09:43 PM

Bine ca nu este Walter Armbrusch..... :pardon:
Ca aveai ceva de convertit la rasinos ca sa semene cu Heroul mai sus amintit...Cel mai tare la nemtalau mi se pare cutitul de la veston, foarte interesant locusor si-a gasit sa isi infiga pummnalul.... :whistle:
Asteptam rezultate.... :help:
Mortierul arata destul de bine la prima impresie....

#7 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 15 July 2008 - 10:00 PM

Vezi postareaPanzer_Grenadire, la 14 Jul 2008, 22:43, a spus:

......Cel mai tare la nemtalau mi se pare cutitul de la veston, foarte interesant locusor si-a gasit sa isi infiga pummnalul.... :pardon:

Nu-i purta de grija, varful este in saculetul cu ceasuri, molari si inele :help:

#8 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 13 October 2008 - 08:29 PM

Ceva, ceva a miscat (vine o varsta cand te multumesti cu putin)
Am adunat vopsele necesare, am dat un alb murdar 28 Humbrol urmat de un Revell alb semimat.
Stratul 3 alb de la Gunze, pe chip Vallejo, basmaua Agama A52M, casca si salba cu Gunze 211.
Imagine atasata: Acht1.jpg

Casca si basma Ivory de la Marabu, cartuse Revell 94
Imagine atasata: Acht2.jpg
:friends:
Pe curand!

#9 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 14 October 2008 - 11:34 PM

I-am pus capul pe umeri, l-am dotat cu un rucsac (kit englezi Tamiya), curele din carte de joc, gamela ramasa de la rusi (Pitatelnaia)
Imagine atasata: 1.JPG


Peste tot harnasamentul am dat cu "zapada fina" (ivory de la Marabu), am montat manusa stanga iar pentru dreapta am improvizat.
Imagine atasata: 2.JPG

Riduri si umbre pe chip cu tabacco de la Marabu
Imagine atasata: 3.JPG


Am montat un MG-42 cu curea din carte de joc si un bidon de apa iar in buzunarul pantalonilor am lipit o piesa (pumnal, lanterna, vibrator ..in functie de imaginatia fiecaruia), si peste acestea s-a asternut zapada sub forma de ivory
Imagine atasata: 4.JPG

L-am lacuit cu Sinto Peinture spray lac mat si urmeaza sa-i vopsesc cizmele-bocanci
Imagine atasata: 5.jpg

Trebuie sa incep lucrul la postament si peisaj..vreti, nu vreti eu va tin la curent

#10 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 15 October 2008 - 07:18 PM

Culmea e ca...vrem! Adica, cel putin eu. Arata excelent.

#11 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 15 October 2008 - 08:35 PM

Vezi postareaDegrelle, la 15 Oct 2008, 20:18, a spus:

Culmea e ca...vrem! Adica, cel putin eu. Arata excelent.

Merci :friends:

Am decupat o rondea din komatex de 3mm, pe ea am lipit (cu super glue) polistiren extrudat. Polistirenul l-am subtiat si l-am adus la diametru cu un cutter.
Cu aracet am tras o pelicula camuflajo-protectoare si apoi am presarat bicarbonat. in functie de rezultat maine urmeaza o vopsire cu alb si zapada Noch sau un nou strat de aracet.
Imagine atasata: 1.JPG

Inainte de ninsoare am facut un studiu de pozitie, aceasta imi pare a fi pozitia definitiva
Imagine atasata: 2.JPG

Foto este nashpa dar vroiam sa subliniez faptul ca am lucrat si la cutia cu munitie (verde Agama si zapada ivory Marabu).
Imagine atasata: 3.JPG
Pe maine :drinks:

#12 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 16 October 2008 - 12:00 PM

De dimineata am observat rozul-pui de vrabie itindu-se de sub "omat" (precum ghioceii).
- am aplicat un strat de Gunze alb
- a urmat un strat de aracet
- am plantat iarba (Noch) si boscheti (radacini)
- ninsoare (zapada Noch).
Imagine atasata: 1.JPG

Am "rascolit" pamantul de sub zapada (amestec acrilice)
- am montat mortierul
- l-am "fulguit" cu solutie de ivory de la Marabu
- am montat cutia cu munitie si un sac, folosind ivoty pentru chiciura de pe boscheti
Imagine atasata: 2.JPG

Pe maine !
Imagine atasata: 3.JPG

#13 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 16 October 2008 - 09:56 PM

Alexie@daca neamtu'tau fumeaza,iata un model de pachet de tigari ce facea parte din ratia(relativ)zilnica de tutun,primita de soldatii germani din trupele de infanterie:un pachet(tipic) de Bremaria Auslese No.6-Spezialmischung mit Importtabaken-tutun de pipa-producator Brinkmann .
Deschide poza,am incercat sa o aduc la scara 1/1(pachet necartonat de cca 80 mm lungime reala).
De cele mai multe ori pachetul se livra impreuna cu foitele de hartie,sau soldatii impachetau tigari in hartie de ziar(foto pachet nedesfacut absolut autentic)Este timbrat,iar pretul marcat era de 4 RM(ReichMarks). Aceasta marca de tutun a fost produsa asa cum arata in poza,intre anii 1937 si 1945.


Imagine atasata: GOPI_00220_BR_350.jpg


P.S.-mai am si accesorii de gen(din capturi)Made in USA,dar pentru ca ai subliniat ca nu vorbim despre Ardeni 1944,nu-ti livrez "american tobacco" :drinks: .
Succes.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 16 October 2008 - 10:00 PM


#14 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 16 October 2008 - 10:44 PM

Alexie totul arata f. bine mai putin un lucru la soldat. Arma sta naspa, cred ca nu este prea tarziu sa ii schimbi pozitia. Nu am vazut niciodata vreun soldat sa tina MG-ul asa, teoretic nici nu prea avea cum daca nu avea ambele maini pe arma. Ar fi pacat ca un detaliu minor ce poate fi usor remediat sa strice atata munca... :drinks:
Poate gasest si un bipod pentru MG prin vreo cutie, daca nu se poate face usor din culee trasa la cald. :dribble:

PS MG-ul este MG34, nu 42 si felicitari pentru gamela, imi place f. mult cum ai pus-o... :dribble:

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 16 October 2008 - 10:47 PM


#15 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 16 October 2008 - 10:46 PM

...sau,mai simplu copiaza asta,decupeaza si lipeste,si astfel vei obtine un pachet de "Ekstein no.5-20 cigaretten"absolut autentic,la scara 1/1(tigari folosite de Wermacht,in special in Rusia(mareste poza):

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20eckstein_cigpak.jpg


#16 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 16 October 2008 - 10:57 PM

...ah,si sa nu uit(asta mai zic si gata)uita-te la o alta marca originala-preferata celor din PanzerGrenadiere-tigaretele "JUNO"in special pe frontul de rasarit:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 15fff.jpg


#17 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 17 October 2008 - 11:07 AM

Vezi postareaPanzer_Grenadire, la 16 Oct 2008, 23:44, a spus:

Alexie totul arata f. bine mai putin un lucru la soldat. Arma sta naspa, cred ca nu este prea tarziu sa ii schimbi pozitia. Nu am vazut niciodata vreun soldat sa tina MG-ul asa, teoretic nici nu prea avea cum daca nu avea ambele maini pe arma. Ar fi pacat ca un detaliu minor ce poate fi usor remediat sa strice atata munca... :dribble:
Poate gasest si un bipod pentru MG prin vreo cutie, daca nu se poate face usor din culee trasa la cald. :dribble:

PS MG-ul este MG34, nu 42

Fratioare, din pacate, am finalizat lucrarea si n-am chef sa-mi intrerup entuziasmul izbandei pentru modificari...MG34-ul (Merci) este ancorat bine de rucsac...treaba lui daca este nevoit sa fuga prin lastaris :drinks:


Vezi postareaLonginus, la 16 Oct 2008, 23:46, a spus:

...sau,mai simplu copiaza asta,decupeaza si lipeste,si astfel vei obtine un pachet de "Ekstein no.5-20 cigaretten"absolut autentic,la scara 1/1(tigari folosite de Wermacht,in special in Rusia(mareste poza):

:hi: :hi: :hi: Multumesc mult pentru promptitudine, "tutunul" imi trebuie pentru alt proiect (aflat in stadiu de vise/fantasme/crezuri). Sa nu crezi ca am apelat direct la tine, am pierdut 2-3 ore :pc:, evident, fara rezultat.
:hi:

#18 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 17 October 2008 - 11:50 AM

Dimineata omatul arata bine asa ca am hotarat sa-l integrez pe "Fritz" in peisaj
Imagine atasata: ist.jpg

Zis si facut
Imagine atasata: ist__1_.jpg

Foto de final
Imagine atasata: ist__2_.jpg Imagine atasata: ist__3_.jpg
:dribble: Offffff, se vede postamentul postamentului :dribble:
..........trebuie sa derulez, putin filmul inapoi:
Deslipesc rondeaua de pe obuz, deslipesc obuzul de pe postament (DAISO Cluj :drinks: )
Imagine atasata: ist__4_.JPG

Rondela devine lisa, o reintroduc in placa de komatex, curat lacul mat, curat primerul transparent, ingrop obuzul
Imagine atasata: ist__5_.JPG

Pardon! Jumulesc rugina lipita cu superglue (o duc la chioscul parasit), nu-l mai deranjez pe hartman_ace pentru aerograf, nici nu mai folosesc suportul de uscare, Tamiya, ce valoreaza greutatea lui in aur
Imagine atasata: ist__6_.JPG
Si nici nu mai plec in Bulgaria sa dau leva pe aceasta scrumiera penibila
Imagine atasata: ist__7_.JPG
am revenit


[center]Achtung: Ist Heiß ![/center]


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Alte aspecte


Pe placa, in stanga am sa montez o frumoasa eticheta. Exista posibilitatea (sanse mici) sa pun alaturi si motzul proiectilului, ogiva :pc: si mecanismul fiind vizibile...dar asta-i alt film, aici este... [center]Einde[/center]

Aceasta postare a fost editata de alexie: 17 October 2008 - 11:51 AM


#19 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 17 October 2008 - 12:59 PM

Brrr, frig acolo frate. Original , ca de obicei. Oare pe linga ce gard te-ai ascuns ca sa faci pozele ? :drinks:

#20 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 17 October 2008 - 01:33 PM

Chiar nu intelegeam ce-i cu figurina asta "normala". Pana sa vad postamentul. Ce sa zic, o incantare sa vad de fiecare data ce iti mai trece prin cap. Bravo.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi