Forum Machete,Modelism,Hobby: YAK-1 LUFTWAFFE-MASTERCRAFT 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

YAK-1 LUFTWAFFE-MASTERCRAFT 1/72 Sau "Olandezul zburator"

#21 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 15 April 2008 - 09:36 AM

La ideea cu patafixul roluit pe macheta nu m-am gandit,eu in general suflu cu aerograful pe machete,insa fiind destul de proaspata vopseaua,probabil au aderat o gramada de "scame" pe ea.Daca as fi dat cu lac la lumina zilei,poate le-as fi vazut .
Am o nelamurire,de fapt 2:
1.De ce lacul acrilic se usuca chiar atat de incet pe bordurile de atac la machete ?
2.Am alcool izopropilic,insa ma tem sa nu topeasca garniturile aerografului !Se poate intampla si asa ceva ?
De retarder nu poate fi vorba,fiindca eu sunt mai reticent la nou si nu vreau sa ma trezesc cu duza de 0,3 infundata de la o vopsea acrilica prost diluata,chiar daca ar avea retarder in ea. :pardon:
O sa iau acrilice tamiya,am inteles ca merg diluate cam cu orice,poate si timpul de uscare o fi putin mai mare ?

#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 April 2008 - 12:03 PM

1.Am patit si eu asa ceva. Cred ca nu este vorba neaparat de uscare. E un alt fenomen, mai degraba chimic, zic eu. Mi s-a intimplat asta cind am folosit lacuri de la Fondul Plastic. Le-am diluat cu alcool si probabil am modificat ceva in structura lor. De uscat se uscau repede, dar daca tineai mai mult timp degetul presat pe o muchie (bord de atac, de exemplu), aveai acea neplacuta senzatie de "lipire" a degetului, ca la vopsea neuscata. Cred mai degraba ca, de pe degete, grasimea actiona cumva asupra lacului diluat necorespunzator. La fel am patit cu lacurile de la Humbrol, pe care nu am stiut cu ce sa le diluez corespunzator. Am folosit lacuri de la Aeromaster (actual Polyscale) la care nu am patit acest fenomen. Acum folosesc lac auto Sinto fara nici un fel de problema!
2. Alcoolul izopropilic nu face nimic la garnituri, mai degraba e atacat de derivatii de petrol (benzen, D-urile, petrosin etc) sau lichidul pentru curatat carburatorul!!!!! La aerogrfele mai noi, garniturile sunt din teflon, asa ca...
Acu' nu vreau sa supar pe nimeni, dar acrilicile de la Tamiya mi-au provocat cele mai mari neplaceri! :pardon:
Idea este sa speli aerograful imediat dupa folosire si sa nu ramina fara vopsea in cupa. Dupa ce ai terminat de vopsit, toarna putina apa in cupa si da citeva pufuri cu ea. Asa poate sta citeva minute (2 -3) pina iti faci ordine pe masa ca sa speli in liniste aerograful! Trebuie sa-l speli si sa-l stergi piesa cu piesa, nu numai sa treci dilunat prin el, cum sta scris in cele mai multe dintre prospecte ce insotesc aerografele.

#23 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 April 2008 - 03:08 PM

Desi am fost avertizat de onorata instanta sa tac in timpul sedintei de judecata(sub sanctiunea amenzii administrative) :pardon: ,nu pot sa tac.Vopseaua acrilica de la Tamya mi se pare ok,dar ce-i drept eu nu folosesc aerograf ci pensulare. :devil:
Despre pastrarea solemnitatii sedintei,ne vom conforma vointei instantei,pana la inchiderea dezbaterilor. :crazy:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 15 April 2008 - 03:08 PM


#24 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 15 April 2008 - 06:20 PM

Vezi postareaLonginus, la 15 Apr 2008, 16:08, a spus:

Desi am fost avertizat de onorata instanta sa tac in timpul sedintei de judecata(sub sanctiunea amenzii administrative)
Despre pastrarea solemnitatii sedintei,ne vom conforma vointei instantei,pana la inchiderea dezbaterilor. :pardon:


-Avand in vedere tulburarea in mod repetat a sedintei de judecata:
In baza art. 108, ind. 1, lit. g, instanta va aplica amenda judiciara numitului "Longinus" , deoarece prin aceasta s-a amanat judecarea cauzei !
Cu drept de reexaminare in termen de 10 zile de la comunicare.
Hai ca ne-am prostit destul ! :crazy:

#25 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 15 April 2008 - 06:39 PM

Pun ceva poze cu intra"dosul" aparatului,-Sa nu ma trageti de urechi ca-i prea brun in locasul trenului,ca nu-i adevarat :pardon:
Pe viu arata mai inchis putin.
Am si ceva imagini mai de detaliu,dupa care o sa va arat si cate ceva de pe la skiuri,etc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 38.jpg
  • Imagine atasata: 39.jpg
  • Imagine atasata: 40.jpg


#26 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 15 April 2008 - 07:08 PM

Au fost puse skiurile,facute din lemn de balsa,slefuit...,slefuit,...chituit si slefuit...,pana au ajuns sa arate cam cum se vede in imaginile de mai jos.
Binenteles ca ceea ce producatorii au dat in cutie -NU se putea numi elice,asa ca am purces la fabricarea altor pale din unele ramase prin "cutia cu maimute".Dupa ce am pilit la doua din ele am remarcat ca de fapt la avionul asta,elicea se invartea invers fata de alte masinarii zburatoare.Am incercat corectare lor insa nu cu multa tragere,ceea ce se vede si in poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 43.jpg
  • Imagine atasata: 44.jpg
  • Imagine atasata: 45.jpg

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 15 April 2008 - 07:09 PM


#27 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 15 April 2008 - 07:24 PM

Am facut si arcurile prinse de skiuri (spre spatele lor) urmeaza sa fac si cele doua "sarme de siguranta",pentru cazurile cand Ivan i-si pierdea vre-un papuc pe drum

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 47.jpg
  • Imagine atasata: 46.jpg
  • Imagine atasata: yak_1_gor1p129_3.jpg

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 15 April 2008 - 07:26 PM


#28 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 15 April 2008 - 07:44 PM

Inca 2 poze ,dupa care va urma porbabil o pauza,pana mai fabric cate ceva pe el
Urmeaza sa-i definitivez cupola,sa o montez,binenteles,etc
Parbrizul e destul de gros si mat, insa asa va ramane,nu am cu ce sa il inlocuiesc si nici nu cred ca merita.
Astept criticile voastre ! :pardon:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 48.jpg
  • Imagine atasata: 50.jpg


#29 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 15 April 2008 - 08:45 PM

Imi place foarte mult cum a iesit.

#30 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 April 2008 - 11:03 PM

Vezi postareaAdiP, la 15 Apr 2008, 20:44, a spus:

Inca 2 poze ,dupa care va urma porbabil o pauza,pana mai fabric cate ceva pe el
Urmeaza sa-i definitivez cupola,sa o montez,binenteles,etc
Parbrizul e destul de gros si mat, insa asa va ramane,nu am cu ce sa il inlocuiesc si nici nu cred ca merita.
Astept criticile voastre ! :crazy:

Pai onorata instanta,dupa ce mi-ati aplicat amenda,io ce sa mai zic(critic)?
-arata fain,ai muncit la el cu sarguinta(demna de o zburatoare mai acatari)si se vede,ca din(mai)nimic ai scos o macheta.Bravo.
(Dai o bere? :pardon: )

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 15 April 2008 - 11:03 PM


#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 April 2008 - 07:43 AM

"Inculpat" Longinus, adevarat graisi, a iesit o macheta foarte frumoasa!
AdiP, io tot as mai circoti :pardon: cite ceva:
- "Parbrizul e destul de gros si mat, insa asa va ramane" Renunta la idee, e pacat! Parbrizul este simplu, se poate termoforma usor un altul.
- inclin sa cred ca jegul din baia trenului si liniile de panou trebuia mai inchis la culoare
- intradosul este prea curatel si vine in contrast cu extradosul. Mai scapa si tu niste ulei, fum...
- aplica jambelor acelasi tratamet ca la baie
- saniile (din ce erau?) par prea curate
Ti-a iesit foarte bine "stergerea" camuflajului de iarna. Citeva cuvinte despre procedeu cred ca ar fi utile...
Inca o data, buna treaba ai facut!

#32 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 16 April 2008 - 11:31 AM

Vezi postareaZ-mare, la 16 Apr 2008, 08:43, a spus:

AdiP, io tot as mai circoti :crazy: cite ceva:
- "Parbrizul e destul de gros si mat, insa asa va ramane" Renunta la idee, e pacat! Parbrizul este simplu, se poate termoforma usor un altul.
- inclin sa cred ca jegul din baia trenului si liniile de panou trebuia mai inchis la culoare
- intradosul este prea curatel si vine in contrast cu extradosul. Mai scapa si tu niste ulei, fum...
- aplica jambelor acelasi tratamet ca la baie
- saniile (din ce erau?) par prea curate
Ti-a iesit foarte bine "stergerea" camuflajului de iarna. Citeva cuvinte despre procedeu cred ca ar fi utile...
Inca o data, buna treaba ai facut!

Nu-i vorba de nici un pardon aici,fiecare i-si spune parerea,iar "proprietarul" e dator sa ia nota de aceste pareri.Chiar daca nu intotdeauna si tinem seama de ele,nu ?
Acum o sa raspund pe puncte:
-macheta nefiind gata,orice lucru care-l vedeti la ea spuneti-l,poate se mai rectifica pe ici pe colo,deci:
Parbrizul nu stiu daca o sa il mai inlocuiesc,am chituit o gramada pe acolo la imbinare si nici nu cred ca o sa i-mi iasa prea corect.O sa incerc,totusi,sa vad ce-o sa iasa ! :devil:
1. jegul din baia trenului va fi mai inchis la culoare,probabil voi merge pe nuanta zapezii murdare (zloata),probabil si liniile de panou vor fi o idee mai spre negru
2.intradosul va fi mai murdarit,insa nu prea tare,caci arata prea frumos acuma,nu ? :pardon:
3.la fel se va face si pe jambe,logic,insa mai spre finalul lucrarii
4.saniile erau la origine din tabla de aluminiu(din ceea ce am mai citit)insa eu in poze nu am vazut urme de nituri,etc.Inclin insa sa cred ca erau goale (poate erau turnate).Eu le-am facut din lemn de balsa,altceva nu am avut la indemana.
Vor fi si ele murdarite mai spre final.
Va urma sa pun carlinga,cele 2 "sine"pe care culisa aceasta,catargul antenei cu firele aferente,cele 2 lumini din capetele de plan-sunt facute,insa risc acum sa le rup jos datorita manipularii machetei !
Ar mai fi cate ceva dar in mare cred ca le-am enumerat.

#33 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 16 April 2008 - 02:47 PM

Tot pentru Z !
Vopsirea s-a facut cu emailuri,asa cum am zis pe undeva mai prin fata.
A urmat un strat de lac acrilic lucios Maimeri,dat cu aerograful,care binenteles nu s-a uscat cum ar fi trebuit pe bordurile de atac,chiar daca dilutia am facut-o cu spirt medicinal,mai concentrat.(s-au poate de-aia ?)
Au urmat decalurile (doar stelele) cu care am avut de furca destul,nu mai intru in amanunte.
Ca sa fiu sigur ca nu ma trezesc iar ca raman fara ele ,am dat cu pensula cate 2 straturi de lac acrilic lucios pe fiecare decal.
A urmat un strat de alb,tot email,caci nu am curaj sa pun in aerograf acrilice<cel putin nu inca>,alb care a fost suflat urmand conturul stelelor,la imbinarea albastrului cu verdele de pe fuselaj,etc.
Albul fiind dat peste lac lucios,nu a avut aderenta prea mare.Dupa care a urmat o slefuire fina cam prin zonele pe care am considerat eu ca ar fi trebuit sa sara sau sa se scurga albul "orighinal"
As fi vrut sa aplic metoda cu sarea pe el,insa nu merita macheta asta un tratament chiar asa de "pretentios" !
O sa mai pun poze pe masura ce ma apropiu de final.
Multumesc pentru rabdare la toata lumea! :hi:

#34 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 April 2008 - 07:21 AM

Citeaza

lucios Maimeri
Tot cu lacul acesta am avut si eu probleme. Incearca, pe viitor, sa-l diluezi numai cu apa distilata, eventual si foarte putin alcool etilic.

#35 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 17 April 2008 - 08:47 AM

Vezi postareaZ-mare, la 17 Apr 2008, 08:21, a spus:

Tot cu lacul acesta am avut si eu probleme. Incearca, pe viitor, sa-l diluezi numai cu apa distilata, eventual si foarte putin alcool etilic.

Ciudat,cel putin din punctul meu de vedere.Aplicat cu pensula si diluat doar cu apa chioara merge bine,se usuca rapid,chiar daca pe pensula e multa "substanta". Doar la aplicarea cu aerograful i-mi face figura de care am zis mai sus.
Marele dezavantaj la aplicarea cu pensula e ca pe toate muchiile,tinde sa se exfolieze,chiar si la o manipulare mai fina a machetei.
-Ce sfat mi-ai da pentru lac lucios ? Binenteles tot acrilic ! Ca vad ca mai bine il aplic cu pensula !!!:hi:

#36 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 17 April 2008 - 09:13 AM

Scuze ca ma bag. :hi: Un lac lucios acrilic ar fi si Future. Mie imi place cum se da si cu aerograful.

Aceasta postare a fost editata de paul: 17 April 2008 - 09:21 AM


#37 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 17 April 2008 - 01:07 PM

Da bagativa mai fratilor ,ca nu-i topic inchis !
Scrieti daca aveti ceva de reprosat,vre-o rosie de aruncat,eu deja m-am ascuns dupa colt,in cazul in care vine vre-un proiectil mai mare ! :hi:
Eu tot astept parerile voastre,bune-rele -cum or fi!
Pentru Paul:
Future nu am si nici nu am avut vreodata,din pacate !

#38 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 17 April 2008 - 04:00 PM

Vezi postareavirusu, la 14 Apr 2008, 19:19, a spus:

"cei mai cunoscuti fiind YAK-1,cu variantele sale,Mig-3,Lagg-3, etc"

banuiesc ca de la ei citire nu?



revin cu intrebarea mea postat la inceput, cand am cazut in incidenta legii penale Z :hi:

#39 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 17 April 2008 - 05:58 PM

Vezi postareavirusu, la 17 Apr 2008, 17:00, a spus:

revin cu intrebarea mea postat la inceput, cand am cazut in incidenta legii penale Z :hi:

Scuze man, ceea ce am scris eu acolo,e luat din instructiunile cutiei.
Avand in vederea ca la macheta Il-2 (acelasi mare producator) la instructiunile in engleza e trecut istoricul de la TS-11 "Iskra",ce mai pot spune ?
De ce ma intrebi ? Daca te intereseaza subiectul, am vre-o 2 lucrari in format PDF si te servesc cu cea mai mare placere !

#40 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 17 April 2008 - 08:07 PM

Vezi postareaAdiP, la 17 Apr 2008, 17:58, a spus:

Scuze man, ceea ce am scris eu acolo,e luat din instructiunile cutiei.
Avand in vederea ca la macheta Il-2 (acelasi mare producator) la instructiunile in engleza e trecut istoricul de la TS-11 "Iskra",ce mai pot spune ?
De ce ma intrebi ? Daca te intereseaza subiectul, am vre-o 2 lucrari in format PDF si te servesc cu cea mai mare placere !


intrebam ca sunt tari de tot... ori fac misto de rusi, ori oamenii lor sunt bata...
am si eu Il-2 ala si am renuntat cand s-a rupt prima pala...
oricum felicitari pentru ce ai reusit sa scoti din ea... :hi:
despre yak 1 cel mai frumos scrie chiar in cartrea lui Yakovlev- "Un constructor de avioane povesteste"

o intrebare totusi, care e metoda cu sarea? :bad:

spor la treaba !

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi