Forum Machete,Modelism,Hobby: Mig-17 PF 1:32 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mig-17 PF 1:32 Trumpeter

#1 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

  Postat 12 June 2005 - 03:11 PM

iata ca am intrat in posesia acestui urias....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mig_17_cutie.JPG


#2 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 12 June 2005 - 03:16 PM

la o prima impresie pot sa spun ca este un kit care este destul de bun avand in vedere ca este fabricat ii 1998,am sa punctez atat punctele foerte cat si minusurile
1 rama transpaenta: sunt oferite 2 variante cat si pt 17 cu radar cat si pt cel fara radar,aici ma refer la partea din fata a cupolei,cat ce priveste partea din spate a cupolei este oferita doar varianta pt 17 fara radar ,cea pt PF nu este data ea ar fi trebuit sa fie cu periscop ....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mig_17_cupole.JPG


#3 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 12 June 2005 - 03:18 PM

coala de decal foarte saraca la aceasta scara, ofera doar numerotarea si insemnele nationale chineze

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mig_17_decal.JPG

Aceasta postare a fost editata de Maverick: 12 June 2005 - 03:21 PM


#4 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 12 June 2005 - 03:29 PM

rama 1 prezinta doua posibilitati de a realiza kitu,pt cockpit doua planse de bord una pt cel cu radar si 1 pt cel fara,3 modele diferite de boturi:1 pt cel clasic gen mig-15(17 fara radar) si doua pt PF ,ce ma surprins in mod negativ este faptul ca in schita de instructiuni jantele trenului de aterizare sun prezentate asa ca in realitate ...dar piesele nu se apropie deloc de realitate....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mig_17_rama1.JPG


#5 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 12 June 2005 - 03:32 PM

rama 2 prezinta motoru si cariucioru aferent pt a puta realiza macheta desfacuta cu motoru legat de partea din fata a fuselajului iar partea posterioara pe caricior,
un minus semnalat ajustaju motorului nici nu exista la aceasta scara de 1:32 mai detaliat este la kitu 1:72 de Kopro....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mig_17_rama2.JPG


#6 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 12 June 2005 - 03:35 PM

rama 3 prezinta fuselajul care nu prea este detaliat, parerea mea este ca la scara de 1:32 ar fi trebuit sa fie fiecare nit prezent si fiecare panou de dural ....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mig_17_rama3.JPG

Aceasta postare a fost editata de Maverick: 12 June 2005 - 03:37 PM


#7 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 12 June 2005 - 03:38 PM

rama 4 prezinta aripile kitului

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mig_17_rama_4.JPG


#8 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 12 June 2005 - 03:43 PM

si in sfarsit ultima piesa a kitului :pneurile,ii pt prima data cand ma intalnesc cu asa ceva....
o concluzie la cele ce am afirmat pana acum este ca kitu nu este rau deloc,dar pt cineva care se asteapta sa fie un kit detaliat fara a veni cu munca suplimentara va ramane putin dezamagit,....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mig_17_pneuri.JPG


#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 June 2005 - 07:19 PM

Buna prezentare Mave. Mie mi se pare un kit foarte bun! Am inteles ca penurile sint din cauciuc? Sa-l vedem si gata :-D !
Alexandru

#10 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 13 June 2005 - 07:57 AM

Buna prezentare, Mave. As dori sa vin cu o mica completare, la kit-urile Trumpeteer trebuie sa avem mare grija; unele sunt foarte bune iar altele sunt extrem de proaste. De exemplu, unul dintre cele mai bune MIG-21MF, la orice scara, este cel de Trumpeter(parerea mea). Macheta are pneuri de cauciuc, jambele si conul de aluminiu. Foarte misto este si faptul ca dau banda de proiectile si cutiile de munitie folosite la inarmarea avionului, aste sunt toate din rasina. In plus macheta se imbina atat de bine incat nu se prea cere folosirea de chit. Este totusi cam scumpa costand in jurul a $70USD.
De parte cealalta a baricadei sunt machetele proaste de la Trumpeter, exemple cum ar fi T-55-ul sau Type 69. Nu stiu daca ei aveau intentia sa faca niste machete proaste sau doar niste jucarii la scara. La ambele machete marimea corpului este incorecta. Turela si senilele sunt si ele inexacte. Partea pozitiva... pretul de $15-20USD. Nu degeaba exista zicala: "You get what you pay for".
Din cate stiu eu doar machetele mai recente de Trumpeter sunt ca lumea. Am auzit ca T-34 la 1/16 este o bijuterie. Urmeaza sa ne descrie aceasta macheta Blue-Max sau Ronin, cand va primi Vali macheta. :hammer: :hammer:

#11 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 13 June 2005 - 02:56 PM

Mave,

Ma alatur si eu celorlalti: recenzie buna si utila.

Suburban,

Si eu m-am lasat entuziasmat de pneurile din cauciuc. Am constatat insa ca nu sint chiar asa de nemaipomenite si nu au un aspect asa de realist. Pneurile de rasina putin turtite sint preferabile... Oricum e o discutie. Ceea ce ar trebui cu adevarat sa aiba orice kit la scara 1/32 este un tren de aterizare metalic. Spun asta deoarece daca nu e metalic are toate sansele ca sub greutatea modelului sa se rupa. Mai ales daca pui la socoteala o cabina de rasina sau alte detalii mai grelute. Legat de preturi, o constatare: MIG-ul 21 costa 70$ in Romania ca doar vorba aia, romanul are putere de cumparare!!! In US of A, costa 45$ +6.50$ transpotul (vezi www.greatmodels.com). L-am vazut de mai multe ori la 35$. Asta este. Mig-ul 17 este la vreo 18$. Oricum,

Happy modeling,

ict

#12 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 13 June 2005 - 06:36 PM

va multumesc :hammer: pt felicitari
tin sa precizez inca odata ca nu am insiruit "asa zise-le minusuri" pt a concluziona ca respectivul kit este slab detaliat sau gresit,dimpotriva ca nu cumva cei care se asteapta la aceasta scara sa fie dat pana la ultimul nit,preurile din cauciuc sunt o noutate si intradevar nu prezinta striatiile aferente dar la marime lor se pot face asta tine de fiecare ori fac o jucarie lego din cutie sau ia un trumpeter si obtine o opera de arta....
nu am pretentii mai mari de la kit deoarece putea sa fie Tamiya sau Hasegawa ...dar la un pret de 700 cu livrarea acasa
Cu respect pt toti si mai ales D-lui Craciunoiu care ne-a marit paleta de firme si mai ales de scari de lucru :hammer: :-D :hammer:

Aceasta postare a fost editata de Maverick: 13 June 2005 - 06:40 PM


#13 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 13 June 2005 - 11:03 PM

Intradevar ict , faptul ca pneurile ar fi de cauciuc nu inseamna neaparat ceva bun. Dar in cazul asta Chinezii au facut treaba buna.
Eu mi-am cumparat aceasta macheta prin 2001 parca(stiu ca pe atunci deabia aparuse), si sunt aproape sigur ca am platit pe ea vreo $95CND.... de aici conversia US=CND, deci ar veni pe la vreo $70US. Nu am cumparat-o de pe Internet, ci de la magazinul de modelism din oras. Locuind in Canada nu imi convine sa comand de la magazine din US, fiindca taxele vamale sunt destul de mari(14%+$6 taxa de procesare). Singurul mod prin care pot scapa de aceasta taxa este sa cumpar de la o persoana privata in SUA(sau de pe EBAY) iar acesta sa nu declare pretul adevarat al machetei si sa o declare ca fiind un cadou. Ideea este ca tot acolo ajung... Greatmodels este intradevar ca lumea, dar nu merita bataia de cap, cand aceasi macheta se poate gasi la magazinul din oras chiar la un pret ceva mai mare.

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 June 2005 - 09:09 AM

Si ar mai fi o poroblema, asupra carea a atras atentia Crios: cauciucul s-ar parea ca "ataca" plasticul in timp!
Alexandru

#15 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 14 June 2005 - 10:08 AM

Si eu sunt de pare ca trenul unei machete la 1/32 ar trebuie sa fie din fier.Treaba cu cauciucurile nu prea ma incanta deoarece de multe ori acestea nu sunt corecte prin urmare varianta din rasina pare mai buna!!!

#16 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 15 June 2005 - 03:52 PM

Asta cu trenul de metal e si nu prea e...
Eu am 29-ul de la Revell 1/32 care sta de vreo cativa anisori destul de (adica, foarte) teapan pe jambele din plastic :-D

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 June 2005 - 04:39 PM

Trenul de aterizare din metal are si el buba lui: lipitura metal-plastic care, parerea mea, nu este mai sigura decit o jamba din plastic!
In schimb, daca e corect facuta, arata mai bine decit o jamba din plastic!
Alexandru

#18 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2005 - 05:38 PM

Pe mine cel putin m-ai pierdut cu explicatia asta, Z-Mare... :-D Mai ales ca n-am vazut inca piesa metalica care sa arate mai bine decat una echivalenta din plastic/rasina. Mai rezistenta, da, oricand. Mai detaliata sau sa 'arate mai bine', NICIODATA. Problema de tehnologie.
Aspectul principal la discutia asta e legat in principal de greutate dar si de constructia trenului la avionul real... F/A-18-le la 1/32 de la Academy are trenul cu miez metalic, fiind o macheta foarte mare si grea... Plus ca trenul prin constructie are tendinta sa 'fuga' spre exterior daca e din plastic.
Ta-154-le la 1/48 desi e mai greu (nu radeti) decat F-18-le la 1/32, sta bine mersi pe un tren de plastic care pare tare anemic... Explicatia e data de constructia trenului real de aterizare...
Sincer sa fiu, la un Mig nu se justifica trenul metalic, fiind avioane de dimensiuni reduse, pierderea de detalii fiind un argument suficient. In plus, si trenul e simplu si solid pe avionul real, si tine din plastic numai bine...

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 June 2005 - 08:38 AM

Cartula, imi pare rau ca nu am salvat imaginile. Daca mai dau de ele am sa le pun aici. Nu uiat am specificat daca sint bine facute, deoarece am vazut destule vai mama lor ;-)

Citeaza

...sta bine mersi pe un tren de plastic care pare tare anemic... Explicatia e data de constructia trenului real de aterizare...

... si dimensiunule (aria) bazei pa care sta!
Alexandru

#20 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2005 - 10:56 AM

Nah, am vazut zeci de trenuri metalice, nu sunt stralucite la detalii. De obicei doar OK. Si aici ma refer la chestii facute profi. Tocmai d-asta de obicei un tren "solid" se face cu miez metalic iar detaliile sunt din plastic...
Cat despre "arie", nu ma prind... Ce-are aria cu greutatea referitor la rezistenta trenului?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi