Forum Machete,Modelism,Hobby: Revista noastra - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revista noastra

#41 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 18 March 2008 - 09:43 PM

Vezi postareaeugen, la 18 Mar 2008, 21:31, a spus:

Posta redactiei.




(ce este/va fi cu rosu este important)
Pentru toti potentialii autori:
Specificati numai domeniul articolului/articolelor. Titlul/titlurile sunt confidentiale. Nu stricati surpriza, e pacat...


Banuiesc ca asta imi suna si mie cu juma`de gura. N-am vrut sa stric surpriza numai sa dau o idee despre ce va fi. Restul tac, gata... :-)

#42 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 10:25 PM

Vezi postareaeugen, la 18 Mar 2008, 21:31, a spus:

- Nu confunda redactorul cu tehnoredactorul.

Ba da :-) :hi:, pana ne impartasesti "secretele.............

Vezi postareaeugen, la 18 Mar 2008, 21:31, a spus:

- Daca consideri ca articolul tau are/va avea/poate avea "greutatea" necesara... deja suna mai mult decat promitator. Sa te bifez la "categoria grea"?

Pai tre' sa vorbim pentru asta.

Vezi postareaeugen, la 18 Mar 2008, 21:31, a spus:

- Conteaza foarte mult programul in care va fi facuta revista?

Nu ma refer la ala de face pdf-ul. Vreu sa zic in ce program trebuie facuta astaaa......redactarea...paginatia........abuhhh.......pac-pac HE! He! he!

Vezi postareaeugen, la 18 Mar 2008, 21:31, a spus:

- Revista nu vreau sa arate "decent". Vreau sa arate ca o revista. Revista, nu c... papir.

Am zis sa nu exagerez din prima.
Dar daca vrei tu facem si NATIONAL GEOGRAFIC .............. ia...ia.....stai

NATIONAL
____MODELgrafic

____ Revista de modelism a comunitatii cartula.ro ____


Iete c-a iesit de-un nume.

Vezi postareaeugen, la 18 Mar 2008, 21:31, a spus:

- Va fi un *.pdf. Nu vad alta solutie.

Exista si varianta cu mai multe pdf-uri (pe fiecare sectiune cate unul) si cu unul initial din care se acceseaza respectivele sectiuni (care ar putea fi downloadate separat).

Ar mai fi si varianta de format pagina web cu deschidere din site cartula.ro si/sau din forum in care sa apara continutul pdf-urilor pe sectiuni cu posibilitate de download.
Se intelege ceva?
Fiu-meu zice ca ar fi simplu de facut, nu stiu cum ar fi de integrat in forum si/sau site

Aceasta postare a fost editata de alaur: 18 March 2008 - 11:22 PM


#43 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 18 March 2008 - 10:27 PM

Primul compromis (vor fi maxim 3):

Se pare ca va fi nevoie sa apelam (si) la articole vechi, deja publicate pe forum.
Pentru a nu complica lucrurile:
Autorii care NU vor sa le fie preluate articolele sunt rugati ca pana la data de 31.03.2008 sa-si exprime explicit optiunea, specificand numele articolului (si link-ul catre respectivul articol).
Optiunea mi se va expedia pe PM si va fi confidentiala.
Dupa data limita, daca nu se specifica contrariul, se va considera ca exista acceptul de preluare a oricarui articol.


#44 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 10:35 PM

Vezi postareaeugen, la 18 Mar 2008, 22:27, a spus:

Primul compromis (vor fi maxim 3):

Se pare ca va fi nevoie sa apelam (si) la articole vechi, deja publicate pe forum.
Pentru a nu complica lucrurile:
Autorii care NU vor sa le fie preluate articolele sunt rugati ca pana la data de 31.03.2008 sa-si exprime explicit optiunea, specificand numele articolului (si link-ul catre respectivul articol).
Optiunea mi se va expedia pe PM si va fi confidentiala.
Dupa data limita, daca nu se specifica contrariul, se va considera ca exista acceptul de preluare a oricarui articol.


Eu am impresia ca e fix invers. :-)

#45 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 18 March 2008 - 10:45 PM

:-) Am vrut sa zic ca nespunand explicit NU inseamna ca e DA... S-a inteles altceva?

#46 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 10:51 PM

Vezi postareaeugen, la 18 Mar 2008, 22:45, a spus:

:-) Am vrut sa zic ca nespunand explicit NU inseamna ca e DA... S-a inteles altceva?


Nu, tomai asta nu e chiar asa, ci invers. Asta cu aprobarea tacita o merge in alte parti, dar in domeniul in cauza (recte publicatii) nu prea. Macar precum gest de minima curtoazie, si tot trebuie sa ceri permisiunea explicita a autorului pentru a ii folosi munca.

#47 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 18 March 2008 - 11:33 PM

:-) De acord. Retractez si reformulez:

Autorii de articole publicate forum sunt rugati sa-si manifeste explicit acordul de preluare a materialelor in cauza.
Se va specifica explicit titlul articolului pentru care se da acordul (si link-ul - pentru mai multa precizie).
Optiunea mi se va expedia pe PM si va fi confidentiala. Rog confirmarea pana cel tarziu pe 30.04.2008.
Daca nu va fi exprimat acordul explicit, niciun material nu va fi folosit.


#48 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 11:40 PM

Offf.... De ce sa facem lucrurile simplu, cand se pot face complicat. :-)
Cred ca stii foarte bine ce articole vrei, si consider ca o munca esentiala e tocmai cea de selectie a materialelor. Asa ca, nu e cel mai banal sa intrebi exact despre un articol sau altul?
Recte, "mi-ar face placere sa folosesc, am permisiunea?". Simplu, elegant, etc...

#49 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 March 2008 - 01:06 AM

Ufff Gabi,
Nu, nu stiu - deocamdata - ce articole vreau. Mint, dar nu vreau - deocamdata - sa recunosc. Poate iese altceva mai bun.
Nu stiu de cate articole va fi nevoie. Conform ideii "fara reluari" as prefera sa nu folosesc niciunul. Dar deja cred ca se va merge "pe compromis".
Selectia este selectie dar incerc totusi sa elimin niste "timpi morti" si "niste birocratie". Sustin ca, fiind noi intre noi, prea multe "scrupule" devin frana.

Prima idee era acordul tacit. A doua acordul explicit. Cea mai "neeconomica" varianta - nu vreau sa fiu acuzat de lipsa de politete - este acordul punctiform si individual. Va exista riscul sa am nevoie de un acord la momentul "t", si sa nu-l pot obtine in timp util.

Asa cum pentru mine ar fi "plictisitor" sa tot cer acorduri, se poate intampla sa fie devina "plictisitor" si pentru autori sa tot dea acorduri.
Hai sa vedem ce zice lumea. Prefera acceptul tacit, explicit, sau punctiform.

Am zis, n-am dat cu paru'...

Aceasta postare a fost editata de eugen: 19 March 2008 - 01:13 AM


#50 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2008 - 01:38 AM

Eu doar am zis cum mi s-ar parea civilizat,normal si corect sa fie facute lucrurile... Acum, ca o fi 'plictisitor' si 'complicat'... Fiecare isi alege propriul drum.

Oricum, ce era de zis pe tema asta s-a zis, asa ca eu unul o consider inchisa.

PS: Ca sa nu existe neclaritati, eu personal nu dau nici un acord 'tacit' pentru materiale care imi apartin. Cine vrea sa le foloseasca, stie ce are de facut :hi: Chiar daca e poate plictisitor si complicat, ma simt eu bine cand cineva ma respecta si cere permisiunea. Chit ca poate asta sa insemne ca nu vor fi luate in calcul :-)

#51 Useril este offline   electric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 19 March 2008 - 10:17 AM

Vezi postareaeugen, la 18 Mar 2008, 18:40, a spus:

Da, e OK!
Interesant si ciudat in acelasi timp. Cum adica: "incercam colaborarea si cu alte reviste de profil dar deocamdata nu avem material"?
Nu, nu este un business. Este munca patriotica. Dar disponibilitatea declarata este intotdeauna binevenita.



Da, am fost total neclar :-)
Ni s-a cerut sa participam la inca o revista, pe hartie de data asta, cu specific de aviatie. Nu spun inca despre ce e vorba, decat ca va fi ceva nou.
Nu avem material in sensul in care nu avem acum ce sa iti trimitem pentru primul numar, dar pana in decembrie vom face review pentru toate showurile la care vom fi participat.
Nu este business, inteleg, doar folosisem termenul fara ghilimele.

#52 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2008 - 10:22 AM

Vezi postareaeugen, la 19 Mar 2008, 01:06, a spus:

....................
Va exista riscul sa am nevoie de un acord la momentul "t", si sa nu-l pot obtine in timp util.

Hai sa vedem ce zice lumea. Prefera acceptul tacit, explicit, sau punctiform.

Am zis, n-am dat cu paru'...


Tinand cont de frecventa de aparitie a revistei pe care o estimez (cel putin la inceput) la minim 2 luni, consider ca momentul "t" al necesitatii unui articol este suficient de departe de momentul "T" al aparitiei numarului respectiv. Singura varianta cand cele doua pot fi suficient de aproape incat sa creeze panica, este aceea cand articolul respectiv ar fi folosit la umplerea spatiului pentru inchiderea editiei. N-ar fi frumos nici pentru autor si nici pentru "redactie". Mai bine inventezi un mic articol cu ceva tehnici, o prezentare foto a unui kit sau ceva materiale sau scule sau punem "fata de la pagina......." :-)

Cat despre acordul autorului, si eu cred ca cel mai bine este cel punctiform.
Hai sa fim realisti si sa ne uitam la viata din jur: poate ma scol intr-o dimineata cu diferentialu' in sus si nu mai vreu sa colaborez cu revista si nu mai imi place nici de feTZele voastre (scris special cu TZ pentru evitarea confuziilor ;-) ) si nici nu mai vreu sa vorbesc cu voi si sa fiti voi ................ cu pompa voastra (pentru cine stie bancul).

Asa, unde ramasesem?

Si ii iau un picior si-l pun pe umarul drept si apoi piciorul celalalt pe umarul stang si.................. ba, nu stai ca asta era bancu' cu Arghezi. :bang: :hi: :-D :jump:

Noi eram la drepturile de autor si ziceam ca poate nu imi mai place de voi si nu mai vreau sa-mi folositi postarile. Na!

Si poate dau si cu paru' (atunci nu acu')


P.S. Ce parere aveti de titlul propus?

#53 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 March 2008 - 10:43 AM

S-a inteles. Vor fi intotdeauna cereri individuale si punctuale - autor/articol.

#54 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 March 2008 - 10:46 AM

Reguli pentru culegerea textului:

1. Pentru culegerea materialului utilizaţi de preferinţă editorul de texte Microsoft Word,

2. Culegeţi textul în mod obligatoriu cu diacritice. Utilizaţi formatul A4. Folositi (de preferinţă) fontul TIMES NEW ROMAN sau TIMES NEW ROMAN CE de dimensiune 11, cu rîndurile spaţiate la 1,5 linii. Aceste fonturi au semne diacritice. La culegere utilizaţi tastatura „Romanian” sau cea implicită, „English”. Pentru a identifica tastele pe care sînt dispuse literele diacritice, folosiţi utilitarul „Character Map”.

3. Folosiţi aceiaşi parametri pentru text şi paragraf (font, dimensiune, spaţiere) în tot textul. Nu lăsaţi rînduri albe între paragrafe decît dacă doriţi în mod expres evidenţierea unei anumite secţiuni.

4. Evitaţi folosirea opţiunii „Insert Symbol” pentru a introduce caractere cu diacritice sau caractere speciale. Pentru caracterele speciale folosiţi, de preferinţă, fontul SYMBOL (care se regăseşte, de asemenea, în toate versiunile Windows);

5. Cînd culegeţi textul, nu apăsaţi tasta ENTER sau SHIFT+ENTER la sfîrşitul rîndului. Ea se foloseşte numai pentru a marca un paragraf nou.

6. Pentru alinierea mai în interior a primului rînd din paragraf, nu folosiţi tasta TAB. Dacă doriţi neapărat să o faceţi folosiţi opţiunea FIRST LINE din meniul FORMAT PARAGRAF.

7. Dacă lucrarea are note (de subsol sau de final), acestea vor fi introduse numai cu INSERT FOOTNOTE AUTO NUMBER. Folosiţi întotdeauna opţiunea AUTO NUMBER deoarece este singura care permite numerotarea automată şi transferul corect al acesteia în programele specializate de paginare. Nu numerotaţi notele manual.

8. Dacă lucrarea are în componenţă tabele, acestea trebuie create folosind exclusiv opţiunea INSERT TABLE. Dacă vă este dificil să folosiţi INSERT TABLE atunci notaţi doar în text locul tabelului şi desenaţi tabelul pe hîrtie. El va fi creat pe baza schiţei dvs.

9. Este complet interzis să spaţiaţi coloanele folosind tasta TAB (sau SPACE) sau să desenaţi liniile verticale şi orizontale utilizînd opţiunea DRAWING. Produsul muncii dvs. va fi complet inutilizabil.

10. Nu inserati imagini sau orice alte elemente grafice in fisierul text. Acestea vor fi expediate separat. Marcati in text locul unde ar trebui inserata o imagune. Folositi prescurtarea (Fig. Nr.) intre paranteze.

11. Folositi culori pentru evidentierea textului numai in cazul in care doriti expres aceasta evidentiere. Nu folositi culori pentru evidentierea titlurilor sau subtitlurilor.

12. Evitati numerotarea automata in cadrul listelor (optiunea Format – Bullets and Numbering)

13. Cuprinsul - Indicarea titlului si subtitlurilor trebuie să reflecte întocmai conţinutul lucrării, cu evidenţierea clară a nivelurilor de titlu.

14. Glosarul - Conţine lista termenilor tehnici, noţiuni ori concepte-cheie care apar pe parcursul lucrării, dar cu care cititorul nu este numaidecît familiarizat.

15. Bibliografia/Referinţele bibliografice - Bibliografia unei lucrări este oglinda conţinutului. Lipsa unor titluri de referinţă sau de actualitate „trădează” inconsistenţa informaţiei oferite cititorilor. Atenţie! Şi mai gravă este „nemărturisirea” surselor.
Exemplu:
Autor, Titlu articol sau lucrare, publicatia sau editura, Locatia editurii sau publicatiei (oras, tara), anul aparitiei;
Link complet, verificat, pentru referinte web.

16. Punctuaţia şi ortografia - Se vor respecta normele oficiale, aşa cum au fost ele precizate în ultimele ediţii ale lucrărilor normative de specialitate. Usurati astfel munca corectorului.

La inceputul materialului specificati:
- Titlul lucrarii - obligatoriu
- Producatorul kitului - obligatoriu
- Scara - obligatoriu
- Sursa de achizitie si pretul – optional
- Text scris de: Prenume, Nume, nick name pe forum, oras (pentru articole colective se vor specifica toti autorii) - obligatoriu
- Imagini realizate de: Prenume, Nume, nick name pe forum, oras (pentru articole colective se vor specifica toti autorii) – obligatoriu
- Macheta realizata de: Prenume, Nume, nick name pe forum, oras (pentru articole colective se vor specifica toti autorii) – obligatoriu

Deocamdata nu mai am idei.
Pe masura ce ma voi lovi de alte probleme o sa adaug elemente noi.
In episodul urmator „reguli pentru imagini”

Aceasta postare a fost editata de eugen: 19 March 2008 - 10:49 AM


#55 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 19 March 2008 - 12:17 PM

Sunt permise si articole despre machete din carton?

#56 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 March 2008 - 12:35 PM

Vezi postareaDragosP, la 19 Mar 2008, 12:17, a spus:

Sunt permise si articole despre machete din carton?


Nu vad de ce n-ar fi.

#57 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 March 2008 - 01:09 PM

Structura / pondere

Istorie – orice tema cu legatura directa sau indirecta la modelism – aprox. 15 pagini
Reclame in domeniu – aprox. 15 pagini

Modelism – aprox 70 pagini pe domenii:
- Aviatie;
- Blindate;
- Auto;
- Navo;
- Feroviar;
- Sci-Fi;
- Figurine;
- Diorame si vignete;
- Tehnici, materiale, unelte si instrumente;
- Recenzi/prezentari reviste, carti, muzee, site-uri;
- Stiri, actualitati, evenimente, etc. etc.

In principiu:
Articol de fond: minim 16 pagini minim 20 de imagini.
Articole:
1. Articole “obisnuite”: de preferat minim 2 pagini sau multiplu de 2, minim 10 imagini. Prima pagina va contine pe 1/3-1/2 din suprafata o imagine sugestiva ref. la articol.
2. Articole scurte si foarte scurte, minim 1 imagine.
3. Articole” gen Walkarounds, minim 20 imagini.
4. Prezentari colectii personale, mini 10 imagini.


Sigur am uitat ceva. Asa ca astept si alte propuneri...


#58 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 19 March 2008 - 01:20 PM

Vezi postareaeugen, la 19 Mar 2008, 13:09, a spus:


Sigur am uitat ceva. Asa ca astept si alte propuneri...


Salut,

In masura in care pot sa fiu util, ma alatur celor ce doresc sa se implice in acest proiect.

Ganduri bune,
mack

#59 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2008 - 01:50 PM

Vezi postareaeugen, la 19 Mar 2008, 13:09, a spus:

Structura / pondere

Istorie – orice tema cu legatura directa sau indirecta la modelism – aprox. 15 pagini
Reclame in domeniu – aprox. 15 pagini

Modelism – aprox 70 pagini pe domenii:
- Aviatie;
- Blindate;
- Auto;
- Navo;
- Feroviar;
- Sci-Fi;
- Figurine;
- Diorame si vignete;
- Tehnici, materiale, unelte si instrumente;
- Recenzi/prezentari reviste, carti, muzee, site-uri;
- Stiri, actualitati, evenimente, etc. etc.

In principiu:
Articol de fond: minim 16 pagini minim 20 de imagini.
Articole:
1. Articole “obisnuite”: de preferat minim 2 pagini sau multiplu de 2, minim 10 imagini. Prima pagina va contine pe 1/3-1/2 din suprafata o imagine sugestiva ref. la articol.
2. Articole scurte si foarte scurte, minim 1 imagine.
3. Articole” gen Walkarounds, minim 20 imagini.
4. Prezentari colectii personale, mini 10 imagini.


Sigur am uitat ceva. Asa ca astept si alte propuneri...



Vezi postareaalaur, la 19 Mar 2008, 10:22, a spus:

Tinand cont de frecventa de aparitie a revistei pe care o estimez (cel putin la inceput) la minim 2 luni


Revizuiesc: minim 4 luni in conditiile de mai sus. (sa dea Dumnezeu sa ma insel)


Vezi postareaeugen, la 19 Mar 2008, 13:09, a spus:

...............
Articol de fond: minim 16 pagini minim 20 de imagini.
.............................


Pas !

Si totusi: ce intelegi prin articol de fond in cazul de fata ? (la tema ma refer).
Cumva asa o dizertatie despre ce este modelis(m/t)ul, ce face el si cum face bine sanatatii ? Sau despre "celulele" noastre din tara si Bucuresti?
Sa nu te prind ! :hi: Atunci iei o poza de-a lui cartula si o pui mare pe prima pagina (nu coperta). Semiprofil neaparat. :-)

Credeam ca fiecare sectiune va avea un fel de articol de fond pe domeniul respectiv.

#60 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 March 2008 - 02:10 PM

Vezi postareaalaur, la 19 Mar 2008, 13:50, a spus:

[...] Si totusi: ce intelegi prin articol de fond in cazul de fata ? (la tema ma refer).


Articol "de fond": Macheta "numarului" (orice domeniu):
- Prezentare istorica,
- prezentare kit,
- comparatii cu alte kituri,
- faze de realizare a machetei
- tehnici si materiale folosite
- walkaround la obiectul real si la macheta
- etc.
- etc.

Adicatelea ceva amplu, cat mai complet si documentat cu putinta. Chestie d-aia "sa-ti cada fata", "sa stea mata-n coada", "sa rupi gura targului", "sa crape vecinu' de necaz" Na! :-)

Aceasta postare a fost editata de eugen: 19 March 2008 - 02:14 PM


Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi