Forum Machete,Modelism,Hobby: Revista noastra - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revista noastra

#61 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2008 - 02:34 PM

Vezi postareaalaur, la 19 Mar 2008, 13:50, a spus:

Vezi postareaeugen, la 19 Mar 2008, 13:09, a spus:

...............
Articol de fond: minim 16 pagini minim 20 de imagini.
.............................


Pas !




Vezi postareaeugen, la 19 Mar 2008, 14:10, a spus:

Articol "de fond": Macheta "numarului" (orice domeniu):
- Prezentare istorica,
- prezentare kit,
- comparatii cu alte kituri,
- faze de realizare a machetei
- tehnici si materiale folosite
- walkaround la obiectul real si la macheta
- etc.
- etc.

Adicatelea ceva amplu, cat mai complet si documentat cu putinta.


Cip !

Dar parca totusi, 16 pagini ! ? !
Stiu ca poti pune poze mari dar..........In fine, mai vorbim.

Vezi postareaeugen, la 19 Mar 2008, 14:10, a spus:

............. "sa stea mata-n coada"............Na! :hi:


Pai hotaraste-te: pana acu' cereai pisici rupte, acu' vrei sa stea in coada, nu merge! :-)

#62 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 March 2008 - 02:51 PM

Vezi postareaalaur, la 19 Mar 2008, 14:34, a spus:

[...]Dar parca totusi, 16 pagini ! ? !
Stiu ca poti pune poze mari dar..........In fine, mai vorbim.


Mda! Pana la urma s-ar putea sa zici bine ce zici... Reducem la jumatate?

#63 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2008 - 03:16 PM

Vezi postareaeugen, la 19 Mar 2008, 14:51, a spus:

.... Reducem la jumatate?


Sec!

#64 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 20 March 2008 - 09:08 AM

Redactorul:

Este o creatura nesuferita, aroganta, orgolioasa, afurisita. Are prostul obicei sa citeasca si sa decida daca un material se publica sau nu. Tot el determina unde si cat abereaza autorul si face modificarile necesare. Functie de gradul de afurisenie face aceste modificari cu sau fara acordul autorului. Daca e mai putin afurisit, tine legatura cu autorul, ii prezinta modificarile facute, negociaza si cade la pace cu el. Redactorul mai face:
- Gestioneaza si pregateste materialele primite pana la finalizare si le trimite tehnoredactorului in vederea paginarii cand sunt gata.
- Tine legatura permanent cu autorul/autorii materialeler in vederea finalizarii acestora. Aceasta legatura este strict bilaterala. Este interzis redactorului A sa-l informeze pe autorul X despre munca autorului Y.
- Propune teme/subiecte de articole. Propunerile adresate autorilor se fac pastrand confidentialitatea. Propunerile facute in cadrul colectivului de redactori nu se fac publice.
- Poate colabora cu ceilalti redactori pastrand confidentialitatea materialelor. Este interzis redactorului A sa-l informeze pe autorul X despre masurile luate, atata timp cat nu el este redactorul materialului in cauza.
- Raspunde si raporteaza de activitatea desfasurata in fata redactorului-sef.

Mai face el o gramada de alte chestii dar deocamdata, si pentru inceput, e destul...

Ideal ar fi sa existe cate un redactor pentru fiecare domeniu, dar nu mai putin de 4-5. Nu vreau sa-i numesc eu, asa ca astept oferte pe baza de voluntariat. Repede!

Aceasta postare a fost editata de eugen: 20 March 2008 - 09:15 AM


#65 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 20 March 2008 - 06:46 PM

Vezi postareaeugen, la 20 Mar 2008, 09:08, a spus:

Ideal ar fi sa existe cate un redactor pentru fiecare domeniu, dar nu mai putin de 4-5. Nu vreau sa-i numesc eu, asa ca astept oferte pe baza de voluntariat. Repede!

Pe rand, nu toti odata!

#66 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2008 - 07:01 PM

Vezi postareaeugen, la 20 Mar 2008, 18:46, a spus:

Vezi postareaeugen, la 20 Mar 2008, 09:08, a spus:

Ideal ar fi sa existe cate un redactor pentru fiecare domeniu, dar nu mai putin de 4-5. Nu vreau sa-i numesc eu, asa ca astept oferte pe baza de voluntariat. Repede!

Pe rand, nu toti odata!


:-)

#67 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2008 - 08:32 PM

Vezi postareaeugen, la 20 Mar 2008, 09:08, a spus:

Redactorul:

.................el determina unde si cat abereaza autorul si face modificarile necesare. ..................


.........deci cineva competent, doldora de cunostinte si cu multa experienta.

Eu?

Sorry! :-)

Raman la aberat.

Aceasta postare a fost editata de alaur: 20 March 2008 - 08:33 PM


#68 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2008 - 10:56 PM

Parerea mea este ca ar trebui mai intai facuta structura:
• editorial, articol(e) documentar(e)
• prezentari de produse, servicii, materiale, etc.
• sectiuni - aero/blindate/feroviare/auto/navo/figurine sau plastice/rasini/carton/scratch sau alta succesiune (ramane de vazut)
• kit review(s) - dupa disponibilitati
• tehnici, clenciuri, DIY, etc.
• corespondenta, mica publicitate, dreptul la replica, wish list, apeluri publice, s.a.m.d.
• altele
Dupa ce se ajunge la un acord in privinta asta, in functie de articolele primite sau propuse se pagineaza si astfel se stabileste numarul de pagini, pentru ca e cam nepractic sa pleci de la o suma mare in conditiile actuale. Ca ies 24, 36 sau 48 de pagini n'are nici o importanta atata timp cat au miez si aspect comercial ca doar asta e scopul, sa fie ceva legat si atractiv.
Eu unul n'am vazut reviste tiparite de afara decat in treacat, iar cele on-line trateaza exclusiv un domeniu (feroviar, aero - plastice la toate scarile, aero 1/48, scratch, etc). In cazul de fata e mai dificil deoarece modelismul la noi e intr'o situatie pe care nu o mai discut (pentru asta e editoralul, nu?) si trebuie acoperite multe subiecte, in fine, o sa fie ceva de munca si oameni de convins. Important e sa nu lasam povestea asta pe un colt de masa si sa asteptam sa vina harzobu' cu bunatati din cer, adica asa cum a spus Radu in threadul cu discutii aprinse, sa ne implicam. Daca pentru neparticiparea la intalniri lunare, trimestriale sau evenimente mai mult sau mai putin mediatizate exista scuze justificate (de exemplu imi doresc enorm sa pot participa la intalnirile forumului dar din motive foarte bine intemeiate nu pot), pentru un articol, niste poze si alte maruntisuri nu mai poate fi invocata lipsa timpului sau si mai penibil, dezinteresul. Adica sunt modelist, amator, imi place, dar n'am chef.

P.S. Daca nu exista redactori amatori atunci sunt io, si sa nu va asteptati la pui fripti si povesti cu zane pentru ca sunt carpanos si cusurgiu, ca toti palavragii care n'au reusit sa termine o macheta in viata lor :-)

Aceasta postare a fost editata de Vernier: 20 March 2008 - 11:02 PM


#69 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 21 March 2008 - 09:59 AM

Scurt si punctiform:

1. Editorial - OK - tema pentru toata lumea. Poate vor fi (aparea) mai multe. Nu-i uzual... dar noi suntem mai... nonconformisti.
1.1 Deocamdata nu stam calare pe 1000 de materiale, nestiind pe care sa-l alegem. Asa ca...
2. Prezentari de produse (adica reclame?) - OK - tema pentru toata lumea. Reclamele vor in fomat final TIFF - CMYK. Cartula.ro, machete.ro, parcmodels.ro au alocate cate o pagina. Altii... mai vedem. Propuneri?
3. Sectiuni sau succesiune stabilita(e) inainte - Imposibil. Nu stim daca vor exista materiale pentru toate sectiunile, si nu-i extrem de important daca vor lipsi una sau mai multe si nu conteaza daca blindatele sunt dupa avioane si inainte de...
4. Tehnici, clenciuri, DIY (?), etc. - Obligatoriu.
5. Corespondenta, mica publicitate, dreptul la replica, wish list, apeluri publice, s.a.m.d. - Nu se exclud desi unele sunt cam ??? pentru primul numar.
6. Altele - CE? Propuneti!
7. Ca ies 24, 36 sau 48 de pagini n'are nici o importanta - Partial de acord. Pana in decembrie mai sunt (fara martie) 8 luni. 96 de pagini impartit 8 luni fac 12 pagini pe luna (asta nu-i revista), sau 36 pe trimestru (asta se apropie dar e subtire).
8. Oameni de convins - Asa-i, or :-) or :hi: . Glumesc da' parca poti sa stii...

Redactor-sef - Vernier (poate acoperii si un domeniu anume, numai sa spuna care). Oricum va avea si alta belea pe cap! Da' daca vrea...
Redactor blindate - DragosP. Deocamdata este propunere, dar s-ar putea sa fie "obligat"!

#70 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 21 March 2008 - 11:19 AM

Marimea textului pentru articole

Se exprima in numar de caractere cu spatii. In Word exista Tools > Word count. In fereastra cititi: Characters (with spaces).
O pagina de formatul "revistei", folosind fontul si marimea alese, are (full text) 8500 de caractere. (cu spatii evident)
Dupa parerea mea, in cadrul unui articol, un raport text/imagine de 1/4 - 1/5 mi se pare OK. Evident numai pentru acele articole care au nevoie de sustinere cu multe imagini.
Articolele vor avea in principiu numar par de pagini, multiplu de 2, si vor incepe pe pagina de stanga. Evident ca vor fi si exceptii. Deci:
Articol de 2 pagini ~4000 de caractere. Articol de 4 pagini ~8000 de caractere. Articol de 8 pagini ~16000 de caractere.
Se accepta si articole de 1 pagina (~2000 de caractere)

In imagine se vede o pagina A4, cu galben s-a evidentiat "oglinda" (zona in care se pun texte si imagini), iar textul inserat are 1991 de caractere

P.S. Ce e sub 1000 de caractere intra ca categoria "stiri", cu cel mult 2 imagini asociate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Page_1.jpg

Aceasta postare a fost editata de eugen: 21 March 2008 - 11:40 AM


#71 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 21 March 2008 - 12:18 PM

Regului pentru imagini

- Faceti pozele sa va placa.
- Folositi un aparat foto. Evitati telefoanele.
- Folositi un fundal uniform, in contrast cu obiectul pozat.
- Indepartati din cadru elementele inutile (mai jos sunt 2 exemple de “Asa da” – ”Asa nu” – autorii pozelor sa nu se supere…).
- Faceti poze la rezolutia maxima a aparatului.
- Daca nu va pricepeti nu interveniti asupa lor cu fel de fel de “ajustari”. Este mult mai bine sa la expediati asa cum sunt.
- NU adaugati text sau alte elemente grafice pe imagini. Daca este neaparata nevoie, faceti acest lucru pe un fisier copie si trimiteti-l impreuna cu poza originala. De restul are cine se ocupa.
- Evitati aparitia pe poza a datei si orei (e urat!).
- Pentru imagini scanate folositi rezolutia de 300 dpi, fara optiuni de redimensionare (marire sau micsorare). Salvati-le de preferinta TIFF (sau JPG la calitate maxima)
- Faceti cat mai multe poze pentru orice faza intermediara de executie a unei machete si pastrati-le. Niciodata nu se stie care-i mai buna si cand trebuie alta. Nu cer de mancare si nu ocupa mult loc!
- Toate pozele vor avea – obligatoriu - un mic text explicativ. (tot un fisier Word). Marcati cat mai clar numele imaginii si textul aferent. Nu uitati sa scrieti in fisier si titlul articolului si autorul.

Exemplu:

Titlu articol: Tancul c23kd3
Autor: Popescu Ion (gogu_12), Ploiesti
1. imagine_1.jpg - Mascarea cupolei cu ajutorul...
2. imagine_2.jpg – Se poate observa cum…

Deocamdata atat. Daca ma mai lovesc si de alte chestii, spun.
Sunt aici pentru orice nelamuriri referitoare la text si imaginii, asa ca nu ezitati.

Spor la lucru!

Exemple - Asa da
Imagine atasata: da1.jpgImagine atasata: da.jpg

Exemple - Asa nu
Imagine atasata: monthly_03_2008/post-5-1206094644.jpg
Imagine atasata: nu1.jpg

Aceasta postare a fost editata de eugen: 21 March 2008 - 12:25 PM


#72 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 21 March 2008 - 12:54 PM

Orice materiale pot fi trimise pe adresa: fomino.eugen@gmail.com
A fost creata si se va folosi exclusiv pentru chestia asta.


#73 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2008 - 01:03 PM

Vezi postareaeugen, la 21 Mar 2008, 09:59, a spus:

.................. DIY (?)..................


DIY = Do It Yourself - adiCA CAnd ti-o faci singur (in principiu cu mana ta) :wub:

#74 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 21 March 2008 - 02:41 PM

Vezi postareaeugen, la 21 Mar 2008, 09:59, a spus:

Redactor blindate - DragosP. Deocamdata este propunere, dar s-ar putea sa fie "obligat"!


As prefera o sectiune de cartoane dar daca voi fi " obligat"....asta e.
Sau e vorba de blindate si atat fara a se preciza materialul , pentru ca si asa ma gandeam la un articol in domeniul respectiv. Asta presupune sa ma apuc de construit modelul respectiv.

#75 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 21 March 2008 - 02:53 PM

@DragosP
:wub: Am impresia ca te-am incurcat ca celalalt Dragos... Acum nu stiu cat de esti de (il citez pe alaur) "competent, doldora de cunostinte si cu multa experienta." :-D
O sa fie si cartoane. Daca o sa avem material. De obligat nu te obliga nimeni, daca vrei sa fi redactor (si la ce sectiune) spune. Atentie sa nu incurci "redactor" cu "autor".

#76 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 21 March 2008 - 03:00 PM

Poate alaur are intr-un fel dreptate ca nici eu nu prea stiu cat de "competent, doldora de cunostinte si cu multa experienta." sunt in domeniul blindatelor. Prin urmare am sa las pe celalalt Dragos sa se ocupe ( daca vrea bineinteles de blindate). Eu sper sa fie si cartoane sa fie "acoperita" o gama cat mai larga de modele.:wub:

Am intrebare in legatura cu reclamele. Costa? Si daca da cat? Ca poate e cineva interesat. :-D

#77 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 21 March 2008 - 03:05 PM

Vezi postareaDragosP, la 21 Mar 2008, 15:00, a spus:

Am intrebare in legatura cu reclamele. Costa? Si daca da cat? Ca poate e cineva interesat. :wub:


O sa coste dupa ce o sa crestem mari si o s-o scoatem pe hartie. Pana atunci cine crezi ca va da un leu? Si pe urma... intai sa vad revista gata, numai cu paginile de reclama lipsa!

#78 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2008 - 03:10 PM

Vezi postareaeugen, la 21 Mar 2008, 12:18, a spus:

Exemple - Asa nu
[/color]Atasament nu1.jpg



Aloo, domnu'...da drepturi de autor nu mi-ati dat pe poza aia :wub: Cum va permiteti dom'le?

#79 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 21 March 2008 - 03:16 PM

Dau nene cum sa nu dau! Cand ne-om intalnim, si daca nu vii cu masina! :wub:

#80 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 21 March 2008 - 03:49 PM

Postul de redactor pe Aviatie-Jeturi s-a ocupat. Bun venit tomcat_ct!

Sezonul de vanatoare la redactori si autori ramane deschis...

Aceasta postare a fost editata de eugen: 21 March 2008 - 03:55 PM


Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi