Forum Machete,Modelism,Hobby: Revista noastra - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revista noastra

#1 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 18 March 2008 - 09:27 AM

Hai sa punem punct, si de la capat...

Se va face (adica veti face :-) ) o revista de modelism.
- Format (deocamdata) A4, color
- Termen de aparitie: decembrie 2008
- Numar de pagini: 96+4 (pagini + coperti)
- Difuzare: format electronic
- Periodicitate: vom trai si vom vedea...

Structura de principiu:
15% Istorie
15% Reclame
Restul modelism (exclusiv static) din care obligatoriu:
Articol "de fond": Macheta "numarului" (era sa zic lunii):
- Prezentare istorica, rezentare kit, comparatii cu alte kituri, faze de realizare... bla-bla, bla-bla - 16 pagini. Urmeaza sa calculez numarul minim de caractere pentru text si numarul minim de poze (sa nu va asteptati sa fie putin / putine!).

Articolele vor fi obligatoriu originale si nepublicate in alta parte.
Sectiunile vor fi cele de pe forum: aero, blindate, navo etc., etc.
Nu orice material va fi publicat obligatoriu, dar orice material "in premiera absoluta" are prioritate zero.
Atentie ce, cat si de unde va documentati...

Acum n-am timp sa detaliez. Vor exista reguli stricte pentru modul tehnic de predare al textului si imaginilor. Asta daca va fi cazul!

Tehnoredactor eu. Dar mai am nevoie de inca unul. Redactor-corector, exclusiv pentru probleme de limba si gramatica, daca sunt cuminte... avem.

Primul care va avea "tupeul" sa se inhame primeste sarcina articolului cu macheta numarului, si este rugat sa deschida un topic separat si sa-si manifeste intentia ("tupeul"). Dupa aia urmeaza si ceilalti (cei cu articole "mai subtiri")

Hai! Cine se baga primul? Sau mai clar: se baga cineva?

P.S. Atentie! Bani pe ce faceti nu primiti! Mai degraba o sa cheltuiti...

Aceasta postare a fost editata de eugen: 18 March 2008 - 09:33 AM


#2 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 18 March 2008 - 09:39 AM

Vezi postareaeugen, la 18 Mar 2008, 09:27, a spus:

Hai! Cine se baga primul? Sau mai clar: se baga cineva?



Nu ma bag (inca) dar zic ca e o tentativa foarte buna. Si sa mor eu, daca nu are sanse reale de reusita. E bine ca ai pus termen decembrie 2008, dar cred ca se poate finaliza si mai repede. Sa fie intr-un ceas bun.

PS: revista s-ar putea descarca din site-ul cartula fiind un fel de supliment gratuit. La inceput sporadic, apoi vedem noi ....
PPS: intre timp m-am bagat deja (eugen vezi PM) cu un mic articol istoric.

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 18 March 2008 - 09:49 AM


#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 10:31 AM

Nepublicat in alta parte, ai ?!
Cum facem cu drepturile de autor ale pozelor (ma refer la cele din epoca) ?
Cum si unde trimitem articolul cand e gata ?

Asta nu inseamna ca m-am bagat ci doar ca vreau sa clarific unele chestii.

#4 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 18 March 2008 - 10:38 AM

Si pentru ca "boala lunga, moarte sigura"...
- Daca pana luni 24.03.2008 nu apare primul autor, punem cruce. Daca apare, continuam. Dar:
- Daca pana luni 31.03.2008 nu apar inca cel putin alti... X autori, punem cruce.

Atentie: sunt 96 de pagini. Luati ca "model" revistele de pe afara... Wing Master, Steel Master, Replic etc., etc. Un articol "de o pagina" nu inseamna... o pagina din Modelism. Adica nu scriem cu font de 12 la un rand jumate... Da asta-i alta poveste...

#5 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 18 March 2008 - 10:45 AM

Vezi postareawurger, la 18 Mar 2008, 10:31, a spus:

Nepublicat in alta parte, ai ?!
Cum facem cu drepturile de autor ale pozelor (ma refer la cele din epoca) ?
Cum si unde trimitem articolul cand e gata ?

Asta nu inseamna ca m-am bagat ci doar ca vreau sa clarific unele chestii.


Nepublicat in alta parte inseamna sa nu-mi dai un articol (scris de tine) pe forumul asta sau de pe altul, sau publicat alaltaieri in revista X...
Ce drepturi? Nu inteleg. Detaliaza.
Amanuntele se stabilesc dupa ce apar cei X-meni. Daca va fi cazul (adica daca apar X-meni). Altfel vorbim discutii si vindem pielea ursului din padure.

#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 10:51 AM

Adica daca scriu un articol despre avionul X si pe langa pozele machetei pun si o poza "originala" cu aparatul real ca sa arat asemanarea, poza aia poate sa fie purtatoare de drepturi de autor si/sau drepturi conexe. Pot sa o pun sau nu pot?

#7 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 18 March 2008 - 11:10 AM

S-a mai discutat despre asta... dar sa nu fim mai catolici decat Papa!

#8 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 18 March 2008 - 11:31 AM

Buna initiativa Eugen! Succes! Imi voi da silinta sa ajut.

Treaba cu drepturile de autor e destul de simpla. Cei care au avut de facut lucrari de diploma prin facultate trebuie sa stie regulile. Daca iei paragrafe din carti si alte reviste, atata timp cat le pui in ghilimele si citezi sursa, este OK. Daca nu faci asta si iei textul fara sa citezi sursa ca si cum ti s-a pogorat direct in minte prin inspiratie divina (si am vazut asta :-) ) e furt. Citarea e simpla: Se pune textul in ghilimele iar la finalul textului pui numele autorului. In Bibliografie la sfarsitul articolului, listezi autorii si cartile folosite pentru inspiratie. Citarea nu e o rusine, mai exista si alti oameni destepti in afara de tine! :jump:

Pozele, din nou, daca sunt publicate, ori tiparite ori pe internet, ia legatura cu autorul si cere-i permisiunea. Toti (cu foarte rare exceptii) te vor ajuta gratis. Daca pozele sunt vechi si nepublicate, cauta proprietarul. De exemplu, pe forumul worldwar2.ro, pozele au intr-un colt scris din ce colectie provin. Ia legatura cu respectivul si cere-i permisiunea. Toti iti vor da permisiunea gratuit. Daca iei poza de pe acel forum si fotoshopezi "colectia cutarica" din colt (si am vazut asta :hi: ) atunci e furt. Pozele din arhiva militara (alea cu stampila in colt) sunt bun comun, apartin poporului, adica tu si eu, si se pot publica fara nevoia vreunei permisiuni. Pozele din Adler, Aripi Romanesti, etc. sunt la fel. Pozele facute de tine sunt ale tale sa faci ce vrei cu ele.

Radu

#9 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 11:50 AM

Vezi postareaeugen, la 18 Mar 2008, 10:45, a spus:

......................
Nepublicat in alta parte inseamna sa nu-mi dai un articol (scris de tine) pe forumul asta sau de pe altul, sau publicat alaltaieri in revista X...
.....................


Una din doua (inteleg eu):

- rubrica "Articole" din cartula.ro va fi din ce in ce mai saraca de-acum incolo; s-ar putea sa fie valabil si la partea de topice in forum (vezi Blue-Max cu Stalinetz-ul sau Dragos cu a sa razboinica dama de companie, M4 Sherman [asta suna ca aia cu prietena mea Vasile]; am dat doar astea doua exemple pentru ca sunt cele mai recente). Nu ar fi bine ca articolele lor sa stea si in forum si in revista ? sau poate oamenii nu vor vrea sa apara in revista. Cineva va trebui sa piarda ! Ori forumul ori revista.
Na ! acu' alege!

- cei care scriu articole sau postari pe forum ca in exemplele de mai sus vor trebui sa scrie doua variante. Crezi ca se va intampla asta?
GOTO STEP 1

P.P.S. Si eu lucrez acum la o prezentare (inca nu e articol dar as fi vrut sa fie topic in forum). Ce fac?

Aceasta postare a fost editata de cartula: 18 March 2008 - 01:18 PM


#10 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 18 March 2008 - 12:10 PM

The sky is falling! The sky is falling! :-)

Alaur, de ce crezi ca nu pot fi articole in amandoua partile? Google: Jay Laverty. Jay publica mai intai articolele pe un forum, apoi le scrie in engleza si le da unei reviste in engleza, apoi le traduce in franceza si le da revistelor franceze, apoi le traduce in germana si le da revistelor germane. Nu toti modelistii au acces la aceleasi surse in acelasi timp.

Nu toti modelistii din romania citesc acest forum. Foarte multi modelisti sunt dedicati unei singure reviste sau unui singur site.

Radu

#11 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 18 March 2008 - 12:10 PM

Nu pierde nimeni nimic. Se amana putin. Pe forum, ca si in revista, publici cate articole vrei. Ce urmeaza a se publica in revista NU apare inainte pe forum.
N-am chef sa ma apuc sa aranjez 100 de pagini cu chestii luate de pe forum si deja stiute si invatate pe de rost.
Daca asta vroiam, o faceam si fara sa spun cuiva ceva si la sfarsit aratam ce-a iesit.

P.S. Pana acum vad ca se discuta amanunte, da' pisica n-a rupt-o nimeni... Mai asteptam...

#12 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 18 March 2008 - 12:12 PM

Eugen, asa cum a zis si Alaur, cred ca nu aici trebuie discutat... Parerea mea e ca trebuie sa deschizi un topic nou. :-)

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 18 March 2008 - 12:13 PM


#13 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 12:17 PM

@ radub

Nu eu cred(eam) asta. Asa zicea Eugen in postarea lui. Vezi citatul din postarea mea. Vezi si ce zic mai jos.


@ eugen

Nu ai precizat de la inceput ca se pot publica textele DUPA aparitia in revista. Acum e clar.

#14 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 12:30 PM

Vezi postareaeugen, la 18 Mar 2008, 12:10, a spus:

......................................
P.S. Pana acum vad ca se discuta amanunte, da' pisica n-a rupt-o nimeni... Mai asteptam...


Dupa cum am zis tocmai lucrez la o "pisica". Imagine atasata: monthly_03_2008/post-433-1205836191.gif

Zilele astea va fi gata prima parte. Mai vorbim.

#15 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 18 March 2008 - 12:31 PM

@ radub
Nu deschid nici un topic. Cine deschide topicul o pune de articolul de fond si ma pune pe mine sa inventez regulile si restul bucatariei...

@alaur
"Revista" vreau sa arata ca orice revista adevarata. Doar ca va fi (probabil) pe CD, in format printabil (si evident gratis). Poate se va gasi o modalitate sa fie pusa o varianta si pe forum. Poate.
Poate ca se va si tipari. Poate.
Ce vreau este sa nu citim chestii "in reluare", ca n-are rost... Asa pot scoate zilnic cate una cu aceleasi articole... Schimb doar numarul...

Aceasta postare a fost editata de eugen: 18 March 2008 - 12:33 PM


#16 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 18 March 2008 - 12:56 PM

Vezi postareaeugen, la 18 Mar 2008, 10:31, a spus:

Cine deschide topicul o pune de articolul de fond si ma pune pe mine sa inventez regulile si restul bucatariei...


Eugen, it recomand in cei mai puternici termeni cu putinta sa "inventezi regulile si restul bucatariei...". Trebuie sa ai termeni si conditii clare, reguli stricte, la care sa se alinieze toti. Daca lasi pe seama "democratiei", Too many cooks spoil the broth (sau pe romaneste: cu prea multe moase moare copilul). Trebuie sa fie cineva in control, trebuie un editor care are ultimul cuvant. Daca asta te face sa te simti incomod, pregateste-te pentru iadul ala la care se ajunge pe cararea pavata cu bune intentii! :-)
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 18 March 2008 - 12:57 PM


#17 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 18 March 2008 - 01:04 PM

Ai dreptate si asa va fi! Doar ca n-am chef sa-mi bat capul inainte... Astept sa apara "primul", si dupa el, urmatorii "X-meni" necesari. Cand (si daca) vor fii, o sa inventez si regulile si restul bucatariei.

Aceasta postare a fost editata de eugen: 18 March 2008 - 01:04 PM


#18 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 01:15 PM

Nu ca n-ar fi destule exemple din domeniu dar iata o Revista FOTO cu o prezentare, zic eu, demna sa stea pe orice stand de prezentare a celor tiparite "glossy".


@ cartula

Scoate, te rog, referirile la necesitatea unui topic nou, ca altfel.............cine stie ce se mai intelege


#19 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 01:17 PM

Vezi postareaalaur, la 18 Mar 2008, 13:15, a spus:

@ cartula

Scoate, te rog, referirile la necesitatea unui topic nou, ca altfel.............cine stie ce se mai intelege


Si ce simplu ar fi fost sa nu se inceapa o discutie noua intr-un topic despre alteceva... Offf...

... Gata, l-am curatat cat de cat ...

#20 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 18 March 2008 - 02:13 PM

Vezi postarearadub, la 18 Mar 2008, 11:31, a spus:

... Toti (cu foarte rare exceptii) te vor ajuta gratis...

Da, ar fi buna treaba. Excelenta chiar. Doar ca asa cum se stie e mai usor de zis si mai usor de comentat , mult mai usor de gasit nod in papura si cred destul de greu de realizat. 96 de pagini? cred ca este destul de ambitios. Cel putin pina se-ncheaga ceva. Altceva: Nu mai postam nimic pe forum pina in decembrie, ca sa poata sa apara in revista? Altceva: Radu, din pacate nu chiar toti se reped sa te ajute gratis, sau oi fi dat eu peste rarele exceptii. Cel putin cei de la Wydawnictwo Militaria si de la AJ press - Tank Power nu sunt de acord cu publicarea materialelor lor nici macar in review-uri, In schimb cei de la Osprey nu au nimic impotriva, cu conditia postarii unui link spre editura. Mai e o chestie: poate una e sa solicit eu in nume personal un acord de genul asta si alta e sa solicite onor conducerea revistei - forumului citite de sute de membri etc.etc.
Nu pot decit sa doresc succes initiativei si daca voi putea ajuta cu ceva va voi da de stire.

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

15 useri citesc topicul
0 membri, 15 vizitatori, 0 utilizatori anonimi