Forum Machete,Modelism,Hobby: Messerschmitt Bf-109 F - Betexa ( Carton ) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Messerschmitt Bf-109 F - Betexa ( Carton )

#21 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 31 January 2008 - 08:29 PM

Voi incerca sa le indrept . Sunt asimetrice spre capete la unirea cu fuzelazul nu sunt probleme.
Ar trebui specificat ca modelul asta nu a avut acel schelet pe care il au de obicei machete la scara asta si cred ca din cauza asta s-a intamplat.

#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 February 2008 - 08:49 AM

Da, migaloasa munca! Arata neasteptat de bine!
In afara de aripi (poate era bine sa-i bagi niste lonjeroane) am mai remarcat ceva: fuselajul, in zona din fata cabinei, pare cam ingust fata de partea din spatele cabinei iar diametrul coifului elicei ar trebui sa fie cit cel al capatului capotajului motorului.

#23 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 01 February 2008 - 11:02 AM

este interesant dar nu face banul

#24 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 01 February 2008 - 11:23 AM

Vezi postareatgr, la 1 Feb 2008, 11:02, a spus:

este interesant dar nu face banul


Ce te face sa spui asta? Parerea mea e ca la cat costa arata prea bine.
Din pacate modelul asta nu se mai gaseste ,dar de exemplu un modele asemanator pe site-ul Betexa costa 2,14 euro, iar pe SPI Models un Kubelwagen 1:16 e la oferta 1,80 euro. Moduni.de nu il iau in considerare pentru ca au preturi exorbitante comparativ cu alte magazine on-line , la machete din carton.
La putin peste 2 euro , fara sa fie nevoie de aerograf , vopsea sau alte lucruri de genul asta , nu se merita?

Ca au iesit aripile putin asimetrice nu e neaparat vina mea, uneori machetele din carton mai greseli de design. In acest caz au fost putine, e greseala designerului ca nu a realizat o structura de rezistenta pentru aripi, iar mie imi era cam greu sa fac sectiunile aripilor sa se potriveasca perfect. Dar nu-i nimic vor mai fi si alte avioane in viitor care sper sa iasa mai bine.

#25 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 01 February 2008 - 11:43 AM

Vezi postareatgr, la 1 Feb 2008, 09:02, a spus:

este interesant dar nu face banul


TGR,
E clar ca nu ai tinut niciodata in mana o "carticica" cu machete de carton. Scanurile de pe la pirati nu sunt decat o trista pastisha!. Daca vrei sa ai o experienta aproape mistica, iti recomand sa rasfoiesti o carticica Halinski (sunt fan si am orice au scos din 91 pana acum). :-( Arta! Merita fiecare banut. Arunca-ti o privire aici ca sa vezi ce se poate face cu o coala de carton http://www.halinski....ndex.php?link=8
Oricine (inclusiv nepotul meu de 4 ani) poate lipi o macheta din plastic, dar nu oricine poate face o macheta din carton. :search:

DragosP, e frumos, dar asa cum au zis si altii, are nevoie de o mica ajustare. :pardon:
Radu

#26 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 01 February 2008 - 11:43 AM

da dar nu este deloc rigida daca nu ii faci structura de sustinere.Si daca este sa o faci e nevoie de multa munca.
din punct de vedere al pretului este rentabil dar totusi nu se compara.

#27 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 February 2008 - 12:13 PM

Citeaza

Oricine (inclusiv nepotul meu de 4 ani) poate lipi o macheta din plastic, dar nu oricine poate face o macheta din carton
He, he, poate exagerezi nitel! :-( Eu am facut prima macheta de carton pe la virsta de 7 ani (mama... ce precoc sunt! :search: ) cea de lemn pe la 16 ani, iar cea de plastic pe la ...25! :pardon:

#28 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 01 February 2008 - 12:25 PM

Deci e vorba mai mult de maestria de a face ceva uimitor din carton(nu m-am referit la asta).Doar comparam produsele finale(inclusiv munca depusa).
Faptul ca trebuie multa munca si pricepere pt. carton este un minus.Dar nu am nimic cu pasionatii normal.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 01 February 2008 - 12:27 PM


#29 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 01 February 2008 - 12:33 PM

Pai daca ar fi sa imi amintesc cand am facut prima mea "jucarie" din carton, trebuie sa incepem cu Arici Pogonici (aveam abonament). Eram soim al patriei si am luat autobuzul meu din carton la gradinita sa il arat educatoarei. Machete din leman am inceput sa fac la 8 ani cand m-am inscris la clubul de navomodelism de la Casa Pionierilor din Galati (in 1979). Machete din carton am tot facut de-a lungul anilor - cumparam Maly Modelarz din talcioc.

Nu exagerez, stiu foarte bine ce zic. Uite un test: hai sa luam un machetist harshit si cu experienta de pe acest forum. Ii dam un Hasegawa ultimul racnet si un Halinski ultuimul racnet. Iti garantez ca macheta din plastic ii va iesi mai bine. Machetismul in carton cere multa indemanare care nu este neaparat necesara la machetismul in plastic.
Este, daca vrei, diferenta intre scratchbuild (la machetele din carton trebuie sa fabrici fecare piesa prin decupare, formare, etc.) si machetele care iti dau piesele gata fabricate. Aia e ce vreau eu sa zic. Cu alte cuvinte, am mult respect pentru cartonisti. :search:

Radu

#30 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 01 February 2008 - 12:39 PM

Vezi postareatgr, la 1 Feb 2008, 10:25, a spus:

Faptul ca trebuie multa munca si pricepere pt. carton este un minus.


Eu zic ca e un plus. :search: Munca si priceperea sunt exacte acele lucruri care separa pleava de samanta! Se aplica in orice domeniu, de la alpinism la muzica. Nimeni nu atinge culmi fara munca si pricepere.
Radu

#31 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 01 February 2008 - 12:44 PM

adevarat, dar in acelasi domeniu.Aici e vorba de 2 domenii diferite(desi ambele apartin modelismului)

http://www.moduni.de...ucts_id/6130182

asta e printre ce am vazut si eu.
am zis:"foarte interesant" dar nu se merita.Cu mult mai putina munca va iesi ceva asemanator poate mai bine.

#32 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 01 February 2008 - 12:56 PM

tgr, am inteles ca nu iti place modelismul in carton, ca nu se merita. Lasa-i atunci pe cei care apreciaza asa ceva sa se bucure si ei si noit ti sa fim sanatosi :-( :search:

#33 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 01 February 2008 - 01:01 PM

Vezi postareatgr, la 1 Feb 2008, 10:44, a spus:

dar nu se merita


Ce "se merita" difera de la unul la altul.
Nu tot ce se obtine usor iti garanteaza satisfactie - lucrurile pe care le dobandesti cu efort sunt mai valoroase. Nu conteaza destinatia ci ceea ce inveti pe drum.
Radu

#34 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 01 February 2008 - 01:04 PM

Discutia asta este un fel de "ce e mai misto, 1/72 sau 1/35?". Fiecare cu gusturile lui si trebuie sa ii respectam pe toti.

Citeaza

Nu tot ce se obtine usor iti garanteaza satisfactie - lucrurile pe care le dobandesti cu efort sunt mai valoroase. Nu conteaza destinatia ci ceea ce inveti pe drum.

Exact, foarte frumos. Unii uita ca e hobby, deci fiecare face ce ii cere mintea de lunatic.

Aceasta postare a fost editata de T-Marius: 01 February 2008 - 01:10 PM


#35 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 01 February 2008 - 01:10 PM

Iar ma bag....
E adevarat fiecare cu ce ii place. Unii sunt obsedati de navomodele de exemplu in timp ce altii nici nu vor sa auda de asa ceva. Dar mai e un aspect pe care nu l-a mentionat nimeni pana acum si anume placerea de a construi. Personal un model de plastic in care toate piesele sunt gata facute, doar sa le vopsesti si sa le finisezi ma lasa rece. In cazul cartoanelor incepi cu o simpla bucata de carton si termini cu un model, timp in care trebuie sa faci absolut tot: taiere, indoire, ajustari, uneori vopsire, etc. De asta imi plac mie cartoanele.

#36 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 February 2008 - 09:55 PM

Din fericire toti aveti dreptate in felul vostru!
Eu as putea zice ca la aceeasi macheta e mult mai interesant sa-i faci detaliile, chiar daca nu se vad, sa-l asamblezi decit sa-l vopsesti. Pentru mine vopsitul e un fel de plictiseala! Mai iesi din amorteala cind te dai la "uasuri, draibrasuri si uateringuri" si alte inguri. O macheta de carton este incitanta prin incercarile la care te pune si solutiile pe care le gasesti. Dar, pentru ca exista si un dar, un carton, oricit de bine facut, nu va arata niciodata asa de "real" ca una din plastic! Sa ne gindim numai la detaliile de pe suprafata! Nu cred ca vei putea face un motor de FW din carton! Dar unul din rasini/plastic si sirma da, chiar daca si astea nu te scutesc de batai de cap (Wurger stie de ce :search: )
DragosP are dreptate, fiecaruia ii place un anume fel de modelit, lucru ce nu trebuie nici neglijat nici interpretat in vreun fel!
Mie nu-mi place pestele, altuia slanina dar, pina la urma, amindoi mincam! :-(

#37 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 01 February 2008 - 11:19 PM

Vezi postareaZ-mare, la 1 Feb 2008, 21:55, a spus:

Nu cred ca vei putea face un motor de FW din carton!


Nu spune "hop" pana nu sari santul. Nu sunt facute de mine, si nici de FW nu sunt dar pe aproape

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20080119111936_7949_v.jpg


#38 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 01 February 2008 - 11:53 PM

Nu vreau sa intervin prea mult in discutie, dar poate ca tgr are dreptate: asta parca nu se merita

Imagine postata

dar asta sigur se merita

Imagine postata :search:

Bafta!

#39 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2008 - 12:04 AM

Nu conteaza cred absolut deloc materialul din care e facuta o macheta. Esenta e sa reproduca cat mai fidel obiectul care doreste sa-l reprezinte.

Aia cu "merita/nu merita" e o chestie PUR SUBIECTIVA, ce merita pentru cineva, poate sa nu merite pentru altii. La fel cum unora le plac cartoanele si altora plasticele.

PS: Si la plastice, si la cartoane sunt 'chifle' ale producatorului, mai mari sau mai mici. Care trebuiesc insa rezolvate daca sunt probleme majore, in opinia mea personala.

#40 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 02 February 2008 - 12:31 PM

cartula are dreptate , frumusetea e un lucru subiectiv. Dar ne cam indepartam de la subiectul topicului , poate ar trebui sa deschidem un topic la Discutii Libere ( si Inutile ) pe aceasta tema.

Dixit :rolleyes: :whistle: :crazy:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi