Forum Machete,Modelism,Hobby: Jagdtiger - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Jagdtiger Mai vechiul Dragon 1/35

#1 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 02 January 2008 - 11:51 PM

Din ciclul inca nu stiu daca s-a terminat revelionul!
DA! DA! Na-am apucat de o macheta 1/35 :clapping: ! Este acea macheta care am pus-o la vanzare si pe care nu ati vrut-o nici unul! :rofl: Asa ca, datorita faptului ca revelionul mi-a adus niste amigdalite cat toate zilele si o privire incetosata, am decis sa incep un kit cu piese mari pe care sa le vad fara sa ma strofoc! :-P
Acum sa vedeti ce-ati pierdut :clapping: :
Dupa 6 ore de munca am constat ca la 1/35 machetele ar trebuii sa fie functionale si sa foloseasca munitie adevarata!
Marele tigru arata acum cam asa:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00148.JPG
  • Imagine atasata: DSC00147.JPG
  • Imagine atasata: DSC00146.JPG

Aceasta postare a fost editata de Cata: 03 January 2008 - 12:01 AM


#2 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 03 January 2008 - 12:09 AM

Prima impresie de cand am cumparat acest kit a fost: De ce naiba jumate din cutie sunt doar piesele de la trenul de rulare si senila?? :-P
Acum am inteles: erau chinezii la inceput si credeau ca faceau machete pentru cei ca ei: iei 100 chinezi bagi in sertar le dai la toti 100 bani de mancare 1 dolar si ei muncesc pana termina macheta.( :clapping: toate piesele de la senila sunt patina su patina, fiind puse pe culee, cu alte cuvinte trebuie mult rudotel si diazepan sa faci aceasta senila. :rofl: Acum inteleg de ce toti pe afara una-doua Jagdtigher=Friul repede; dar, dar, am rezistat tentatiei de a cheltuii 40 euro si am reusit sa fac 50% din senila care arata chiar OK. :clapping:
Cu rotile monstrului nu a mai fost nevoie de scule miniaturiste ci doar trebuie sa ai ceva scule de constructii: roata direct in mandrina, cutitul, baz,baz si gata roata debavurata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00150.JPG
  • Imagine atasata: DSC00145.JPG

Aceasta postare a fost editata de Cata: 03 January 2008 - 12:10 AM


#3 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 03 January 2008 - 02:36 PM

Am mai lucrat un pic si, si, latura 1/72 diabolica a iesit iar la iveala! :clapping: De ce sa nu fac teava goala pe dinauntru??? Pai de ce nu: Burgiu, bormasina si uite ce frumos o teava din plastic face ce nu poate, una din metal. Mai atasez si un detaliu de montaj la carligul care blocheaza teava pentru pozitia de transport. Acest detaliu pentru cine vrea sa faca acest kit este de folos datorita faptului ca schema de montaj arta ca o varza la acest punct si nu poti intelege nimic. Mai am nevoie de un strop de curaj ( o sa incerc cu tuica fiarta) ca sa termin si cealalta senila si apoi modelul intra la faza uramtoare: refacut suduri. Totusi cred ca in partea din fata capacele trapelor de sub teava sunt gresite (au pre multe gaurele), mai sap...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fata.JPG
  • Imagine atasata: spate.JPG
  • Imagine atasata: carlig.JPG


#4 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 03 January 2008 - 03:35 PM

Vezi postareaCata, la 3 Jan 2008, 14:36, a spus:

Mai atasez si un detaliu de montaj la carligul care blocheaza teava pentru pozitia de transport. Acest detaliu pentru cine vrea sa faca acest kit este de folos datorita faptului ca schema de montaj arta ca o varza la acest punct si nu poti intelege nimic. Mai am nevoie de un strop de curaj ( o sa incerc cu tuica fiarta) ca sa termin si cealalta senila si apoi modelul intra la faza uramtoare: refacut suduri. Totusi cred ca in partea din fata capacele trapelor de sub teava sunt gresite (au pre multe gaurele), mai sap...


Bine ai venit in minunata lume a schemelor de montaj pentru machetele Dragon 1/35. Totusi, poti sa spui mersi ca e cu desene: cele cu poze ale vehicolului in montaj sunt mult mai dificil de urmarit... Cat despre gaurile din capacele trapelor pentru radiooperator si sofer, daca-s 7, atunci cred ca-s bine facute. In planurile pe care le-am vazut (ce-i drept, de Tiger II) asa apar. Doar tarziu de tot am vazut doar cu 2 gauri, dar nu cred ca se mai fabrica Jagdtiger in aprilie

spor la lucru in continuare

#5 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 03 January 2008 - 06:27 PM

Cu capacele am lamurit-o! Au fost 2 variante: prima varianta: "erly" adica mai toate jagdtiger-ele care s-au, produs si o serie mica spre finalul productiei (cand au fost introduse trei randuri de suporturi pentru senile) cu daoua manere/capac si mai multe gaurele. Cam invers de cum zici tu. :-P
In consecinta si dupa capul meu, am astupat deja gaurelele care erau de prisos, am refacut sudurile si maine trece la vopsit! :clapping:

Aceasta postare a fost editata de Cata: 03 January 2008 - 06:30 PM


#6 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 05 January 2008 - 02:43 PM

Si am mai lucrat putin: :dribble:
- Am refacut sudurile cu metoda Poxilina,
- am vopsit prima mana interiorul cu o culoare pe care nu o mai folossesc: mat albastru marin inchis (model master enamel), de mult nu a mai fost asa fun sa vopsesc cu pensula,
- dupa uscare am dat un strat de fixativ pentru par de dame direct cu tubul,
- dupa uscarea fixativului am folosit tehnica "cu sare de bucatarie",
- dupa uscare bobitelor de sare a urmat un strat de Alb acrilic Agama cu aerograful,
- final dupa uscarea totala am curatat sarea cu o periuta de dinti prin frecare si datorita faptului ca nu am avut sare gronjoasa urmele de vopsea sarita erau mici asa ca am apelat la tehnica de rezerva (presimteam eu ceva de la inceput...) am bagat repede perituta in apa fiarta si am mai facut ciupituri de vopsea in plus,
- urmeza azi o spalare cu megru si umbra arsa pentru evidentierea detaliilor din podea si tun, adaugand si ceva pignenti.

Pozele in ordinea operatiilor....

HAI LA ROSIII, Hai la rosii neamule!! :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00157.JPG
  • Imagine atasata: DSC00158.JPG
  • Imagine atasata: DSC00163.JPG
  • Imagine atasata: DSC00164.JPG
  • Imagine atasata: DSC00166.JPG

Aceasta postare a fost editata de Cata: 05 January 2008 - 02:46 PM


#7 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2008 - 10:13 AM

Superb....Deosebit...Si cum se va putea interiorul acestei masinarii odata inchisa ??? :dribble:

#8 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 07 January 2008 - 01:31 AM

Vezi postareaFlyBoy, la 6 Jan 2008, 10:13, a spus:

Superb....Deosebit...Si cum se va putea interiorul acestei masinarii odata inchisa ??? :dribble:



:-D M-am gandit si eu la aceasta posibilitate! :-P Se vede cate ceva prin usile din spate si pe la capacele din fata. M-am ganditit si sa-i pun lumini pe tavan, :rolleyes: (am renuntat pentru ca interioarul este saracacios.), dar, datorita faptului ca interiorul are un spatiu cat o sufragerie, era pacat sa nu incerc cateva tehnici de zugraveala, folosite pentru prima oara! :drinks: In plus toti cei care au citit acest topic, stiu deja ce e in interior, :drinks: iar cei care nu au citit, vor avea unde sa vada si interiorul! :drinks:

#9 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 18 March 2008 - 06:04 PM

Dragi prieteni, am reusit sa termin senila! :-) Nu am facut pana acum in modelism nimic mai chinuitor decat aceasta senila! :jump: Fiecare bucata de legatura a trebuit subtiata la pila. :hi: Aveam senzatia ca nu se mai termina. Nici cu lamaie, nici cu extraveral nu mai mergea, insa totusi am reusit sa o termin facand un program pe zile: 24 bucati/zi urmata alta activitate (bine ca tancul avea doar doua randuri de senile).
Nu stiu inca daca sa ma bucur ca am economisit 40 euro (senila din metal) sau sa nu ma bucur pentru ca am pierdut neuroni in valoare de 40 euro. Oricum rezultatul este urmatorul:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 4.JPG

Aceasta postare a fost editata de Cata: 18 March 2008 - 06:06 PM


#10 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 18 March 2008 - 06:10 PM

Cablul a fost facut dintr-o pereche de bucle de la Tigru 2 si un cablu de la Karaya de 1,25mm.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: 5.JPG


#11 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 18 March 2008 - 06:13 PM

Stadiul actual:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 6.JPG
  • Imagine atasata: 7.JPG


#12 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 18 March 2008 - 06:22 PM

chiar ma intrebam daca-l mai duci la capat sau ce?
Deocamdata arata finut , in ciuda dimensiunilor.

Apropo neuronii sunt priceless :-)

#13 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 10 November 2008 - 12:29 AM

Continuarea de la revelionul trecut. :drinks:
Am mai continat muca la acest model la care m-am oprit initial datorita unor piese din foto-etch care s-au dovedit pentru mine imposibil da pozitionat la locul lor. :rolleyes:
Si anume: micile inele de prindere ale huselor. Initial kit-ul le ofera din foto-etch, dar imposibil de montat: cu rasina nu tin, cu super glue arata inarcat si rau.. :whistle:
Dilema era sa le pun sau sa renunt?? Am observat ca parerile sunt impartite: sunt carti de modelism in care autorii le folosesc si carti in care nu le folosesc. :friends: Oricum am constatat ca nu au existat exemplare fara aceste prinderi. In consecinta am decis sa le fac din culee trasa si lipita in gauri facute cu un spiral de 0.4.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 8.JPG
  • Imagine atasata: 9.JPG
  • Imagine atasata: 12.JPG


#14 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 10 November 2008 - 12:48 AM

Am pregatit si am fixat plasele prin urmatoarea procedura:

1. am decalit foaia de foto-etch cu flacara de la un letcon cu gaz
2. am taiat plasele de pe culee,
3. am lipit plasele cu Super glue gel.

Important:

Dupa decalire, tabla devine putin rugoasa si realizeaza o priza mai buna atat cu vopseaua cat si cu adezivii.

:friends: ATENTIE!! :rolleyes:
- la caldura piesele tind sa se onduleze, de aceea e mai bine sa nu fie taiate de pe foaie,
- mu se tine flacara pe un singur punct! la caldura mare tabla se topeste
- o alternativa la decalire este slefuirea cu smirghel a spatelui, dar nu patrunde in toate colturile.

Rezultatul este mai mult decat multumitor!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 10.JPG
  • Imagine atasata: 11.JPG

Aceasta postare a fost editata de Cata: 10 November 2008 - 12:49 AM


#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 November 2008 - 08:15 AM

De ce ai trebuit sa decalesti PE-urile???

#16 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2008 - 12:47 PM

Ce urmeaza sa se intample in zonele rosu-portocaliu ? (ciobesti vopseaua pana la "grund" ?)
Zonele de prindere a bridelor (si nu numai acolo) pe care le-ai "pufait" cu negru sunt pentru preumbrire sau urmeaza si acolo vreun alt efect ?

#17 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 11 November 2008 - 09:25 PM

Vezi postareaZ-mare, la 10 Nov 2008, 08:15, a spus:

De ce ai trebuit sa decalesti PE-urile???


ca se lipeasca si ca sa prinda vopseaua mai bine, iar cand ciobesti vopseaua ramane o culoare inchisa nu culoarea de tabla lucioasa. ;-)

#18 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 11 November 2008 - 09:32 PM

Vezi postareaalaur, la 10 Nov 2008, 12:47, a spus:

Ce urmeaza sa se intample in zonele rosu-portocaliu ? (ciobesti vopseaua pana la "grund" ?)
Zonele de prindere a bridelor (si nu numai acolo) pe care le-ai "pufait" cu negru sunt pentru preumbrire sau urmeaza si acolo vreun alt efect ?


Cu zonele de rosu cam asta este ideea! Cu zonele de negru am facut preumbrire.
In rest nu mai am nimic de facut decat vopsirea. Bat 653. in doua culori: primer rosu si galbem. ;-)

#19 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 11 November 2008 - 10:13 PM

Cablul arata foarte maleabil, asa este?De unde-l ai?

#20 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 12 November 2008 - 05:35 PM

Vezi postareatgr, la 11 Nov 2008, 22:13, a spus:

Cablul arata foarte maleabil, asa este?De unde-l ai?


Suuuuuppperb! Firma Karaya 1.1 diametru, de pe Jadar. ;-)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

8 useri citesc topicul
0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi