Forum Machete,Modelism,Hobby: Marina romana - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Marina romana nave disparute

#81 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 November 2014 - 02:09 PM

Doua filme cu unitati disparute:

clasele KRONSTADT, KOMSOMOLET si vetetele blindate fluviale cu tun cal. 76,2mm construite la Mangalia:




Mangalia,15 ianuarie 1994:


Aceasta postare a fost editata de 177: 12 November 2014 - 02:10 PM


#82 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 12 November 2014 - 03:36 PM

Vezi postarea177, la 12 November 2014 - 02:09 PM, a spus:

Doua filme cu unitati disparute:

clasele KRONSTADT, KOMSOMOLET si vetetele blindate fluviale cu tun cal. 76,2mm construite la Mangalia:

http://www.youtube.c...h?v=41S2u95diU4


Mangalia,15 ianuarie 1994:

http://www.youtube.c...h?v=aQHbsNXgsi8


177,
Filmuletul nu este despre unitatea disparuta, sunt doar doua cadre cu blindatele mici, cum erau cunoscute. Aveam pe undeva un reportaj cu desfiintarea ultimei unitati de vedete blindate mici (dupa reorganizari si restructurari succesive ramasese doar un divizion parca), sa vad daca il gasesc.

#83 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 November 2014 - 04:49 PM

Salut,

Nu ma refeream la "unitati" in sensul de "Brigada 29 vedete" ci la nave. Pentru claritate ar fi trebuit sa formulez '"doua filme cu nave disparute"...
Vedetele blindate mici au fost casate inaintea generalizarii aparatelor digitale, prin urmare postarea reportajului pe care il mentionezi ar fi foarte potrivita.

Aceasta postare a fost editata de 177: 12 November 2014 - 04:49 PM


#84 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 12 November 2014 - 07:32 PM

Vezi postarea177, la 12 November 2014 - 04:49 PM, a spus:

Salut,

Nu ma refeream la "unitati" in sensul de "Brigada 29 vedete" ci la nave. Pentru claritate ar fi trebuit sa formulez '"doua filme cu nave disparute"...
Vedetele blindate mici au fost casate inaintea generalizarii aparatelor digitale, prin urmare postarea reportajului pe care il mentionezi ar fi foarte potrivita.


Daca nu ma insel lumina s-a stins la ultimul divizion de blindate mici la Tulcea prin 2004, stiu ca eu am facut ultimul reportaj cu Lupii Deltei, parca asa se numeau (neoficial),veneam de la trageri de la Sf.Gheorghe si navele inca erau la dana portului militar de la Tulcea, incadrate cu echipaj. Sigur am fotografii cu blindatele mici, pe hartie foto dar sunt aproape sigur ca am si in format digital dar e ceva de munca sa le gasesc. Iar brigazile de nave disparusera de mult din peisaj, acum la Dunare cred ca mai sunt doar doua divizioane de nave de lupta. Pana gasesc reportajul uite si aici in revista http://www.navy.ro/media/rmr/rmr98.pdf la pagina 26. In 2008 in Centrul de Colectare de la Tulcea inca erau majoritatea celor 12 vedete blindate mici. Anul acesta nu mai era nimic, cred ca nu au pastrat nici un exemplar, pentru Muzeul Marinei macar.

Aceasta postare a fost editata de bogdan1: 12 November 2014 - 07:36 PM


#85 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 November 2014 - 08:07 PM

In iulie 2011 o singura vedeta blindata mica mai era trasa pe uscat la Tulcea; alaturi de ea se aflau dezafectate mai multe vedete dragoare cu corp de aluminiu din prima generatie (cu comanda descoperita).
Te rog frumos sa postezi orice fel de fotografii cu acest tip de nave, mai ales daca ai cu opera vie vizibila. La Muzeul Marinei din Constanta functioneaza un sistem ciudat: nu sunt expuse fotografii, chiar cele vechi (anterioare renovarii) au fost eliminate. Aceasta solutie ar fi potrivita daca ar exista machete multe si de calitate, lucru care nu se intampla. Prin urmare, daca un modelist doreste sa faca o macheta are de surmontat lipsa fotografiilor.

#86 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 13 November 2014 - 01:13 AM

Vezi postarea177, la 12 November 2014 - 08:07 PM, a spus:

In iulie 2011 o singura vedeta blindata mica mai era trasa pe uscat la Tulcea; alaturi de ea se aflau dezafectate mai multe vedete dragoare cu corp de aluminiu din prima generatie (cu comanda descoperita).
Te rog frumos sa postezi orice fel de fotografii cu acest tip de nave, mai ales daca ai cu opera vie vizibila. La Muzeul Marinei din Constanta functioneaza un sistem ciudat: nu sunt expuse fotografii, chiar cele vechi (anterioare renovarii) au fost eliminate. Aceasta solutie ar fi potrivita daca ar exista machete multe si de calitate, lucru care nu se intampla. Prin urmare, daca un modelist doreste sa faca o macheta are de surmontat lipsa fotografiilor.


177,
stai linistit, daca vrei vreodata sa faci o astfel de macheta te pot ajuta. Cu siguranta am materiale foto si cred ca si ceva video cu acest tip de nava (chiar si de la tragerile cu tunul de 76) dar fara opera vie, nu-mi amintesc sa am vreuna pe doc sau in santier. Problema e ca trebuie sa le caut intr-o arhiva de cateva zeci de dvd-uri. Mult mai repede le gasesc pe cele pe hartie dar nu am scaner si daca ma apuc sa le fotografiez iarasi dureaza ceva. Partea buna este ca fotografiile exista ... timp nu prea am sa le caut.

#87 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 13 November 2014 - 12:42 PM

Ma bucur ca exista fotografii si filme cu aceste vedetele blindate!
Cu exceptia articolului din MARINA ROMANA, doar MODELISM a publicat in prima jumatate a anilor '90 un material dedicat exclusiv acestor nave. Din cauza conditiilor tipografice ale perioadei, fotografiile din MODELISM nu sunt foarte clare. Daca ai realiza un material cu fotografii, informatii tehnice si amintiri ale marinarilor de pe aceste vedete (aici te pot ajuta si eu) ar fi extraordinar. Poate ca in aceste conditii ar aparea modelisti care ar fi tentati sa realizeze macheta unei nave romanesti in locul clasicelor si arhicunoscutelor nave germane, americane etc.

Mai jos este un film cu marina militara albaneza. Apar scurte secvente cu un vanator de submarine din clasa KRONSTADT care foloseste armamentul cu care erau dotate si navele romanesti de acelasi tip la inceputul anilor '50. In mod firesc ar fi trebuit incadrat la topicul "de pe net",dar sansele de a vedea (pe net sau la tv) imagini cu navele romanesti ale perioadei sunt minime, asa ca ne multumim sa ne uitam la altii. Vizionare placuta!



#88 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 15 November 2014 - 12:32 AM

Nici nu avea cine sa publice articole despre blindatele mici decat cele doua reviste, Marina Romana (desigur despre exercitiile si antrenamentele in care erau implicate si despre echipaje, fara date tehnice care erau interzise la publicare, in schimb este o sursa foarte buna pentru fotografii) si revista Modelism la seria despre subiectele romanesti de marina contemporane (este vorba de numarul 55, 4/1996 pe care il am la vanzare in topicul meu). Daca te intereseaza tare subiectul poate ar fi bine sa deschizi un topic separat numai despre acest tip de nave, fie despre constructia unei astfel de machete, fie doar pentru documentare, la sectiunea marina sau Documentatie-reviste, carti sau oriunde crezi tu sau moderatoriii ca ar fi mai util. Astfel, pe masura ce descopar informatii/fotografii/video, etc despre subiect le-as posta si nu s-ar pierde in topicul general Marina romana, plus ca este mult mai usor de gasit informatia atunci cand ai nevoie. Pana atunci uite aici http://www.navy.ro/media/rmr/rmr93.pdf alte fotografii cu blindatele mici din 2003, de interes camuflajul care este unul absolut atipic pentru Fortele Navale Romane, realizat artizanal cred de catre echipaje si doar la una sau trei dintre nave (nu mai retin exact numarul). Verifica la pagina 12 si mai ales coperta IV a revistei.

#89 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 01 May 2015 - 12:25 PM

"Consiliul Local Mangalia a aprobat în şedinţa de îndată de joi, un proiect de hotărâre privind acceptarea propunerii de donaţie a licenţelor Sistemului Informatic Integrat, pentru utilizarea de către Direcţia Economică din cadrul Primăriei.

Cu aceeaşi ocazie, consilierii locali au mai votat un proiect de hotărâre referitor la participarea Municipiului Mangalia ca partener alături de Radio 21 şi Europa Fm, în cadrul evenimentelor “Liberty Parade” şi „EuropaFM Live pe plajă”, care se vor desfăşura în această vară pe plaja dintre Saturn şi Venus.

Totodată, s-a mai aprobat un proiect de hotărâre privind trecerea navei militare„Lt. cdor. Eugen Stihi”, din proprietatea Statului şi a Ministerului Apărării Naţionale, în proprietatea Consiliului Local Mangalia. Această navă a fost fabricată în Franţa, înainte de anul 1920, fiind cea mai veche navă din patrimoniul Forţelor Navale Române.

“Lt. cdor. Eugen Stihi“ a făcut parte din flota naţională în timpul Primului Război Mondial şi s-a aflat în serviciul marinei vreme de 90 de ani, până în anul 2004. În toată această perioadă, nava a participat la misiuni de dragaj mine, suport de convoaie navale şi a fost folosită de specialişti pentru studii hidrografice.
De asemenea, Canoniera „Stihi” a fost folosită, după anul 1921, pe post de navă-şcoală pentru instrucţia elevilor şcolilor Marinei Romane, efectuand în acest sens mai multe voiaje de instrucţie în Marea Neagră şi în Marea Mediterana. Autorităţile din Mangalia intenţionează să transforme această navă în muzeu."

30 aprilie 2015. Comunicat transmis de Biroul de presă al Primăriei Mangalia.

comunicat

#90 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 02 May 2015 - 11:56 AM

Iata ca brava noastra Marina reuseste performanta de a nu avea nicio nava muzeu (fie ea plutitoare sau ridicata pe uscat). Degeaba te lauzi cu o istorie de peste un secol si jumatate daca nu poti pastra in prezent si prezerva pentru generatiile viitoare o bucata (aproape) vie de istorie navala nationala. Nu mai exista scuza regimurilor politice trecute, nu mai trebuie sa recuperezi o epava de la zeci de metri adancime, pur si simplu trebuie doar sa ai grija de ceva care inca exista si pluteste la cheu. Dezinteresul, ignoranta, pragmatismul gestionarii unui buget aruncat in fata nostalgicilor, vesnica ierarhie a prioritatilor nu ma vor convinge niciodata si nici nu vor putea explica vreodata esecul insitutíonalizat sau al unor initiative personale in aceasta chestiune. In ultimul deceniu lansarea, prin conferinte de presa, a unor proiecte si campanii pentru salvarea navei de catre diferite asociatii (Liga Navala, Clubul Amiralilor, etc.) in ciuda mediatizarii lor initiale au fost sortite esecului din start fie datorita amatorismului, lipsei unui plan coerent si realist, a solutiilot de finantare, etc. Adevarul este ca Eugen Stihi trebuia restaurat si gestionat in continuare de Fortele Navale Romane. Cine crede ca Primaria Mangalia o sa reuseasca ceva se insala amarnic. Nu stiu de ce finantare dispune, care este bugetul sau cum se vor descurca. Ar trebui sa stie insa ca nava nu mai arata nici pe departe ca cea din fotografia care insoteste comunicatul de presa. Acum nu mai este decat un corp de nava de culoare brun-rosiatic care, da, inca mai pluteste, prin grija unor oameni si isi asteapta destinul in dana dubla cu vechea nava Emil Racovita, undeva pe lacul Limanu. Dar pe nava nu mai exista nimic si o buna parte nu mai exista din 2004. La care forma de restaurare se vor opri si cine o va executa?

Nu pot sa nu ma gandesc la o alta experienta nefericita, cea a navei cu zbaturi Vasile Paun, cedata gratuit primariei Tulcea si care a ajuns, cel putin pe perioada verii, carciuma plutitoare pe faleza Dunarii. Desigur, unii vor spune ca cel putin mai exista si este chiar restaurata, nu-i asa? Pentru Fortele Navale nava nu este altceva decat o problema,care implica costuri si eforturi sa fie mentinuta pelinia de plutire. Din punctul lor de vedere transferul gratuit al navei inseamna poate chiar salvarea navei. In opinia mea nu va fi decat sfarsitul.Experienta de la Tulcea este edificatoare iar Mangalia ma indoiesc ca va gasi resursele necesare sa finalizeze un astfel de proiect. Ma opresc aici, e trist si aproape socant cand vezi ca nimic nu se schimba si cat de actuale raman gandurile si randurile scrise acum mai bine de un deceniu. (pentru Stihi citeste aici http://www.navy.ro/m...mr99.pdf,pagina 30 iar pentru nava cu zbaturi Vasile Paun vezi aici http://www.navy.ro/m.../rmr/rmr110.pdf, pagina 30). Mai jos cateva fotografii din anul 2004 cu putin timp inainte ca nava sa plece de la Constanta la Mangalia.


Imagine atasata: DSC03157.JPG Imagine atasata: DSC02492.JPG Imagine atasata: DSC02490.JPG
Imagine atasata: DSC02484.JPG Imagine atasata: DSC02472.JPG Imagine atasata: DSC02469.JPG
Imagine atasata: DSC02464.JPG Imagine atasata: DSC02454.JPG Imagine atasata: DSC02450.JPG
Imagine atasata: DSC02439.JPG Imagine atasata: DSC02436.JPG Imagine atasata: DSC02433.JPG Imagine atasata: DSC02416.JPG Imagine atasata: DSC02412.JPG

Aceasta postare a fost editata de bogdan1: 02 May 2015 - 11:56 AM


#91 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 02 May 2015 - 12:28 PM

Asa arata in vara anului 2011:
Imagine atasata: Copy of eugen stihi.JPG

Exista o nava carea a fost salvata: remorcherul BORCEA

Imagine atasata: 01borcea.jpg

#92 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 02 May 2015 - 02:48 PM

177, eu aveam in vedere navele militare si in mod deosebit cele aproape centenare si care au facut istorie. Stihi este o astfel de nava. Am vazut-o, din bordul liber de la ceva departare acum doua saptamani, arata mult mai rau decat in 2011, nici nu ii mai poti citi numele de pe bordaj, pana la urma si oamenii de la DNS care o au in gestiune, ce pot sa faca mai mult decat sa se lupte sa nu se scufunde? Emil Racovita care este in spatele ei in fotografie arata mult mai bine, este mai tanara cu jumatate de secol si, mai ales, a fost transformata in cazarma plutitoare practic, aici functioneaza statul major al unitatii, adica mai are o sansa, pentru moment. Revenind insa la problema, Marina Romana este cea care trebuie sa-si apere istoria, traditiile si onoarea - iar Stihi chiar asta reprezinta la propriu si nu cuvinte golite de continut - si nu o primarie a unui orasel, fie el si de la malul marii, nu crezi?

#93 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 02 May 2015 - 07:52 PM

Da, cred ca Marina Romana ar fi cea care ar trebui sa-si ingrijeasca traditia.
Dar acest lucru nu se intampla. Bricul MIRCEA (1882) ar fi trebuit sa fie prima nava muzeu, a fost intrunita chiar si o comisie in acest sens in perioada interbelica. Distrugerea vasului in WWII a dus la ratarea acestei sanse.
Chestiunea lipsei banilor este falsa! Mai jos sunt cateva fotografii din Muntenegru, o tara cu posibilitati mult mai reduse decat Romania. Ei au recuperat doua foste submarine ale flotei yugoslave si le-au transformat in muzeu. Probabil ca bugetul muntenegrean nu este grevat de soldele/pensiile unui mare numar de generali, amirali etc. avansati la exceptional pe timp de pace.
BORCEA a fost nava militara in WWI fiind inarmata cu un tun cal. 57mm si doua mitraliere cal.6,5mm. in 1919 a facut parte alaturi de vedetele de siguranta din Escadrila de Nistru. Mai multe detalii aici: Editura Militara

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: jrm.sub.jpg
  • Imagine atasata: jrm la muzeu (2).jpg
  • Imagine atasata: jrm la muzeu (1).jpg
  • Imagine atasata: jrm la muzeu (3).jpg
  • Imagine atasata: jrm la muzeu (4).jpg
  • Imagine atasata: jrm.sub (1).jpg
  • Imagine atasata: jrm.sub (2).jpg
  • Imagine atasata: jrm.sub (3).jpg


#94 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 23 May 2015 - 03:45 PM

Distrugatoare romanesti in timpul WWII:
Imagine atasata: distr r.jpg
Imagine atasata: DISTR. M.jpg

#95 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 15 July 2015 - 04:40 PM

Asa arata "Eugen Stihi" in data de 08.07.2015

Imagine atasata: DSCF8888.JPG

Iata si un album foto de la Muzeul marinei romane de la Mangalia care nu este accesibil publicului fiind inchis in spatele unei vitrine de sticla. Poate ca Bogdan1 are mai multa trecere...

Imagine atasata: Copy of DSCF8831.JPG

#96 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 26 October 2015 - 08:43 PM

Scurte imagini cu vedetele fluviale dragoare construite la Oltenita sub licenta sovietica (proiect 151)

gari de poveste

vezi min 15-18 din capitolul referitor la Giurgiu (episod 24 octombrie)

Felicitari echipei TVR1 pentru un documentar foarte bine facut!

Aceasta postare a fost editata de 177: 26 October 2015 - 08:44 PM


#97 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 16 November 2015 - 04:41 PM

Fotografii remarcabile cu nave romanesti:

vedete romanesti din clasa POWER si un submarin german

Amiral Murgescu

Remorcherul S.H. "DUNAREA" a fost proiectat si construit la Santierul Naval Tr. Severin. Clopotul acestei nave este lucrat cu mult rafinament dintr-un aliaj special, avand inscris numele remorcherului. Atat clopotul cat si cateva planse originale au supravietuit. Planurile au aparut in MODELISM 3/1999.

S.H. DUNAREA

#98 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 07 January 2016 - 09:08 PM

Postare inspirata pe site navy.ro cu VTAP in timpul unui exercitiu. Steaua tricolora de pe comanda indica faptul ca este anterioara anului 1990.
Ar trebui scoase de la naftalina fotografiile si filmele executate in timpul aplicatiilor din perioada respectiva, oricum navele participante nu mai sunt in serviciu.
Sper ca aceasta postare este doar inceputul!
Felicitari navy.ro!

VTAP 51

#99 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 16 January 2016 - 09:13 AM

Monitorul BASARABIA sub pavilion sovietic ( "Керчь")

Imagine atasata: 2Zk0oCu9s0o.jpg

#100 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1423
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 11 March 2016 - 07:02 PM

Cargoul sovietic FRIEDRICH ENGELS, viitor MAMAIA (din 1954)

Imagine atasata: fr engl.jpeg

Arata acest topic


  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi