Forum Machete,Modelism,Hobby: Aviatie moderna romaneasca - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Aviatie moderna romaneasca viitorul aviatiei de vanatoare romanesti

#201 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 12:57 AM

da-mi voie sa rad Dragos, nu de tine ci cu tine , tocmai ai folosit cuvantul ,,tevi,, :diablo:
iata ce propun , ca sa nu mai irosim timpul degeaba certandu-ne pe ceva ce nu are sens , sa facem altceva , sa punem la bataie o macheta a avionului favorit , sau ma rog ca sa nu existe posibilitatea ca cel ce castiga sa se aleaga cu 20 de F-16 de exemplu , sa punem la bataie machete din istoria aviatiei romanesti, Mig-15, Mig-17 etc . Facem un pariu ca sa zic asa , ce anume avion o sa iasa in viziunea fiecaruia , cine castiga, adika al cui avion e ales intr-adevar primeste toate machetele puse in concurs , daca sunt mai multi , le impart intre ei , presupun ca sunt destul de maturi ca sa nu se bata pe ele . E o idee , cine se baga? Eu primul pun la bataie cea mai mare (mica ca scara) macheta de Jas-39 Gripen

#202 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 December 2007 - 10:01 AM

Vezi postareaDragosP, la 18 Dec 2007, 22:44, a spus:

Vezi postareaeugen, la 18 Dec 2007, 18:05, a spus:

Citat din articol:
Pentagonul va pune gratuit la dispozitia Romaniei avioane F-16 cu conditia ca peste 10-15 ani, statul roman sa se angajeze ferm ca va cumpara F-35 Joint Strike Fighter (JSF)

S-o creada Mutu' p'asta (nu fotbalistul). Nu strica americanii orzu' pe gaste!


Ba eu cred ca e o afacere grozava pentru ei :
1. Nu mai cheltuie cu casarea, dezmembrarea etc.
2. Lockheed are de "lucru" ca sa faca upgrade-urole de rigoare, inca niste bani.
3. Politicienii lasa impresia ca au luat avioane performante pe bani putini, vine anul electoral.
4. Merge , nu merge au client sigur pentru viitor


Ba eu, (parere strict personala) tot nu cred ca americanii ne vor da "moca" F-16 in ideea sa cumparam F-35:

- In programul F-35 sunt implicate destule State (cu "S" mare). Nu cred ca americanii - si/sau restul - stau in cei cativa dolari investiti - probabil - de Romania in acest program.
- Chiar daca F-35 probabil / teoretic nu mai reprezinta "varful de lance" in domeniu, tehnologia lui este mult peste ceea ce ar fi dispusi americanii sa ofere "unor" state aliate sau prietene.
- Nu cred ca Rusia, sau o parte a Orientului Mijlociu, ar accepta existenta unor asemenea avioane in coasta lor.
- Nu cred ca avem sau ca vom avea capacitatea de a achizitiona/exploata asemenea avioane.
- Si mai cred ca exista o gramada de alte argumentele "contra", care pot umple pagini intregi... Vom lua - cel mai probabil - F-16 (pe bani), dar n-avem de ce visa la F-35...

Aceasta postare a fost editata de eugen: 19 December 2007 - 10:24 AM


#203 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 19 December 2007 - 11:18 AM

avem insa infrastructura potrivita pentru assemenea tipuri de avioane : pista cu dale departate intre care a crescut iarba, si deci un avion VTOL nu cred ca ar fi un moft :diablo:
glumesc si eu putin...
pana la urma, ori luam F-16 de la israel sau de la mama lui, tot uzat moral si fizic va fi...daca base tot vrea sa mentina acea axa cu sua, ar trebui sa ia F-18, ceva mai lent la viteza insa mai nou si mai performant, cu costuri apropiate de cele alea eurofighter probabil, cel putin in exploatare.
acum eu ma intreb, ce vor face ai nostri cu avionica de pe lancer, avionica inca de zille noastre in care au bagat o gramada de bani.

#204 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 19 December 2007 - 12:30 PM

ader la parerea ca nu vom primi moca f 16 pentru ca dupa n ani sa ni se propuna f 35 la cumparare

ma intreb la ce pret va fi oferit la cumparare pt ca sunt in crestere costurile iar e nevoie de amortizare astfel incat

pe de alta parte cel putin dpv economic nu e fezabila otiunea asta i primul rand pentru americani

intr-adevar e la moda gripen dar....
tocmai de aceea am insistat strict din pdv tehnic, pe baza datelor de care dispuneti, sa va exprimati parerea
am mai spus intr-un alt topic
aeromagayin a preyentat in doua numere succesve eurofighter si dupa aceea gripen
performantele mi s-au parut sensibil egale si atunci aintervenit intrebarea fireasca

daca (celputin unele surse) indica perormante foarte apropiate, atunci de ce majporitatea sustine ca eurofighterul e mult superior gripen-ului ori rafale-ului f-16 nici nu intra in discutie

Prefer eurofighter, din punct de vedere al performantelor dar nici rafale/ul nu mi se pare foarte rau, oricum mai performant ca gripen...

#205 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 19 December 2007 - 12:32 PM

am mancat prea multe litere :diablo:

asa ca daca nu intelegeti ce am scrios ma oblig solemn sa repet :shifty:

#206 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 December 2007 - 01:36 PM

In anul 2019, pe tema dotarii aviatiei noastre, cineva va scrie cam asa: Iar pentru cei care cred ca nu avem bani: Decat sa se invasteasca atat de mult in F-16 (niste tevi, nu alta!), mai bine cumparau, acum 10-12 ani, niste Eurofighter noi si alta era situatia acum. Ar fi fost o investitie mult mai buna. De ce s-a investit in vreo 80 si ceva de rable cand puteam cu aceeasi bani sa cumperam vreo 20 de Eurofighter, se pastrau si Mig-urile 21 si am fi fost demult integrati in famila celor moderne.
Cum am mai spus: carpeala e sport national.... parerea mea.
:diablo:

Citeaza

Razeer scribit: sa punem la bataie o macheta a avionului favorit , sau ma rog ca sa nu existe posibilitatea ca cel ce castiga sa se aleaga cu 20 de F-16 de exemplu , sa punem la bataie machete din istoria aviatiei romanesti, Mig-15, Mig-17 etc . Facem un pariu ca sa zic asa , ce anume avion o sa iasa in viziunea fiecaruia , cine castiga, adika al cui avion e ales intr-adevar primeste toate machetele puse in concurs , daca sunt mai multi , le impart intre ei , presupun ca sunt destul de maturi ca sa nu se bata pe ele
Poate ar fi bine sa si traduci!

Citeaza

am mancat prea multe litere
asa ca daca nu intelegeti ce am scrios ma oblig solemn sa repet
:drinks: :drinks: :drinks: :dribble: Nu trebuie sa repeti, e suficient sa recitesti si sa corectezi inainte de a apasa pe Add Reply! :shifty:
"Fortele Aeriene Regale Romāne s-au prezentat la lupta pe 22 iunie 1941 cu un inventar format din 77 de tipuri de avioane si 58 tipuri de motoare, fiind una din cele mai eterogene armate aeriene existente la acea data.....
Eforturile pentru crearea unei aviatii militare moderne in Romānia incep sa se concretizeze in mai 1935 cind la conducerea Subsecretariatului de Stat al Aerului este numit inginerul Nicolae Caranfil (...) (acesta) propune un total de 83 de escadrile de aviatie si 41 de companii de aerostatie. In cadrul sedintei din 17 iunie 1936, ministrul Apararii Nationale, generalul Paul Angelescu, sustine si reuseste sa reduca masiv planul propus. Se hotaraste obtinerea pina in 1938 a 30 de escadrile de aviatie, totalizind 406 avioane de recunoastere, bombardament si vinatoare. Acesta a fost momentul decisiv cu repercursiunile stiute asupra anilor ce vor urma in dezvoltarea aviatie militare romānesti. (...) In 1937 in functia de ministrui este numit inginerul Radu Irimescu (...) In 1938 este schimbat din nou ministrul. Locul lui Irimescu este luat de generalul Paul Teodorescu (...) Acesta vine de asemenea cu un program de inzestrare....
Cum evenimentele internationale se agraveaza, in 1938 se decide achizitionarea de urgenta a unor avioane din strainatate.
Sunt aduse (...) din Franta, 20 de bimotoare Potez - 63 si 10 Bloch - 200. Din Anglia se achizitioneaza 40 de bimotoare Bristol Blenheim si 12 Hurricane (...) se achizitioneaza din Germania 30 de avioane Heinkel 112, 32 de bimotoare Heinkel 111H1 si 50 de Meserschmitt 109 E3 si E7. "
Citatul este din Aviatia Romāna in timpul celui de al-al Doilea Razboi Mondial, autori Medin Rodanescu, Teodor Liviu Morosan si Colaboartorii.

#207 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 19 December 2007 - 02:54 PM

adevarat graiesti Z mare

sper din tot sufletul ca nu va fi nevoie ca asemenea lucruri sa fie scrise de cineva in 2019

pe de alta parte, pe mine ma nedumereste ceva

nr de avioane multirol care urmeaza a fi achizitionate e de 48 si astea ar trebui sa inlocuiasca cele cca 21 lancer
dar e suficient?
Ce vreau sa spun e ca eu consider ca, datorita diferentei tehnologice 48 eurofighter inlocuiesc cu brio 100 lancere dar insusi umarul de 48 e suficient pt romania? Mi s-ar parea normal ca sa fie cel putin in plan achizitionarea unui numar de avioane in conformitate cu numarul maxim de avioane pe care Romania le poate detine in baza tratatului de reducere a armamentului conventional in Europa(sau macar la jumatate) Nu sariti stiu ca ar fi niste costuri exorbitante dar vb din punct de vedere al politicii de aparare.
pt ca un calcul simplu arata ca 48 de avioane multirol insemna 4 escadrile ceea ce se traduce cu o baza aeriana complet echipata cu noul tip de avion iar o alta baza aeriana o singura escadrila ar zbura noile achizitii... Restul.... prin rotaie de cadre
Se prefigureaza(iar) o reducere a bazelor si a escadrilelor? sa ii ia naiba... :diablo: :shifty:

Si da Z mare mi se pare ca intuieste o chestie .... din dorinta specifica noua de a impaca si capra(SUA) si arza(Europa) s-ar putea sa avem doua sau chiar trei tipuri comandate la care se adauga 21 lancer si o sa fim la fel de pestriti cum am fost inainte de al doilea razboi mondial

#208 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 19 December 2007 - 04:51 PM

Diferenta e ca acum nu mai suntem in al Doilea Razboi. E vorba de interese economice uriase. Nimeni nu vrea sa imparta "prajitura"
Iar celor ce viseaza la F-35 le amintesc ca americanii nu vand indiferent de cumparator un avion care a intrat in serviciul aviatiei decat dupa 10 ani. Israelul ( poate cel mai bun prieten al SUA ) face presiuni mari in perioada asta sa achizitioneze F-22 , iar americanii ii tot amana.

#209 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 04:51 PM

nu stiu sigur numarul de avioane dintr-o escadrila dar eu credeam ca vor fii doua escadrie, nu patru , cate 24 de avioane adica 20 simple si 4 duble de antrenament . Lancerurile se pot folosii cu succes pentru antrenament desi , iarsi nu stiu care ar fii costul orei de zbor comparativ cu Iar-99 Soim sau echivalentul. Cat despre pariu...am vazut ca nu reactioneaza nimeni in afara de obijnuitele rautati . Daca e cineva interesat de pariu ,ma vad nevoit sa il reexplic mai pe inteles .
1.Fiecare pune in joc macheta avionului pe care il sustine(sau alt model dupa cum voi explica la pct. 5)
2.Iese acel avion , inseamna ca e castigator
3.Castigator fiind ia toate celelalte modele de avioane puse in joc
4.Daca sunt mai multi castigatori , aduna machetele pierzatorilor si le impart intre ei.
5.Daca nu se vrea asa , ca sa nu se adune sa zicem 10 machete de gripen , se poate inlocuii cu o alta macheta care a fost(ca avion) in dotarea aviatiei romane(Mig-15, 17, 21 etc) dar cu explicatia - sustin cutare model
In concluzie ,cine vrea rog sa precizeze si eu am sa adun toate numele, machetelele oferite si le voi posta pe forum la anumite intervale pana cand aflam care va fii modelul ales(oficial vorbind)
Sper ca am fost clar de data asta... desi asta nu conteaza , puteti propune si voi ce sa modificam, asta daca sunteti intr-adevar interesati desi nu prea vad nici o urma

#210 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 19 December 2007 - 05:52 PM

@ Razeer: eu cand am zis ca m-am pregatit ma refeream la ce imi place mie adica machete din carton. Dac pariul e valabil si in aceste conditii, il accept.

#211 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 19 December 2007 - 06:08 PM

incepe sa fie interesant dar eu inca nu am vazt nici o preferinta exprimata

si stiu ca aprtea economica nu poate fi ignorata in realitate fiind un repere major la alegere dar

propun luarea in considerare strict a partii tehnice...

@DragosP
nu stiu daca sa te contrazic pentru ca memoria mea e slaba asa ca te intreb...japonezii cand au obtinut f 15 de la americani, respectiv cati ani au trecut de la intrarea lui in dotarea USAF si cumpararea lor de japonezi?
Unde te pot contrazice cu exemplu concret e cazul mult prea iubitului si oferitului noua F 16 care a fost vandut la un scurt interval de la data intrarii in serviciul USAF catre Danemarca, Norvegia, Olanda, etc

DAR in ceea ce priveste f 35 nici eu nu ced ca ne va fi macar oferit in viitorul apropiat

#212 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 06:22 PM

Nu confunda situatia din anii 70-80 cand US avea interesul ca aliatii NATO, sau tari ca Japonia si Koreea, prima linie de aparare intr-un conflict cu blocul estic, sa fie dotati la un nivel rezonabil, cu situatia de acum cand US nu stie cum sa mai faca un ban gramada cu investitii minime.

Proiectul F-35 e nitel cam in buda, si e oarecum normal ca e impins cu degetelul la oricine deschide gura, poate-poate.

#213 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 07:57 PM

pai acuma..ce ofera fiecare, daca iti plac machetele de carton putem lucra la asta :diablo: doar ca eu unul habar nu am unde se gasesc si ce modele .....la cele de plastic ma descurcam sunt destule firme in domeniu, dar un Gripen de carton... :shifty: asta ar fii ceva din visele cu tzeapa despre dotarea ramatei romane - avionul de carton , ploua si la revedere - total ecologic . Si apropo , daca rusii sunt asa smecheri de ce oare nu participa si ei la licitatie?Eu unul asa as fii facut , doar se presupune ca sunt o democratie nu?legea economiei de piata

#214 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 19 December 2007 - 08:33 PM

Vezi postareaRazeer, la 19 Dec 2007, 19:57, a spus:

pai acuma..ce ofera fiecare, daca iti plac machetele de carton putem lucra la asta :diablo: doar ca eu unul habar nu am unde se gasesc si ce modele .....la cele de plastic ma descurcam sunt destule firme in domeniu, dar un Gripen de carton... :shifty: asta ar fii ceva din visele cu tzeapa despre dotarea ramatei romane - avionul de carton , ploua si la revedere - total ecologic .


La urma urmei totul e sa vrei. Poate incerci ceva nou , ma refer la machetele de carton.
Kit-uri de machete din carton in Romania vor fi disponibile de la anul viitor pe http://www.papermodel.ro/
Sau de pe www.Moduni.de

#215 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 December 2007 - 09:47 PM

Citeaza

dar un Gripen de carton...
Ar trebui sa te dai nitel pe gugle o sa fii mirat foarte de ce minunatii gasesti la capitolul machete din carton!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 19 December 2007 - 09:47 PM


#216 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 10:11 PM

Vezi postareaZ-mare, la 19 Dec 2007, 21:47, a spus:

Citeaza

dar un Gripen de carton...
Ar trebui sa te dai nitel pe gugle o sa fii mirat foarte de ce minunatii gasesti la capitolul machete din carton!

multumesc dar am experiente neplacute cu ele , dupa ce m-am chinuit sa fac una din rev modelism , mi-a mancat-o fiul meu :shifty: asa ca... ma multumesc cu astea de plastic :diablo:

#217 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 19 December 2007 - 11:51 PM

cartula, ai dreptate cu situatia din 70-80 dar....
mi se pare ca se cam incinge un pic situatia si acum, e drept, nu la nivelul de atunci dar o anumita tensiune se simte -scut antiracheta, kosovo, si, mai ales, iran cu toate livrarile recente din partea rusiei de material nuclear catre iran...
si daca tot ai pomenit de tari din prima linie, cel putin la nivel teoretic si declarativ asta suntem si noi nu neaparat inntr-un eventual conflict cu marele popor prietin rus ci mai degraba cu tarile din axa raului

si asta e unul dintre argumentele pentru care optez pentru ce e mai bun, eurofighter...

#218 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2007 - 12:00 AM

Citeaza

livrarile recente din partea rusiei de material nuclear catre iran
...

Citeaza

tarile din axa raului

Dude, te uiti prea mult la cnn!

#219 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 20 December 2007 - 03:01 AM

Da, dupa ce am avut rabdarea de a citi tot acest thread(in speranta ca gasesc ceva interesant), ma gandesc ca cineva "needs to get a job".

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_12_2007/post-34-1198112490.gif

Aceasta postare a fost editata de Suburban: 20 December 2007 - 03:05 AM


#220 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2007 - 08:33 AM

radem noi radem , dar daca iranul isi capata avioanele dorite si mai facea si arme nucleare , nu cred ca avea vreun scrupul sa incendieze partea aia de lume , sa nu uitam ca au vrut(si aproape reusit) sa mineze stramtoarea ormuz. Toate astea cuplate cu nume frumoase cum sunt Flanker , Fulcrum , Backfire etc ar da o senzatie de frig permanent . Din cate se spune cam 80% din transporturile de petrol , nu numai catre USA dar si catre europa sunt pe acolo....
Dar sa revenim la aviatia autohtona , indiferent ce avion se va cumpara sunt curios daca se vor crea si conditii mai bune pentru locuit, mentenanta etc sau doar luam fierul si gata , oamenii nu conteaza

Arata acest topic


  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi