Forum Machete,Modelism,Hobby: Blindate moderne romanesti - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 14 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Blindate moderne romanesti vehicule ascunse

#41 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 608
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 15 January 2008 - 10:27 PM

* numele de Dragon a mai fost folosit in armata romana !!!
http://www.jedsite.info/tractors/delta/dra...gon-series.html
*a fost inlocuit de camioane tatra 6x6 ..
(dupa ce fratele lui herman goering a intrat in consiliul de
administratie al fabricii de la resita)
http://www.jedsite.info/tractors/delta/dra...arom-intro.html

#42 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2008 - 07:07 PM

apropo de ARo si pe unde au ajuns ele...priviti cu atentie

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BTS_4_Afghanistan_Army_Forum_Army_Recognition_001.jpg


#43 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 March 2008 - 09:08 PM

mie personal,cel mai mult imi place Mli-ul ala de cercetare,nou(cu motor Caterpillar,parca)si cu turela stil'Hi tech"tun cal.27 mm parca.Il produc ai nostri,pana la urma?

#44 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2008 - 01:08 AM

sincer habar nu am despre o asemenea ,,scula,, singurul MLI pe care il produc al nostrii(il modernizeaza mai exact) este MLI 84 care e adus la standard MILI 84M cu tun cal 25 mm Oerlikon KBA , rachete AT Spike si doua mitraliere, 12,7 mm la desant si 7,62 mm jumelata cu tunul. Varianta de cercetare am vazut la Expomilul din 2003 parca , avea un catarg cu senzori , dar de varinata aia nu s-a mai auzit nimic, probabil doar o propunere ca re nu a dat roade

#45 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

  Postat 23 March 2008 - 09:07 AM

Ai dreptate,la versiunea MLI 84M ma refeream si eu(tun de 2,5cm Oerlikon Contraves nu 2,7cm cum am scris initial,si este versiune de desant,nu cercetare)Pe mine ma interesa daca o(mai)produc ai nostri,din cate imi amintesc,ziceau unii la un moment dat,ca nu sunt bani pentru dotarea armatei noastre cu asa ceva si ca se va produce numai in masura in care vor fi comenzi la export :wub: .
Pe urma a aparut povestea cu LAV Piranha,desi asta-i altceva decat un mli-u,pe urma nu mai stiu nimic despre Mli 84M.

#46 Useril este offline   littletiger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 07-February 08
  • Location:bucuresti

Postat 23 March 2008 - 12:17 PM

In 2005 s-a livrat primul batalion de MLI 84M(jderul): 33 de mli; 2puncte de comanda; 1 tractor evacuare tehnica; 1 medevac.
Pana in 2009 trebuie se mai fie livrate 2 batalioane .

#47 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 March 2008 - 12:55 PM

Vezi postarealittletiger, la 23 Mar 2008, 12:17, a spus:

In 2005 s-a livrat primul batalion de MLI 84M(jderul): 33 de mli; 2puncte de comanda; 1 tractor evacuare tehnica; 1 medevac.
Pana in 2009 trebuie se mai fie livrate 2 batalioane .

Multumesc,m-am lamurit :wub: .Sti cumva si cu ce ar vrea ai nostri sa inlocuiasca vechile T55(cu toata familia derivata)?Eu am auzit ca s-ar vehicula ceva despre Leclerq(desi intre noi fie vorba,ar fi de preferat niscaiva Leopard A3,ca de ultimele,A5,nu cred sa avem bani :-D ).Voi ati auzit ceva pe marginea subiectului?

#48 Useril este offline   kombat 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Location:BUCURESTI
  • Interests: de la somn ,munca ,bani pina la ultima suflare

Postat 24 March 2008 - 06:07 PM

CA INTODEAUNA NOI CUMPARAM GENERATIA A 4 NU ULTIMA SI AFLAM CA DEFAPT SUNT DEPASITEABIA CIND INCEP SA CADA IN TEREN LA INSTRUCTIE FARA MARI POSIBILITATI DE REPARATI,SA INTIMPLAT IN PRIMUL,IN AL DOILEA RAZBOI SI SA SPERAM CA NU AFLAM CA BANI SAU DUS PE FIARE VECHII INTRO CONFRUNTARE REALA .SINCER BLINDATELE NU MAI REPREZINTA REGINA CIMPULUI DE LUPTA

#49 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 24 March 2008 - 08:05 PM

Sunt de acord cu tine,intr-adevar blindatele nu mai sunt(cam de mult)regina campului de lupta,mai ales in conditiile unui teatru de operatiuni din zilele noastre.Cine stapaneste cerul,stapaneste si pamantul(cu ceva exceptii);daca ar fi sa luam aminte la lectia irakiana(primul si al doilea razboi din Golf),fortele blindate ale irakienilor au fost cam"inexistente" in conditiile in care "pe sus"circulau numai americanii si-i vanau ca la instructie;dar asta in conditii de teren specifice desertului.Si aviatia are limitele ei si asta s-a vazut cel mai bine in Afganistan,in alta forma de relief(*muntoasa),unde aviatia americana patruleaza,dar fortele talibanilor stapanesc,pracic fara oprelisti serioase,la sol-in munti.Totusi,coroborat cu o forta aeriana adecvata(sau cel putin dotata la un nivel tehnologic cat da cat actual)ar trebui sa avem si "taratore"pe masura;cred ca esti de acord cu mine,ca T 55-urile si restul sunt mai mult decat depasite;eu as opta(daca ar fi dupa mine)pentru blindatele germane Leopard(ar fi de dotir A5 sau chiar noul A6)da tare mi-i ca ai nostri vor achizitiona de la francezi.Recunosc ca sunt cam "filogerman"dar cred ca esti de acord ca ar fi de preferat sa ai in garaj un Audi in loc de Renault :wub: -nu fac reclama-asta binenteles daca faci abstractie de factorul numit"money" :-D .

#50 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 24 March 2008 - 09:18 PM

Eu inteleg ca Leopardul este cel mai performant, :wub: pentru 2A6 si chiar 2A5 dar nu a-si desconsidera chiar asa de tare nici Leclerc-ul.

#51 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 24 March 2008 - 09:42 PM

Corect,stiu ca este primul din lume ce foloseste incarcarea complet automata,are electronica pe el"de te-ndoiaie"da parca neamtu face lucruri mai fiabile(poate nu zic bine,da eu asa cred);de fapt,intr-un final ar fi foarte posibil,ca sa-i multumim pe aliatii strategici,sa "ne tragem"niste Abrams-uri second(pe cat punem pariu ca la capitolul aero ne-om invarti de 48 de F16 d'alea din desertul Nevada?made in/by 1984,putin pictate,cu niscaiva gadgeturi).

#52 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 24 March 2008 - 10:54 PM

Eu unul cred ca o sa ramanem cu TR 85 A1 (apoi A2, A3, ...). Germanii s-au oferit prin '90 sa ne livreze niste Leopard 2 A4 din rezerve (aceeasi oferta le-au facut-o polonezilor, care au acceptat), dar i-am refuzat. Lasand de-o parte spiritul nationalist, se pare ca motivele aflate in spatele refuzului ar fi cat de cat intemeiate: pe de-o parte intretinerea lor ne-ar fi secatuit bugetul armatei (tancurile ar fi fost livrate de Bundeswehr, dar intretinerea e facuta de firma producatoare, Kraus Maffei), pe de alta s-a simtit ca asta ar duce la moartea industriei romanesti de profil. Asa ca, din punct de vedere strategic, mai bine producem propriul nostru tanc, chiar daca este doar un T55 modernizat pana la urma. In plus, cred ca MiG-urile ar trebui schimbate mai intai.
Cat despre Abrams-uri SH, americanii nu au vandut niciodata asa ceva, si nici nu cred ca o vor face, pentru ca si le reconstruiesc.

#53 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 24 March 2008 - 11:15 PM

Povestea cu intretinerea si costurile o cunosc si este reala.Ai dreptate,chestia asta a mai stat odata "pe tapet"cand ne-au dat nemtii(mai corect ne-au donat)Ghepard-urile AA-pe care le-am vazut si eu.Toate bune si frumoase,pana la costuri si training.Oricum eu cred ca bugetul armatei parca ar fi mai zdravan acu'decat cu 10-14 ani in urma si problema industriei nationale de profil poate ar fi putut fi rezolvata printr-o asociere,licenta,sau ceva asemenea,cu nemtii de la Kraus Maffei.In sensul asta vezi Avioane Craiova(dac-om avea minte sa-i luam in serios pe cei de la SAAB).Nemtii s-au mai uitat candva in directia noastra,prin 90-91,cand au vrut sa vina la Dacia Pitesti;noi atunci,ca nu ne vindem tara si altele asemenea,si s-au dus la Skoda;pe urma,daca nu ma insel,si cei de la Scania Volvo au privit spre Brasov,da'noi nu ca nu si saga celor de la Roman Brasov SA o stim cu totii.Cat despre Mig-uri-clar ca trebuie sa plece,da'asa cum am mai zis,in loc de Saab sau Typhoon tare mi-i ca ne-om procopsi cu ceva F 16,vechi de vreo 20-25 de ani.Jocurile nu-s facute inca,da unele surse dau ca idee cu mare trecere pe la Cotroceni,varianta asta cu F-urile.Americanii au propus sa ne dea 48 de bucati F 16 C-D,gratis,cu conditia ca,peste vreo 15 ani sa cumparam de la ei JFS-uri F22 :wub: Sa vezi atunci costuri!

#54 Useril este offline   kombat 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Location:BUCURESTI
  • Interests: de la somn ,munca ,bani pina la ultima suflare

Postat 25 March 2008 - 06:08 PM

DUPA CUM SPUNEATI SI VOI MA SUS,TEHNOLOGIE NOUA DE CARE NU NE PUTEM DISPERSA,DAR PRIVIND LA MODUL PRACTIC CEDAREA UNUI SISTEM ELECTRONIC SCOATE JUCARIA DIN UZ.SUNT ADEPTUL COMBINARI SI A OPTIUNILOR,DACA LA NIVEL POLITIC SE VREA CONSTRUCTIA SI IMBUNATATIREA PERFORMANTELOR A TUTUROR CATEGORIILOR DE ARME PRODUSE IN ROMINIA CERCETAREA TRE SA DISPUNA DE MISLOACELE FINANCIARE SI DE PRODUCTIE IMPLEMENTAREA LOR IMEDIATA SI SCHIMBAREA ''TREPADUSILOR'' SAU A CAPUSELOR.

CREDETI CA NEMTI AU SCHIMBAT CEVA LA TANCURI, MA INDOIESC,AU INBUNATATIT SI AU ADUS MODERNIZARI COPIIND TIGERUL ASTA SE NUMESTE OPTIMIZARE.DE LA AMERICANI NU ASI LUA NICI UN TANC ,NUMAI GINDINDUMA CIT CONSUM ARE IN TEREN IAR TONAJUL NU JUSTIFICA .PT NOI TANCUL MEDIU CU O PIESA DE 120 mm DOUA MITRALIERE 7,62 mm SI 12,2 mm DACA MAI ADAUGI SI UN LANSATOR DE RACHETE ANTITANC SI UN MOTOR FIABIL ESTE SUFICIENT .UNDE TRE NEAPARAT UMBLAT ESTE SISTEMUL DE OCHIRE SI UN BLINDAJI MAI EFICIENT ASTA PT LOVITURI DE AG,TUNURI CA LA RACHETE NU MAI TINE NICI BUNCARUL. RESTUL TINE DE PREGATIREA ECHIPAJULUI SI DE CUM ESTE FOLOSIT DE STRATEGI MILITARI

#55 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 25 March 2008 - 07:07 PM

Vezi postareaLonginus, la 24 Mar 2008, 23:15, a spus:

.Jocurile nu-s facute inca,da unele surse dau ca idee cu mare trecere pe la Cotroceni,varianta asta cu F-urile.Americanii au propus sa ne dea 48 de bucati F 16 C-D,gratis,cu conditia ca,peste vreo 15 ani sa cumparam de la ei JFS-uri F22 :wub: Sa vezi atunci costuri!


O corectie putin off-topic. Ni le dau ei moka dar tre' sa le upgradam , aici se fura ca-n codru.

#56 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 March 2008 - 08:30 PM

Vezi postareaDragosP, la 25 Mar 2008, 19:07, a spus:

Vezi postareaLonginus, la 24 Mar 2008, 23:15, a spus:

.Jocurile nu-s facute inca,da unele surse dau ca idee cu mare trecere pe la Cotroceni,varianta asta cu F-urile.Americanii au propus sa ne dea 48 de bucati F 16 C-D,gratis,cu conditia ca,peste vreo 15 ani sa cumparam de la ei JFS-uri F22 :-D Sa vezi atunci costuri!


O corectie putin off-topic. Ni le dau ei moka dar tre' sa le upgradam , aici se fura ca-n codru.


Daca te referi la F16,da ni le dau gratis,noi ne jucam cu ele vreo 15 ani(mai dam de pamant cateva,sigur,sigur) si dupa aceea om vedea-de upgradat nu stiu cu ce sa le upgradam-ne ducem iarasi la israelieni?sau incercam noi metode neaose,loco care vasazica 8) Daca te referi la blindate,cam tot asa.Langa orasul meu stau cateva Ghepard a/a primite tot "for free" de la nemti.Am vazut cand le-au adus.Le-au construit remize anume,unde le intretin(la inceput erau nemti,acuma nu mai cred),le pastreaza si asa batrane cum sunt,ai nostrii se minuneaza de ele.Ca o chestie:niste amici,militari care le cunosc,mi-au zis ca in modul de cercetare/scanare spatiu aerian,atunci cand fac instructie,computerele de urmarire nemtesti identifica Mig-urile 21 ce trec prin zona(Baza aeriana Campia Turzii),drept inamici si dau solutia de tragere;nemtii nici nu au schimbat codurile sau nu'sh ce fixuri din capul calculatoarelor de bord,asa ca alea mai vad Migul drept amenintare.

:wub:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 25 March 2008 - 08:30 PM


#57 Useril este offline   kombat 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Location:BUCURESTI
  • Interests: de la somn ,munca ,bani pina la ultima suflare

Postat 26 March 2008 - 07:00 AM

mai vad Migul drept amenintare. :wub: NORMAL NEMTI NU AU SCOS DECODORUL PT CA ESTE TEHNICA DE LUPTA INTEGRATA NATO,PROSTI AI NOSTRI SUNT AU LASAT SIGUR FOSTELE MODEMURI DE INDENTIFICARE ALE PACTULUI DE LA VARSOVIA SAU ALEA EMIT IN ALTA BANDA DECIT CEA IN CARE RECEPTIONEAZA RADARUL DE PE GHEPARD :-D 8) :clapping: :drinks: :-P TOT CE ESTE BINE ESTE CARUSI CRED CA SUNT OZN-uri 8)

#58 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2008 - 10:58 AM

Pastrati discutia in zona informatiilor concrete, orice tine de "barfa zilei" va fi sters / subiectul inchis. E pacat sa poluati subiecte utile cu asa ceva.
Multumesc.

#59 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2008 - 02:14 PM

e bun avertismentul asta. Nu de alta dar nu mi-ar convenii ca un topic deschis de mine sa fie blocat de data asta din cauza altora......dupa cum se vede m-am abtinut de la comentarii, nu de alta dar de asta am messanger(prietenii stiu de ce)

#60 Useril este offline   zapacitu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 27 March 2008 - 08:14 PM

Vezi postareakombat, la 26 Mar 2008, 09:00, a spus:

NORMAL NEMTI NU AU SCOS DECODORUL PT CA ESTE TEHNICA DE LUPTA INTEGRATA NATO

Ce decodor - ala de HBO?

Vezi postareakombat' date '26 Mar 2008, 09:00 a spus:

PROSTI AI NOSTRI SUNT

Deci sutele de oameni din Fortele Aeriene si cei din departamentele de proiectare si cercetare-dezvoltare de la Aerostar sunt prosti... bine ca avem pe forum membrii inteligenti, dar care se exprima greu

Vezi postareakombat' date '26 Mar 2008, 09:00 a spus:

AU LASAT SIGUR FOSTELE MODEMURI DE INDENTIFICARE ALE PACTULUI DE LA VARSOVIA

Nu sunt modemuri, ca nu e vorba de internet. Daca esti asa sigur ca le-au pastrat gaseste-mi o poza cu un Lancer care are antenele de SRO-2 "Odd Rods" - daca stii ce-s alea si unde trebuie sa le cauti.

Arata acest topic


  • 14 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi