Forum Machete,Modelism,Hobby: MIG 17 PF - RO - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MIG 17 PF - RO 1/72 - pt concurs

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 26 November 2007 - 07:19 PM

MIG 17 PF

[center]Imagine postata[/center]

Kitul este MIG17 PF - ZTS Plastyk 1/72. un kit nu prea bun, dar cu ceva munca se poate scoate ceva frumos. :spiteful:
Am inceput constructia cu cockpit-ul unde nu am facut imbunatatiri, doar centuri adaugate,am vopsit interiorul in cenusiu si scaunul negru.
Una din marile probleme ale kit-ului este unghiul de inclinare a cozi. :clapping: Eu am taiat coada si am repozitionata la un unghiul potrivit, am umplut gaura ramasa cu chit Revell, am pilit apoi pt finisare un strat de Mr.Surface.
Cutitele aerodinamice erau cam grosolane, leam tait lam refacut si dupa ce am facut niturile pe aripi leam lipit in locul lor. Profundoarele erau mai lungi decat trebuia asa ca am taiat din ele cativa milimetri si leam adus la dimensiunile necesare. Am facut niturile pe intreaga macheta dupa care am lipit aripile, unde a fost nevoie de ceva chit apoi am lipit si profundoarele. Am lucrat putin la priza de aer unde chiar dupa interventiile mele nu sunt multumit de rezultat. :clapping: Jamba din fata a fost refecuta de la zero, cea din kit era jalnica.
Dupa un strat de Mr.Surface am inceput vopsirea cu Revell Matt 99. A urmat un strat de lac lucios, punerea decalurilor (stelele sunt facute de mine pe foaie de decal alba A4), desenarea numarului, lac lucios, spalari si inchiderea cu lac mat.

Poze din timpul constructie sunt mai jos.
Poze cu macheta terminata sunt AICI
Sper sa va placa. :clapping:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: X001.jpg
  • Imagine atasata: X002.jpg
  • Imagine atasata: X003.jpg
  • Imagine atasata: X004.jpg
  • Imagine atasata: X005.jpg
  • Imagine atasata: X006.JPG
  • Imagine atasata: X007.jpg


#2 Useril este offline   alexa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 27 November 2007 - 03:44 PM

[quote name='Mgc151184' date='26 Nov 2007, 19:19' post='50026']
MIG 17 PF
DORESC SA ACHIZITIONEZ SI EU UN MIG 17,NU CONTEAZA FIRMA.SA FIE 1:72 SI SA FIE NEFACUT. E SINGURUL MIG CE-MI LIPSESTE .....POATE AVETI KATEVA PONTURI,URC PANA LA 40 RON. MULTAM !!!!
[center]Imagine postata[/center]

Kitul este MIG17 PF - ZTS Plastyk 1/72. un kit nu prea bun, dar cu ceva munca se poate scoate ceva frumos. :spiteful:
Am inceput constructia cu cockpit-ul unde nu am facut imbunatatiri, doar centuri adaugate,am vopsit interiorul in cenusiu si scaunul negru.
Una din marile probleme ale kit-ului este unghiul de inclinare a cozi. :clapping: Eu am taiat coada si am repozitionata la un unghiul potrivit, am umplut gaura ramasa cu chit Revell, am pilit apoi pt finisare un strat de Mr.Surface.
Cutitele aerodinamice erau cam grosolane, leam tait lam refacut si dupa ce am facut niturile pe aripi leam lipit in locul lor. Profundoarele erau mai lungi decat trebuia asa ca am taiat din ele cativa milimetri si leam adus la dimensiunile necesare. Am facut niturile pe intreaga macheta dupa care am lipit aripile, unde a fost nevoie de ceva chit apoi am lipit si profundoarele. Am lucrat putin la priza de aer unde chiar dupa interventiile mele nu sunt multumit de rezultat. :clapping: Jamba din fata a fost refecuta de la zero, cea din kit era jalnica.
Dupa un strat de Mr.Surface am inceput vopsirea cu Revell Matt 99. A urmat un strat de lac lucios, punerea decalurilor (stelele sunt facute de mine pe foaie de decal alba A4), desenarea numarului, lac lucios, spalari si inchiderea cu lac mat.

Poze din timpul constructie sunt mai jos.
Poze cu macheta terminata sunt AICI
Sper sa va placa. :clapping:
[/quot

#3 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2007 - 03:57 PM

Alexa, la 1/72 n-ai prea multe variante...KP/Plastyk (cam acelasi lucru ) varianta PF, cu "cozoroc" sau Dragon/Bilek, cel fara radar.
Plastykul il poti gasi la Parcmodels , bilekul la Jadar.

#4 Useril este offline   alexa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 25-November 07

Postat 27 November 2007 - 04:03 PM

LOCUIND IN SATU MARE NU STIU CUM AS PUTEA AJUNGE IN POSESIA LUI ? AM INCERCAT SA CAUT LA UNGURI,LA UKRAINA SI NIMIC PE MIG 17.....GINION !!!!!AM GASIT IN SCHIMB LA RUSI AN 12 1:72 PRODUCTI AUTOHTONA...BETON !

#5 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2007 - 04:06 PM

www.parcmodels.ro
despre Jadar, uitindu-ma pe sait sa-ti dau linkul, tocmai am vazut ca nu-l mai au :(

#6 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 28 November 2007 - 09:26 AM

Mgc151184, ti-a iesit bine MiG-utzul... Incercarea ta de a corecta coada pare foarte reusita. Airipile din kit au si ele o forma ciudata fiind mult mai inguste decit ar trebui. Poate ar fi meritat sa le "macelaresti" si pe ele un pic. Oricum, avind in vedere ca kit-ul KP e groaznic de eronat, modificarile tale il imbunatatesc major.
Mult spor la modelit

alexa, la 1/72, kit-rile de la KP/Plastyk sunt jalnice in privinta acuratetii (au aripile aiurea rau de tot iar coada e mult prea "strimba" - vezi cit s-a chinuit Mgc151184 s-o dreaga cumva). Incearca sa gasesti unul din kit-urile Dragon/Bilek care fiind mai corecte, sunt o alegere mult mai buna. Cred ca poti gasi kit-ul Bilek mai usor daca il cauti bine pe undeva pe la "mama lui", adica pe la Česká republika. De exemplu, eu l-am comandat de la www.modelimex.cz acu' vreo luna si desi nu-l aveau momentan in stoc, au facut pina la urma rost de el (chiar azi mi-a ajuns acasa prin posta).
Spor la modelit

Aceasta postare a fost editata de skyray: 28 November 2007 - 09:29 AM


#7 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2007 - 09:28 AM

Sporuri Mgc, alt build care ameninta sa iasa al naibii de frumos.

Te rog spune-mi si mie cum ai rezolvat problema stelelor de pe aripi si fuselaj, ca ma doare si pe mine de unele la 48.

Multumesc!

#8 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 28 November 2007 - 12:59 PM

Citeaza

Mgc151184, ti-a iesit bine MiG-utzul... Incercarea ta de a corecta coada pare foarte reusita. Airipile din kit au si ele o forma ciudata fiind mult mai inguste decit ar trebui. Poate ar fi meritat sa le "macelaresti" si pe ele un pic. Oricum, avind in vedere ca kit-ul KP e groaznic de eronat, modificarile tale il imbunatatesc major.
Mult spor la modelit

Multumesc,Skyray.

Citeaza

Sporuri Mgc, alt build care ameninta sa iasa al naibii de frumos.
Te rog spune-mi si mie cum ai rezolvat problema stelelor de pe aripi si fuselaj, ca ma doare si pe mine de unele la 48.
Multumesc!

Multumesc,FlyBoy.
Stelele sund decaluri facute de mine. Am cumparat o foaie A4 decal alb pe care am imprimat stelele si alte insemne dorite.

#9 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2007 - 02:33 PM

1. de unde ai luat coala si cu ce ai imprimat-o ?
2. in ce soft ai facut stelele ?
3. esti dispus sa dai fisierul ?

E...cam interogatoriu dar poate nu te superi sa imi raspunzi! :spiteful:

#10 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 28 November 2007 - 02:53 PM

Na ca-ti raspund eu inaintea lui:
1. Era pe undeva pe aici niste linkuri de unde se pot cumpara coli pentru decal. O sa sap poate le gasesc. La imprimanta. Cum am mai zis, singura chestie e ca imprimanta nu tipareste alb...
2. Cel mai simplu in Corel.
3. Daca nu ti-l da :spiteful: iti fac eu. Sa-mi spui numai dimensiunile stelei (fa un desen cu cotele sau da-mi o poza cat de cat acceptabila).

Hartie hecal: http://www.decalpaper.com/

Aceasta postare a fost editata de eugen: 28 November 2007 - 03:04 PM


#11 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 28 November 2007 - 03:05 PM

Citeaza

1. de unde ai luat coala si cu ce ai imprimat-o ?
2. in ce soft ai facut stelele ?
3. esti dispus sa dai fisierul ?

E...cam interogatoriu dar poate nu te superi sa imi raspunzi! laugh.gif

Nu ma supar, stai linistit.
Pana acum am facut 3 foi cu diferite insemne, cruci ARR, cocarde, stele doua modele.
Primile doua foi au fost dastea: http://www.hobbyshop.cz/inshop/decals/with...aper-white.html sunt "Letter size" se imprima bine, se decupeaza bine ... fara probleme.
A treia foie o am de la Radub, care mia trimis 10 foi pt un prieten din care am luat si eu una, era A4 si sa imprimat bine, lafel fara probleme. Uni sugereaza ca dupa imprimare sa dai un strat de lac peste foaie, eu nam facut nimic si sau pastrat bine chiar daca is trase de ceva vreme.
Foile au fost imprimate la o imprimanta laser a unui prieten, nu stiu nume, tip, seria ... imprimantei, doar cai laser.
Eu am facut modelul in Microsoft Word,adica am avut un .jpg cu insemnul dorit, introdus in Word, dimensionat corespunzator si multiplicat acolo.
Fisierele nu le mai am,oricum nu cred ca te puteau ajuta mult pt ca erau dimensionate pt 1/72.
Mai jos pun .jpg-ul cu steaua RO, pe care o poti lasa asa sau prelucra, introdusa in orice program, dimensionata corespunzator pt orice scara si apoi imprimata.
Dupa realizarea modelului imprimati mai intai pe pagina A4 normala pt a vedea ce iese si apoi pe decal.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2007/post-36-1196255126.jpg

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 28 November 2007 - 03:08 PM


#12 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 28 November 2007 - 03:21 PM

Facuta in Corel dupa imaginea de mai sus (care este foarte mica si neclara). Din pacate fisierul Corel nu ma lasa sa-l pun.
P.S. Steaua din imagine are real aprox. 6 x 6 cm. Deci trebuie redimensionata corespunzator scarii la care se utilizeaza.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: stea1.jpg
  • Imagine atasata: stea.jpg

Aceasta postare a fost editata de eugen: 28 November 2007 - 04:01 PM


#13 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 28 November 2007 - 03:54 PM

Intre marginea albastra si rosul stelei nu ar trebui sa fie ALB?

#14 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 28 November 2007 - 03:58 PM

:spiteful: Chiar daca ar trebui sa fie alb, imprimanta nu stie sa printeze alb. Daca foloseste o coala de decal alba atunci trebuie sa decupeze foarte exact pe conturul exterior (cel albastru) pentru a nu se vedea alb pe margine.

#15 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 28 November 2007 - 04:00 PM

trebuie alb. si unghiurile celor cinci raze este altul decat la modelul sovietic.

#16 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 28 November 2007 - 04:18 PM

Vezi postareahoria, la 28 Nov 2007, 16:00, a spus:

trebuie alb. si unghiurile celor cinci raze este altul decat la modelul sovietic.

Asa e bine?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: stea.jpg


#17 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 28 November 2007 - 05:47 PM

super

#18 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2007 - 12:56 AM

eugene, nu vrei tu sa ne intalnim si sa vb?? :)

Multam de design, cred ca te-ai uitat mult la pozele cu stelele astea. da-mi te rog un PM cu nr de telefon

Bafta

#19 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 29 November 2007 - 10:39 AM

Mai bine asa? :spiteful:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: stea_mrg.jpg


#20 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 29 November 2007 - 10:48 AM

Corect! Incet, incet ne apucam sa facem si decaluri?!

P.S. Ar mai fi ceva... Chestia asta trebuie tiparita pe o coala de decal alba (ca sa iasa alb, albu din interior). Ca sa nu se vada alb si la exterior, conturul albastru ar trebui facut ceva mai gros, ca sa "cada la taiere".

Aceasta postare a fost editata de eugen: 29 November 2007 - 10:59 AM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi