Forum Machete,Modelism,Hobby: modelismul si nevasta/prietena - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

modelismul si nevasta/prietena

#21 Useril este offline   Band1T 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 23-October 07
  • Location:Brasov

Postat 13 December 2007 - 02:41 PM

eu mi-am facut usi de sticla...exista si balamale speciale ptr.usi de sticla

#22 Useril este offline   Moxanu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-September 05

Postat 13 December 2007 - 03:00 PM

Vezi postareaAdyAero, la 13 Dec 2007, 09:39, a spus:

La mine e mai fericita nevestuica ca colectionez doar la 1:72. Dar dimensiuni mai mici la mine inseamna si cantitati mai mari :rolleyes:
Alta nemultumire e praful :hi: Bucurestiul cred ca e cel mai prafos oras, ar trebui cam o data pe saptamana sa le sterg de praf. Asta imi ia cam 1-2 ore (sunt cam 130) si in final ajung sa le sterg cam o data pe luna. Studiez posibilitatea sa fac niste usi de plexiglas, dar deocamdata nu ma da bugetul afara din casa. :p
PS. De Mos Nicolae (care sunt) mi-a facut cadou (printre altele) si asta <_<

Hai sa-ti dau o sugestie. Azi am remarcat la un magazin niste oua Kinder, mari, dar mari de tot si sferice ... chestia e ca sunt protejate de o alta sfera etansa de plastic destul de grosut, diametrul ei fiind ceva peste 10 cm. Numai bune la scara 1/72
Sunt oua de alea mari, de 'Christmas' ... dar au pret pe masura: 32,50 in magazinul ala. Am doi baieti dar nici pentru ei nu s-a lasat induplecata consoarta .

#23 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2007 - 04:06 PM

Vezi postareaBand1T, la 13 Dec 2007, 14:41, a spus:

eu mi-am facut usi de sticla...exista si balamale speciale ptr.usi de sticla


Unde (cu cine) ti-ai facut usi de sticla. Ce dimensiuni (inclusiv grosime) au. Si nu in ultimul rand cat te-au costat ?

#24 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 13 December 2007 - 04:19 PM

As face usile din plexi, ca e mai usor (ca material). Dar duce la peste 100 RONi foaia :p

#25 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2007 - 04:55 PM

nevasta'mea n'are nimic impotriva machetelor, numai sa nu exagerez cu banii. probleme mai mari sunt cu copiii, care dau tarcoale ca rechinii :p

#26 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 13 December 2007 - 05:17 PM

Pentru ei se face un set separat de machete extrem de colorate, si se rezolva problema :D

#27 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2007 - 05:45 PM

Vezi postareaVIPER, la 13 Dec 2007, 17:17, a spus:

Pentru ei se face un set separat de machete extrem de colorate, si se rezolva problema :D


Da' de unde! Pai crezi ca ei nu stiu ce'i bun? Parca noi n'am fost copii... eu i'am stricat toate avioanele lu' taica'miu, da' asta e alta poveste :p

Aceasta postare a fost editata de Vernier: 13 December 2007 - 05:46 PM


#28 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2007 - 05:58 PM

mi-ar place daca as putea sa imi fac o vitrina cu usi de sticla dar de alea curbate asa....numai in felul asta a mea sotie ar fii de acord sa umple spatiul liber din hol(arata a lipsa de spatiu daca pui ceva aici) noroc ca am spatiu destul la mama acasa :D, am unde inghesuii 120 machete(pana acuma)

#29 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2007 - 05:59 PM

apropos...viu cum le-ati convins sa nu va vopseasca machetele sau soldateii in rosu, orange, violet etc

#30 Useril este offline   Band1T 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 23-October 07
  • Location:Brasov

Postat 13 December 2007 - 06:06 PM

Vezi postareawurger, la 13 Dec 2007, 16:06, a spus:

Vezi postareaBand1T, la 13 Dec 2007, 14:41, a spus:

eu mi-am facut usi de sticla...exista si balamale speciale ptr.usi de sticla


Unde (cu cine) ti-ai facut usi de sticla. Ce dimensiuni (inclusiv grosime) au. Si nu in ultimul rand cat te-au costat ?



vezi ca am pus un topic la "Tehnici" despre usile de sticla anti-copii!

#31 Useril este offline   oleg 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 12-January 05

Postat 13 December 2007 - 06:28 PM

eu tot pot sa zic ca sunt norocos, sotia tot are un hobby ce nu are nimic in comun cu al meu, dar e important ca ea stie boala si nu reproseaza cu nimic. Alta e problema mea insa ca tot timpul ramine ceva de strins dupa mine, dar asta nu are nimic cu hobby-le ci cu personalitatea mea, chiar si daca string instrumentele, ceva numaidecit ramine, si atunci vai de capul meu.
Am primit o singura data o macheta ca cadou de la ea, si sincer sa fiu nu e din clasa celor preferate, initial ardea de nerabdare intrebind-ma cind o voi asambla.
Acum insa odata ce mi-am schimbat dislocatia (moldova -> uk), am fost separat de machete, timp de 2 ani, le procur in continuare, dar nu le pot incepe din cauza ca nu am instrumentele si ar fi mare pacat sa le stric.

#32 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2007 - 12:18 AM

Vezi postareaVIPER, la 13 Dec 2007, 17:17, a spus:

Pentru ei se face un set separat de machete extrem de colorate, si se rezolva problema :D


HE he, sau asa, sau se dau degeaba machete care au iesit la pensie!!!

#33 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2007 - 03:00 AM

Vezi postareaRazeer, la 13 Dec 2007, 17:59, a spus:

apropos...viu cum le-ati convins sa nu va vopseasca machetele sau soldateii in rosu, orange, violet etc


Cu bataia... :rolleyes:
Glumesc....Bataia e pentru altceva :p <_<
Eu i-am facut cadou o seama de artefacte , mai mult pt. a intelege cam ce-i place. Un racer bleu-ciel cu argintiu (n-a mers), Un Cristen eagle elegant si micutz (negru cu rosu si portocaliu) - Vax, masini de epoca, cavaleri medievali....Nu tine nimic.
Poate doar un ciocanel criminal :hi:

E acelasi lucru care se intampla la pescuit:
- Aaaaa, da-i drumul pestisorului......Uite cum se zbate saracuuuuuu !!!
- Yes deeeaaaar !
- Pampalaule, ziceai ca mancam saramura la balta !
- :wacko: Kabooom !

Aceasta postare a fost editata de wurger: 14 December 2007 - 03:01 AM


#34 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2007 - 08:18 AM

eu i-am cumparat un Learjet si l-am lasat sa il vopseasca cum vrea ea ,la soldatei nu am lasat-o...ca voria sa le dea cu rosu cica sunt raniti...:D

#35 Useril este offline   Mandark 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 133
  • Inregistrat: 01-November 06

Postat 14 December 2007 - 09:03 PM

dragutz topic...

pai ca sa zic asa sunteti norocosi..oarecum..la mine a fost mai usor...dupa doi ani de certuri, ("toata ziua stai pe forum, toata ziua faci machete, bine ca ai dat un mil pe aia..da flori n-am vazut de nu stiu cand...plus...ca mi-a prins o slabiciune,,,cand eram cu macheta in fata, lua cate un avion si se juca cu el pana rupea vreo racheta sau antena ca sa imi atraga atentia explicatia.. "ma plictiseam"...)..am ajuns la concluzia ca ne-am grabit cand ne-am mutat impreuna..asa ca s-a dus acasa ..AM ATAT DE MULT SPATIU ACUM DE MACHETE!!! dar...a dracului...intre timp mi-am mai luat un job si nu mai am timp nici sa dorm....ce viata....

#36 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 14 December 2007 - 09:49 PM

eu nu stiu daca sa zic ca sunt norocos sau ghinionist cu a mea duduie. cand i-am zis faza clasica cu gasitul amantei in locul modelismului, s-a bucurat! a zis ca iei ii convine.are si ea mai mult timp pentru trebile ei(cica prea sunt toata ziua in sufletul ei- :p ), si a si scapat de chestile alea alea ale mele.

#37 Useril este offline   Fane 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 01-June 07

Postat 08 February 2008 - 01:03 PM

delicat subiect...machetele si nevasta...dar , daca tot este locul asta de dat cu scrisul, de ce nu ?

si la mine este simplu : tanti a mea este TOTAL impotriva acestui hobby ( colectionez de ani buni machete auto ), si nu pierde nici o ocazie sa-mi aminteasca de sumele investite pana acum in masinute ... :rolleyes:

asta cu toate ca i s-au explicat, pe larg si in cateva randuri, avantajele acestui hobby: sotul sta acasa ( nu umbla aiurea prin oras ), in plus vede si pe ce s-au dus banii ... :crazy:

normal, in timp am ajuns sa folosesc cele mai ascunse coltisoare din apartament pentru depozitarea cutiilor.
zilele astea, "problema" a devenit obsedanta, ca ne mutam in casa noua.

ma consolez insa cu gandul ca voi avea si eu "camera mea " :whistle:

imi permit sa ofer un sfat:
schimbati imediat subiectul, de indata ce este adus in discutie ( de obicei, merge mentionarea unor urgente de genul:
tevi sparte la baie/bucatarie, accident usor in trafic , zgomote suspecte la masina de spalat , sau vizitele iminente ale unor rude ) :crazy:

P.S.
cu copii nu am probleme deosebite...fata mea stie de mica toate marcile de masini de pe strada, dar este total neinteresata de subiect...doar atunci cand colectia ei de papusi si cai Barbie intra in conflict cu masinutele mele pe motive teritoriale;)

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi