Forum Machete,Modelism,Hobby: modelismul si nevasta/prietena - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

modelismul si nevasta/prietena

#1 Useril este offline   Band1T 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 23-October 07
  • Location:Brasov

Postat 07 November 2007 - 03:06 PM

ce ziceti de subiectul asta?
ce parere are sotia de pasiunea voastra?
in cazul meu , e destul de usor:
- ii plac machetele facute (le considera un fel de bibelouri)
-am atras-o in "procesul de productie" adica la partea cu vopsirea...ea e vopsitorul casei , si o face destul de bine.
(bineinteles, ca eu tarsez liniile de demarcatie, izolez ce e de izolat, prepar culorile...ea doar da cu pensula.)
-in schimb ne mai certam din cauza banilor investiti in kituri...deocamdata sunt in faza de acumulari ,
am vreo 40 kituri , din care am facute vreo 4, si incepute 2...
-cu spatiul de depozitare stau inca bine, ca nu am multe machete de expus.

voi ce puteti spune?

#2 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

  Postat 07 November 2007 - 04:24 PM

Ahem... :8P:

Pai sa vedem:

1. Ii plac cand le vede prima oara, maxim a doua (daca fac vre-o modificare la macheta - din ciclul "bilibistrocix mdiddle early late production type cu cocartz mitrofaxat") aud replici de genu' "Pai nu mi-ai mai aratat-o de tzspe ori?" :80:
2. Esti barosan la faza cu vopsirea, daca ar fi vorba de personaje de desene animate, sau camera la copii...cred ca as avea un succes nebun, altminteri "Faci miros in casa!" :acute:
3. Sa zicem ca la faza cu banii, (dupa ce ca ii dau pe toti in casa - stiu, sunt fraier dar asta e... :unknw: ), mai trece cu vederea cele 4-8 kituri pe care le cumpar lunar si din care fac cam doua :good: si bineninteles cele jdemii de accesorii, pensule si vopsele
4. Mi-a cumparat din proprie initiativa o etajera de 2 m inaltime pe 80 cm latime pentru depozitare ...deci e o dulce la capitolul asta... :whistle:
5. EU STAU MAI PROST LA CAPITOLUL TIMP!!! Car-mar , diverse probelele prin casa, ridicate in putere si derivate cu 3 membri de familie si al patrulea pe drum :vava: deja se duce dreaq maketismu'...

In concluzie eu unul nu stau rau...de ce sa ma plang!!! :80:

Aceasta postare a fost editata de FlyBoy: 07 November 2007 - 04:25 PM


#3 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2007 - 04:40 PM

Parca am mai discutat de asta:

http://www.cartula.r...?showtopic=2273

Acu nu ca ar strica o noua discutie.

#4 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 07 November 2007 - 06:01 PM

Pai sa vedem. 'Balaurul' meu are si el beneficii de pe urma machetismului pe care il practic. O sa detailiez saptamana asta problema :8P:

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2007 - 01:00 AM

La mine e psihologica problema.
Nu-mi zice nimic......Doar se uita asa....Nu la ce fac ci la mine. In asa fel incat sa ma simt ca.....Sa ma simt.
Si de-aici incolo eu fac toata treaba. Adica imi piere cheful, incep sa-mi scape toate alea din mana.

Daca fac ceva pt. altcineva zice: Si ala cat iti da ? Pai atat zic eu adaugand din maneca (contabiliceste) inca 2-3 sute la suma reala. - Pfui ! Pai o pictura o faci de 3 ori mai repede si iei dublu pe ea. Dureros dar adevarat.
Pe de alta parte ala de ia pictura habar n-are cine sunt si nici nu e nerabdator sa afle. Din punctul lui de vedere pot sa fiu si un Xerox. Pe cand la machetism, dupa ce ca e curiozitatea (pentru mine nu cred ca as face vreodata un submarin japonez), mai e si chestia aia de dupa....Cand ma bucur cu inca vreo 15-20 ca iaca ce am mai scos. Si dup-aia apare Oti cu unu de 2 ori mai misto, si-mi vine sa ma apuc din nou.....Cui sa-i povestesc asta ?!......

Cu toate astea, mai bag capul intre urechi si mai fac cate ceva. Si atunci imi "face pe plac". Ce, iar ai facut un d-asta cu verde si gri.?!.....Ce sa ziiiic, e mult diferit fata de celelalte.
Am facut portocalii, am facut zmee din alea din primu' bagate in pijama de lozenghe.

- Hm, ce-i cu kiciurile astea......Prea multe culori. Nu mai intelegi nimic.

Credeti ca daca m-as apuca de colectionat cacareze de paricopitate as avea mai mult succes ?

Si uite asa din paraleli ajungem divergenti........

#6 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 08 November 2007 - 01:04 AM

A mea ma .......suporta asa cum sunt.Ca altu mai bun...de unde.

#7 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

  Postat 08 November 2007 - 10:00 AM

Hai sa scriu si io, ca e partial legat de machete:

- ea a venit cu propria colectie de "machete auto" (a.k.a. masinute) deci colectia generala s-a imbunatatit. Acum ne tocim amandoi creierii sa gandim niste etajere sa le expunem pe toate.
- nu a zis nimic rau de colectia mea imensa de personaje din Star Wars. Ba mai mult, a contribuit si ea, fiind si ea fan Star Wars.
- primul automodel din casa a fost al ei :D Apoi mi l-a pasat sa ma duc la curse
- era sa ma bata cand am vrut sa vand un automodel performant! A zis ca nu concepe asa ceva, imprumutam noi de undeva bani dar sa nu-l vand!
- azi, de ziua ei de nume (Gabi adica), i-am dat cadou... un automodel scara 1:28 :D

Mai zic? Sunt foarte happy. Si nu, nu mai are nici o sora :D

#8 Useril este offline   balki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 12-August 06
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2007 - 10:13 AM

la mine situatia e buna. sotia se impaca bine cu ele(machetele). chiar ii plac si incearca sa le invete. chiar acum de curand am terminat un s-3A viking, se uita la el asa nedumerita si zice:
Ea: asta e.... herier.
Eu: nuuu,
Ea: aa, e de pasageri (probabil din cauza motoarelor) :8P:
eu: nuuuu
p`orma, uitandu-se prin jur, vede cutia: AAaaa Viking :whistle:, ce mistoooo eee :)
oricum, e fericita cand lucrez la machete ca mai are si ea acces la calculator (joaca the Sims2). nu face nazuri la mirosuri de diluanti si lipiciuri.

#9 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 08 November 2007 - 10:31 AM

In ultimele 6 luni am lipit 8 jumatati de rachete si 4 de bombe. Una din rachete am vopsit-o alb cu spray-ul. Dupa aia am bagat-o, evident, in lichid de frana! :whistle:
De cate ori se "loveste" de ele - cutii, cutiute, borcane si borcanele si alte alea - zice: "Ori le faci pe toate mai repede, ori da-le cuiva!" Tot cam de 6 luni ma bate la cap sa-i fac odata "bazu" (An-2 Trumpeter, cumparat special pentru ea... Ca-i place tare mult!). M-am eschivat cum ca n-am vopsea alba. Mi-a zis sa-l montez ca-l vopseste ea... Roz! Nu l-am montat... Mi-a mai zis intr-un weekend - demult - sa scot de la naftalina "trenuletele"... sa ne jucam. Era o idee, poate faceam si niste poze.. Nu l-am scos. :8P:

Aceasta postare a fost editata de eugen: 08 November 2007 - 10:38 AM


#10 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 08 November 2007 - 05:43 PM

Pe a mea nu o intereseaza problema....de cate ori vreau sa ii arat ce naiba am mai pictat zice "nu ma intereseaza".....
cand vreau sa ii arat ce rah...am mai scris, aceeasi replica....
Ca sa nu mai sun cand o apuca dracii si incepe sa stranga ea soldatii si vopselele....va imaginati usor ce iese.... :good:
Si asta, dupa ce tacurile si celelalte vehicule nici nu le tin unde stam impreuna.....

Dar m-am razbunat si eu pe ea.....am facut-o patroana peste o firma care importa in principal soldati :whistle: :unknw: (eu neavand voie datorita tampeniilor legislative de pe meleagurile noastre)

Nu post sa mai spun decat ca ii invidez pe aiceia cu neveste care se joaca pe calculator sau au alte hobby-uri apropiate de ale noastre, gen colectii de masinute sau trenulete.... :8P:
macar papusi sa fi colectionat.. :acute:

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 08 November 2007 - 05:46 PM


#11 Useril este offline   Band1T 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 23-October 07
  • Location:Brasov

Postat 08 November 2007 - 06:46 PM

Vezi postareaVIPER, la 8 Nov 2007, 10:00, a spus:

Hai sa scriu si io, ca e partial legat de machete:

- ea a venit cu propria colectie de "machete auto" (a.k.a. masinute) deci colectia generala s-a imbunatatit. Acum ne tocim amandoi creierii sa gandim niste etajere sa le expunem pe toate.
- nu a zis nimic rau de colectia mea imensa de personaje din Star Wars. Ba mai mult, a contribuit si ea, fiind si ea fan Star Wars.
- primul automodel din casa a fost al ei :D Apoi mi l-a pasat sa ma duc la curse
- era sa ma bata cand am vrut sa vand un automodel performant! A zis ca nu concepe asa ceva, imprumutam noi de undeva bani dar sa nu-l vand!
- azi, de ziua ei de nume (Gabi adica), i-am dat cadou... un automodel scara 1:28 :D

Mai zic? Sunt foarte happy. Si nu, nu mai are nici o sora :D


foarte tare!
pacat totusi ca nu mai are surori...

#12 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 08 November 2007 - 07:57 PM

Culmea e ca nu am cautat-o anume asa... Basca lucram in acelasi domeniu deci acasa vorbim si aceeasi limba despre munca... Sunt linistit ca batranetile noastre vor fi foarte active, vom avea ce sa ne spunem...

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12641
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 November 2007 - 09:55 AM

Discutiile sunt cam asa:
- sunt frumoase
- nu inteleg cum ai atita rabdare sa finisezi un bord atit de migalos, dar usa de la debara e vopsita de mintuiala...
- chiar iti trebuiesc toate alea? (alea fiind cutii si cutiute cu vopsele, bucati de plastic, sticle cu tot felul de zemuri, documantatie, CD-uri cu carti)
- da prin casa cind mai faci ceva, ca toata ziua iti sta capul numai la machete....

#14 Useril este offline   Band1T 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 23-October 07
  • Location:Brasov

Postat 09 November 2007 - 07:42 PM

Vezi postareaZ-mare, la 9 Nov 2007, 09:55, a spus:

- nu inteleg cum ai atita rabdare sa finisezi un bord atit de migalos, dar usa de la debara e vopsita de mintuiala...


tare asta..
eu chiar maine trebuie sa vopsesc niste tocuri de usi..(3 buc)
si nu cred ca o sa am atata rabdare ca atunci cand pensulez un avionas 1/72!
si precis o sa primesc "observatie"...

#15 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 13 November 2007 - 12:15 AM

Va invidiez. :innocent:
colectii de masinute, preparat vopsea...
La mine a fost "Decat sa mergi la baut, mai bine stai acasa si faci machete..."
"de ce iti trebuie inca una oricum nu ai timp sa le faci pe cele pe care le ai"
si acum a devenit
"pana nu iti faci atelier nu mai lucrezi in casa"

#16 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2007 - 07:20 PM

apropos ,dar ce ziceti de cineva care se apuca singura ca sa iti prezinte macheta gata facuta cand vii acasa....eh glumeam si eu asa..nu exista :p

#17 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 12 December 2007 - 10:28 PM

Citeste mai sus, exista :p

#18 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 13 December 2007 - 01:31 AM

Inainte, acum un an, maxim doi:
- sunt mai frumoase asa (fara umbre si spalari)


Acum:
"decat sa pierzi vremea cu prostii mai bine ai pune mana sa lucrezi la saiturile noastre ca avem trei copii si trebuie sa-i crestem"

Azi:
"Cine era ala (nu tu Crios, altul de-al nostru) ca ai pierdut jumatate de ora cu el"
"un prieten modelist, am stabilit sa mai comandam niste kituri pe net"
"pierzi vremea cu prostii in loc sa te concentrezi pe ce avem de facut"
"dar stii ca oamenii mai vor sa aiba si hobbiuri nu numai sa faca bani, mai vor si sa se relaxeze"
"iesi afara, nu mai am nevoie de ajutorul tau (tocmai imi daduse pe messenger ca are nevoie de mine si in 20 secunde eram la ea in atelier sa retusez modelul computerizat pe masina de brodat)"


Rezultat:
Nu mai lucrez nimic. Nici pentru mine, nici pentru noi, nici pentru nimeni. Daca pun mana pe pensula imi aduc aminte ca am trei copii si ar trebui sa prelucrez poze pentru saituri, nu sa ma ocup de prostii. Cand imi iau notebook-ul in pat sa prelucrez poze stau intr-o pzitie proasta si nu am spor.

P.S. Si da, tocmai i-am scos cablul de retea (deci caca internet) din router pt ca a fost nepoliticoasa cu mine acum cand am venit de la carciuma. Si nu, nu din cauza ei merg si miercurea. :p

#19 Useril este offline   ionut 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 08-November 05

Postat 13 December 2007 - 01:56 AM

Eh, cele mai frumoase machete de la prietena mea le am (cadou!). Dar cred era mai entuziasta cand colectionam Bburago de-alea mici. Acum, cand aude cat ma costa cate un model parca nu mai e asa fericita.

#20 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 13 December 2007 - 09:39 AM

La mine e mai fericita nevestuica ca colectionez doar la 1:72. Dar dimensiuni mai mici la mine inseamna si cantitati mai mari :rolleyes:
Alta nemultumire e praful :hi: Bucurestiul cred ca e cel mai prafos oras, ar trebui cam o data pe saptamana sa le sterg de praf. Asta imi ia cam 1-2 ore (sunt cam 130) si in final ajung sa le sterg cam o data pe luna. Studiez posibilitatea sa fac niste usi de plexiglas, dar deocamdata nu ma da bugetul afara din casa. :p
PS. De Mos Nicolae (care sunt) mi-a facut cadou (printre altele) si asta <_<

Aceasta postare a fost editata de AdyAero: 13 December 2007 - 09:42 AM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi