Forum Machete,Modelism,Hobby: Expozitie Muzeul Militar? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Expozitie Muzeul Militar?

#41 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 April 2005 - 10:17 AM

OlafTheViking, la Apr 30 2005, 10:08 AM, a spus:

La noi la magazin chiar au venit doi inspectori de la primarie sa ne spuna ca e o ordonanta de urgenta si pana pe 5 trebuie sa avem un contract si cu o firma de desinsectie. Si ca un facut chiar aveau la ei niste facturi si chitantier de la o firma agreata de primarie care oricum 'este mai ieftina decat toti ceilalti de pe piata'.
Poate or fi fost si la ei si acum respecta contractul adica fac desinsectia propriu-zisa.

Si i-a gasit treaba exact si tocmai de Pastele asta ?
Urati-le si voi "Paste(-ti) fericit(i)!" (cu t nu cu t) :-D
Bafta!

#42 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 04 May 2005 - 03:41 PM

Salut,

Si cum tot scria cineva de lup (Crios), proaspat venit de pe meleaguri straine am citit intreg lantul de mesaje si pot sa va spun ca il consider cu adevarat mortal.

E un crimpei semnificativ al societatii romanesti, cu caste, grupuri de interese, neprofesionalism, si asa mai departe...

Unii organizeaza (nu prea stiu nici ei ce), total lipsiti de profesionalism.

Comunicatia cu expozantii functioneaza perfect (habar nu au de nimic) - nu tu data de lansare, nu se stie data cind se termina. Mai mult parca totul se face pe sub mina iar expozitia este pentru anumite persoane.

Comunicatia cu publicul ce ar trebui sa vada expozitia este 'subtila si lipseste cu desavirsire'. Habar nu are lumea ca exista aceasta expozitie.

Si la sfirsit, o gramada de oameni pasionati incearca sa salveze cumva situatia si sa faca ceva ca totul sa iasa bine.

Eu vad un asemenea eveniment ca pe o ocazie de a promova acest hobby, si asa destul de neglijat la noi in tara. Mai mult, este o ocazie unica de impartasi celorlalti pasionati o parte din experienta acumulata. Se pot face atite chestii interesante...

O scurta paralela:
In Franta la o expozitie de modele, in zona destinata vehiculelor militare, organizatorii au adus in mijlocul uneia dintre sali un tanc de la muzeu, pentru a crea o atmosfera cit mai buna. Din tot ce am vazut eu aproape totul a fost superb organizat (nu am mai vazut asa ceva pina acum) dar in final s-au trezit cu o ploaie de plingeri si reclamatii (ca in unele colturi ale salilor lumina nu a avut directia adecvata, ca nu toate modelele puteau fi vazute din mai multe parti,...)

Oare pe la noi cind o sa fie asa?

Christian

#43 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 04 May 2005 - 03:56 PM

Nu stiu de ce, dar cateodata lucrurile foarte simple sunt si cele mai bune!
Vezi Marea Expozitie din 20 noiembrie 2004

#44 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 May 2005 - 04:43 PM

:cry: Din pacate Christian, ai dreptate. Atita dezinteres nu am mai pomenit! Principalii organizatori, domnii Craciunoiu si Serbabescu, nici macar nu au trecut pe acolo! Oti a fost cel care s-a agiat ca treaba sa merga cit de cit!
:-D Dupa cum vezi, e greu sa impaci pe toata lumea: la noi, citva se agita cum pot, ca sa deschida o expozitie, in alte parti se cearta pe lumina si locul de expunere!
Poate nu e de ris ci de ...cazut pe ginduri!
Cum spunea si Eugen, ceea ce a fost pe 20 nov. nici nu se poate compara cu incropela de acum!
Alexandru

#45 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 05 May 2005 - 09:18 AM

Vreau sa va aduc aminte ca asa zisa pregatire pentru Epozitia Din 20 Noiembrie a fost rodul unor oameni seriosi. Ca sa fiu mai precis toti s-au tinut de ceea ce au zis. N-au existat alte pregatiri prealabile.
Simplu si eficient!
Bafta!

#46 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 05 May 2005 - 11:24 AM

Toate neplacerile (misterele) s-au rezolvat cand am avut revelatia:
Muzeul Militar este o U.M. :-D Cei cu datoria achitata stiu cum este "sistemul"

Citez din Twin Piks "Bufnitele nu sunt ceea ce par a fi"
Si totusi:
Machetele s-au acumulat (95% echipa noastra :-D ).
A aparut reclama, sub forma a doua afise (tip C.I.), la avizierul unitatii.
In interior forfota mare, se vopseste de zor, se fac postamente (pentru acces facil la vehicul sau ptr. "spici"), boxe aranjate strategic (ieri UB40, sunt fani sau era legat de UB?)
9.05.1945-9.05.2005
Desfasurator
Intrare libera
7-8.05.2005 10-14
-Expozitie (vernisaj vineri 6.05.2005, ora 13.00)
-Vizitare muzeu
-Pagini aviatie '41-45
-Instructie de front si trageri cu armament infanterie de epoca
-uniforme '39-45
-Fanfara si marsuri
-Armament si transmisiuni
-Prezentarea T-34 si SU-76
-Minipoligon ptr. trageri (aer comprimat)
-Cultul Eroilor
-Papica de razboi ("ciorba de curcan" vezi Ecaterina Teodoroiu)
-Targul colectionarilor de Militaria.
Pare interesant, sper ca restrictiile foto sa fie abrogate, asa incat sa ramana marturii ale acestor zile.

#47 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 05 May 2005 - 11:28 AM

curec_christian, la May 4 2005, 03:41 PM, a spus:

dar in final s-au trezit cu o ploaie de plingeri si reclamatii (ca in unele colturi ale salilor lumina nu a avut directia adecvata, ca nu toate modelele puteau fi vazute din mai multe parti,...)

Oare pe la noi cind o sa fie asa?

Christian

Se pare ca esti plecat de mult de aici, daca erai "de aici" stiai ca LA NOI este asa de mult timp!
:-D

#48 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 May 2005 - 07:16 PM

Problem!
Acum cinci minute am vorbit cu Oti. Zicea ca expozitia se deschide .....simbata! Cred ca se vorbeste de doua lucruri diferite: expozitia muzeului, probabil vineri si expozitia noastra simbata!
Deci, ceva lamuriri nu ar strica!
Alexandru

#49 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2005 - 11:07 AM

Ei bine, expozitia a fost o surpriza mai mult decat placuta la fata locului... Organizarea a fost foarte buna, machete din plin, una mai faina decat alta...
Plus lume destula, si dintre ai nostri, si vizitatori ai muzeului.
Din pacate am o durere de cap de exceptie, asa ca mai bine pun link-ul asta, spune mai mult decat o mie de cuvinte :-D
Expozitie MM Mai 2005
Am tras cam 700 de fotografii, o sa continui sa fac upload pe masura ce le prelucrez.

#50 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 May 2005 - 11:16 AM

Intradevar!
Cu toate ca nu se prefigura sa iasa, uite c-a iesit. A iesit chiar bine.
Mi-ar fi parut rau sa nu vad expozitia in direct.
Am vazut multe, chiar foarte multe machete bune si ingrijit lucrate. Pe unele le stiam, pe altele le-am vazut prima oara.
Felicitari participantilor si nu in final, organizatorilor.
Celor care sunt din Bucuresti si n-au vazut expozitia le recomand cu caldura sa mearga s-o vada. Este mult mai mult decat pot povesti eu pe forum.
Bafta!

#51 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 09 May 2005 - 12:01 PM

:hammer:

cartula, la May 9 2005, 12:07 PM, a spus:

Am tras cam 700 de fotografii, o sa continui sa fac upload pe masura ce le prelucrez.

Nu le pui si pe un CD? Poate le trimitem si celor din tara... si celor care intra pe dial-up... si pentru mine!!!
Platesc bine! :-D :-D ;-) :-) :-P

#52 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 May 2005 - 12:14 PM

Cum e treaba musai pe la noi, sa contrazica legile lui Murphy, cu toate ca expozitia a fost plecata de la un zvon si citva raspindaci de nedejde, in final a iesit un lucru foarte bun!(asta ca sa nu ne laudam prea tare :-D ).
Simbata, asa ca prima zi, s-a adunat tot Machetistu' si, la inceput, si-a privit propiile lucrari, apoi pe cele ale "rivalilor" (vorba vine, ca nu a fost nici un concurs :-D ). Daca te uitai atent la el, vedeai ca ba zimbea satisfacut, ba cadea pe ginduri! Apoi au inceput explicatiile: cum ai facut aia, ailalta, ce culori ai folosit, da de ce macheta aia e asa nu nu altfel, acolo mai trebuie un miner, o roata, o galeat, etc, etc, etc....
Pe urma au inceput sa puna intrebari vizitatorii: "domne' avioanele ala SF chiar a existat" (Lipish si Nater), "da, tancul ala asa de mare era?", "domne, nu stiam ca nemtii au avut avioane cu reactie!' (?!?!?!!? :-P ), "ia uite domne' ce seamana avionul ala (Horten ;-) ) cu un B2!", "da, alea de ce erau doua una peste alta, amindoua aveau pilot ?"(Mistel), etc, etc, etc......
Gustate au fost scenariile lui Alexie!!
La un moment dat sala s-a umnplut ochi! (incepuse sa ploua afara :-) )
Duminica, lume si mai multa (de, zvonul sa raspindise mai abitir)! Oameni care fotografiau, cereau explicatii, notau (pe hirtie sau bagau la cap!). Citi or fi machetisti in devenire???O sa vedem probabil la viitoarea expozitie!
Una peste alta a fost o reusita, pacat ca nu au expus toti machetistii pe care ii stiam. A fost un bun prilej de a ne cunoaste, de a mai schimba ceva vorbe, legate sau nu de machete si machetism si de ce sa nu o spunem si pe a dreapta: am umflat si nitel penele!
Excelente fotografiile lui Cartula! Sint asteptai si ceilati autori!!!

#53 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 09 May 2005 - 12:32 PM

Sunt impresionat de calitatea si numarul lucrarilor.. :-D Felicitari tuturor :-D
Ce modelisti buni exista si in afara forumului nostru. As fi vrut sa vad si ceva "pasoptisti" ;-) dar vad ca 1/72 e la putere.
Imi plac si pozele, mai asteptam.
Spor,
Bill :-)

#54 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 10 May 2005 - 01:35 PM

Poate ar fi o treaba buna sa ne apucam deja de organizarea unei viitoare expozitii.
Ar trebui cautat un spatiu adecvat, vitrine, cateva contacte pentru o promovare/mediatizare corespunzatoare si cine stie poate data viitoare va iesi ceva gen intalnire IPMS.........o sala mare, machete cat cuprinde, reprezentanti ai producatorilor................

#55 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 10 May 2005 - 01:59 PM

eu am mai spus daca vreti Muzeul Aviatiei :roll: :oops: :roll:

#56 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 11 May 2005 - 11:50 AM

Cu muzeul aviatiei e destul de dificil.......e foarte departe si pentru expozanti si pentru vizitatori (pe care oricum ii numeri pe degete). Nici vitrine corespunzatoare nu prea am vazut pe acolo, iar ca spatiu nu ar fi potrivit decat holul mare de la intrare.
Probabil ca cel mai bun loc ramane muzeul militar sau muzeul leonida........

#57 Useril este offline   modelfan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-April 05

Postat 15 May 2005 - 08:35 PM

Din pacate expozitia s-a sfirsit asa cum a inceput ,pe neasteptate,pe neanuntate si cu mult inainte de termen :cry:
ca legile lui murphy sa functioneze"ce incepe prost se va termina si mai prost"
s-a adeverit.In cursul expozitiei ce urma sa tina pina la 15.iunie citiva grabiti au inceput sa-si retraga modelele,imaginea fiind aceea a hipopotamilor din Discovery,care aflati in apa, se sperie unul si fug toti pe mal regretind racoarea apei 8-)
oricum impactul a fost mare mai ales pentru vizitatorii neavizati.
totul fiind facut in super graba mai ales ca era si un zvon cu cineva interesat in vreo doua modele pe d'a moaca se afla la mine 3 exponate ale lui daniel raducanu.
cine-l stie sa-l informeze :idea:
sunt convins ca o expozitie cu caracter permanent ar trezi f mult interes;eu am avut chiar mult de vazut si bagat la cap(sau in FUTURE)
sa auzim de bine

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi